Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 9:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
Poprawiam: Wyjaśnisz ideę jednego Boga w trzech osobach?
Ponawiam pytanie: czego konkretnie oczekujesz, czego nie da się znaleźć w tonach dzieł teologicznych pisanych na przełomie 20 wieków?


Śr wrz 06, 2017 8:47

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
[/quote]Ponawiam pytanie: czego konkretnie oczekujesz, czego nie da się znaleźć w tonach dzieł teologicznych pisanych na przełomie 20 wieków?[/quote]

Po pierwsze: nie na przełomie 20 wieków. Idea Boga w trzech osobach to pomysł teologów z III/IV w. Nic o tym nie mówi ani Stary Testament ani Nowy, ani Jezus, ani wczesnochrześcijańscy myśliciele.
Po drugie: uchylasz się od odpowiedzi, zrzucając odpowiedzialność na teologów. Czyżby było to zbyt trudne dla do wytłumaczenia?


Śr wrz 06, 2017 22:07
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
Po pierwsze: nie na przełomie 20 wieków. Idea Boga w trzech osobach to pomysł teologów z III/IV w. Nic o tym nie mówi ani Stary Testament ani Nowy, ani Jezus, ani wczesnochrześcijańscy myśliciele.
Oczywiście. Poza np. autorem wzmiankowanego tekstu, który Twoim zdaniem był tryteistą. Tylko że jakoś dziwnie ów tryteizm się nie uchował do III wieku i nikt go już wtedy nie wyznawał.
Cytuj:
Po drugie: uchylasz się od odpowiedzi, zrzucając odpowiedzialność na teologów. Czyżby było to zbyt trudne dla do wytłumaczenia?
Nie uchylam się od odpowiedzi, tylko proszę o doprecyzowanie pytania. Przeczytaj Credo. Czego konkretnie nie rozumiesz? Co mam Ci doprecyzować?


Cz wrz 07, 2017 5:27

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Cytuj:
O Poza np. autorem wzmiankowanego tekstu, który Twoim zdaniem był tryteistą. Tylko że jakoś dziwnie ów tryteizm się nie uchował do III wieku i nikt go już wtedy nie wyznawał.


Więc zacytuj fragment który udowadnia Twoją tezę.

Cytuj:
Przeczytaj Credo. Czego konkretnie nie rozumiesz? Co mam Ci doprecyzować?


Na czym polega idea jedności Goga w Trójcy? czy można zadać to pytanie prościej?
Kilkakrotnie zadałem to pytanie i nie odpowiadasz. Wynika z tego, że nie znasz odpowiedzi albo po prostu nie ma sensownej odpowiedzi to pytanie.


Cz wrz 07, 2017 20:59
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
Więc zacytuj fragment który udowadnia Twoją tezę.
Którą tezę? Sformułowanie trynitarne w tym hymnie, sformułowanie jasno wskazujące na boskość Trójcy już raz zacytowałem. "Ojca, Syna i Świętego Ducha Boga". Ile razy mam Ci jeszcze cytować?
Cytuj:
Na czym polega idea jedności Goga w Trójcy?
Nie wiem. Apokalipsa jest dosyć tajemnicza. Mówi o Gogu i Magogu, ale to tyle. O Gogu w Trójcy nie słyszałem.
Cytuj:
Kilkakrotnie zadałem to pytanie i nie odpowiadasz.
O jakiegoś tajemniczego Goga w Trójcy pytasz pierwszy raz. Natomiast wcześniej zadawałeś pytanie bardzo mętnie.

Przyznaj może po prostu, że nie wiesz tak naprawdę, o co chcesz zapytać. Nie potrafisz sprecyzować swoich zastrzeżeń do doktryny trynitarnej. I tak naprawdę nie podjąłeś żadnego wysiłku, żeby czegokolwiek się o tej doktrynie dowiedzieć.

Tak więc ponawiam prośbę - przeczytaj Credo. Tam masz wyłożone podstawy nauki trynitarnej. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj. Ale konkretnie.


Pt wrz 08, 2017 6:56

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Cytuj:
Którą tezę? Sformułowanie trynitarne w tym hymnie, sformułowanie jasno wskazujące na boskość Trójcy już raz zacytowałem. "Ojca, Syna i Świętego Ducha Boga". Ile razy mam Ci jeszcze cytować?


Oto cytat poniżej: "Dlaczego idea jednego Boga w trzech osobach pojawia się dopiero w III wieku
Oczywiście jest to kłamstwo. Φῶς ἱλαρὸν pochodzi z II wieku.

Kłamstwem jest twierdzenie, że ten grecki hymn potwierdza istnienie jednego Boga w trzech osobach."

Ty piszesz, "Ojca, Syna i Ducha Boga" to trzech Bógów, gdzie jest potwierdzenie jedności o które pytałem? Umiesz czytać ze zrozumieniem?


Cytuj:
Przyznaj może po prostu, że nie wiesz tak naprawdę, o co chcesz zapytać. Nie potrafisz sprecyzować swoich zastrzeżeń do doktryny trynitarnej. I tak naprawdę nie podjąłeś żadnego wysiłku, żeby czegokolwiek się o tej doktrynie dowiedzieć.
Tak więc ponawiam prośbę - przeczytaj Credo. Tam masz wyłożone podstawy nauki trynitarnej. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj. Ale konkretnie.


I po raz kolejny... Idea jednego Boga w trzech osobach jest nielogiczna. Trzy nie może być jednocześnie jednym. Wiec wytlumacz logicznie dlaczego według Ciebie jest inaczej. To jest konkretne pytanie.


Pt wrz 08, 2017 7:37
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
Ty piszesz, "Ojca, Syna i Ducha Boga" to trzech Bógów, gdzie jest potwierdzenie jedności o które pytałem? Umiesz czytać ze zrozumieniem?
Dałem dwa argumenty:
  • Użycie liczby pojedynczej.
  • Fakt, że rzekomy tryteizm nie zachował się w żadnej formie.
Oba zignorowałeś.
Cytuj:
I po raz kolejny... Idea jednego Boga w trzech osobach jest nielogiczna.
Proszę zatem wskazać błędy logiczne.
Cytuj:
Trzy nie może być jednocześnie jednym.
Np. trzy komponenty półprzewodnikowe nie mogą być jednocześniej jednym tranzystorem. Tako rzecze Osiris. A z jakiej zasady logiki to wynika?
Cytuj:
Wiec wytlumacz logicznie dlaczego według Ciebie jest inaczej.
Dlaczego według mnie logika nie głosi iż "trzy nie może być jednocześniej jednym"? Oczekujesz, że przytoczę Ci wszystkie prace z dziedziny logiki i wykażę, że logika nie twierdzi czegoś takiego? To raczej Ty - jeśli twierdzi, że z samej logiki coś takiego wynika, to powinieneś to wyprowadzić, albo wskazać. Twoje zamiłowanie do przenoszenia onus probandi jest dla mnie niezrozumiałe.


Pt wrz 08, 2017 7:49

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Cytuj:
Użycie liczby pojedynczej.


Możesz jaśniej? liczby pojedycznej przy jakim wyrażeniu?

Cytuj:
Fakt, że rzekomy tryteizm nie zachował się w żadnej formie.


I czego to dowodzi? zresztą to nieprawda. Tryteizm reprezentuje współcześnie m.in. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Cytuj:
Np. trzy komponenty półprzewodnikowe nie mogą być jednocześniej jednym tranzystorem
.

Ale mimo, że tworzą tranzystor to każdy komponent da się odłączyć i będą trzema niezależnymi elementami. Z Bogiem tak się nie da bo przecież jest Jeden.

Cytuj:
Wiec wytlumacz logicznie dlaczego według Ciebie jest inaczej.
Dlaczego według mnie logika nie głosi iż "trzy nie może być jednocześniej jednym"? Oczekujesz, że przytoczę Ci wszystkie prace z dziedziny logiki i wykażę, że logika nie twierdzi czegoś takiego? To raczej Ty - jeśli twierdzi, że z samej logiki coś takiego wynika, to powinieneś to wyprowadzić, albo wskazać. Twoje zamiłowanie do przenoszenia onus probandi jest dla mnie niezrozumiałe.[/quote]

Bóg wysłał swego syna ziemię, który urodził się dzięki pomocy Ducha Świętego ( który jest tym samym Bogiem). Będąc wszechmogącym jedynym Bogiem wysłał siebie samego i sam pozwolił siebie ukrzyżować. Bóg Ojciec i Syn Boży nie mogą być jednością, skoro pojęcie ojca i syna jest dla człowieka rozumiane jako dwie oddzielne istoty. Jeśli są jednym to nie mogą być ojcem i synem.


Pt wrz 08, 2017 21:04
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
Możesz jaśniej? liczby pojedycznej przy jakim wyrażeniu?
Θεόν.
Cytuj:
I czego to dowodzi?
Tego, że go nie było. Bo herezje nie miały w zwyczaju zapadać się pod ziemię bez wyjaśnienia.
Cytuj:
zresztą to nieprawda. Tryteizm reprezentuje współcześnie m.in. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
No tak. Mormoni jako sekta II-wieczna.
Cytuj:
Ale mimo, że tworzą tranzystor to każdy komponent da się odłączyć i będą trzema niezależnymi elementami.
No i co z tego. Napisałeś, że według logiki "trzy nie może być jednocześnie jednym". Napisałem przykład, że jest to bzdura. Oczywiście żadna analogia nie jest doskonała.
Cytuj:
Bóg wysłał swego syna ziemię, który urodził się dzięki pomocy Ducha Świętego ( który jest tym samym Bogiem). Będąc wszechmogącym jedynym Bogiem wysłał siebie samego i sam pozwolił siebie ukrzyżować. Bóg Ojciec i Syn Boży nie mogą być jednością, skoro pojęcie ojca i syna jest dla człowieka rozumiane jako dwie oddzielne istoty. Jeśli są jednym to nie mogą być ojcem i synem.
Nie mogą. Bo Osiris twierdzi, że nie mogą, więc nie mogą.

Prosiłem o wskazanie błędów logicznych. Ty w ogóle wiesz, co to jest ta logika? Dla ułatwienia podaję, logika to nie jest to, co się Osirisowi wydaje "logiczne". Logika to nauka o zdaniach. Proszę zatem wykazać, że jakieś zdania w nauce trynitarnej sprzeczne są z zasadami logiki.


So wrz 09, 2017 6:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
Bóg wysłał swego syna ziemię, który urodził się dzięki pomocy Ducha Świętego ( który jest tym samym Bogiem). Będąc wszechmogącym jedynym Bogiem wysłał siebie samego i sam pozwolił siebie ukrzyżować. Bóg Ojciec i Syn Boży nie mogą być jednością, skoro pojęcie ojca i syna jest dla człowieka rozumiane jako dwie oddzielne istoty. Jeśli są jednym to nie mogą być ojcem i synem

Jesteś Bogiem i widzisz z góry, że twoje stworzenie potrzebuje pomocy. Postanawiasz: "jeśli będą chcieli, urodzę się jako jeden z nich i żeby im pomóc, wezmę na siebie ich winy"
Co jest tu niewykonalne?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So wrz 09, 2017 7:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Cytuj:
Tego, że go nie było. Bo herezje nie miały w zwyczaju zapadać się pod ziemię bez wyjaśnienia.
Cytuj:
zresztą to nieprawda. Tryteizm reprezentuje współcześnie m.in. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
No tak. Mormoni jako sekta II-wieczna.


Cytuję:"Fakt, że rzekomy tryteizm nie zachował się w żadnej formie."
Moja odpowiedź: Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Twoje stwierdzenie to nieprawda.

Cytuj:
Prosiłem o wskazanie błędów logicznych. Ty w ogóle wiesz, co to jest ta logika? Dla ułatwienia podaję, logika to nie jest to, co się Osirisowi wydaje "logiczne". Logika to nauka o zdaniach.


Argumentum ad personam/ad hominem masz opanowane do perfekcji :D

Cytuj:
Proszę zatem wykazać, że jakieś zdania w nauce trynitarnej sprzeczne są z zasadami logiki.


Rzeczywiście, nie da się tego wykazać za pomocą logiki, przyjąłem że to nauka trynitarna może być w ogóle wytłumaczona logicznie. Ale to się w ogóle nie kwalifikuje to takiego rozważania.
Idea jednego Boga w trzech osobach to po prostu absurd.


So wrz 09, 2017 15:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Osiris napisał(a):
Idea jednego Boga w trzech osobach to po prostu absurd.

Bo tak powiedział logicznie myślący Osiris, który ocenę postawy/wiedzy, a nie konkretnego człowieka nazywa argumentem ad personam/ad hominem.
Każdy następny taki zarzut zamiast merytorycznych argumentów trafi do kosza.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 09, 2017 15:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
[ciach... ostrzegałam, że każdy następny post z niewłaściwym cytowaniem trafi do kosza. Nikt nie ma obowiązku biegać po wątku i sprawdzać, co kto napisał, a tym bardziej poprawiać cytatów. M.]


So wrz 09, 2017 16:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Osiris napisał(a):
[ciach... ostrzegałam, że każdy następny post z niewłaściwym cytowaniem trafi do kosza. Nikt nie ma obowiązku biegać po wątku i sprawdzać, co kto napisał, a tym bardziej poprawiać cytatów. M.]


To już totalna parodia :D Myślałem, że cenzura nie istnieje w demokratycznym kraju ale się chyba pomyliłem. Czy możesz mi wyjaśnić co takiego niewłaściwego zacytowałem? Jeśli nie chcesz tego pisać tutaj możesz wysłać prywatną wiadomość.


So wrz 09, 2017 20:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Owszem. Zacytowałeś moje słowa jako swoje, a swoje jako moje. Wielokrotnie poprawiałam cytowanie, napisałam Ci krok po kroku jak się cytuje, ale najwyraźniej masz to głęboko, bo przecież nie można zarzucić Ci braku umiejętności czytania ze zrozumieniem ani ignorancji.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 09, 2017 20:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL