Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Różnice w dekalogu 
Autor Wiadomość
Post Różnice w dekalogu
Ostatnio mój znajomy zwrócił mi uwagę, że w Starym Testamencie, zarówno w Księdze Wyjścia jak i w Księdze Powtórzonego Prawa widnieje inna wersja przykazań niż w moim katechizmie.

Przede wszystkim w KKK (Katechizmie Kościoła Katolickiego) brakuje drugiego które mówi o nie tworzeniu obrazów Boga, moją uwagę zwróciło też to, iż 3/4 mówi o czczeniu soboty, a nie niedzieli.

Możliwe, że temat już był ale nie mogłem znaleźć. Prosił bym o wytłumaczenie bo czegoś tu nie rozumiem. Czemu KK zmienił przykazania?


Pt cze 12, 2009 23:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Przeczytaj:

- "Przykazanie drugie - ale które?"
http://www.lipinski.twojemiejsce.pl//za ... brazy2.htm

- post saxona:
viewtopic.php?p=11561#11561

- "Dwie części dekalogu"
http://www.nonpossumus.pl/biblioteka/ja ... gi/112.php


So cze 13, 2009 0:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 02, 2003 21:21
Posty: 228
Post 
Cytuj:
Przede wszystkim w KKK (Katechizmie Kościoła Katolickiego) brakuje drugiego które mówi o nie tworzeniu obrazów Boga
A wziąłeś chociaż do ręki tenże KKK, na który się powołujesz?

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm
Hm... nie widzę, żeby czegokolwiek brakowało...

_________________
Brewiarz na WP Brewiarz na Androida
Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum Opole


So cze 13, 2009 14:38
Zobacz profil
Post 
W Katechiźmie Kościoła Katolickiego znajdujemy nie tylko pełny biblijny tekst I przykazania, ale i szczegółowe (65 kanonów od 2084-2141 !) jego omówienie


So cze 13, 2009 18:06

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post Re: Różnice w dekalogu
Woad napisał(a):
Możliwe, że temat już był ale nie mogłem znaleźć. Prosił bym o wytłumaczenie bo czegoś tu nie rozumiem. Czemu KK zmienił przykazania?


Hmmm... ale KK ich nie zmienił. Zajrzyj do Biblii i proszę, są dokładnie takie jak były ;-)


So cze 13, 2009 18:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Przypominam o charakterze tego działu. Ostatni post został usunięty


Wt cze 16, 2009 14:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 16, 2009 10:41
Posty: 4
Post 
Kamyk napisał(a):
Przypominam o charakterze tego działu. Ostatni post został usunięty


Ten dział poświęcony rozmowom na temat prawd wiary Kościoła katolickiego.
Mój temat z pewnością tego dotyczył.

Ponieważ źródłem wiary Kościoła jest Objawienie, dyskusja o prawdach wiary wymaga przyjęcia Objawienia jako podstawy do dyskusji. Innymi słowy - w tym dziale nie rozważamy punktu widzenia ateistycznego, nie kwestionujemy Pisma Świętego jako Słowa Bożego i nie rozważamy jego historyczności, ani też innych kwestii obocznych.
W żadnym wypadku mój post nie zaprzeczał Objawieniu, nie negował Pisma Świętego ani Słowa Bożego. Jedyne co zrobiłem to kilka cytatów, które były tylko potwierdzeniem mojego posta.


Temat rozmowy jest poważny - więc zależy nam, żeby również rozmowa była poważna i przede wszystkim merytoryczna. Poglądy na niektóre problemy wiary różnią się w poszczególnych wspólnotach chrześcijańskich czy wywodzących się z chrześcijaństwa. Uważamy, że o tych różnicach można rozmawiać, ale zależy nam, by podstawą rozmowy był wzajemny szacunek, argumenty i czytanie wypowiedzi rozmówcy. Wypowiedzi wykraczające poza te ramy będą usuwane.
Mój post dotykał problemu wiary którym są przykazania i ich różnice w poszczególnych odłamach. Wszystko było napisane kulturalnie i z szacunkiem.

Oczywiście obowiązują tu te same zasady, jak na całym forum, w kwestii kultury wypowiedzi, unikania uwag prywatnych i innych kwestii już wspomnianych w regulaminie ogólnym.
Jak najbardziej zasady te także zostały zachowane.


Kompletnie nie rozumiem czemu mój post został usunięty i oczekuję wyjaśnienia. Nie pomyślał Pan Panie Moderatorze, że usuwając go mógł Pan zmarnować godzinę mojej pracy? Na szczęście przewidziałem to i zapisałem go...

Dobrze, nie będę się już kłócił, jeśli ten dział Waszym zdaniem jest nieodpowiedni przenoszę swoje pytania do innego działu:
Zapraszam:
viewtopic.php?p=442161#442161


Wt cze 16, 2009 15:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 14, 2009 22:04
Posty: 1
Post Re: Różnice w dekalogu
:? czy jest ktoś tu jeszcze?
mam pytanie z innej beczki. byłam świadkiem modlitwy w językach. i mam mieszane uczucia chciała bym z kimś się podziekić doświadczeniami


Wt cze 16, 2009 22:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Polecam w takim razie założyć odpowiedni temat w dziale "Modlitwa i formacja" :)


Śr cze 17, 2009 10:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post Re: Różnice w dekalogu
Witam wszystkich po dosyć długiej nieobecności.

Może i nieomylny nie jestem, ale też nie jest tak że nic nie wiem.
Często rozmawiam z rożnymi osobami na temat mojego kościoła i panuje ten jakże nam znany powszechny mit usuniętego 2 przykazania.

Ponieważ nie chce mi się przy każdej rozmowie na nowo go tłumaczyć postanowiłem go nagrać i dawać odnośnik do filmu :P

Niedawno pomyślałem - gdyż czasem odwiedzam to forum - że podzielę się nim z wami a wy będziecie mogli go pokazywać tym, którzy wierzą w to, że ktoś tu usunął 2 przykazanie.

A oto i on:

https://www.youtube.com/watch?v=nQb84bmPnNY

Pozdro! Ps - przy okazji jeżeli komuś się będzie chciało go zobaczyć i będzie miał chwile może sprawdzić czy nie ogłoszę w nim żadnej herezji ;-) - Choć osobiście w to wątpię gdyż każdą informacje sprawdziłem - ale też zawsze w źródle mógł być jakiś feler.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


So mar 14, 2015 19:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL