Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 11:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 777 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52  Następna strona
 Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
pazer70 napisał(a):
Zbawienie jest w Jezusie Chrystusie.
Kosciol jest tylko SAKRAMENTEM (Sob. Vat. 2).
Kosciol sam w sobie - (jako instytucja) - nie jest w stanie nas zbawic.
Wskazujac droge do Chrystusa - moze byc drogowskazem, ale niczym wiecej.

Co o tym myslicie?


Myślę tak: Pelagianizm. Redukujesz Kościół jedynie do moralizatora wskazującego na Chrystusa. Ale Kościół to coś więcej. W Kościele jest Chrystus, Kościół jest jego mistycznym ciałem. W Kościele realnie jest Jezus obecny, a najbardziej w sprawowanych sakramentach. Po prostu nie wierzysz w to, iż Kościół jest miejscem łaski, na tym polega właśnie pelagianizm, bycie w Kościele nie zbawia, bo Kościół to tylko drogowskaz, nic więcej.

Polecałeś także zobaczyć do "(Sob. Vat. 2)

Proszę bardzo:
Cytuj:
Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 14).


Może jeszcze warto zerknąć do Katechizmu?
KKK 1257:
Cytuj:
Sam Pan potwierdza, że chrzest jest konieczny do zbawienia (Por. J 3, 5). Dlatego też polecił On swoim uczniom głosić Ewangelię i chrzcić wszystkie narody (Por. Mt 28,19-20; Sobór Trydencki: DS 1618; Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 14; dekret A d gentes, 5). Chrzest jest konieczny do zbawienia dla tych, którym była głoszona Ewangelia i którzy mieli możliwość proszenia o ten sakrament (Por. Mk 16,16). Kościół nie zna oprócz chrztu innego środka, by zapewnić wejście do szczęścia wiecznego. Stara się więc nie zaniedbywać otrzymanego od Pana nakazu, by "odradzać z wody i z Ducha Świętego" wszystkich, którzy mogą być ochrzczeni.


Myślę więc, że koncepcja: "Tylko drogowskaz, nic więcej" jest nie do przyjęcia.

Przeczytałem Dominus Iesus i stwierdzam jasno: Twoje twierdzenia są niezgodne z tym dokumentem. Nigdzie nie jest tam napisane, iż poza Kościołem daje Chrystus zbawienie. A jeśli jest to chcę to zobaczyć. Deklaracja pisze o "odblaskach prawdy" czy pewnych środków zbawienia poza wyznaniem katolickim (Takim jest np. ważny chrzest u protestantów), ale nigdzie nie pada stwierdzenie, jakoby ten sakrament był poza Kościołem. Dalej, Kościół może być nazwany sakramentem przez analogię, sakramentów mamy bowiem 7 i jak dodaje sobór trydencki "a kto twierdzi, że ich jest mniej, albo więcej - niech będzie wyłączony ze wspólnoty wiernych" (Anatema sit). Sakrament to widzialny znak, niewidzialnej łaski. Kościół jest takim znakiem w świecie, jest właśnie "Sakramentem zbawienia". Tyle piszesz o sakramentalności Kościoła, ale czy wiesz co ten sakrament Kościoła daje? - Właśnie zbawienie, bo jest w nim Chrystus.

A tutaj cytat z deklaracji który przeczy twoim tezom np: "Nawet poza kosciolem. On jest zrodlem zbawienia- nie kosciol, nie przynaleznosc"
Dominus Iesus (Pkt. 9)
Cytuj:
„Ponadto, aby usprawiedliwić z jednej strony powswszechność chrześcijańskiego zbawienia, a z drugiej zjawisko pluralizmu religijnego, postuluje się istnienie ekonomii Słowa wiecznego, mającej moc także poza Kościołem i w oedrwaniu od niego (...). Powyższe tezy są głęboko sprzeczne z wiarą chrześcijańską.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N lip 21, 2013 22:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
Prosta sprawa. Jeśli chcesz nazywać się katolikiem musisz przyjąć prawdziwość zdania: "Extra Ecclesiam nulla salus" - Poza Kościołem nie ma zbawienia. To jest dogmat wiary, tak samo jak "Jest jeden Bóg". Przeczysz dogmatowi: "Poza Kościołem jest zbawienie" - wpadasz w herezję i nie możesz powiedzieć zgodnie z prawdą, iż twoja wiara jest katolicka. Jedynie co możesz robić, to zastanawiać się jak to zdanie rozumieć. Co to jest KOŚCIÓŁ? Itd.

To trochę jak z geometrią. Nie możesz przeczyć, iż istnieje płaszczyzna. Możesz się zastanawiać jaka ona jest, ale odrzucenie jej istnienia przenosi cię po prostu do innego działu matematyki. :)

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N lip 21, 2013 23:25
Zobacz profil
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
Eubulides napisał(a):
Prosta sprawa. Jeśli chcesz nazywać się katolikiem musisz przyjąć prawdziwość zdania: "Extra Ecclesiam nulla salus" - Poza Kościołem nie ma zbawienia. To jest dogmat wiary, tak samo jak "Jest jeden Bóg". Przeczysz dogmatowi: "Poza Kościołem jest zbawienie" - wpadasz w herezję i nie możesz powiedzieć zgodnie z prawdą, iż twoja wiara jest katolicka. Jedynie co możesz robić, to zastanawiać się jak to zdanie rozumieć. Co to jest KOŚCIÓŁ? Itd.

To trochę jak z geometrią. Nie możesz przeczyć, iż istnieje płaszczyzna. Możesz się zastanawiać jaka ona jest, ale odrzucenie jej istnienia przenosi cię po prostu do innego działu matematyki. :)



Czyli uwierzyć człowiekowi?

Cofając się dwa tysiące lat wstecz , faryzeusze i kapłani robili wszystko aby pozbyć się Chrystusa , Był dla nich zagrożeniem ,ugruntowani na swoich własnych dogmatach obawiali się utraty " fundamentu " na którym stoją trzymając w garści cały , biedny, nieświadomy naród .
Groby pobielane które zewnątrz błyszczą a wewnątrz pełne są plugastwa - czy nie tak było?
Sami nie wchodzicie i innym wejść nie pozwalacie - było tak czy nie?
Historia lubi się powtarzać.
Gdyby było inaczej KK nie usunąłby z 10 przykazań tego które mu nie pasuje bądź przeszkadza.
Chrystus przyszedł Zbawić każdego człowieka na ziemi - dlaczego tak trudno jest to pojąć?
Nie przyszedł przesiewać bo każde życie jest Mu drogocenne.
Człowiek nie ma prawa nigdy mówić kto będzie zbawiony a kto nie a tym bardziej sądzić że poza KK nie ma zbawienia.
Nikt nie zna naszych serc tak dobrze jak Bóg i nikt niech nawet nie próbuje drugiemu wytykać
lub umniejszać na drodze do zbawienia.
Niech nam się nie wydaje , że skoro jesteśmy katolikami to stoimy dziesięć stopni wyżej od innych , możemy bardzo szybko zostać zrzuceni a nasze miejsca mogą zając Ci co wg nas nigdy na zbawienie nie zasłużyli.
W Miłości wielkiej Chrystus miał uciśnionych , dzisiaj uciśnionym może być ten którym gardzi gorliwy katolik.

" Co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych , Mnie uczyniliście"

Przewertujmy z czystym sumieniem historię KK.

Chrystus powiedział też - " Komu zatrzymacie grzechy, będą mu zatrzymane, komu odpuścicie , będą mu odpuszczone " - pomimo wszystko jednak nikt z nas włącznie z najwyższą hierarchią kościelną nie ma zielonego pojęcia czy człowiek z zatrzymanymi grzechami ostatnim tchnieniem nie powie - " Boże mój "


N sty 05, 2014 5:00

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
czy kościół o którym mówił Chrystus = kościół katolicki?
A w innym kościele wydaje się, że oni maja monopol na prawdę i zbawienie. Każdy broni swojego i uważa, że jego jest najważniejszy i wyjątkowy. Dlatego najważniejsza jest wiara w Boga a reszta pozostaje niewyjaśniona do końca.
Dlatego ja zawsze uważam się po prostu za chrześcijankę i to jest moja wiara. Nie katolicyzm czy jakikolwiek inny odłam. Po prostu chrześcijaństwo-bo to zapoczątkował Chrystus a nie katolicyzm.


N sty 05, 2014 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 17:15
Posty: 257
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
olijula napisał(a):
czy kościół o którym mówił Chrystus = kościół katolicki?
A w innym kościele wydaje się, że oni maja monopol na prawdę i zbawienie. Każdy broni swojego i uważa, że jego jest najważniejszy i wyjątkowy. Dlatego najważniejsza jest wiara w Boga a reszta pozostaje niewyjaśniona do końca.
Dlatego ja zawsze uważam się po prostu za chrześcijankę i to jest moja wiara. Nie katolicyzm czy jakikolwiek inny odłam. Po prostu chrześcijaństwo-bo to zapoczątkował Chrystus a nie katolicyzm.



I Jesteś tego pewna w stu procentach?

_________________
" Wolność w Miłości należy do Ciebie "


N sty 05, 2014 16:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
a ty nie? No nie wiem mi nic nie wiadomo aby Chrystus zakładał katolicyzm. To już pochodzi od człowieka. Czy może nie uważasz ażeby Jezus zapoczątkował chrześcijaństwo? Wszystkie odłamy powstały po prostu dlatego, że w wielu sytuacjach niejasnych ludzie mieli odmienne zdanie. Nie potrafili dojść do porozumienia i jednoznacznie udowodnić swoich racji dlatego każdy poszedł własną drogą. Ty wiesz która droga jest właściwa? Bo ja nie bardzo. Wątpię aby kto ktokolwiek wiedział to. Można sądzić domniemywać, odczuwać ale nie wiedzieć. Także ostrożnie w osądzaniu i odrzucaniu innych kościołów. Poza tym kościół to wspólnota wszystkich ludzi wierzących a nie instytucja czyż nie?


N sty 05, 2014 16:51
Zobacz profil
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
Olijula, czytając Twoje wypowiedzi dochodzę do wniosku, że Ty po prostu nie wierzysz w to, iż Duch Święty cały czas sprawuje opiekę nad Kościołem. :(


N sty 05, 2014 16:55
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
A wiesz co oznacza "katolicki"? Powszechny.
Czy jezeli ktos odrzuca cos z depozytu wiary, jak np realna Obecnosc Jezusa w Eucharystii, badz Jego przebaczenie w Sakramencie Pokuty, to jeszcze za Nim idzie, czy juz wybiera sobie wlasna droge, ktora mu jest wygodniejsza? Nalezy jeszcze do wspolnoty wierzacych? Pewno tak, ale niekoniecznie w pelni wierzacych Jezusowi w Jego Slowie.


N sty 05, 2014 16:57
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR ... iesus.html

"4. Nieustanne przepowiadanie misyjne Kościoła jest dzisiaj zagrożone przez teorie relatywistyczne, które usiłują usprawiedliwić pluralizm religijny nie tylko de facto, lecz także de iure (czyli jako zasadę). W konsekwencji uznaje się za przestarzałe takie na przykład prawdy, jak prawda o ostatecznym i całkowitym charakterze objawienia Jezusa Chrystusa, o naturze wiary chrześcijańskiej w odniesieniu do wierzeń innych religii, o natchnionym charakterze ksiąg Pisma Świętego, o osobowym zjednoczeniu między odwiecznym Słowem a Jezusem z Nazaretu, o jedności ekonomii Słowa wcielonego i Ducha Świętego, o jedyności i zbawczej powszechności tajemnicy Jezusa Chrystusa, o powszechnym pośrednictwie zbawczym Kościoła, o nierozdzielności — mimo odrębności — Królestwa Bożego, Królestwa Chrystusa i Kościoła, O ISTNIENIU W KOŚCIELE KATOLICKIM JEDYNEGO KOŚCIOŁA CHRYSTYSA."


N sty 05, 2014 17:03

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
Duch święty działa również w "normalnych" że tak powiem w ludziach. Wątpisz w to? O tym również mówi Biblia. Nie na każdego kapłana działa Duch Święty. Gdyby tak było nie byłoby pedofilii w Kościele i wielu innych złych zachowań wśród księży i biskupów. Człowiek to zawsze będzie tylko człowiek.
I papież może nie kierować się tak na prawdę Słowem Bozym.
Nad ludźmi Duch święty też sprawuje opiekę.
Czemu wy tak bardzo uważacie się za wszechwiedzących?? Trochę pokory. Trzeba umieć się przyznać że czegoś nie wie się na pewno


N sty 05, 2014 17:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
Może teraz zabrzmi to strasznie źle z mojej strony ale tacy właśnie ludzie najczęściej odstraszają ludzi od kościoła-jakiegokolwiek bo nikt nie lubi gdy komuś się wydaje że pozjadał wszystkie rozumy i uważa się za lepszego w swej wierze gdzie nie do końca ma rację. Gdy ktoś ma pokorę umie powiedzieć, że jest omylny i są kwestie nie wyjaśnione przez nikogo do końca, które aż do naszej śmierci pozostaną tajemnicą


N sty 05, 2014 17:11
Zobacz profil
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
Jestem/jesteśmy omylni, ale Kościół Katolicki (tak ten jedyny założony przez Chrystusa) to nie instytucja poklepywania po ramieniu i swobodnej wymiany ckliwych poglądów na temat relacji z Panem Bogiem. Niestety, ale wyłącznie opcji "peace and love" tutaj nie uświadczysz. Jeśli cię to odstrasza, że nie ma w nim samowoli i są jakieś konkretne wymagania to może za mało w tobie chęci poświecenia, a za dużo egoizmu?


N sty 05, 2014 17:19

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
za dużo właśnie chęci głębszego poznawania Boga i szukania go wszędzie gdzie się da nie wierząc ślepo człowiekowi. Dla mnie nie problem jest się poświęcić. Wiele rzeczy mogę poświęcić(Bóg o tym wie) ale chcę po prostu wiedzieć, że tak ma być i że taka wola naszego Pana a nie nasz wymysł.


N sty 05, 2014 17:33
Zobacz profil
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
Wlasnie nie slepo i nie czlowiekowi. Slepo to wierzy ten, kto SAM sobie ustala zasady wiary, jak jemu pasuja.


N sty 05, 2014 17:40
Post Re: Co to znaczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia?
Pan Jezus powołując Kościoł powiedział, że go nie opuści i będzie nad nim czuwał, a kapłanom kazał "paść Jego owce" i dla ich dobra "zwązywać na ziemi" co trzeba, żeby przybliżyć ich do zbawienia. Samym owcom nakazał słuchać kapłanów, bo ich wola jest Jego wolą.
Mało?


N sty 05, 2014 17:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 777 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL