Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 5:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy główne prawdy wiary są rzeczywiście główne? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Zbyszku, tak długo jesteś na forum, tyle razy Cię upominałem, a wciąż nie potrafisz zapamiętać, że w tym dziale obowiązują poglądy katolickie? Twój post usunąłem


Wt wrz 15, 2009 9:52
Zobacz profil
Post 
Kamyk napisał(a):
Swego czasu naskrobałem też kilka słów o "Głównych prawdach wiary" http://kamyq.blogspot.com/2008/03/gwne- ... ry_14.html

Kamyk, Twój artykuł potwierdza moje wątpliwości (abstrahując od katechizacji syna).

Sięgnąłem też do KKK (638): "(..) Zmartwychwstanie Chrystusa jest kulminacyjną prawdą naszej wiary w Chrystusa. Pierwsza wspólnota chrześcijańska wierzyła w nią i przeżywała ją jako prawdę centralną, przekazaną przez Tradycję, jako prawdę fundamentalną, potwierdzoną przez pisma Nowego Testamentu , przepowiadaną jako część istotna Misterium Paschalnego tak samo jak Krzyż."

Masz więc rację pisząc w swoim blogu: Słowem podsumowania - owe "główne prawdy wiary" mają chyba zbyt rozdmuchany tytuł. Wyartykułowane w nich prawdy wiary wcale nie są główne, wcale nie są najistotniejsze, w dodatku podane są w zaskakującej kolejności. Natomiast to, co dla wiery chrześcijańskiej jest naprawdę istotne czy wręcz konstytutywne, jest w "prawdach wiary" zupełnie nieobecne. Rodzi się we mnie pytanie - czy jest sens nauczać takich "prawd wiary"?


N wrz 20, 2009 8:50

Dołączył(a): N paź 25, 2009 12:15
Posty: 5
Post 
Drogi Kamyku!
Jestem zszokowany. Czytam to forum od pół godziny i byłem przekonany, że na tym forum obowiązuje prawda i jej poszukiwanie. Znalazłem kilkakrotnie posty Zbyszka i odbieram je, jako bardzo uczciwe. Wykreślanie ich, bo nie sa katolickie, jest nieuczciwe. Mam świadomość, że jest to regulaminowa obrona przed innością, ale czy inne, to znaczy złe?
Pozdrawiam


N paź 25, 2009 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Czy główne prawdy wiary są rzeczywiście główne?
arzachel napisał(a):
Zastawiam się, dlaczego wśród tzw. katechizmowych głównych prawd wiary, czyli:

1) Jest jeden Bóg.
2) Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro nagradza, a za zło karze.
3) Są trzy osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
4) Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
5) Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
6) Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

brakuje najważniejszej, że Jezus zmartwychwstał? Przecież św. Paweł pisał "A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara".

1. Prawda
2. Półprawda
3. Nieprawda
4. Półprawda
5. Nieprawda
6. Prawda


Wt cze 15, 2010 16:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czy główne prawdy wiary są rzeczywiście główne?
Jamsen, chyba zapomniałeś w jakim dziale piszesz...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt cze 15, 2010 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post Re: Czy główne prawdy wiary są rzeczywiście główne?
Cytuj:
Po prostu obawiam się, żeby nie zapamiętał sobie, że Jezus jedynie umarł na krzyżu dla naszego zbawienia i nie żyje (sic!)


Arzahel, jesli twoje dziecko chodzi na religie i do Kościoła, to NAPEWNO juz wie o tym, że Jezus zmartwychwstał. W koncu i Wielkanoc obchodzimy z tej racji i raczej nie sposób nawet niechcący ukryc tego przed dzieckiem. Ja bym sie nie martwiła, a jesli masz wątpliwości, to zwyczajnie powiedz mu to sam.

Cytuj:
Z całą pewnością natomiast swojemu dziecku opowiem na ten temat bardzo dużo ( oczywiście stosownie do jego zdolności pojmowania ) - uważam, że to najlepszy sposób na uchronienie go od ateizmu w przyszłości. Mnie uchroniło wyłącznie to, że zainteresowałem się teologią - ale wyobrażam sobie, jakie mogą mieć problemy młode osoby, które nigdy nie zetknęły się w dzieciństwie z dojrzałą postacią wiary, a nie interesują się teologią ( w końcu nie każdy musi ).


Na pewno to jeden ze sposobów - choć mysle, że teologia nie chroni przed ateizmem - jednych chroni, inni wątpią. Za to znam sporą ilość ludzi /w tej chwili juz starych/, których wiedza teologiczna, gdyby dało sie ją zmierzyć wynosi jakies parę dziesiątych procenta, jednak ich wiara jest niewzruszona, nie wiem czy istnieje na ziemi taki "towar" dla którego mogliby sie jej wyrzec - choćby ich żywcem kroili wg mnie umierali by w swojej wierze i nie odeszli od niej na krok. Wiara i wiedza nie zawsze idą w parze, choć w Biblii jest napisane, że "wiara rodzi sie ze słuchania".

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Wt cze 15, 2010 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post Re: Czy główne prawdy wiary są rzeczywiście główne?
Wybacz wiki2007, ale w dziale Prawdy Wiary nie ma miejsca na pisanie herezji. Zanim znowu coś tu napiszesz, polecam zapoznanie się z Regulaminem niniejszego działu


Cz cze 17, 2010 19:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL