Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów) 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Biniu napisał(a):
Czy ja coś takiego napisałem?

Nie bezpośrednio, ale napisałeś. Skoro nie ma żadnej logiki, wniosek narzuca się sam.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lis 13, 2017 7:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Biniu napisał(a):
Ja tylko odrzucam argumentowanie typu: "to, że nie potrafimy podać przyczyny wielkiego wybuchu, jest dowodem na istnienie Boga"


Jako Teista w 100% się zgadzam.
Przyjmując założenie że wielki wybuch rzeczywiście miał miejsce możemy jedynie stwierdzić związek przyczynowo-skutkowy między nim a światem.Sam Bóg może się dopiero wyłonić poprzez wiarę w racjonalność świata.Dochodzimy tutaj do teizmu niemotywowanego religijnie zwanego racjonalizmem metafizycznym który bada ostateczne niedoświadczalne przyczyny.W opozycji do niego stoi racjonalizm pozytywistyczny który zakłada przyczyny naturalistyczne w ramach doświadczenia. Wariant racjonalno-metafizyczny obejmuje również racjonalność pozytywistyczną która programowa działa w zakresie przyrodoznawstwa natomiast ten pierwszy dodaje element ostateczny czyli posiada atutuy ich obu.W ten oto sposób Bóg wyłania z racjonalności :)


Pn lis 13, 2017 8:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Paulito napisał(a):
Biniu napisał(a):
Ja tylko odrzucam argumentowanie typu: "to, że nie potrafimy podać przyczyny wielkiego wybuchu, jest dowodem na istnienie Boga"


Jako Teista w 100% się zgadzam.
Przyjmując założenie że wielki wybuch rzeczywiście miał miejsce możemy jedynie stwierdzić związek przyczynowo-skutkowy między nim a światem.Sam Bóg może się dopiero wyłonić poprzez wiarę w racjonalność świata.Dochodzimy tutaj do teizmu niemotywowanego religijnie zwanego racjonalizmem metafizycznym który bada ostateczne niedoświadczalne przyczyny.W opozycji do niego stoi racjonalizm pozytywistyczny który zakłada przyczyny naturalistyczne w ramach doświadczenia. Wariant racjonalno-metafizyczny obejmuje również racjonalność pozytywistyczną która programowa działa w zakresie przyrodoznawstwa natomiast ten pierwszy dodaje element ostateczny czyli posiada atutuy ich obu.W ten oto sposób Bóg wyłania z racjonalności :)


Bóg deistyczny tak, ale na pewno nie Bóg chrześcijański.


Pn lis 13, 2017 9:00
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Deistyczny bożek ma mniej sensu niż każdy dowolny teistyczny Bóg. No ale wiadomo, deizm modny


Pn lis 13, 2017 9:46

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Osiris napisał(a):

Bóg deistyczny tak, ale na pewno nie Bóg chrześcijański.


Faktycznie,na tym etapie wnioskowania który zaproponowałem można się z Tobą zgodzić.Natomiast sam Deizm (mózg sterujący wszechświatem)faktycznie stanowi doskonałą bazę do przyjęcia koncepcji Boga chrzescijanskiego.Dlaczego?Ano dlatego że powyższy wariant zakłada istnienie racjonalnej podstawy przyczynowo-skutkowej.Wsparciem dla tej konecepcji jest argument teleologiczny (celowe działanie,boski projektant)ktory stanowi istotną przesłankę za przyjeciem koncepcji bytu osobowego działającego w okreslonym kierunku.Stajemy w ten sposób de facto przed dwiema możliwosci.Albo jest to coś enigmatycznego(deizm) albo osobowość która w jakimś sensie/celu zaprojektowała nasz świat i jednoczesnie chce abyśmy się o tym przekonali/dowiedzieli.Przy takim założeniu zasadność wiary w byt osobowy czyli Boga chrześcijańskiego wydaje się zasadna.Co więcej w ramach teizmu(racjonalizmu)chrzescijanskiego funkcjonują :racjonalizm metafizyczny(jako deizm) i racjonalizm pozytywistyczny (naturalizm).


Pn lis 13, 2017 10:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Bóg deistyczny nie jest racjonalny. Przede wszystkim przy tej koncepcji znika sens stwarzania Świata.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn lis 13, 2017 10:08
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Marek_Piotrowski napisał(a):
Bóg deistyczny nie jest racjonalny. Przede wszystkim przy tej koncepcji znika sens stwarzania Świata.


Jest racjonalny względnie ponieważ zakłada jednak jakiś mózg ;) W ramach drabinki mimo wszystko szczebel wyżej niż ateizm natomiast niżej niż korona absolutnej racjonalności czyli teizm chrześcijański.


Pn lis 13, 2017 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Prawdziwy rozwoj nauki trwa puki co bardzo krotko - to jasne ze o sobie samych, ziemi i wszechswiecie niewiele wiemy, ale wydaje mi sie ze w ciagu ostatnich 200 lat dowiedzielismy sie o wiele wiecej niz w poprzednich paru tys lat, mozna wiec wierzyc w coraz szybszy rozwoj nauki i w to ze wiele rzeczy teraz dla nas niewytlumaczalnych bedzie przez nauke wytlumaczonych.
Uwazam ze jesli wiara pomaga w zyciu, to swietnie, ci ktorzy nie wierza i daja sobie rade - tez swietnie.
W moim przypadku wiara w jakas rozumna przyczyne stworcza wrzechswiata i czlowieka jest o wiele przyjemniejsza niz wiara w przypadkowy wielki wybuch, dlatego jej sie trzymam. :)


Pn lis 13, 2017 17:37
Zobacz profil
Post Re: Dla czego wierzyc ( do niedowiarkow I racjonalistow)
Małgosiaa napisał(a):
@hubris
Stąpasz po bardzo kruchym lodzie.
Akurat wyjątkowo w tej sytuacji bezmyślna śpiewka hubrisa o krasnoludkach ma sens. Nie żeby on sam świadom tej różnicy. Ale przyfarcił, więc nie można się czepiać.


Pn lis 13, 2017 17:45
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
I właśnie dlatego, że hubrisowi brak owej świadomości, a celem jedynie wyśmiewanie, moja reakcja była jaka była i taka pozostanie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lis 13, 2017 20:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Małgosiaa napisał(a):
I właśnie dlatego, że hubrisowi brak owej świadomości, a celem jedynie wyśmiewanie, moja reakcja była jaka była i taka pozostanie.


Jeśli ktoś napisał coś sensownego (jak potwierdził zefciu) to Twoja pseudoteoria o wyśmiewaniu się nie ma wielkiego sensu, no chyba, że potrafisz czytać w myślach hubrisa.


Pn lis 13, 2017 20:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Paulito napisał(a):
Osiris napisał(a):

Bóg deistyczny tak, ale na pewno nie Bóg chrześcijański.


Faktycznie,na tym etapie wnioskowania który zaproponowałem można się z Tobą zgodzić.Natomiast sam Deizm (mózg sterujący wszechświatem)faktycznie stanowi doskonałą bazę do przyjęcia koncepcji Boga chrzescijanskiego.Dlaczego?Ano dlatego że powyższy wariant zakłada istnienie racjonalnej podstawy przyczynowo-skutkowej.Wsparciem dla tej konecepcji jest argument teleologiczny (celowe działanie,boski projektant)ktory stanowi istotną przesłankę za przyjeciem koncepcji bytu osobowego działającego w okreslonym kierunku.Stajemy w ten sposób de facto przed dwiema możliwosci.Albo jest to coś enigmatycznego(deizm) albo osobowość która w jakimś sensie/celu zaprojektowała nasz świat i jednoczesnie chce abyśmy się o tym przekonali/dowiedzieli.Przy takim założeniu zasadność wiary w byt osobowy czyli Boga chrześcijańskiego wydaje się zasadna.Co więcej w ramach teizmu(racjonalizmu)chrzescijanskiego funkcjonują :racjonalizm metafizyczny(jako deizm) i racjonalizm pozytywistyczny (naturalizm).


Dla istoty wszechmogącej trywialne byłoby pokazanie ludziom że jest jedynym Bogiem. Jak to robi wiedług chrześcijan? Wybiera sobie pasterski naród izraelski, wysyła siebie samego jako Jezusa na śmierć plus czyni kilka cudów i tyle. Tak postępuje istota wszechmogąca która chce abyśmy się o niej dowiedzieli?


Pn lis 13, 2017 21:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Osiris napisał(a):
Tak postępuje istota wszechmogąca która chce abyśmy się o niej dowiedzieli?


Tak postępuje istota Wszechmogąca,która stworzyła człowieka dla swego Słowa(wszak sama jest Duchem o blasku pełnym chwały ),dając jednocześnie wybór czy to ci pasi czy nie (oczywiście z miłości,bo miłość to nie kajdany),nie widzisz jej bo to wpływałoby na Twój wybór ...Ta istota jest jaka jest z tymi swymi potężnymi atrybutami,więc wiesz.. :)
Jedyne co mogła jeszcze zrobić to uniżyć się jeszcze bardziej, pojawić się pomiędzy nami w naszej ludzkiej postaci(oczywiście też z miłości)...no cóż,nie chodzi tyle o to by w Nią uwierzyć, co Jej uwierzyć,a to znaczna różnica...

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 13, 2017 21:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Saqura napisał(a):
Osiris napisał(a):
Tak postępuje istota wszechmogąca która chce abyśmy się o niej dowiedzieli?


Tak postępuje istota Wszechmogąca,która stworzyła człowieka dla swego Słowa(wszak sama jest Duchem o blasku pełnym chwały ),dając jednocześnie wybór czy to ci pasi czy nie (oczywiście z miłości,bo miłość to nie kajdany),nie widzisz jej bo to wpływałoby na Twój wybór ...Ta istota jest jaka jest z tymi swymi potężnymi atrybutami,więc wiesz.. :)
Jedyne co mogła jeszcze zrobić to uniżyć się jeszcze bardziej, pojawić się pomiędzy nami w naszej ludzkiej postaci(oczywiście też z miłości)...no cóż,nie chodzi tyle o to by w Nią uwierzyć, co Jej uwierzyć,a to znaczna różnica...


Jeśli to ma przekonać niedowiarków to dziękuję bardzo...


Pn lis 13, 2017 21:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego wierzyć ( do niedowiarków i racjonalistów)
Osiris napisał(a):
eśli to ma przekonać niedowiarków to dziękuję bardzo...


Ależ ja nikogo nie próbuję przekonać.
Jego Słowo nie potrafi,a mnie niby ma się udać,oj nie :-)
Zresztą Ty Go nie szukasz,raczej zwalczasz

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 13, 2017 21:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL