Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Piekło dla nieochrzczonych? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
lublin33338 napisał(a):
Warto zapoznać się z pracami Prof. Wacława Hryniewicza z KUL. On sporo pisał o tzw. powszechnym zbawieniu. Uzasadnia też, dlaczego kara wieczna jest pozbawiona sensu. Porusza na prawdę ciekawe kwestie.
...i wprost przyznaje, że w stosunku do nauki Kościoła to jest herezja (proszę nie zaprzeczać, słyszałem to na własne uszy w wypowiedzi radiowej).
Zwracała na to uwagę watykańska Kongregacja d/s Doktryny Wiary, niestety prof. Hryniewicz nie wycofał się ze swoich twierdzeń. Ze względów pozamerytorycznych (prawdopodobnie głównie na wiek), na prośbę zakonu, Kongregacja nie wdrożyła kroków dyscyplinarnych.

Cytuj:
Bo na przykład wieczne potępienie wcale nie oznacza wiecznego w sensie takim, jak my to rozumiemy.
W jak "my" to rozumiemy?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt sty 06, 2017 12:16
Zobacz profil WWW
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Iago napisał(a):
Bardziej łopatologicznie się już nie da:

Duchowny Szustak powołując się na dokument kościelny twierdził, iż, cytuję: "wszystkie nienarodzone, bądź dzieci narodzone, ale nieochrzczone idą do nieba i proszę mieć totalną jasność i pewność że tak się dzieje".

Ja przytaczając ten sam dokument wykazałem, iż duchowny Szustak powiedział nieprawdę gdyż dokument ten absolutnie nie stanowi o pewności i nie daje prawa do takich stwierdzeń.

Powiedz mi, czego w tych dwóch zdaniach nie rozumiesz?

I w tymże dokumencie czytamy Istnieją podstawy teologiczne i liturgiczne do nadziei, że dzieci zmarłe bez chrztu i zażywają błogosławionego szczęścia.
Istnieją wiara, nadzieja i miłość....zatem o Szustak pełen nadziei i miłości, wierzy i twierdzi, że dzieci nieochrzczone trafiają do nieba, podobnie jak te, na które wskazywał Chrystus (Mt 19).
Wszyscy mamy nadzieję w wierze, bo nikt nie dowiedzie empirycznie istnienia Boga, wszyscy zatem kłamiemy twierdząc, że Bóg istnieje?


Pt sty 06, 2017 12:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
W pewnym sensie zgadzam się z Lublinem. W tym, że kara nie ma sensu. Bo potępienie wieczne to nie kara, tylko świadomy wybór. To nie kara, tylko konsekwencja postawy i czynów z tego wynikających.
A nieochrzczonym trudno zarzucić świadome sprzeciwienie się Bogu.


Pt sty 06, 2017 15:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Alus napisał(a):
I w tymże dokumencie czytamy Istnieją podstawy teologiczne i liturgiczne do nadziei, że dzieci zmarłe bez chrztu i zażywają błogosławionego szczęścia.
Istnieją wiara, nadzieja i miłość....zatem o Szustak pełen nadziei i miłości, wierzy i twierdzi, że dzieci nieochrzczone trafiają do nieba, podobnie jak te, na które wskazywał Chrystus (Mt 19).
Wszyscy mamy nadzieję w wierze, bo nikt nie dowiedzie empirycznie istnienia Boga, wszyscy zatem kłamiemy twierdząc, że Bóg istnieje?


Na Dzeusa, to nie jest jakaś zawiła dysputa o monadologii Liebniza tylko elementarz oparty na czytaniu ze zrozumieniem...

Dokument ten mówi o NADZIEI – duchowny Szustak mówił natomiast o PEWNOŚCI, fałszywie przedstawiając wykładnie katolicką, powołując się na rzeczony dokument.

Marek_Piotrowski napisał(a):
Natomiast myślę że trochę tu zbyt ostro oceniasz akurat tę wypowiedź o. Szustaka (który rzeczywiście nierzadko głosi rzeczy absurdalne... widać znakomitemu skądinąd kiedyś kaznodziei zaszkodziła popularność) - dokonał uproszczenia, dość częstego w kaznodziejstwie. Nie powinien, ale jakaś straszna to akurat sprawa chyba nie jest.


Nie powiedziałbym by było to uproszczenie – duchowny Szustak przedstawił w sposób jednoznacznie definitywny kwestię zbawienia dzieci nieochrzczonych co stanowi najzwyczajniejsze przekłamanie dokumentu na który się powołuje. Wprowadził tym w błąd swoją widownię składającą się z tysięcy widzów.


Pt sty 06, 2017 16:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Można poinformować o. Szustaka albo jego przełożonych o popełnionym błędzie, jeżeli ktoś uważa to za stosowne.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt sty 06, 2017 18:42
Zobacz profil
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
chwat napisał(a):
Można poinformować o. Szustaka albo jego przełożonych o popełnionym błędzie, jeżeli ktoś uważa to za stosowne.

Wcześniej należałoby poznać naukę Kościoła - W takim kontekście historiozbawczym należałoby uznać, że DZIECI UMIERAJĄCE BEZ CHRZTU ZOSTAJĄ UWOLNIONE OD GRZECHU PIERWORODNEGO ZA POŚREDNICTWEM PRAGNIENIA CHRZTU zawartego w akcie wiary Kościoła, wyrażonego w jego modlitwie wstawienniczej o zbawienie wszystkich.
http://www.duszpasterstworodzin.lomza.p ... bez-chrztu


Pt sty 06, 2017 19:19
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Iago napisał(a):
Wspaniale – i co z tego? Ktoś tutaj tak twierdzi?
Dociera do Ciebie że jedyne co napisałem i udowodniłem to to iż duchowny Szustak głosił nieprawdę w zalinkowanym filmiku?

I co z tego że coś tutaj twierdzisz?
Dociera do Ciebie, że to co napisałeś o o. Szustaku jest jedynie Twoim "widzimisię" i niczym więcej.

Możesz sobie tu pisać do woli jakie jest zdanie kościoła w kwestii zbawienia dzieci nieochrzczonych. Bóg i tak wie swoje.


Pt sty 06, 2017 20:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Alus napisał(a):
chwat napisał(a):
Można poinformować o. Szustaka albo jego przełożonych o popełnionym błędzie, jeżeli ktoś uważa to za stosowne.

Wcześniej należałoby poznać naukę Kościoła - W takim kontekście historiozbawczym należałoby uznać, że DZIECI UMIERAJĄCE BEZ CHRZTU ZOSTAJĄ UWOLNIONE OD GRZECHU PIERWORODNEGO ZA POŚREDNICTWEM PRAGNIENIA CHRZTU zawartego w akcie wiary Kościoła, wyrażonego w jego modlitwie wstawienniczej o zbawienie wszystkich.
http://www.duszpasterstworodzin.lomza.p ... bez-chrztu
Sformułowanie wniosku czy skargi odnośnie duchownego do jego przełożonych, formalnie nie wymaga poznania nauki Kościoła. Chodzi o napisanie listu czy maila i wyrażenie w nim swojej opinii, a takie prawo ma każdy.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt sty 06, 2017 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Alus napisał(a):
Wcześniej należałoby poznać naukę Kościoła - W takim kontekście historiozbawczym należałoby uznać, że DZIECI UMIERAJĄCE BEZ CHRZTU ZOSTAJĄ UWOLNIONE OD GRZECHU PIERWORODNEGO ZA POŚREDNICTWEM PRAGNIENIA CHRZTU zawartego w akcie wiary Kościoła, wyrażonego w jego modlitwie wstawienniczej o zbawienie wszystkich.


Ręce opadają...
Linkowana "opinia teologiczna" kilku polskich akademików (która to nigdy nie konstytuowała stanowiska Kościoła w tej kwestii) jest z roku 2002 – dokument na który ja się powołuje jest z roku 2007 i przedstawia on bieżące stanowisko Kościoła w tej kwestii. Tak trudno sprawdzić elementarne informacje, miast podobnie jak duchowny Szustak wypisywać /wygadywać androny?

Maria-Magdalena napisał(a):
Dociera do Ciebie, że to co napisałeś o o. Szustaku jest jedynie Twoim "widzimisię" i niczym więcej.


Do Ciebie ewidentnie nie dociera że nie podaje tu własnego widzimisie tylko przedstawiam oficjalnie stanowisko Kościoła w tej kwestii, używają go jako merytorycznego argumentu przeciw rzeczom wygadywanym przez katolickiego duchownego Szustaka. Własne widzimisie podajesz nam Ty zabawiając nas swoją nieistotną dla sprawy egzegezą, więc wychodzi z Ciebie hipokryzja pierwszej wody tutaj. ;-)


Pt sty 06, 2017 23:33
Zobacz profil
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Iago napisał(a):
Alus napisał(a):
Wcześniej należałoby poznać naukę Kościoła - W takim kontekście historiozbawczym należałoby uznać, że DZIECI UMIERAJĄCE BEZ CHRZTU ZOSTAJĄ UWOLNIONE OD GRZECHU PIERWORODNEGO ZA POŚREDNICTWEM PRAGNIENIA CHRZTU zawartego w akcie wiary Kościoła, wyrażonego w jego modlitwie wstawienniczej o zbawienie wszystkich.


Ręce opadają...
Linkowana "opinia teologiczna" kilku polskich akademików (która to nigdy nie konstytuowała stanowiska Kościoła w tej kwestii) jest z roku 2002 – dokument na który ja się powołuje jest z roku 2007 i przedstawia on bieżące stanowisko Kościoła w tej kwestii. Tak trudno sprawdzić elementarne informacje, miast podobnie jak duchowny Szustak wypisywać /wygadywać androny?

Ręce opadają, gdy ktoś nie pojmuje, że limbus nie był także dogmatem wiary, ale tylko hipotezą.
I na bazie tejże hipotezy przez wieki publicznie głoszono stanowisko Kościoła o pobycie zmarłych nieochrzczonych dzieci w przedsionku piekła.
Jedna hipoteza kontra druga hipoteza.....z jakiej przyczyny jedna lepsza od drugiej?....


So sty 07, 2017 8:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie!


So sty 07, 2017 9:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Alus napisał(a):
Ręce opadają, gdy ktoś nie pojmuje, że limbus nie był także dogmatem wiary, ale tylko hipotezą.
I na bazie tejże hipotezy przez wieki publicznie głoszono stanowisko Kościoła o pobycie zmarłych nieochrzczonych dzieci w przedsionku piekła.
Jedna hipoteza kontra druga hipoteza.....z jakiej przyczyny jedna lepsza od drugiej?....
Jeśli dobrze rozumiem Iago, to On właśnie postuluje, by zbawienie dzieci zmarłych bez chrztu głosić tak samo jak hipotezę limbusa - czyli jako hipotezę właśnie.
I moim zdaniem ma rację.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So sty 07, 2017 10:36
Zobacz profil WWW
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Iago napisał(a):
Do Ciebie ewidentnie nie dociera że nie podaje tu własnego widzimisie tylko przedstawiam oficjalnie stanowisko Kościoła w tej kwestii, używają go jako merytorycznego argumentu przeciw rzeczom wygadywanym przez katolickiego duchownego Szustaka.


łomatko, biskupem jesteś, czy kardynałem? A może najważniejszym z ważnych KEP?

Tak czy inaczej, nie ma to znaczenia, bo nie stosujesz nauk Jezusa mówiących o napominaniu bliźniego.
Zatem, może warto posłuchać osoby kryjącej się pod nickiem chwat. Hmm?

Cytuj:
Własne widzimisie podajesz nam Ty zabawiając nas swoją nieistotną dla sprawy egzegezą, więc wychodzi z Ciebie hipokryzja pierwszej wody tutaj. ;-)


1. Skąd ta liczba mnoga? Jakim wam? Wypowiadaj się wyłącznie za siebie i nie manipuluj!
2. Skoro moja egzegeza jest nieistotna, to czemu poświęcasz jej tyle czasu?
3. Co do hipokryzji...wybieram hipokryzję w oczach paranoika niż w oczach Boga.


So sty 07, 2017 21:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Maria-Magdalena napisał(a):
łomatko, biskupem jesteś, czy kardynałem? A może najważniejszym z ważnych KEP?


Ależ skąd – jestem jeno zwykłym szaraczkiem, co to gdzieś na etapie szkoły podstawowej poznał piękno sztuki czytania ze zrozumieniem. Polecam Ci, spróbuj tego czasem – może wtedy nie będziesz musiała uciekać się do jakiś fikuśnych przytyków erystycznych, a byłabyś miast tego zdolna spłodzić coś mogącego na jakimś tam poziomie polemizować ze mną na płaszczyźnie merytorycznej (tak dla odmiany). 😁😁😁

Dla Mario-Magdalenowego ułatwienia – spróbuj na początek wykazać błąd w tym co napisałem względem stanu nauki Kościoła o dzieciach nieochrzczonych. No wiesz, warto czasem podyskutować o meritum, a nie koślawo i dosyć nieumiejętnie spychać dyskusję na osobę rozmówcy. ;-)

Maria-Magdalena napisał(a):
Jak czy inaczej, nie ma to znaczenia, bo nie stosujesz nauk Jezusa mówiących o napominaniu bliźniego.


Prawdę powiedziawszy to czy stosuję się do nauk Jezusa obchodzi mnie tyle co śnieg z roku 1753. ;-)

Maria-Magdalena napisał(a):
1. Skąd ta liczba mnoga? Jakim wam? Wypowiadaj się wyłącznie za siebie i nie manipuluj!


Pomijam już absurdalne i przezabawne przytyki o MANIPULACJACH!!!1111 i odpowiem tak samo jak ostatnim razem: nie rozmawiamy na PW i nie tylko ja jestem czytelnikiem Twoich postów – stąd "my", odbiorcy. 😉

Maria-Magdalena napisał(a):
2. Skoro moja egzegeza jest nieistotna, to czemu poświęcasz jej tyle czasu?


Och Mario-Magdaleno, dajże spokój. 😉
Nie możesz mieć chyba aż tak komicznie głębokich zaników pamięci, by nie pamiętać niewątpliwe mądrych i wartościowych wiadomości, które to zdarzyło Ci się popełnić przed zaledwie dwoma dniami. 😉 Nawet jeśli zdarzyło Ci się co nieco zapomnieć, to tak kulturalna i zawsze merytoryczna dyskutantka jak Ty, niewątpliwie dołożyłaby starań by zadbać o minimum rzetelności przy dyspucie.  Musisz sobie doprawdy stroić z nas żarty. 😉😁

Na wszelki wypadek pozwól jednak że Ci co nieco przypomnę:
Po raz pierwszy zignorowałem Twoją nieistotną egzegezę...właśnie dlatego, iż uznałem ją za niesitotna dla tematu. Ty następnie raczyłaś mi mój brak komentarza w tej kwestii wypomnieć, co skłoniło mnie do zwięzłego wyłożenia Ci rzeczonej przyczyny. Po raz ostatni odniosłem się do feralnej egzegezy by wskazać na dosyć jawną hipokryzję w Twoim sposobie prowadzenia dysputy, do czego ty nie potrafiłaś "o dziwo" przedstawić żadnej merytorycznej odpowiedzi. 😁😁😁


So sty 07, 2017 23:01
Zobacz profil
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Alus napisał(a):
Ręce opadają, gdy ktoś nie pojmuje, że limbus nie był także dogmatem wiary, ale tylko hipotezą.
I na bazie tejże hipotezy przez wieki publicznie głoszono stanowisko Kościoła o pobycie zmarłych nieochrzczonych dzieci w przedsionku piekła.
Jedna hipoteza kontra druga hipoteza.....z jakiej przyczyny jedna lepsza od drugiej?....
Jeśli dobrze rozumiem Iago, to On właśnie postuluje, by zbawienie dzieci zmarłych bez chrztu głosić tak samo jak hipotezę limbusa - czyli jako hipotezę właśnie.
I moim zdaniem ma rację.

Dla wielu istnienie Boga to też tylko hipoteza.


N sty 08, 2017 8:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL