Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 18:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Odpust zupełny za zmarłego -skrupuły... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 17, 2008 9:25
Posty: 52
Post Odpust zupełny za zmarłego -skrupuły...
Witam!

Chciałbym się dowiedzieć jakie to warunki dokładnie należy spełnić aby otrzymać odpust zupełny za zmarłego (w tym w dniu zadusznym)!!??

Czytałem różne publikacje na ten temat...
Niestety nie spotkałem się z pełną dokładną jednoznacznością, a mianowicie chodzi mi o warunek spowiedzi...

Czy spowiedź jest konieczna!!??

Czy też wymagana jest tylko łaska uświęcająca, a spowiedź mogła mieć miejsce wcześniej i nie musiała si odbyć z myślą o odpuście??

Pytam gdyż me zaniepokojenia wzięły się być moze ze złego zainterpretowania poniźszego tekstu:

Cytuj:
Wskazane jest, ale nie konieczne, aby przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, a zwłaszcza do komunii św. i pomodlić się w intencjach papieskich w tym samym dniu, w którym dokonuje się dzieła związanego z odpustem; wystarczy jednak, jeśli dopełni się tych pobożnych obrzędów i modlitw w okresie kilkunastu (około 20) dni przed lub po dziele odpustowym. http://www.voxdomini.com.pl/vox_art/odpust2.html


So lis 01, 2008 21:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Owszem nie jest konieczna spowiedź przed samym uzyskaniem odpustu. Można ją odbyć wcześniej. Np. przez najbliższy tydzień codziennie można uzyskać odpust zupełny i nie trzeba codziennie iść do spowiedzi. Ważne jest nawet nie tyle łaska uświęcająca, co brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. A to nieco inna sprawa.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So lis 01, 2008 22:41
Zobacz profil
Post 
szumi napisał(a):
Ważne jest nawet nie tyle łaska uświęcająca, co brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. A to nieco inna sprawa.


Jedno i drugie jest ważne. I - moim zdaniem- nie można mówić o braku przywiązania do grzechu, jeśli nie trwamy w stanie łaski uświęcającej. Łaska jest uprzednia i może także pomóc w wyzbyciu się przywiązań do grzechów.


Wt lis 04, 2008 13:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Dobrze baranku mówisz, ale szumi chciał zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nie mieć przywiązań do grzechu. Swoją drogą, czy to w ogóle możliwe?

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Wt lis 04, 2008 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Może najlepiej ująć to w ten sposób: trzeba nie tylko łaski uświęcającej, czyli braku nieodpuszczonego grzechu ciężkiego. Trzeba również braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także powszedniego.

To warunek trudniejszy do spełnienia, mimo wszystko...


A w kwestii pytania:

Cytuj:
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

* Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji - zyskuje się odpust cząstkowy)
* Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
* Przyjęcie Komunii świętej
* Odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach z kalendarzem na dany miesiąc)
* Wykonanie czynności związanej z odpustem

Ewentualna spowiedź, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek.

Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża - tylko jeden odpust zupełny.


Źródło: http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/odpusty.php3

Osobiście rozumiem z tego, że jeśli ktoś jest w stanie łaski uświęcającej, to może uzyskać odpust bez kolejnej spowiedzi. Spowiedź (moim zdaniem) jest koniecznością wynikającą z warunku jakim jest przyjęcie Komunii Św., a nie osobnym warunkiem. I w tym sensie można go spełnić również później...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lis 04, 2008 13:34
Zobacz profil
Post 
kastor napisał(a):
Swoją drogą, czy to w ogóle możliwe?


Nie wiem ... Nie wiem do końca też, co tak naprawdę oznacza brak przywiązania. - Na pewno nie chodzi o to, żeby w ogole nie grzeszyć, bo to praktycznie niemożliwe. Może raczej o to, że nie chcę popelniać żadnego grzechu i jestem gotowa zrezygnoewać z czegoś, co Kosciół uznaje za grzech nawet wbrew opinii innych (wszyscy tak robią), czy kosztem jakiejś przyjemności ?


Dla mnie jest ciekawy jeszcze jeden warunek: modlitwa w intencji Ojca Świętego. - Przez długi czas modliłam się o zdrowie papieża i łaski potrzebne do wykonywania jego posługi :-D aż przypadkiem usłyszałam: papieska intencja na ten dzień ....

Czy nie spełniłam warunku? Raczej nie. Ale czy nie uzyskałam odpustu? Myślę, że Bóg patrzy na intencję. I że tak samo jest z przywiązaniem do grzechu. Popełnienie grzechu lekkiego nie oznacza, że jestem do niego przywiązana i że nie uzyskam odpustu.


Wt lis 04, 2008 13:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Moim zdaniem sęk w tym, że stwierdzenie " nie mieć przywiązania do jakiegokolwiek grzechu " nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem " nie mieć przywiązania do grzechu ( w ogóle ) ". To pierwsze oznacza, że nie mamy przywiązania do żadnego konkretnego grzechu ( tzn. jeśli już grzeszymy, to z " wypadku ", a nie z " nawyku " - ktoś ma np. nawyk podbierania rodzicom pieniędzy, i chodzi o to, by się tego nawyku - przywiązania - wyzbył ). To drugie oznacza, że nie mamy przywiązania do grzeszenia, tzn. generalnie staramy się nie grzeszyć. Myślę, że obie postawy są możliwe.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 04, 2008 13:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Jak widać kastor lepiej zrozumiał moją myśl :)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lis 04, 2008 14:49
Zobacz profil
Post 
@Takisobie- w najgorszym razie uzyskasz odpust cząstkowy- to też wielka pomoc dla tych dusz... :)


Pn lis 10, 2008 15:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Trzeba byc w stanie laski uswuecajacej i po Komunii Sw. Nalezy nawiedzic cmentarz i pomodlic sie za zmarlych.Nalezy tez odmowic modlitwy za Ojca Swietego.

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Śr lis 12, 2008 1:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Tess napisał(a):
Nalezy tez odmowic modlitwy za Ojca Swietego.

Nie za Ojca Świętego, ale w intencjach Ojca Świętego, czyli tych jakie wyznaczył na dany dzień.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lis 12, 2008 7:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
szumi napisał(a):
Tess napisał(a):
Nalezy tez odmowic modlitwy za Ojca Swietego.

Nie za Ojca Świętego, ale w intencjach Ojca Świętego, czyli tych jakie wyznaczył na dany dzień.


Niech i tak bedzie.Widac zle sie wyrazilem. :)

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Cz lis 13, 2008 3:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 16, 2008 10:30
Posty: 317
Post Re: Odpust zupełny za zmarłego -skrupuły...
takisobie napisał(a):
Witam!

Chciałbym się dowiedzieć jakie to warunki dokładnie należy spełnić aby otrzymać odpust zupełny za zmarłego (w tym w dniu zadusznym)!!??

Czytałem różne publikacje na ten temat...
Niestety nie spotkałem się z pełną dokładną jednoznacznością, a mianowicie chodzi mi o warunek spowiedzi...

Czy spowiedź jest konieczna!!?? ..........

(Łukasza 9:60) Ale on rzekł do niego: „Niech umarli grzebią swych umarłych, ty zaś idź i rozgłaszaj królestwo Boże”.

_________________
"Żaden człowiek nie umocni się niegodziwością, lecz korzeniami prawych nic nie zachwieje"
(Przysłów 12:3)


Pt lis 21, 2008 10:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
No to od dzisiaj trupy będą się zajmować pogrzebami... Ciekawe jak im pójdzie.

2 Mch 12, 39-45:
Cytuj:
Następnego dnia w tym czasie, w którym należało już to wykonać, żołnierze Judy przyszli zabrać ciała tych, którzy polegli, i pochować razem z krewnymi w rodzinnych grobach. Pod chitonem jednak u każdego ze zmarłych znaleźli przedmioty poświęcone bóstwom, zabrane z Jamnii, chociaż Prawo tego Żydom zakazuje. Dla wszystkich więc stało się jasne, że to oni i z tej właśnie przyczyny zginęli. Wszyscy zaś wychwalali Pana, sprawiedliwego Sędziego, który rzeczy ukryte czyni jawnymi, a potem oddali się modlitwie i błagali, aby popełniony grzech został całkowicie wymazany. Mężny Juda upomniał lud, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu mają przed oczyma to, co się stało na skutek grzechu tych, który zginęli. Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu.


Świętą jest rzeczą modlić się za zmarłych, by myśląc o ich zmartwychwstaniu pomóc im w tej drodze.

Także i ta nasza ofiara w postaci odpustu ofiarowanego za zmarłych miła jest Bogu i nie zostanie zapomniana.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt lis 21, 2008 10:26
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 16, 2008 10:30
Posty: 317
Post 
szumi napisał(a):
No to od dzisiaj trupy będą się zajmować pogrzebami... Ciekawe jak im pójdzie.(.....)
Świętą jest rzeczą modlić się za zmarłych, by myśląc o ich zmartwychwstaniu pomóc im w tej drodze.
Także i ta nasza ofiara w postaci odpustu ofiarowanego za zmarłych miła jest Bogu i nie zostanie zapomniana.


Szumi, mówisz o symbolice tam gdzie nie trzeba a gdzie powinieneś dostrzec głębsze myśli, to albo tego nie widzisz, albo nie chcesz.
Jezus powiedział do jednego ze swych słuchaczy: „Pójdź za mną”. Ten się wymawiał: „Pozwól mi wpierw pójść i pogrzebać ojca”. Co Jezus mu odpowiedział? „Niech umarli grzebią swoich umarłych, a ty idź i rozgłaszaj królestwo Boże” (Łuk. 9:59, 60). Umarli to nie tylko ci, co leżą w grobach, lecz także wszyscy żyjący w grzechu.
Apostoł Paweł napisał do chrześcijan w Kolosach: „Nadto, chociaż byliście umarłymi w swoich wykroczeniach i w nieobrzezanym stanie swego ciała, Bóg ożywił was razem z nim” (Kol. 2:13).
Jeżeli głoszenie dobrej nowiny było ważne już wtedy, to tym ważniejsze jest dziś, kiedy jesteśmy naocznymi świadkami wypełniania się wielu proroctw biblijnych. Rozejrzyj się dookoła i porównaj postępowanie dzisiejszych ludzi do tego opisu - " 2 Tm 3:1-5
1. A wiedz o tym, że w dniach ostatnich nastaną chwile trudne.
2. Ludzie bowiem będą samolubni, chciwi, wyniośli, pyszni, bluźniący, nieposłuszni rodzicom, niewdzięczni, niegodziwi,
3. bez serca, bezlitośni, miotający oszczerstwa, niepohamowani, bez uczuć ludzkich, nieprzychylni,
4. zdrajcy, zuchwali, nadęci, miłujący bardziej rozkosz niż Boga.
5. Będą okazywać pozór pobożności, ale wyrzekną się jej mocy. I od takich stroń.
(BT)
2 Tm 3:13
13. Tymczasem ludzie źli i zwodziciele będą się dalej posuwać ku temu, co gorsze, błądząc i /innych/ w błąd wprowadzając.
(BT)

Cytuj:
Świętą jest rzeczą modlić się za zmarłych, by myśląc o ich zmartwychwstaniu pomóc im w tej drodze.


Szumi znasz napewno wersety biblijne mówiące o tym jaki jest faktycznie stan umarłych. Np. ten - "Koh 9:5
5. ponieważ żyjący wiedzą, że umrą, a zmarli niczego zgoła nie wiedzą, zapłaty też więcej już żadnej nie mają, bo pamięć o nich idzie w zapomnienie." -(BT)
dlatego skoro nie jesteśmy w stanie im nic uczynić, dbajmy raczej o żywych i samych siebie, aby być godnymi uznania w oczach Boga. Właśnie o tym mówił Jezus, do tego, który chciał pójść za Nim.
Cytuj:
Także i ta nasza ofiara w postaci odpustu ofiarowanego za zmarłych miła jest Bogu i nie zostanie zapomniana.

Nie tego chce Bóg o czym Ty mówisz. Słowo Boże mówi, czego Bóg chce - "Mt 9:13
13. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników .
(BT)

Właśnie mówiąc żywym, o tym że Królestwo Boże jest jedyną nadzieją dla ludzkość, okazujemy to miłosierdzie. Co do umarłych to można jeszcze dodać, że odnoszą się te słowa:
"Jn 5:28-29
28. Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego:
29. a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia.
(BT)


Jeżeli chciałbyś czynić mi zarzut z pominięcia w odpowiedzi cytowanego przez Ciebie fragmentu z 2 Mch 12, 39-45, to wyjaśniam, że posługiwanie się nimi w dyskusji na temat wiary raczej nie jest stosowne, skoro nie zostały zaliczone do Ksiąg natchnionych. W dyskusji historyków napewno wnoszą wiele ciekawych informacji. Gdyby miały one wartość w poznawaniu Boga i budowaniu naszej więzi z Nim, napewno i Jezus Chrystus i Jego apostołowie nie pomijali by tego, a korzystali z nich.

Pozdrawiam.

_________________
"Żaden człowiek nie umocni się niegodziwością, lecz korzeniami prawych nic nie zachwieje"
(Przysłów 12:3)


Pt lis 21, 2008 13:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL