Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 21:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Helenka napisał(a):
Tak się składa, że między nami nie ma wielkich różnic, niemożliwych do przejścia.
Ale co oznacza w kontekście Twojej wypowiedzi "przejście"?
Cytuj:
Aha. Nie siedzę w prawosławnych wiadomościach, więc umknęło mi to. W takim razie czy był to sobór powszechny, skoro kilka autokefalii, w tym moskiewska odmówiły udziału?
To czy sobór jest uważany za Sobór Powszechny nie prostą funkcją tego, kto w nim uczestniczył.
Cytuj:
Jakie są owoce soboru i czy jego ustalenia obowiązują w całym prawosławiu, skoro nie wszyscy uczestniczyli?
Jakie są owoce - zobaczymy. Sam do końca jeszcze nie wiem, jak mam interpretować np. postanowienia dotyczące uporządkowania życia cerkiewnego na Zachodzie. Poza tym - było bardzo zachowawczo moim zdaniem. Dokumenty (4 języki do wyboru) do poczytania tutaj:
https://www.holycouncil.org/official-documents

Marek_Piotrowski napisał(a):
Ni z gruchy ni z pietruchy wyjechałeś w temacie o Trójcy z oskarżeniami.
Stwierdziłem po prostu, że mówienie "Filioque nie jest takie istotne" w sytuacji, gdy zostało ono historycznie użyte tak, jak zostało użyte, jest niestosowne. I tego zdania się trzymam. Nie wiem, jak z tego doszedłeś do "odrzuca wszelki kompromis".
Cytuj:
Nie zapomnij podzielić się tymi rewelacjami z Ojcami Soboru
Którego soboru? Jeśli coś w moich "rewelacjach" się nie zgadza, to uzasadnij co.

Cytuj:
Na co mi szacunek kogoś, kto kłamie że krzyczę na Zefcia "to on winny podziałowi chrześcijaństwa" (nawet dałeś cudzysłów, widac to dokładny cytat?)
Nie, to nie dokładny cytat. Jak wiesz, na tym forum dokładne cytaty umieszcza się w znacznikach "quote", a nie w cudzysłowie. Wizja, którą przedstawiłeś właśnie taka była - prawosławni wykazują jakąś nieokreślone "złe podejście" i to jest główny problem z jednością. Zupełnie pomijając sprawy wiary. Jeśli źle zrozumiałem, to wykaż gdzie, zamiast mnie szkalować.


Cz cze 30, 2016 20:32

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
zefciu napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Ni z gruchy ni z pietruchy wyjechałeś w temacie o Trójcy z oskarżeniami.
Stwierdziłem po prostu, że mówienie "Filioque nie jest takie istotne" w sytuacji, gdy zostało ono historycznie użyte tak, jak zostało użyte, jest niestosowne. I tego zdania się trzymam. Nie wiem, jak z tego doszedłeś do "odrzuca wszelki kompromis".
A przyjmujesz kompromis? Jaki?
Cytuj:
Cytuj:
Nie zapomnij podzielić się tymi rewelacjami z Ojcami Soboru
Którego soboru?
Jak byś nie wykasował na co odpowiadam, to byś wiedział.

Cytuj:
Cytuj:
Na co mi szacunek kogoś, kto kłamie że krzyczę na Zefcia "to on winny podziałowi chrześcijaństwa" (nawet dałeś cudzysłów, widac to dokładny cytat?)
Nie, to nie dokładny cytat. Jak wiesz, na tym forum dokładne cytaty umieszcza się w znacznikach "quote", a nie w cudzysłowie.
Skoro nie cytat, to co to jest?
Cytuj:
Wizja, którą przedstawiłeś właśnie taka była - prawosławni wykazują jakąś nieokreślone "złe podejście" i to jest główny problem z jednością.
Nie przedstawiałem podobnej wizji, ale... w zupełności się z nia zgadzam.

Tyle że to nie temat tego wątku. Na temat Trójcy masz coś do napisania? (akurat Prawosławie ma tu ciekawe przemyślenia...)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz cze 30, 2016 20:39
Zobacz profil WWW
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Marek_Piotrowski napisał(a):
A przyjmujesz kompromis? Jaki?
No i znowu erystyka - mam dowodzić, że jestem niewinny. Powiedz, jaki kompromis proponujesz, to powiem, czy uważam go za możliwy.
Cytuj:
Jak byś nie wykasował na co odpowiadam, to byś wiedział.
Po pierwsze - jesteśmy na forum polskim. Po drugie - znowu nie odpowiedziałeś na pytanie, co rzekomo źle napisałem.
Cytuj:
Nie przedstawiałem podobnej wizji, ale... w zupełności się z nia zgadzam.
No właśnie :( Cieszę się, że osoby, które prezentują taką wizję "dążenia do jedności" są tak nieliczne.
Cytuj:
Tyle że to nie temat tego wątku. Na temat Trójcy masz coś do napisania?
A jest jeszcze coś, co nie zostało tutaj powiedziane? Wydaje mi się, że już na początku wyjaśniono, jakie jest chrześcijańskie rozumienie tego dogmatu.


Cz cze 30, 2016 20:45
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
zefciu napisał(a):
Ale co oznacza w kontekście Twojej wypowiedzi "przejście"?

Przeszkody nie do pokonania:
viewtopic.php?p=910492#p910492
zefciu napisał(a):
To czy sobór jest uważany za Sobór Powszechny nie prostą funkcją tego, kto w nim uczestniczył.

Aha, czyli jeśli w soborze uczestniczyliby tylko biskupi Konstantynopola i jeszcze jakiejś jednej autokefalii, byłby to sobór powszechny?
zefciu napisał(a):

Zefciu, litości. Wiesz, że nie jestem anglojęzyczna, a translator tłumaczy jak tłumaczy. Gdyby to było jeszcze w języku rosyjskim... .
Może inaczej zapytam: co ustalono na tym soborze? Chodzi o najbardziej istotne rzeczy, które w jakiś sposób dotyczą własnie ekumenizmu i ewentualnej jedności.


Cz cze 30, 2016 20:54
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Helenka napisał(a):
Przeszkody nie do pokonania
Z pewnością nie ma takich, których się nie da pokonać, ale nie udawajmy, że już je pokonaliśmy.
Cytuj:
Aha, czyli jeśli w soborze uczestniczyliby tylko biskupi Konstantynopola i jeszcze jakiejś jednej autokefalii, byłby to sobór powszechny?
Wątpię, aby kiedykolwiek uznano ten sobór za Sobór Powszechny.
Cytuj:
Gdyby to było jeszcze w języku rosyjskim...
No przecież jest. Po angielsku, rosyjsku, grecku i francusku.
Cytuj:
Może inaczej zapytam: co ustalono na tym soborze? Chodzi o najbardziej istotne rzeczy, które w jakiś sposób dotyczą własnie ekumenizmu i ewentualnej jedności.
Nie wydaje mi się, żeby tak naprawdę ustalono coś nowego, czego byśmy już wcześniej nie wiedzieli. Ale mimo wszystko proponuję przeczytać samemu dokument https://www.holycouncil.org/-/rest-of-c ... geId=ru_RU


Cz cze 30, 2016 21:02
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
zefciu napisał(a):
Z pewnością nie ma takich, których się nie da pokonać, ale nie udawajmy, że już je pokonaliśmy.

Nikt nie udaje, a już na pewno nie ja, ale dobrze, że zgadzasz się ze mną, że nie ma takich. Sądzę, że tylko ludzka pycha stoi na przeszkodzie.
zefciu napisał(a):
Wątpię, aby kiedykolwiek uznano ten sobór za Sobór Powszechny.

To dlaczego ten uznano, skoro sporo autokefalii nie miało swoich przedstawicieli? Rozumiem, gdyby zabrakło jednej, ale czterech? Czy te autokefalie będą obowiązywały ustalenia soboru i co, jeśli nie podporządkują sie im?
zefciu napisał(a):
No przecież jest. Po angielsku, rosyjsku, grecku i francusku.

Sorry, kliknęłam, na początku było po angielsku i nie przewijałam.
zefciu napisał(a):
Nie wydaje mi się, żeby tak naprawdę ustalono coś nowego, czego byśmy już wcześniej nie wiedzieli.

To po co został zwołany?


Cz cze 30, 2016 21:25

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Szczść Boże. Już kiedyś odpowiadałem na powyższe pytanie. Pisałem wówczas o znaczeniu Trójcy Świętej w życiu chrześcijanina oraz o tym, jak Biblia objawia tajemnicę Trójcy Św. Chcę teraz uzupełnić odpowiedź o wyjaśnienie dogmatu Trójcy Przenajświętszej w oparciu o Biblię (zwłaszcza Nowy Tesatament) i dokumenty Kościoła. Nie jest to łatwe, bo zagadnienia Trójcy Świętej nie da się ogarnąć tylko rozumowo. Tajemnica Trójcy Przenajświętszej przekracza zdolności poznawcze naszego rozumu. Trzeba ją przyjąć z wiarą. Wiara jest światłem dla rozumu ludzkiego (por. J. Królikowski, Bóg jeden w trzech Osobach, w: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD ... obach.html ).
Próbując wyjaśnić dogmat o Trójcy Świętej przypomnę krótko znaczenie Trójcy Św. w życiu chrześcijanina oraz nauczanie biblijne. Chrześcijanin jest chrzczony ,,w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" ( ,,w imię", a nie ,,w imiona"-zgodnie ze słowami Pana Jezusa-por. Mt 28, 19; określenie ,,w imię" podkreśla jedność Trójcy Świętej- Bóg jest jeden w trzech Osobach). Każda Msza święta i inne nabożeństwa rozpoczynają się i kończą ,,w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Każda modlitwa chrześcijanina też rozpoczyna się i kończy tą formułą (por. Katechizm Kościoła Katolickiego- w skrócie KKK-nr.232-237).
Poza tym człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga (por. Rdz 1, 26n), a więc na obraz Trójcy Św. Stąd o człowieku można mówić, że jest istotą społeczną. Konkretnymi obrazami wspólnoty Trójcy Przenajświętszej jest małżeństwo, rodzina, Kościół, Ojczyzna, naród. Można szukać też innych analogii do Trójcy Świętej (por. Sławomir J. Stasiak, R. Zawiła, Abc teologii dogmatycznej. Notatki z wykładów ks. prof. Romana E. Rogowskiego, Oleśnica -Wrocław 1997, str.216).
Jak Pismo święte objawia Trójcę Świętą? Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia nam to zagadnienie jakby w dwóch ,,częściach". Bóg Ojciec jest objawiony przez Syna Bożego (por. KKK 238-242). Swoją drogą-kto może znać Ojca bardziej niż Jego własny Syn?! Pan Jezus objawił Ojca nie tylko jako Stwórcę, jako Ojca królów Izraela (por. 2 Sm 7, 14) czy jako Prawodawcę. Bóg jest Ojcem w relacji do swego Syna i do nas (por. KKK 240; 2780). Idąc za nauczaniem biblijnym pierwszy Sobór Powszechny w Nicei w 325 roku po Chryst.uroczyście wyznał, że Jezus Chrysus jest ,,Bogiem z Boga, Światłem ze Swiatłości, zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu" (Symbol nicejsko-konstantynopolitański). Drugi Sobór Powszechny dodał artykuły wiary na temat Ducha Świętego ( Sobór w Nicei tylko o Nim wspomniał). Dopiero objawienie Ducha Świetego daje pełny obraz Trójcy Świętej. Posłannictwem Ducha Św. jest uświęcanie człowieka, rozlewanie w nim miłości, przypominanie nauczania Pana Jezusa ( por. J 14-16; Ga 5, 5). Wylanie Ducha Świętego na Kościół nastąpiło w dniu Pięćdziesiatnicy (por. Dz 2, 1-11). Są w Biblii teksty mówiące wprost o objawieniu Trójcy Świętej, np. Chrzest Pana Jezusa (por. Mt 3, 13-19; Mk 1, 9-11; Łk 3, 21n; J 1, 31-34), Przemienienie Pana Jezusa ( Mt 17, 1-8; Mk 9, 2-8; Łk 9, 28-36) i wiele innych potwierdzającyh prawdę o Trójcy Świetej.
Dogmat Trójcy Świętej. Dogmat ten kształtował się przez wiele wieków ( szczególnie przez pierwszych kilka wieków). Najpierw to były krótkie formuły chrzcielne i liturgiczne,używane w liturgii nie tylko chrztu, ale też innych sakramentów, np. Eucharystii: ,Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narodu, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego"(Mt 28, 19; por. także 2 Kor 13, 13). Później Kościół starał się bardziej wyjaśnić misterium Trójcy Świętej. Było to konieczne, aby pogłębić własne rozumienie wiary, również ze względu na herezje. Stąd też Kościół stosował terminologię zbliżoną do ówczesnej kultury. Dlatego też w katechezie Kościoła pojawiły się takie słowa jak ,,substancja" (czyli natura),,osoba", ,,hipostaza" (czyli połączenie natury Boskiej i ludzkiej w Chrystusie).Próbując wyjaśnić tajemnicę Trójcy Świętej Kościół musiał posługiwać się językiem ówczesnej kultury. Trzeba więc odróżnić refleksję teologiczną od wiary, która w Kościele istniała zawsze (por. Stanisław Budzik, Taka jest wiara Kościoła. Wprowadzenie w podstawowe prawdy wiary, Tarnów 2000, str. 42; por. także, KKK 249nn).


Pn lip 11, 2016 19:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Cześć. Spróbuję


Wt lip 12, 2016 15:37
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Według mnie Trójca Święta jest towarzystwem. Bóg nie lubi samotności.


Wt lip 12, 2016 15:41

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Mnie tam nie obchodzi Trójca Święta

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lip 12, 2016 15:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Cześć. Spróbuję wyjaśnić tajemnicę Trójcy Świętej. Pisałem kilka razy na ten temat. Teraz jednak postaram się wyjaśnić sam dogmat Trójcy Świętej na podstawie Biblii (zwłąszcza Nowy Testament), Tradycji Kościoła ( dokumenty Kościoła i dzieła pisarzy kościelnych) oraz książek i artykułów teologicznych.
W jednym ze swoich poprzednich postów z dnia wczorajszego pisałem o trudnych terminach filozoficzno-teologicznych . Są to ,,substancja" (czyli ,,natura", ,,istota"), ,,osoba" lub ,,hipostaza" (czyli połączenie natury Boskiej i natury ludzkiej w jednej Osobie Chrystusa) oraz ,,relacja". Kościół musiał użyć tych terminów, aby językiem ówczesnej kultury wyjaśnić tajemnice naszej wiary. Obecnie Kościół również używa tych terminów, ale wydany w 1992 roku przez św.papieża Jana Pawła II Katechizm Kościoła Katolickiego ( w skrócie KKK) precyzuje dokładnie znaczenie tych terminów. Terminem ,,substancja (czyli ,,natura", ,,istota") Kościół określa jedność Boskiego Bytu; pojęciem ,,osoba" lub ,,hipostaza" Kościół posługuje się po to, by zaznaczyć różnice między trzema Boskimi Osobami (Bog Ojciec, Syn Boży i Duch Święty czyli cała Trójca Święta). Natomiast słowem ,,relacja" Kościół posługuje się, aby stwierdzić fakt, że rozróżnienie (czyli owe różnice) między trzema Osobami Boskimi opiera się na Ich wzajemnym odniesieniu do siebie (por. KKK, 252).
Jak wyjaśnić dogmat Trójcy Świętej? Najprościej jest powiedzieć, że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach. Co to znaczy? Otóż, o ile dobrze zrozumiałem nauczanie Kościoła, Bóg jest jeden co do natury. Do natury Boga należą takie Jego przymioty jak np. miłość, świętość, mądrość, dobroć, wieczność ( tzn. Bóg nie ma początku, ani końca; jest po prostu wieczny), wszechpotęga, jedność i jedyność, wszechwiedza, etc. Bóg jest więc Bytem najlepszym, najwspanialszym, itd. Gdyby wyjaśnić to na przykładzie. Weźmy np. miłość. Wiadomo, że Bóg Ojciec jest Miłością (zob. 1 Kor 13; zob.także, Listy św. Jana Apostoła, szczególnie Pierwszy List), ale w takim samym,najwyższym stopniu Miłością jest Syn Boży, który z miłosci do nas stał się człowiekiem, poniósł śmierć męczeńską i zmartwychwstał. Tak samo Duch Święty w takim samym, njawyższym stopniu jest Miłością, skoro rozlewa ją w nas (por Ga 5, 5). Kościół natomiast odróżnia pojęcie ,,natura" od pojęcia ,,osoby" ( to, co wcześniej napisałem-por. KKK 252; por. takze, Stanisław Budzik, Taka jest wiara Kościoła. Wprowadzenie w podstawowe prawdy wiary, Tarnów 2000, str. 40n).
Jak Kościół wyjaśnia dogmat Trójcy Świętej? Trójca Świeta jest jednością. Drugi Sobór Konstantynopolitański z 553 roku po Chryst. stwierdza:,, Jeden jest tylko Bóg i Ojciec, z którego wszystko powstało, jeden Pan Jezus Chrystus, przez którego wszystko powstało i jeden Duch Święty, w którym wszystko istnieje" (Breviarium fidei. Wybór doktrynalnych wypowiedzi Kościoła, w: http://jednoczmysie.pl/wp-content/uploa ... -fidei.pdf
Data wydruku: 2016-07-10.
Czytając Nowy Testament na każdej stronnicy natrafimy na tajemnicę Trójcy Świętej. Np. w opisie Chrztu Pana Jezusa słyszymy głos Boga Ojca: ,,Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie" ( Mt 3, 17; Mk 1, 11; Łk 3, 22; J 1, 31-34). Św. Paweł napisał: ,,..dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy ( 1Kor 8, 6; por. także, J 1, 1-3; Kol 1, 15-20). Prawdę tą potwierdzają Ojcowie Kościoła. Św. Hilary z Poitiers żyjący w III lub IV wieku po Chryst. nauczał: ,,Jeden jest tylko Stwórca wszystkiego, jeden jest bowiem Bóg Ojciec, od którego wszystko pochodzi; i jeden tylko Jednorodzony, nasz Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało; i jeden tylko Duch, który jest Darem we wszystkich" (O Trójcy Świętej, w: Liturgia Godzin, t.2: Wielki Post i Okres Wielkanocny, II czytanie z Godziny czytań, piątek siódmego tygodnia wielkanocnego, POznań 1984). Stąd wypływa wniosek, że Boskie Osoby nie dzielą między sobą jedynej Boskości, ale każda z Nich jest całym Bogiem (por. KKK 253).. Synod w Toledo z 675 roku po Chryst. naucza: ,,Wyznajemy i wierzymy, że święta i niewypowiedziana Trójca, Ojciec i Syn i Duch Święty jest według swojej natury jednym Bogiem, jednej substancji, jednej natury, także jednego majestatu i mocy (Breviarium fidei, dz.cyt.,). Bóg jest więc jeden co do natury.
Co, w takim razie różni Osoby Trójcy Świętej? Jedynym, co różni Trójcę Świętą, są relacje pochodzenia. Bóg Ojciec rodzi, ale sam nie jest zrodzony ( bo wtedy musiałby istnieć jakiś inny bóg); Syn Boży jest Tym, który jest zrodzony; Duch Święty jest Tym, który pochodzi od Ojca i Syna (Uwaga! Ani nie jest zrodzony, ani nie jest stworozny, lecz pochodzi!-por. Sobór Laterański IV z 1215 roku, w:Breviarium fidei, dz,cyt.). Bóg jest jeden, ale nie jest sam (por. Fides Damasi-wyznanie wiary przypisywane papieżowi Damazemu, w: Breviarium fidei). Można to tak wyjaśnić. Nigdy nie było ( i nie będzie) takiego momentu, w którym Ojciec był by sam, bez Syna Bożego i Ducha Świętego. Nigdy też nie było takiej chwili, w której Syn Boży czy Duch Święty byli by sami. Trójca Święta była, jest i będzie zawsze razem (por. M. Miduch, Nigdy sam.Biografia Boga Ojca, w: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS ... _0_04.html )
Data wydruku: 2016-07-10
Relacje nie dzielą, ale wręcz przeciwnie, łączą całą Trójcę Świętą. POdstawą tej jedności jest miłość.Dlatego też Sobór we Florencji ( lata 1439-1445) naucza: ,,Z powodu tej jedności Ojciec jest cały w Synu, cały w Duchu Świętym; Syn jest cały w Ojcu, cały w Duchu Świętym; Duch Swięty jest cały w Ojcu, cały w Synu" (Breviairum fidei, dz.cyt., por. także KKK, 255). Papież Franciszek powiedział: ,,Trójca jest komunią (czyli wspólnotą-przyp.aut) Osób Boskich, które są jedna z drugą, jedna dla drugiej, jedna w drugiej: ta komunia jest (...) tajemnicą miłości Boga żywego" (,,Gdy czynimy znak krzyża". Rozważanie przed modlitwą ,,Anioł Pański", 31 maja 2015, w: http://www.opoka.org.pl ).
POdam przykład z życia ludzkiego. Kiedy wymawiamy słowo ,,relacje" najczęściej mamy na myśli to, co łączy ludzi (np. w małżeństwie, rodzinie, Ojczyżnie, narodzie, Kościele). Z tym, że nasze relacje międzyludzkie nie są pozbawione patologii (jakieś kłótnie, podziały). Dlatego Pismo święte stwierdza, że Bóg jest Kimś więcej niż czlowiek i cały wszechświat. Jest po prostu Bogiem. Jest też ponad wszelkimi różnicami płciowymi, normalnymi dla człowieka (bo przecież Bóg nie jest ani mężczyzną, ani kobietą; jest za to Bogiem).
Na koniec tego postu warto przytoczyć jeszcze jeden tekst św. Pawła: ,, Nikt bez pomocy Ducha Świętego nie może powiedzieć <<Panem jest Jezus>>. Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich" (1 Kor 12, 3-6). Ten tekst rzuca nam światło na działalność zewnętrzną Trójcy Świętej i posłania trynitarne (por. KKK 257nn). Jednak o tym napiszę przy moim kolejnym wejściu. Z Bogiem.


Wt lip 12, 2016 17:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Trójca Święta to unia miłosna .


Wt lip 12, 2016 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Jezus nie jest 1/3 Boga, jest całym Bogiem, tak samo Ojciec i Duch Święty
Jezus jest całym Bogiem, Ojciec jest całym Bogiem i Duch Święty, Ale nie ma trzech Bogów tylko jeden.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lip 13, 2016 7:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
Wszystko prawda Andy ,z tym ,że w Trójcy Świętej występuje hierarchia ,najpierw jest Bóg Ojciec ,potem druga osoba Trójcy Jezus ,a na końcu Duch Święty .


Śr lip 13, 2016 7:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
A ja myślałem że w Trójcy panuje równość

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lip 13, 2016 7:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL