Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 16:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów) 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie wiem co Ci chwat wyjaśniał, ale wiem co jest zapisane w Piśmie Świętym:
Jahwe zaś rzekł do Mojżesza: Człowiek ten musi umrzeć - cała społeczność ma go poza obozem ukamienować.
Bóg wydał ten wyrok i nie zmienisz tego faktu nawet jak przyjdzie stu chwatów.

Wklejam Ci co napisał Chwat:
chwat napisał(a):
Rzecz w tym, że nikt oprócz Ciebie nie twierdzi, że było to mordowanie. Przekaz tej historii plus komentarz, niósł dla ówczesnych ludzi inne przesłanie niż mord, a właśnie o przesłanie chodziło. Masz opowiedzieć historię o dobru i w zależności od odbiorcy, opowiadasz inną historię. Zależnie od tego, czy będzie ona opowiadana z perspektywy dentysty, lub jego pacjenta, będzie ona wyglądała całkiem inaczej. Dziś często tego nie rozumiemy (jako czytający) bo nie znamy kontekstu i nie jesteśmy w stanie wejść w położenie odbiorcy.

Bóg takich rozkazów nie wydaje - patrz piąte przykazanie.


Pt lis 24, 2017 21:12
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Nie zrozumiałeś chwata. On nie napisał, że Bóg nie wydał wyroku śmierci na tego człowieka, który zbierał drwa w szabat (to by było zaprzeczanie zacytowanemu przeze mnie fragmentowi Biblii), a jedynie, że to nie było morderstwo. Piąte przykazanie zakazuje morderstw, a nie np. wydawania lub wykonywania wyroków śmierci.


Pt lis 24, 2017 21:23
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
To by oznaczało, że Izraelici wykonywali na Kananejczykach wyroki śmierci. Mało tego, to Bóg kazał im je wykonywać. Czy tak?


Pt lis 24, 2017 21:56

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Yarpen_Zirgin napisał(a):
"Zbierz wszystkich naczelników ludu i wbij ich na pal przed Panem w słońcu, a odwróci się płomienny gniew Pana od Izraela." IV Mojż 25:01-04.

Kara zgodna z ówczesną mentalnością ludzi. Popełniasz błąd oceniając to, co jest w Biblii, z perspektywy XXI wiecznego podejścia do karania.
[/quote]

Co do Twojego twierdzenia o ówczesnej mentalności ludzi to z pewnością ówcześni buddyści by się nie zgodzili...
A zapomniałeś o piątym przykazaniu?


So lis 25, 2017 10:58
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Piąte przykazanie zakazuje morderstw. Zapomniałeś?


So lis 25, 2017 21:46
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Piąte przykazanie zakazuje zabijania.


So lis 25, 2017 21:53

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Mordowania

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 25, 2017 21:56
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Bóg tłumaczy, że zabijania też.


So lis 25, 2017 22:28

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Pewnie, a Mojżesz gdy zobaczył bałwochwalstwo to rzucił tablice i wytępił mieczem parę tysięcy, chyba lepiej rozumiał że chodzi nie o każde zabijanie.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 25, 2017 22:29
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Bóg przekazał nam wyjaśnienie piątego przykazania właśnie dlatego, że Mojżesz i jemu podobni źle je zrozumieli.


So lis 25, 2017 22:40

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Gdzie to wyjasnienie?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 25, 2017 22:42
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Mt 5, 21-26
"Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz."


So lis 25, 2017 22:54
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
felek27 napisał(a):
Bóg przekazał nam wyjaśnienie piątego przykazania właśnie dlatego, że Mojżesz i jemu podobni źle je zrozumieli.


A czy wyjasnil jak ma postepowac zolnierz, na wojnie?
Chyba cos na ten temat jest napisane w Pismach.
Jesli ktos chce cie zabic to masz mu na to pozwolic? Ale w takim przypadku chodzi o smiertelne cialo.
A jesli chce i moze zabic twoja dusze?


So lis 25, 2017 23:01

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
To nie jest 10 przykazań, a droga doskonałości objawiona przez Jezusa. Tak samo jak nadstawianie drugiego policzka - wyobrażasz sobie żandarmów pilnujących by ofiara nadstawiła drugi policzek przestępcy?
A Jezus spytany przez żołnierzy mówi:
14 Pytali go też i żołnierze: "A my, co mamy czynić?" On im odpowiadał: "Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie".
- nie mówi że nie wolno walczyć

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 25, 2017 23:04
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Tak właśnie Bóg wyjaśnił znaczenie piątego przykazania.
Natomiast m.in. do żołnierzy powiedział: "Miłujcie swoich nieprzyjaciół".


So lis 25, 2017 23:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL