Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Przyszłość religii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Przyszłość religii
Quinque napisał(a):
Ileż można mówić o tym heliocentryzmie? Ptolemeusz porobił obliczenia na rzecz geocentryzmu. Przez ponad 1.500lat były uznawane za prawdziwe. Geocentryzm był teorią naukową w owym czasie. To tak jakbyś chciał dzisiaj podważyć teorię względności. To wszystko

Ale nie o tym temat. Czemu Islam do końca XXI wieku ma przestać istniec?

Bo heliocentryzm to dobry przykład tego, że Kościół nie zawsze był kagankiem oświaty.

Nie wiem co powie Pilaster, ale dla mnie islam, jako system społeczno-gospodarczy, jawi się jako zapatrzony w siebie, konający byt. Po pierwsze zakłada własną doskonałość, czego konsekwencją jest brak rozwoju. Cywilizacja islamska, w przeszłości jedna z wiodących, dziś jest na szarym końcu, nawet za mało postępową indyjską i buddyjską.
System, poprzez swoje skostnienie, skazany jest na powolną agonię, za której pierwsze "objawy" można uznać wzrost agresywności islamskich radykałów w stosunku do reszty świata i w ogóle inności.
Skąd agresja? Ano stąd, że wyznający "doskonały" islam radykałowie nie rozumieją, jakim cudem zły, zepsuty zachód ma większy dobrobyt od nich. Zakładają, że taki dobrobyt należy się tylko im i należy go odebrać reszcie.
Zatem którędy droga? Odpolityczenie religii, zaprzestanie stawiania Shari'atu ponad Koranem, czerpanie z innych cywilizacji.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


N gru 31, 2017 1:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Przyszłość religii
ARHIZ napisał(a):
chodziło mi o to, że wiele teorii, koncepcji i hipotez było przez kościół odrzucanych, np. teoria heliocentryczna.


W jaki sposób była przez Kościół odrzucana teoria heliocentryczna? I dlaczego? Czyżby dlatego, że została stworzona w Chinach? A może w Indiach? A może w obrębie Islamu?

A poza tym to jakie jeszcze teorie były przez Kościół "odrzucane" i w jaki sposób?

Cytuj:
wiele aspektów, z których czerpie dzisiejsza nauka jest starsza niż chrześcijaństwo i sięgają starożytnej Grecji i Egiptu.


Ciekawe że jednak nauka powstała i rozwinęła się właśnie w Chrześcijaństwie, A w innych kulturach, mimo czasami bardzo obiecujących początków (Hellenizm) jakoś nie.

Cytuj:
Cytuj:
A co, nie?

Z tego co kojarzę, reakcja chrześcijan była mieszana, także anglikanów.


Chodziło o reakcję katolików. Zresztą nawet wśród anglikanów odrzucenia gremialnie nie było, a sam Darwin miał huczny kościelny pogrzeb.


Cytuj:
Mogę wypowiadać się na jakiś temat bazując także na subiektywnych, niestatystycznych przesłankach. Ty, Pilastrze, robisz dokładnie to samo trochę niżej...


OK Zatem bazując na subiektywnych niestatystycznych przesłankach, pilaster stwierdzi że nigdy dostęp przeciętnego człowieka do nauki, jej metodologii, osiągnięć, etc, nie był tak łatwy jak obecnie.

A to, że ten przeciętny człowiek nie ma ochoty z tego dostępu korzystać, to inna sprawa.



Cytuj:
Podobnie jak wypowiedź pewnego polityka:
"Są rodzice, którzy mają przeświadczenie, że szczepionka może ich dziecku zaszkodzić, ale są tacy, którzy są przekonani, że szczepienie uchroni przed chorobą. Nie umiem tego ocenić pod względem merytorycznym, bo nie jestem lekarzem. […] Szczepiłam moje dzieci, na szczęście nie mam złych doświadczeń, ale znam też historie, kiedy dziecko po zaszczepieniu się rozchorowało. To jest trudny wybór."
Która wyraźnie sugeruje, że nawet dla władzy pseudonauka i nauka stają się czymś równocennym.


Dla tej władzy zapewne. Ale to jest przecież władza aberrantna, nielegalna i okupacyjna. W jej interesie jest, żeby Polacy żyli w jak największej nędzy, chorobach, etc..


Cytuj:
Folklor folklorem, ale nie możemy też wykluczyć powstania różnych zhybrydyzowanych wersji, Dobrym przykładem są jazydzi i sikhowie, czy nawet, niech stracę, alawici.


Owszem. W każdym bądź razie rosnąca presja na lepszą jakość władzy, typowa dla wszystkich społeczeństw industrialnych i zwłaszcza postindustrialnych, występuje także w krajach muzułmańskich, przynajmniej tych, które przeszły lub przechodzą przejście demograficzne.

Islam jak ideologia nie jest w stanie tej lepszej jakości zapewnić. Zatem stopniowo islam będzie porzucany, De nomine, bądź przynajmniej de facto, jak u Kurdów, którzy są muzułmanami już tylko z nazwy.

Cytuj:
heliocentryzm to dobry przykład tego, że Kościół nie zawsze był kagankiem oświaty.


Dobry, bo jedyny? Zresztą nawet proces Galileusza był powszechnie uznawany za wewnętrzną sprawę Italii. Nawet w tak katolickim kraju jak Hiszpania, nie tylko nadal wykładano heliocentryzm bez żadnych przeszkód, to jeszcze nawet żaden z tamtejszych egzemplarzy "De Revolutionibus" nie został poprawiony zgodnie z instrukcjami inkwizycji.

Cytuj:
Cywilizacja islamska, w przeszłości jedna z wiodących


Nigdy nie była "wiodąca" Tzw złoty wiek islamu to efekt konsumpcji osiągnięć cywilizacji hellenistycznej i perskiej, do których sam islam nie dorzucił praktycznie niczego nowego.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Wt sty 02, 2018 17:10
Zobacz profil
Post Re: Przyszłość religii
Szkoda że nikt nie chciał kontynuować dysputy

Ma ktoś jakieś ciekawe linki odnośnie przyszłości religi? Bo te które znajduje są albo bezdennie durne albo traktują temat zdawkowo

"Internet sprzyja ateizmowi" takie zdanie znalazłem. Zgadzacie się z tym?


Cz mar 22, 2018 23:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Przyszłość religii
Quinque napisał(a):
Ostatnio zastanawiałem się jaka jest przyszłość religi. Czy wiara w Boga w cywilizacji informatycznej będzie miała w ogóle sens? Czy będzie z kim podyskutować? W czasach gdy nauka odpowiedziała na prawie wszystkie pytania, o początek wszechświata, o powstanie złożonych organizmów żywych itd. Coraz trudniej wierzyć


Do puki ludzie będą umierać, to religie nie znikną.
Natomiast kiedy medycyna osiągnie taką możliwość, żeby muc przedłużać ludzkie życie w nieskończoność, to trudno powiedzieć, może to zająć nawet kilkaset lat.


Quinque napisał(a):

Pan Domogo o shintoizmie lub buddyzmie słyszał?

Ciekawe czy świat w przyszłości będzie świat wyglądał tak jak nawijał Oskar w 2040 "są osiedla na księżycu Marsa, połowa świata jest islamska". https://m.youtube.com/watch?v=DfDzSncWnSw



Do 2040 roku, to co najwyżej będzie załogowy lot na Księżyc, a o żadnym locie dalej to raczej nie ma mowy, w końcu są niby jakieś zapowiedzi, no ale w 2005 też były zapowiedzi lotu na Księżyc w 2020, no i widzisz co z tego wyszło.
No i te wszystkie filmy odnośnie tego jak będzie wyglądać przyszłość, są zbytnio nie trafione, chociażby nawet ten "Powrót do Przyszłości" gdzie mamy latające samochody na antygrawitacje, i to już w 2015 roku :mrgreen:
Są też starsze filmy takie jak "W mgnieniu oka" które przedstawiały bardzo negatywne efekty ocieplenia klimatu, w postaci podniesienia sie o wiele metrów poziomu ocena, i to było w 2008 roku :D

Quinque napisał(a):
To dobrze

Btw, jeżeli ludzie dalej będą tak eksploatować dobra naturalne to wątpię że ziemia w 2070r będzie nadawać się do życia. Będzie jak w książce Dimitrija Gluhovskiego Metro 2033, wieczna zima



W 2070 będzie mniej więcej tak ja teraz, choć dla wielu jest to dość przykra wiadomość, w końcu każdy by chciał doczekać tych antygrawitacyjnych samochodów.
W końcu już od 20 lat słysze, że ropa sie skończy za 30 lat, i w 2070 będzie tak samo, tutaj nic sie nie zmieni, co najwyżej będzie nieco cieplej.

Quinque napisał(a):
Szkoda że nikt nie chciał kontynuować dysputy

Ma ktoś jakieś ciekawe linki odnośnie przyszłości religi? Bo te które znajduje są albo bezdennie durne albo traktują temat zdawkowo


Jeśli chodzi o Polsce, to z roku na rok, do kościołów chodzi coraz to mnie ludzi, więc jeśli ta tendencja sie utrzyma, to w 2100 toku, do Polskich kościół będzie chodziło zaledwie kila procent Polaków.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt mar 23, 2018 10:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Przyszłość religii
Robek napisał(a):

Jeśli chodzi o Polsce, to z roku na rok, do kościołów chodzi coraz to mnie ludzi, więc jeśli ta tendencja sie utrzyma, to w 2100 toku, do Polskich kościół będzie chodziło zaledwie kila procent Polaków.

Według prognoz ONZ w 2050 populacja Polski będzie liczyła 45% mniej ludności niż obecnie, co więcej jeżeli nadal będzie utrzymywał się trend posiadania max 1-2 dzieci, to już w 2050 roku mediana wieku sięgnie 50 lat. Zatem nie tylko kilka procent Polaków będzie chodziło do Kościoła, ale będziemy krajem emerytów. Być może kościoły przekształcą się w meczety bądź przejmą je wyznawcy innych religii, gdzie dzietność utrzymuje się na wyższym poziomie i rdzenni Polacy oddadzą im władzę, stając się mniejszością we własnym kraju.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt mar 23, 2018 18:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Przyszłość religii
Quinque napisał(a):
"Internet sprzyja ateizmowi" takie zdanie znalazłem. Zgadzacie się z tym?

Odwolam sie do Twojej poczatkowej wypowiedzi: "W czasach gdy nauka odpowiedziała na prawie wszystkie pytania, o początek wszechświata, o powstanie złożonych organizmów żywych itd. Coraz trudniej wierzyć".
Czytalem, ze tak wlasnie myslano w Oswieceniu - odkrylismy juz prawie wszystko.
Czytalem rowniez, ze naukowcy twierdza, ze im wiecej znamy odpowiedzi tym wiecej pytan sie pojawia. To by sie zgadzalo z moim doswiadczeniem, ze patrzac na ten niesamowity postep ktory obserwuje coraz bardziej widze, ze "wiem ze nic nie wiem"
Wobec tego o przyszlosc religii sie nie martwie.


Pt mar 23, 2018 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Przyszłość religii
robaczek2 napisał(a):
Odwolam sie do Twojej poczatkowej wypowiedzi: "W czasach gdy nauka odpowiedziała na prawie wszystkie pytania, o początek wszechświata, o powstanie złożonych organizmów żywych itd. Coraz trudniej wierzyć".
Czytalem, ze tak wlasnie myslano w Oswieceniu - odkrylismy juz prawie wszystko.
Czytalem rowniez, ze naukowcy twierdza, ze im wiecej znamy odpowiedzi tym wiecej pytan sie pojawia. To by sie zgadzalo z moim doswiadczeniem, ze patrzac na ten niesamowity postep ktory obserwuje coraz bardziej widze, ze "wiem ze nic nie wiem"
Wobec tego o przyszlosc religii sie nie martwie.


Kiedyś sie jednak te nowe pytania przestaną pojawiać, naukowcy będą wiedzieć wszystko, no i co wtedy? religia przestanie istnieć?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt mar 23, 2018 21:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Przyszłość religii
Nie, nie przestana, nigdy nauka nie bedzie wiedziec "wszystkiego".


So mar 24, 2018 0:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Przyszłość religii
subadam napisał(a):
Nie, nie przestana, nigdy nauka nie bedzie wiedziec "wszystkiego".


To jaki jest limit?
Na ile pytań, nauka da rade udzielić odpowiedzi, a na ile już nie?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So mar 24, 2018 7:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Przyszłość religii
Robek napisał(a):
Do 2040 roku, to co najwyżej będzie załogowy lot na Księżyc, a o żadnym locie dalej to raczej nie ma mowy, w końcu są niby jakieś zapowiedzi, no ale w 2005 też były zapowiedzi lotu na Księżyc w 2020, no i widzisz co z tego wyszło.

Właśnie rozpoczął się nowy wyścig w kosmos. Boeing, czyli obecny kontraktor NASA i rządu USA do organizacji lotu na Marsa w panice zapewnia, że może zdążyć przed SpaceX, a SpaceX buduje nową rakietę BFR i gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, w 2022 odbędą się dwa bezzałogowe loty towarowe (zasilanie, pozyskanie surowców do produkcji paliwa, podstawowa infrastruktura mieszkalna), a w 2024 lecą ludzie.

http://kosmonauta.net/2017/09/aktualiza ... ch-spacex/

Zapewne opóźnienia się pojawią ale raczej nie przesuną planów o więcej niż 2 lub 4 lata, do kolejnych okien czasowych na lot.

Przed aktualizacją koncept pojedynczego lotu różnił się tym, że obecnie statek ma być trochę mniejszy, a tankowanie odbędzie się za pomocą dysz wydechowych. Poza tym film koncepcyjny pozostaje w gruncie rzeczy aktualny: https://www.youtube.com/watch?v=0qo78R_yYFA

Na Księżyc i z powrotem można natomiast dolecieć bez produkcji paliwa na miejscu. Przedstawili grafikę sugerując, że gdyby tylko rząd przyznał im fundusze, na Księżyc mogą lecieć już wkrótce.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So mar 24, 2018 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Przyszłość religii
Robek napisał(a):
Na ile pytań, nauka da rade udzielić odpowiedzi, a na ile już nie?

Nie wiedziales?
Da rade na 23144452879, nie da rady na 3456277.


So mar 24, 2018 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Przyszłość religii
Soul33 napisał(a):
Właśnie rozpoczął się nowy wyścig w kosmos. Boeing, czyli obecny kontraktor NASA i rządu USA do organizacji lotu na Marsa w panice zapewnia, że może zdążyć przed SpaceX, a SpaceX buduje nową rakietę BFR i gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, w 2022 odbędą się dwa bezzałogowe loty towarowe (zasilanie, pozyskanie surowców do produkcji paliwa, podstawowa infrastruktura mieszkalna), a w 2024 lecą ludzie.


A na forach astronautycznych mówią, że BFR to dopiero po 2025 roku.
No a gdzie cała reszta? w końcu ta rakieta wyniesie jedynie to wszystko na orbite, a przecież trzeba zbudować statek kosmiczny na wzór tego z misji "Apollo" również lądownik i powrotnik,
A to są kolejne kilkanaście lat, i kolejne kilkanaście miliardów na to wydane, więc nie widze tutaj szans żeby przed 2030 rokiem jakaś prywatna firma dała rade o własnych siłach wylądować na powierzchni Marsa czy tam Księżyca.
I z tego co pamiętam, to w tym roku miał być załogowy oblot Księżyca, a zostało to anulowane, i z resztą ambitnych celów, może być podobnie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So mar 24, 2018 21:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Przyszłość religii
Mogłeś chociaż film obejrzeć albo przynajmniej kliknąć w link z obrazkiem :D No i chyba wiesz, że rakiety SpaceX same lądują, bez potrzeby żadnych lądowników?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So mar 24, 2018 23:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Przyszłość religii
Soul33 napisał(a):
Mogłeś chociaż film obejrzeć albo przynajmniej kliknąć w link z obrazkiem :D


Kolejna z setek czy tam tysięcy wizualizacji, czegoś czego nie ma, i może nigdy nie będzie, i na dzień dzisiejszy nie traktuje tego na poważnie, no chyba że będzie góra 3 lata do startu, i już pierwsze elementy tej rakiety, zaczęły by powstawać, wtedy to już co innego :biggrin:


Soul33 napisał(a):
No i chyba wiesz, że rakiety SpaceX same lądują, bez potrzeby żadnych lądowników?


Przewaga nad jednorazowymi rakietami, może nie być aż tak duża, jak sie wszystkim wydaje, w końcu Spacex, nie ujawnia informacji na ten temat,
A te całe wachadłowce też były wielokrotnego użytku, a jakoś nie wychodziło to wszystko zbyt tanio.
Tutaj bardziej bym widział przewage w tym że to jest firma prywatna, więc wszystko wyjdzie dużo taniej niż w NASA, które jest przecież państwowe.
W końcu koszt budowy Falcona Heavy to 90 milionów, a najmniejsza wersja rakiety SLS, produkowanej przez NASA, to koszt nieco ponad 1 miliard, a przecież możliwości tych rakiet w sumie są podobne.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N mar 25, 2018 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Przyszłość religii
Quinque napisał(a):
Ostatnio zastanawiałem się jaka jest przyszłość religi. Czy wiara w Boga w cywilizacji informatycznej będzie miała w ogóle sens? Czy będzie z kim podyskutować? W czasach gdy nauka odpowiedziała na prawie wszystkie pytania, o początek wszechświata, o powstanie złożonych organizmów żywych itd. Coraz trudniej wierzyć


Religia jako taka nie ma przyszlosci, Wiara jest potrzebna do Zbawienia, czytanie Pisma Swietego, zaufanie Jezusowi Chrystusowi, to jest przyszlosc.
Niestety nauka nie odpowiedziala na zadne pytanie.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Pn mar 26, 2018 8:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL