Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 14, 2024 9:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 krew i ciało? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 19, 2006 7:51
Posty: 744
Post krew i ciało?
wierzycie w to czy nie?
z dogmatu o dwóch naturach chrystusa wynika, że był także 100% człowiekiem. zamiana opłatka i wina w ciało i krew to też zdaje sie dogmat. a to znaczy, że w kielichu na ołtarzu powinen znajdować się nie tylko jakiś boski napój, ale również zwykła ludzka krew :o

oczywiście nikt w to nie wierzy. ale to trochę hm... wstrząsające religjne przekonanie, czy wierzenie, gdyby naprawdę w to wierzyć.

_________________
ateista


Cz cze 07, 2007 13:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Coraz mniej osób w to wierzy, ale wciąż sporo. Tak, w Kielichu po przeistoczeniu znajduje się "zwykła" ludzka Krew - Krew Jezusa Chrystusa. A opłatek zmienia się w Jego Ciało. I ja w to wierzę


Cz cze 07, 2007 13:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 19, 2006 7:51
Posty: 744
Post 
sory, ale po prostu nie wierzę, że ktoś mógłby świadomie pić ludzką krew albo jeść ludzkie ciało :x

_________________
ateista


Cz cze 07, 2007 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Kamyk napisał(a):
Tak, w Kielichu po przeistoczeniu znajduje się "zwykła" ludzka Krew - Krew Jezusa Chrystusa. A opłatek zmienia się w Jego Ciało.

Czy Jezus Chrystus miał ciało z ciasta i wino w żyłach? Bo ja jestem absolutnie pewien, że to co jadłem podczas przyjmowania Komunii to był ciastowy opłatek, a nie tkanki ludzkiego ciała. Nie widziałem też nigdy żeby ksiądz po piciu z kielicha miał usta czerwone od krwi.


Cz cze 07, 2007 13:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Krew i Ciało Jezusa są Krwią i Ciałem zmartwychwstałym, tym co św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian nazywa "ciałem duchowym", które poddaje się w pełni woli Chrystusa Zmartwychwstałego. Dlatego może przybierać postać chleba, podobnie jak Jego Krew może przybierać postać wina.

_________________
www.onephoto.net


Cz cze 07, 2007 13:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Czyli gdyby porównać to do człowieka, to po przeistoczeniu chleb ma "ciało chleba", ale nie ma "duszy chleba" tylko "duszę Chrystusa"?


Cz cze 07, 2007 13:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 19, 2006 7:51
Posty: 744
Post 
Paschalis napisał(a):
Krew i Ciało Jezusa są Krwią i Ciałem zmartwychwstałym, tym co św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian nazywa "ciałem duchowym", które poddaje się w pełni woli Chrystusa Zmartwychwstałego. Dlatego może przybierać postać chleba, podobnie jak Jego Krew może przybierać postać wina.


ale jeśli to (doskonałe?) ciało nie jest w pełni ludzkie to Chrystus nie jest człowiekiem, a to przeczy dogmatowi o dwóch naturach.

_________________
ateista


Cz cze 07, 2007 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Nie. Chleb po przeistoczeniu to Ciało Chrystusa, z tym że jest to ciało, które przybrało formę chleba. Chrystus parokrotnie pojawiał się apostołom jak najbardziej cieleśnie (choćby tym idącym do Emaus), ale jednocześniepod inną postacią, tak że nie mogli go poznać. Podobnie gdy np. przeniknął przez zamknięte drzwi Wieczernika również w realnym ciele jedząc chwilę potem posiłek z apostołami. Innymi słowy jest to ciało zmartwychwstałe, w pełni podporządkowane woli Chrystusa, który może mu nadawać dowolną formę, ale substancja (odwołując się do arystotelesowskiej terminologii ;)) pozostaje ta sama.

_________________
www.onephoto.net


Cz cze 07, 2007 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Necromancer napisał(a):
ale jeśli to (doskonałe?) ciało nie jest w pełni ludzkie to Chrystus nie jest człowiekiem, a to przeczy dogmatowi o dwóch naturach.


Nie przeczy ponieważ ciało podporządkowywane woli i duszy nie jest ciałem sprzecznym z naturą ludzką. Dlatego chrześcijanie wierzą, że również ich ciała po zmartwychwstaniu będą "ciałami duchowymi".

_________________
www.onephoto.net


Cz cze 07, 2007 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 06, 2007 8:24
Posty: 126
Post 
Rzeczywiście - zrozumiałe jest pojawienie się takiej myśli - gdzie jest to Ciało i Krew? Przecież tego nie widać.
Proponuję zapozać się z pojęciem transsubstancjacji. Przemiana nie następuje na szczeblu cząsteczkowym, na szczeblu właściwości chmeicznych itp. tylk właśnie na w ramach substancji.
Zresztą - przyjmuje się Chrystusa - żywego, obecnego rzeczywiście. Nie jest to zatem konsumpcja w sensie ścisłym.


Cz cze 07, 2007 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 19, 2006 7:51
Posty: 744
Post 
Paschalis napisał(a):
Nie przeczy ponieważ ciało podporządkowywane woli i duszy nie jest ciałem sprzecznym z naturą ludzką. Dlatego chrześcijanie wierzą, że również ich ciała po zmartwychwstaniu będą "ciałami duchowymi".

nie rozumiem tego oksymoronu: ciało duchowe. ciało musi być materialne albo nie jest ciałem, nawet jeśli ma mieć jakieś nadzwyczajne właściwości.

przy okazji, rozumiem że gdy jezus przechodził przez ściany to korzystał ze swoich boskich mocy (przed zmartwychwstaniem też chodził po wodzie itp.) a nie ludzkich, bo ludzie nie mają takich zdolności, natomiast jak jadł rybę to robił to normalnie jak człowiek z krwi i kości.

_________________
ateista


Cz cze 07, 2007 14:34
Zobacz profil
Post 
Tullius napisał(a):
Rzeczywiście - zrozumiałe jest pojawienie się takiej myśli - gdzie jest to Ciało i Krew? Przecież tego nie widać.
Proponuję zapozać się z pojęciem transsubstancjacji. Przemiana nie następuje na szczeblu cząsteczkowym, na szczeblu właściwości chmeicznych itp. tylk właśnie na w ramach substancji.
Zresztą - przyjmuje się Chrystusa - żywego, obecnego rzeczywiście. Nie jest to zatem konsumpcja w sensie ścisłym.

No tak, tylko my się poruszamy wewnątrz wiary. Bo na poziomie doświadczenia nikt, nigdy i żadnej takiej transsubstancjacji udowodnić nie może. Równie uprawniony byłby sąd, że opłatek za sprawą nieznanej siły "przemienia się" w ciało różowych słoni antarktydzkich, których istnienia nikt jeszcze nigdy nie udowodnił i nikt nigdy nie widział.


Cz cze 07, 2007 14:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Necromancer napisał(a):
nie rozumiem tego oksymoronu: ciało duchowe. ciało musi być materialne albo nie jest ciałem, nawet jeśli ma mieć jakieś nadzwyczajne właściwości.


Sformułowanie "ciało duchowe" to pewien skrót myślowy użyty przez św. Pawła oznaczający ciało materialne, ale podporządkowane duchowi i woli, a więc ta sprzeczność jest tylko pozorna.

Cytuj:
przy okazji, rozumiem że gdy Jezus przechodził przez ściany to korzystał ze swoich boskich mocy (przed zmartwychwstaniem też chodził po wodzie itp.) a nie ludzkich, bo ludzie nie mają takich zdolności, natomiast jak jadł rybę to robił to normalnie jak człowiek z krwi i kości.


Tak tylko, że po Zmartwychwstaniu jego cuda nie dotyczyły tylko kontroli nad przyrodą i jej prawami, ale również całkowitego podporządkowania własnego ciała swojej woli.

_________________
www.onephoto.net


Cz cze 07, 2007 14:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 19, 2006 7:51
Posty: 744
Post 
Paschalis napisał(a):
Tak tylko, że po Zmartwychwstaniu jego cuda nie dotyczyły tylko kontroli nad przyrodą i jej prawami, ale również całkowitego podporządkowania własnego ciała swojej woli.

to ciekawe. czy to znaczy, że jako bóg nie mógł wcześniej w pełni kontrolować własnego ciała a mógł wskrzeszać zmarłych i kontrolować żywioły?

_________________
ateista


Cz cze 07, 2007 14:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
A ja mam takie dość głupie pytanie skąd się to ciało bierze bo sam Chrystus w swojej ludzkiej postaci był(jest?) ograniczony ma określoną masę więc po pewnym czasie by się zwyczajnie skończył ...


Cz cze 07, 2007 14:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL