Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Naukowy obraz świata a religijny obraz świata 
Autor Wiadomość
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Rabarbar napisał(a):
A przecież mózg swoją funkcjonalnością góruje nad komputerowym procesorem, bo ten potrzebuje programu, aby wykonać narzucony mu z zewnątrz algorytm, a mózg niejako "programuje się sam".

Skoro sam siebie programuje, to po co pani w szkole profesor na uczelni, pop w cerkwi, ksiądz w kościele? Czym góruje nad komputerem, czy nie wykonuje czegoś co zostało mu narzucone z zewnątrz? Czy kłamstwo powtarzane wielokrotnie, nie staje się dla niego „prawdą” i na podstawie tej „prawdy” tworzy dalsze „prawdy”?


N mar 05, 2023 11:40

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Rabarbar napisał(a):
W komputerze te procesy kwantowe prowadzą do deterministycznej i powtarzalnej odpowiedzi procesora, bo takiej odpowiedzi chcemy.

W mózgu nie ma deterministycznych procesów?
Cytuj:
A przecież mózg swoją funkcjonalnością góruje nad komputerowym procesorem, bo ten potrzebuje programu, aby wykonać narzucony mu z zewnątrz algorytm, a mózg niejako "programuje się sam".

Programuje się sam, czy też proces ewolucji wykształcił deterministyczne mechanizmy "zaopatrywania" mózgu w informacje i modele działania, przetwarzania informacji?

Z tego co wiem, kwantowa teoria świadomości autorstwa Rogera Penrose'a jest raczej poddawana w wątpliwość.


N mar 05, 2023 12:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1392
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
subadam napisał(a):
Oczywiscie nie tylko dla ciebie, bo reszta ludzkosci moze to widziec troche inaczej biorac pod uwage chocby zasade stalosci energii we wszechswiecie, czy mozliwosc zamiany materi w energie i spowrotem. Moze wlasnie swiadomosc jest efektem procesow energetycznych miedzy czastkami materii?

Moje stwierdzenie wynikało z ostrożności w wyrokowaniu, że sam mózg wystarczy do tego by niejako „wyprodukować" samoświadomość.
Samo wykrycie procesów o których piszesz bez odpowiedzi na pytanie dlaczego w ogóle się one pojawiły nie wystarczy.
Jestem zwolennikiem holistycznego podejścia do sprawy i przyjmuję je na podstawie biblijnej koncepcji człowieka jako jedności ducha, duszy i ciała.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N mar 05, 2023 14:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
W jakich wersetach ma oparcie ta biblijna koncepcja?


N mar 05, 2023 21:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1392
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
W 1Tes.5:23 duch, dusza i ciało występują obok siebie i dotyczą człowieka. Nie ma natomiast żadnej sugestii by człowiek składał się z czegoś jeszcze.
Oczywiście jest wiele wersetów, które wskazują na to jaką rolę pełnią poszczególne elementy. Szczególnie istotny jest opis stworzenia oraz momentów śmierci i przywrócenia do życia.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn mar 06, 2023 16:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Wybawiony napisał(a):
W 1Tes.5:23 duch, dusza i ciało występują obok siebie i dotyczą człowieka.

A teraz spójrzmy na naukowy obraz człowieka. Nauka nie jest w stanie zidentyfikować czegoś takiego jak duch i dusza. Nie da się tego spostrzec, zaobserwować, zbadać, zmierzyć. Jedyne, co nauka neurobiologii jest w stanie stwierdzić, to procesy elektrochemiczne w sieciach neuronowych. To jest rzeczywiste. Jak więc możesz mówić, że nauka i Biblia nie pozostają w sprzeczności?


Pn mar 06, 2023 21:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Brak umiejętności zbadania czegoś w żadnym wypadku nie jest dowodem nieistnienie czegoś.
Świadczy wyłącznie o braku możliwości badawczych. A może też o ignorancji w pewnym zakresie? Lub zaślepieniu w szukaniu potwierdzenia wyłącznie własnej tezy.


Wt mar 07, 2023 9:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
@andej

Tak samo mógłbyś powiedzieć, że ograniczony zakres narzędzi badawczych we współczesnej fizyce oznacza, że pewnie są jakieś prawa fizyki rządzące światem, których nie znamy z powodu tych ograniczonych narzędzi. W ten sposób nigdy nie można by było twierdzić czegoś z zakresu fizyki, "bo przecież może nie mamy wszystkich narzędzi".

Jednak mamy naturalizm metodologiczny i przyjęcie, że jest to, co jest oraz co się da zbadać naturalnie. Jeżeli więc przy użyciu metod badawczych, jakimi dysponujemy, nie stwierdzamy duszy, to prawdopodobnie jej nie ma. Tak też uważa większość badaczy zajmujących się neuronauką.

I to nie jest dowód na nieistnienie duszy, ale brak dowodu na istnienie duszy.


Wt mar 07, 2023 13:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1392
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Swołocz napisał(a):
A teraz spójrzmy na naukowy obraz człowieka. Nauka nie jest w stanie zidentyfikować czegoś takiego jak duch i dusza. Nie da się tego spostrzec, zaobserwować, zbadać, zmierzyć. Jedyne, co nauka neurobiologii jest w stanie stwierdzić, to procesy elektrochemiczne w sieciach neuronowych. To jest rzeczywiste. Jak więc możesz mówić, że nauka i Biblia nie pozostają w sprzeczności?

A czymże zajmuje się psychologia i psychiatria, tyle że z różnych stron, jak nie sferą tego, co określa się mianem duszy?
Jeśli chodzi o ducha, to rzeczywiście trudno go zidentyfikować, czy też zmierzyć metodami naukowymi. Nie oznacza to jednak, że doświadczanie sfery duchowej jest poza naszym zasięgiem. Co więcej, dzięki Słowu Bożemu jesteśmy w stanie oddzielić sferę duchową od duszewnej.
Skoro Bóg jest duchem, to kontakt z Nim może odbywać się jedynie poprzez ducha. Oczywiście wpływa to również na naszą duszę i ciało.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt mar 07, 2023 16:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Wybawiony napisał(a):
A czymże zajmuje się psychologia i psychiatria, tyle że z różnych stron, jak nie sferą tego, co określa się mianem duszy?

Mianem duszy określa się zwykle coś w rodzaju niematerialnej świadomości i pojęcie to jest raczej religijne, a nie psychologiczne. Psychologia zajmuje się umysłem, osobowością, psychiką, które zgodnie z wiedzą naukową są efektem pracy mózgu.
Cytuj:
Jeśli chodzi o ducha, to rzeczywiście trudno go zidentyfikować, czy też zmierzyć metodami naukowymi. Nie oznacza to jednak, że doświadczanie sfery duchowej jest poza naszym zasięgiem.

To, że czegoś doświadczamy, nie znaczy, że jest tym za co to uważamy. Jeśli czegoś doświadczamy, to według neuronauki ma to odpowiednik w pracy mózgu.


Wt mar 07, 2023 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 07, 2023 18:52
Posty: 3
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Dywagujecie na temat, którego nie rozumiecie.
Sam temat tej dywagacji jest błędny.
Nie istnieje naukowy obraz świata.
To tylko ledwo trzymające się kupy teorie.
Religijny obraz świata to już totalna porażka.
Ponieważ o którą religię chodzi?
Bardziej pasowało by "Nauka a bibilijny obraz świata".
Jeśli chodzi o naukę, to jeszcze nie ma z czego się cieszyć.
Jeszcze długo gługo a może nigdy.
Pozostaje Biblia!


Wt mar 07, 2023 23:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1392
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Swołocz napisał(a):
Mianem duszy określa się zwykle coś w rodzaju niematerialnej świadomości i pojęcie to jest raczej religijne, a nie psychologiczne. Psychologia zajmuje się umysłem, osobowością, psychiką, które zgodnie z wiedzą naukową są efektem pracy mózgu.
To, że czegoś doświadczamy, nie znaczy, że jest tym za co to uważamy. Jeśli czegoś doświadczamy, to według neuronauki ma to odpowiednik w pracy mózgu.

No i co z tego? Ja tu nie widzę żadnej sprzeczności. Jeśli człowiek jest jednością ducha, duszy i ciała to właśnie czegoś takiego należałoby oczekiwać.
W biblijnym rozumieniu dusza to przejaw biologicznego życia obejmującego myślenie, pragnienia, uczucia, decyzje i działanie a nie jakaś oderwana od ciała świadomość.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr mar 08, 2023 13:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Widzisz, jesteś trochę innym chrześcijaninem niż większość. Ja piszę o tym, co uznają katolicy, a także większość protestantów.


Śr mar 08, 2023 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1392
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Ja tylko staram się zrozumieć rzeczywistość w oparciu o biblijne wskazówki, uwzględniając przy tym własne doświadczenia, jak również doświadczenia innych wierzących.
Oczywiście w tym wszystkim oczekuję odpowiedzi od Pana, poświadczonej 'pokojem, który przewyższa wszelkie zrozumienie'.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr mar 08, 2023 16:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
W porządku. Ale widzisz - mieliśmy spór wokół cytatów ze św. Pawła odnośnie opuszczenia ciała i stanięcia przed Chrystusem. Większość chrześcijan rozumie to chyba tak, że jest to potwierdzenie istnienia duszy nieśmiertelnej. Natomiast Ty masz inny pogląd.


Śr mar 08, 2023 20:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL