Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 23:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ta "logika" wynika z nieznajomości nauczania o Trójcy. Jezus jest tym samym Bogiem, co Ojciec, a nie jakimś innym.

Żeby Jezus miał być takim samym Bogiem jak Jahwe, to by musiał istnieć wiecznie, a przecież tak nie jest.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sty 27, 2015 17:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Robek napisał(a):
Żeby Jezus miał być takim samym Bogiem jak Jahwe, to by musiał istnieć wiecznie, a przecież tak nie jest.


Alez jest. Ewangelia sw. Jana, pierwszy rozdzial sie klania.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt sty 27, 2015 17:19
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Robek napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ta "logika" wynika z nieznajomości nauczania o Trójcy. Jezus jest tym samym Bogiem, co Ojciec, a nie jakimś innym.

Żeby Jezus miał być takim samym Bogiem jak Jahwe, to by musiał istnieć wiecznie, a przecież tak nie jest.

:nonono: Regulamin działu


Wt sty 27, 2015 18:23

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Spotkałem się z wieloma atakami na doktrynę trynitarną. Bywały one BARDZO KRYTYCZNE wobec wiary w Trójcę. Jak głębiej się zastanowiłem nad trynitarnością, to trynitaryzm jawi mi się jako logiczniejszy i donioślejszy od unitarianizmu.

W unitarianizmie Bóg jest w kwestii świadomości, Jego "Ja" w pewien sposób bardzo podobny do nas, ludzi, i do aniołów, ponieważ jest po prostu Osobą (a nie Kimś Więcej, jak w trynitarianizmie). Ja jestem tylko osobą. Nie jestem trójcą, moja "esencja" to bycie jedną osobą. Dlaczego Najwyższy miałby być TAK PODOBNY do mnie, a nie być Istotą większą ode mnie także pod względem "osobowości"?

Bez faktu, że istnieje tylko jeden Bóg, trynitaryzm nie ma sensu. Dlaczego są osoby, dla których trynitaryzm to pogaństwo (politeizm) i tylko unitarianizm jest monoteizmem?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt lut 05, 2016 16:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Fragment z http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/list_11_08_trojca.html (z własnymi wyróżnieniami):
Cytuj:
Ciągle nasuwa się pytanie, czy ta troistość w Bogu ma jakieś praktyczne znaczenie dla nas?

Znów posłużę się przykładem. Syn mojego siostrzeńca interesuje się grami komputerowymi. Tłumaczył mi kiedyś, że są dwa rodzaje gier: takie, w które gra się indywidualnie (wtedy ktoś przychodzący z zewnątrz przeszkadza), i "I gry sieciowe, w które gra kilka osób. Bawimy się razem i tylko wtedy ma to sens. Można 1 powiedzieć, że podobnie jest z Bogiem. Bóg jednoosobowy to taka gra, w której jest tylko j jeden gracz i lepiej mu nie przeszkadzać. W ; przypadku Trzech Osób mamy taki rodzaj gry, i do której my też jesteśmy zapraszani. Dzięki temu, że Bóg jest Trójcą, już tu możemy uczestniczyć w Jego życiu. Koncepcja Boga jako jednej osoby ma negatywne i katastrofalne skutki ! dla człowieka.

Co Ojciec ma na myśli?

Religia ma duży wpływ na stosunki społeczne. Inaczej to wygląda w przypadku Boga jednoosobowego, a inaczej gdy będziemy Go rozumieć trynitarnie. Bóg jednoosobowy doskonale pasuje do absolutystycznego państwa, w którym rządzi jeden cesarz, niepotrzebujący wspólników. Dlatego niektórzy władcy byli przeciwni uznaniu równości Osób w Trójcy Świętej; taka koncepcja uderzała w jednoosobową władzę.

Myślę, że można powiedzieć nawet więcej: obraz Boga wpływa na relacje międzyludzkie. Jeśli postrzegam Boga jako absolut, któremu nikogo nie potrzeba, to tak właśnie będę traktował otaczających mnie ludzi. Ja jestem samowystarczalny - inni jako jednostki też nikogo do szczęścia nie potrzebują.

Skoro jednak wierzymy w Trzy Osoby Boskie, to czy pojedynczy samotny człowiek byłby rzeczywiście „na obraz i podobieństwo Boże?".
Niektórzy mówią, że właśnie dlatego Bóg od razu stworzył dwoje: mężczyznę i kobietę. Wspominany już Karl Rahner miał jeszcze radykalniejsze poglądy. Mówił, że człowiek jest obrazem Boga dopiero jako małżeństwo - zjednoczenie dwóch osób: kobiety i mężczyzny. Trójcę Świętą najbardziej przypominałaby więc rodzina...

To chyba zbyt duże uproszczenie...

Myślę, że Rahner chciał w ten sposób podkreślić także społeczną naturę człowieka. Oczywiście rodzina nie jest jedynym dobrym pomysłem na życie. Nie trzeba być mężem i żoną, żeby żyć dla drugiego człowieka. Tym bardziej, że świętość - do której wszyscy przecież dążymy - wyraża się właśnie przez miłość bliźniego. Nie można być świętym nie kochając, a to mamy czynić wszyscy, nie tylko mężowie i żony.

Trójca Święta jest wzorem doskonałej miłości. Na ostatnim wykładzie zawsze cytuję słowa św. Augustyna: Trinitatem vides si caritatem vides - Trójcę widzisz, jeśli widzisz miłość. Ostatecznie bowiem tylko przez miłość można poznać Boga.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt lut 05, 2016 17:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Mogę mieć myśli, że pojedynczy człowiek w ogóle nie jest na obraz i podobieństwo Stwórcy, a dopiero istnienie płciowości i prokreacji, rodzinności czyni ów obraz. Istnienie cielesnego człowieka z jego płciowością i prokreacją, rodzinnością jawi mi się jako coś piękniejszego niż istnienie aniołów świętych. Istoty osobowe zakładające rodziny, ich istnienie jawi mi się jako najpiękniejszy element stworzenia. Przez grzech pierworodny cielesność, płciowość i prokreacja zostały BARDZO poniżone. Bez grzechu pierworodnego istniałby piękny porządek. Zaszczyt rodzicielstwa byłby należycie przedstawiony. Nie byłoby nieporządku w prokreacji. Nie byłoby zdrad, nieczystości, pożądliwości. Nie byłoby tego paskudnego zepsucia spowodowanego spożyciem owocu z drzewa poznania dobra i zła. Nie byłoby poznania zła. Lepiej byłoby, gdyby człowiek nie znał zła.

Tajemnica kobiecości, różnicy płci, w pełni objawiła się dzięki istnieniu Maryi. Maryja jest ponad wszystkimi kobietami razem wziętymi. Gdyby nie byłoby Chrystusa, to nie byłoby Maryi. Uważam, że Wcielenie NIE było uwarunkowane grzechem. Grzech W OGÓLE nie powinien istnieć.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt lut 05, 2016 17:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Mam przemyślenia, które mówią, że o unitariańskim Bogu nie można byłoby powiedzieć, że jest On Miłością. Trynitarność jawi mi się jako jeden z przymiotów Jedynego, podobnie jak bezpoczątkowość, niezmienność, niecierpiętliwość. Polega on na tym, że Najwyższy jest Kimś więcej niż Osobą (czyli Ponadosobą). Dla mojej natury takie rozumowanie wygląda na logiczne nawet bez Pism i dogmatyki.

Pierwszą Osobę nazwać można Miłującym, drugą - Miłowanym, trzecią - Miłowaniem [które jest wzajemne].

Nieistnienie jednej z Osób oznaczałoby nieistnienie także Dwóch pozostałych.

Miłujący + Miłowany + Miłowanie = MIŁOŚĆ

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt lut 05, 2016 18:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Żeby wiara w Trójcę miała sens, najpierw trzeba zgodzić się z tym, że jest tylko jeden Bóg. Dla mnie logiczniej wygląda najwyższy byt będący Trójcą, a nie tylko Osobą (człowiek też jest tylko osobą, dlaczego Stwórca miałby być też jedynie osobą, podobnie jak człowiek?). Trójca to nie trzech Bogów, tryteizm odrzuca wiarę w to, że jest jeden Bóg, uznaje istnienie większej liczby Bogów i jest politeizmem. Bez wiary w to, że jest tylko jeden Bóg, wiara w Trójcę nie ma sensu.

Trójca jest tylko jedna. Nie może być nikogo poza Bogiem, to jest Kimś więcej niż osobą. Trójca to nie wspólnota, rodzina, grupa. To jeden Byt, którego przymiotem jest bycie Kimś więcej niż Ja. I tylko On ma ten przymiot, tylko On może mieć ten przymiot, żaden byt, który nie jest Bogiem, nie może mieć tego przymiotu. Ponadosobowość jest przymiotem zastrzeżonym dla Boga. Żadne stworzenie nie może być ponadosobą. Może być tylko jedna Ponadosoba (Bóg). Tak samo jedynie Bóg ma przymioty takie jak bezpoczątkowość, wszechwiedza, wszechmoc, stwórczość, Pełnia Doskonałości.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


N lut 07, 2016 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
niewazny12 napisał(a):
Żeby wiara w Trójcę miała sens, najpierw trzeba zgodzić się z tym, że jest tylko jeden Bóg. Dla mnie logiczniej wygląda najwyższy byt będący Trójcą, a nie tylko Osobą (człowiek też jest tylko osobą, dlaczego Stwórca miałby być też jedynie osobą, podobnie jak człowiek?). Trójca to nie trzech Bogów, tryteizm odrzuca wiarę w to, że jest jeden Bóg, uznaje istnienie większej liczby Bogów i jest politeizmem. Bez wiary w to, że jest tylko jeden Bóg, wiara w Trójcę nie ma sensu.

Trójca jest tylko jedna. Nie może być nikogo poza Bogiem, to jest Kimś więcej niż osobą. Trójca to nie wspólnota, rodzina, grupa. To jeden Byt, którego przymiotem jest bycie Kimś więcej niż Ja. I tylko On ma ten przymiot, tylko On może mieć ten przymiot, żaden byt, który nie jest Bogiem, nie może mieć tego przymiotu. Ponadosobowość jest przymiotem zastrzeżonym dla Boga. Żadne stworzenie nie może być ponadosobą. Może być tylko jedna Ponadosoba (Bóg). Tak samo jedynie Bóg ma przymioty takie jak bezpoczątkowość, wszechwiedza, wszechmoc, stwórczość, Pełnia Doskonałości.


Bez urazy bracie, ale piszesz bardziej jak filozof niż teolog :) Poza tym piszesz nie prawdę, pewnie nieświadomie, ale twoja wypowiedź jest delikatnie mówiąc oscylująca na granicy Prawdy i herezji, więc warto abyś się do edukował trochę :)

Zobacz co jest w KKK: http://www.teologia.pl/m_k/zag02d.htm#4\
Trójca PrzeNajświętsza to Boska Wspólnota Osób Boskich.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Cz lut 11, 2016 19:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Chyba niewazny12 lepiej ujął, bo skoro wspólnota to zamiast Tajemnicy otrzymamy trzech Bogów

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lut 11, 2016 20:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Andy72 napisał(a):
Chyba niewazny12 lepiej ujął, bo skoro wspólnota to zamiast Tajemnicy otrzymamy trzech Bogów


Lepiej niż w KKK? Gratuluję. ja osobiście boję się takich osób, które podają się za znawców i chcą poprawiać Magisterium Kościoła Katolickiego, które czuwa m.in. nad tym co jest zapisane i w KKK.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Cz lut 11, 2016 20:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
A gdzie to wyczytałeś? Bo http://www.teologia.pl/m_k/kkk1t03.htm podaje co innego:
Cytuj:
Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: "Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym,

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lut 11, 2016 20:12
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Nigdzie nie podawał się za "znawcę", czy teologa.

niewazny12 napisał(a):
Trynitarność jawi mi się jako jeden z przymiotów Jedynego, podobnie jak bezpoczątkowość, niezmienność, niecierpiętliwość. Polega on na tym, że Najwyższy jest Kimś więcej niż Osobą (czyli Ponadosobą). Dla mojej natury takie rozumowanie wygląda na logiczne nawet bez Pism i dogmatyki.

Pierwszą Osobę nazwać można Miłującym, drugą - Miłowanym, trzecią - Miłowaniem [które jest wzajemne].

Nieistnienie jednej z Osób oznaczałoby nieistnienie także Dwóch pozostałych.

Miłujący + Miłowany + Miłowanie = MIŁOŚĆ


Zobacz tutaj
viewtopic.php?p=882892#p882892
na streszczenie rozumowania Ryszarda od św. Wiktora, jeśli jeszcze nie znasz może Cię zainteresować.


Cz lut 11, 2016 20:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
No tak, ale tworzą też Wspólnotę w Jedności, to trzeba zrozumieć.

Cytat z tamtej strony powyżej:

"4. O jakich formach zbawczego działania poszczególnych Osób Trójcy Świętej wspomina „Credo” odmawiane w czasie Mszy św.?

Osoby Boskie zawsze istniały, tworząc odwiecznie Boską Wspólnotę. Ich działanie ujawnia się jednak również w czasie, w naszej historii. Są to działania i posłannictwa Boskich Osób. Wyznanie wiary, wypowiadane wspólnie w czasie Mszy św., mówi o trzech Osobach Boskich i o ich działaniach, jakie ujawniły się w historii zbawienia."
Trzy Osoby w Jednej, ludzki rozum tego nie pojmie, ale dla Boga to też jest oczywiste, dlatego Pan Bóg do człowieka nie raz przychodził poprzez swoich aniołów, np. do Abrahama przyszedł jako trzech tajemniczych gości, których ów Abraham ugościł można by rzec, po staropolsku.

Jakbyś zerknął na linka wyżej to byś mi nie zadawał pytania, gdzie to wyczytałem.
Dla nas relacja w Trójcy jest też oczywista po ludzku, Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty - relacja wzajemnej Miłości, Trzech Osób Boskich, stanowiących Jedność. Trzy Osoby Boskie i zarazem Jeden Bóg. Skoro świata ludzki rozum nie pojmie do końca i nie zbada, to jak ma zbadać i zrozumieć do końca Tajemnicę Trójcy Przenajświętszej? ja z tym dogmatem nie dyskutuję, nieskromnie twierdzę, że dociekanie Tajemnicy do końca nie jest i sensowne i możliwe do wytłumaczenia, bo Boga do końca nikt nigdy nie zgłębi, bo co to byłby za Bóg jakby do końca dał się poznać, już wystarczy, że "...zszedł do nas i stał się do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu"
Bóg jest w Trójcy Jedyny Prawdziwy, Amen.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Cz lut 11, 2016 20:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Czy Ty czasem nie traktujesz Trójcy jakby trzech ludzi a Jednego Boga jako grupę tych trzech?
jest jeden Bóg, Bóg Ojciec jest _całym_ Bogiem.
Bóg się nie składa z trzech osób, jest wręcz najbardziej prostym bytem. Jest tylko jeden.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lut 11, 2016 20:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL