Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So cze 15, 2024 20:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Kim dokładnie jest chrześcijanin? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
tommy napisał(a):
Mysle, ze najprostsza definicja to ludzie podazajacy za Jezusem.


Definicja dość ogólna, może i prosta w konstrukcji, ale trudna w zastosowaniu. Ja np. mogę uważać, że podążam za Jezusem, a kto inny, że idę w zupełnie przeciwnym kierunku.


Cz lis 30, 2006 13:25
Zobacz profil
Post 
tommy napisał:
Cytuj:
jednakze istnieja i nie mozna im odmowic nazywania siebie "chrzescijanami" Mysle, ze najprostsza definicja to ludzie podazajacy za Jezusem.
nie, nie jest to prosta definicja, ponieważ chrześcijanin to osoba, która wierzy w to, że Jezus jest nie tylko człowiekiem ale i Bogiem (a Bóg mógł mieć ludzkie ciało, jednocześnie będąc Bogiem), więc jak osobe uważającą Jezusa tylko za doskonałego człowieka nazwać chrześciajanami? wtedy również (wg definicji jaka podałeś) status "chrześcijanie" należałoby nadać również ŚJ, którzy uważają Jezusa za doskonałego czlowieka - naszego Brata.


Cz lis 30, 2006 13:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 8:21
Posty: 919
Post 
to Ja :) napisał(a):
nie, nie jest to prosta definicja, ponieważ chrześcijanin to osoba, która wierzy w to, że Jezus jest nie tylko człowiekiem ale i Bogiem (a Bóg mógł mieć ludzkie ciało, jednocześnie będąc Bogiem), więc jak osobe uważającą Jezusa tylko za doskonałego człowieka nazwać chrześciajanami? wtedy również (wg definicji jaka podałeś) status "chrześcijanie" należałoby nadać również ŚJ, którzy uważają Jezusa za doskonałego czlowieka - naszego Brata.


http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity
http://wordnet.princeton.edu/perl/webwn?s=christianity
http://www.catholic-forum.com/SAINTS/ncd01999.htm

itd.

Jesli wbijesz w google 'christianity definition' to ja tam nic nigdzie nie widze o potrzebie wiary w Trojce(technicznie rzecz biorac wikipedia mowi: "Since some of these groups deviate from the tenets which most groups hold as basic to Christianity, they are considered heretical or even non-Christian by many mainstream Christian groups; this is particularly true for non-trinitarians.).

Tak wiec jak najbardziej bym ŚJ uznal za chrzescijan. Powaznie, jak mozesz stwierdzac czy dana grupa jest badz nie jest chrzescijanami na podstawie dogmatu ktory powstal prawie 350 lat po rzekomej smierci Jezusa? :? Pierwszo-czwarto wieczni chrzescijanie nie byli chrzescijanami bo w Trojce nie wierzyli? :D


Cz lis 30, 2006 17:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
filippiarz napisał(a):
Jesteś deistką :)

Wcale nie. Jej poglądy nie są deistyczne


Cz lis 30, 2006 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 29, 2006 11:56
Posty: 71
Post 
tommy napisał(a):
Jesli wbijesz w google 'christianity definition' to ja tam nic nigdzie nie widze o potrzebie wiary w Trojce
Jeżeli Chrystus Syn Boży jest Bogiem, równym Ojcu, to ta wiara zawiera w sobie i prawdę w Trójcę Świętą.
tommy napisał(a):

Tak wiec jak najbardziej bym ŚJ uznal za chrzescijan.
Niestety, oni nie uznają Chrystusa Syna Bozego za Boga, za równego Ojcu. Więc nie sa chrześcijanami.
Niekiedy uczą, że jest jakby niższym bogiem, jakby półbogiem, ale jest to wtedy czysty politeizm i pogaństwo. Więc tym przypadku tym bardziej nie mogą byc chrześcijanami.
tommy napisał(a):

Powaznie, jak mozesz stwierdzac czy dana grupa jest badz nie jest chrzescijanami na podstawie dogmatu ktory powstal prawie 350 lat po rzekomej smierci Jezusa? Pierwszo-czwarto wieczni chrzescijanie nie byli chrzescijanami bo w Trojce nie wierzyli?
To, co zdefiniowano w roku 325 na soborze w Nicei, nie było ustaleniem, że Chrystus jest Bogiem, tylko wyjaśnieniem, jak to rozumieć. Wyjaśniono wtedy tylko to, że jest homoousios=współistotny Ojcu.
Bowiem wiara w Bóstwo Chrystusa była powszechna od poczatku. Cytatów nadmiar z pism starozytnych! Mozna je łatwo znaleźć takze w Nowym Testamencie.


Cz lis 30, 2006 19:45
Zobacz profil
Post 
re tommy moja znajomość języka obcego jest znikoma więc nawet nie waże się go czytać, ale wiem jedno: wikipedia różnie podaje, nieraz jeśli z niej korzystam musze odnieść się do innych naukowych źródeł, a takim źródłem jest właśnie słownik, z którego korzystałam, ale dla rozwiania ostatecznych wątpliwości wpisałam w google słowo "chrześcijaństwo" i jak klikłam na wikipedie to się okazało, że "Ten artykuł uznano za kontrowersyjny" więc sam widzisz, że wikipedii daleko od naukowego źródła.


Cz lis 30, 2006 19:52

Dołączył(a): Śr lis 29, 2006 11:56
Posty: 71
Post Re: Kim dokładnie jest chrześcijanin?
_Big_Mac_ napisał(a):
Pamiętaj, autorko, ze nie ma przymusu dołączania do jakiejkolwiek organizacji, religii czy sekty. Wiara może istnieć bez bycia zrzeszonym w jakieś określonej "partii", Bóg się nie obrazi.
Tak, ale to jest tylko Twoja wiara, nie ta z objawienia Chrystusowego. Chrystus nam kaze żyć we wspólnocie Kościoła i zbawia nas w tej wspólnocie.
Ona Ciałem Chrystusa, my Jego członkami.
W prywatnej religii, pozabiblijnej, tego nie ma!
"Poza Kościołem nie ma zbawienia"


Cz lis 30, 2006 19:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 21, 2006 18:43
Posty: 923
Post Re: Kim dokładnie jest chrześcijanin?
Marwik napisał(a):
Tak, ale to jest tylko Twoja wiara, nie ta z objawienia Chrystusowego. Chrystus nam kaze żyć we wspólnocie Kościoła i zbawia nas w tej wspólnocie.
Ona Ciałem Chrystusa, my Jego członkami.
W prywatnej religii, pozabiblijnej, tego nie ma!
"Poza Kościołem nie ma zbawienia"


Ty wierzysz w to.

Ale autorka nie uznaje boskości Jezusa i, wnioskuję, nie uważa, by to on (a tym bardziej Kościół) zbawiał. Według jej wiary, zbawia sam Bóg (Niebieskooka, popraw mnie, jeśli się mylę?).

Twoja wiara nie jest ani bardziej, ani mniej prawdziwa niż jej.

_________________
Obrazek

gg 3287237


Cz lis 30, 2006 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Marwik napisał(a):
"Poza Kościołem nie ma zbawienia"
Kolega jakiś sekciarz-frondowiec? ;)
Proponuję odrobić zaległą pracę domową - "Dlaczego nie-katolicy mogą być zbawieni 'poza Kościołem'":
viewtopic.php?t=7226
viewtopic.php?t=2682
http://www.forum.wiara.pl/viewtopic.php ... c&start=15
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD ... iolem.html
http://www.tygodnik.com.pl/kontrapunkt/43/kracik.html

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Cz lis 30, 2006 21:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 29, 2006 11:56
Posty: 71
Post 
filippiarz napisał(a):
Marwik napisał(a):
"Poza Kościołem nie ma zbawienia"
Kolega jakiś sekciarz-frondowiec? ;)
Proponuję odrobić zaległą pracę domową - "Dlaczego nie-katolicy mogą być zbawieni 'poza Kościołem'"
Nie czytając podanych mi stron odpowiedam krótko: Sednem Deklaracji Dominus Iesus jest własnie wskazanie, że ateista i poganin nie jest zbawiany poza Chrystusem, a niekatolik poza Kościołem.
Lecz każdy - tylko w Chrystusie jako głowie Ciała swojego, Kościoła.


Pt gru 01, 2006 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 29, 2006 11:56
Posty: 71
Post Re: Kim dokładnie jest chrześcijanin?
_Big_Mac_ napisał(a):
Marwik napisał(a):
Tak, ale to jest tylko Twoja wiara, nie ta z objawienia Chrystusowego. Chrystus nam kaze żyć we wspólnocie Kościoła i zbawia nas w tej wspólnocie.
Ona Ciałem Chrystusa, my Jego członkami.
W prywatnej religii, pozabiblijnej, tego nie ma!
"Poza Kościołem nie ma zbawienia"
Ty wierzysz w to.
Ale autorka nie uznaje boskości Jezusa i, wnioskuję, nie uważa, by to on (a tym bardziej Kościół) zbawiał. Według jej wiary, zbawia sam Bóg (Niebieskooka, popraw mnie, jeśli się mylę?).
Twoja wiara nie jest ani bardziej, ani mniej prawdziwa niż jej.
Jesli jest niechrześcijanką, to skąd by wiedziała cos o dziele Chrystusa?


Pt gru 01, 2006 10:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Marwik napisał(a):
Nie czytając podanych mi stron odpowiedam krótko: Sednem Deklaracji Dominus Iesus jest własnie wskazanie, że ateista i poganin nie jest zbawiany poza Chrystusem, a niekatolik poza Kościołem.
Lecz każdy - tylko w Chrystusie jako głowie Ciała swojego, Kościoła.

To lepiej poczytaj bo mieszasz pojęcia...

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pt gru 01, 2006 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 21, 2006 18:43
Posty: 923
Post Re: Kim dokładnie jest chrześcijanin?
Marwik napisał(a):
Jesli jest niechrześcijanką, to skąd by wiedziała cos o dziele Chrystusa?


Bo była.

_________________
Obrazek

gg 3287237


Pt gru 01, 2006 14:46
Zobacz profil
Post 
Niebieskooka:
Wierzysz, że Bóg zbawia nie na podstawie Twojej wiary, przekonań?
Wierzysz, że Bóg zbawia z miłości do Nas?

Ja w to wierzę. Kim jestem? Dla forumowiczów nikim...
Nie należysz do żadnej religii (nie utożsamiasz się z żadną), ale nikt Ci nie odbierze prawa, by wierzyć. Nie przejmuj się :)

To się chyba nazywa wolność wyznania chyba... ;)


So gru 02, 2006 14:49
Post Re: Kim dokładnie jest chrześcijanin?
Aby być chrześcijaninem wystarczy wierzyć w papieża, chodzić do kościoła przynajmniej w każdą niedziele i dawać na tace księdzu jak chodzi "po koledzie". :)


So gru 02, 2006 16:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL