Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona
 Piekło dla nieochrzczonych? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Lurker napisał(a):
Ale budda oznacza właśnie - "przebudzony"...

Dobra, to tylko impresje. Skąd w ogóle wytrzasnęłaś tę Miłość? Dokopałem się właśnie do czegoś takiego:
Dobra Babcia Wiki napisał(a):
Wydaje się, że ambicją Whiteheada było zebranie w jedną syntezę wszystkich głównych filozofii i religii ludzkości. W tym celu stworzył szczególną koncepcję Boga, odrzucając dotychczasowe koncepcje, które sprowadził do trzech pojęć: - wszechmocny władca - bezlitosny twórca reguł pierwszych - motor pierwszy. Opowiedział się za ideą Boga – Miłości.

Jesteś filozofką?


Ale kolega Lurker szuka daleko!
Tymczasem pan Białoglowy nie był wcale oryginalny skoro już 2000 lat temu
św. Jan napisał(a):
Kto nie miłuje, nie zna Boga,
bo Bóg jest miłością

oraz
św. Jan napisał(a):
Bóg jest miłością:
kto trwa w miłości, trwa w Bogu,
a Bóg trwa w nim.

Wszystko w 4 rodziale 1 Listu

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt lis 15, 2013 22:48
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Wiem! Ale kolega medieval zrozumie: czytając Magdalenę_i nie mogę się oprzeć wrażeniu, że rozmawiam z pewną postacią literacką wykreowaną do wykładu filozofii procesu właśnie. Nie chodzi o to tylko, co oni mówią, ale JAK mówią. I dlatego pytam.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Pt lis 15, 2013 23:09
Zobacz profil
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Lurker napisał(a):
Ale budda oznacza właśnie - "przebudzony"...

Dobra, to tylko impresje. Skąd w ogóle wytrzasnęłaś tę Miłość? Dokopałem się właśnie do czegoś takiego:
Dobra Babcia Wiki napisał(a):
Wydaje się, że ambicją Whiteheada było zebranie w jedną syntezę wszystkich głównych filozofii i religii ludzkości. W tym celu stworzył szczególną koncepcję Boga, odrzucając dotychczasowe koncepcje, które sprowadził do trzech pojęć: - wszechmocny władca - bezlitosny twórca reguł pierwszych - motor pierwszy. Opowiedział się za ideą Boga – Miłości.

Jesteś filozofką?




" Stworzył szczególną koncepcję Boga "

Przytaczasz przykład stworzenia przez człowieka koncepcji Boga .Pod względem filozoficznym dopasował Boga do zapotrzebowań ludzkości i miłości która bezwzględnie jest potrzebna .Może stworzył wyobrażenie i za tym wyobrażeniem się opowiedział.?
Miłość jest piękną ideą i za takimi myślami ludzie podążają , gdyż ziemia okryta jest dużym cierpieniem i w każdym zakątku w którym ludzie znoszą przeróżne udręki - potrzeba takiej idei jest wielka - tylko czy Prawdziwa? czy dotrze do takiego człowieka idea miłości?

Człowiek nie jest w stanie stworzyć koncepcji Boga -musiałby znać Boga w każdym calu.

O filozofii też niewiele wiem, wiem natomiast , że nie należy tworzyć wyobrażeń o czymś co posiada całkiem inną strukturę rzeczywistości niż nasza - Miłość Boga jest nie do ogarnięcia przez ludzki umysł a ludzki umysł nie jest w stanie stworzyć koncepcji Boga


So lis 16, 2013 16:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Umysł ludzki nie jest w stanie stworzyć koncepcji Boga, któraby Go wyczerpywała... tak?

Natomiast JAKĄŚ koncepcję stworzyć musi, żeby w ogóle było o czym rozmawiać. Jedne są bardziej adekwatne, inne mniej, a niektóre po prostu śmieszne... ale istnieć muszą. Moim zdaniem.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


So lis 16, 2013 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Jakieś spojrzenie tam wierzący w, tu wykorzystam dość mglisty termin ( rozumiany intuicyjnie, z braku jakiejś zadowalającej definicji, czy może to porostu pojęcie pierwotne? ) - "siły wyższe" na temat tych sił mają. Własne, na miare możliwości ich umysłu.


So lis 16, 2013 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
A jakie spojrzenie hołubią rodzimowiercy?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


So lis 16, 2013 22:06
Zobacz profil
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
A rodzimowiercy to mają już parę wątków na tym forum, gdzie mogą rozmawiać o swoim spojrzeniu.
Tutaj jest dział Prawdy wiary i trzymamy się katolickiego spojrzenia na konkretny bardzo temat:
Piekło dla nieochrzczonych.


So lis 16, 2013 22:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Dobra, dobra, o rany. : )

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


So lis 16, 2013 22:14
Zobacz profil
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Lurker napisał(a):
Dobra, dobra, o rany. : )



No i Lurker , Mariel przestawiła zwrotnice i wracamy na właściwe tory.


N lis 17, 2013 6:56

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Idea, że Stwórca po prostu by komuś (np. nienarodzonemu dziecku) tak poskąpił chrztu tylko dlatego, że nie było jakiegoś grzesznego człowieka, który osobiście by je ochrzcił, wygląda na niedorzeczną, wybitnie niesprawiedliwą i okrutną i sprzeczną z miłością.

Logicznym rozwiązaniem jest to, że nie ma "nieochrzczonych dzieci". Muszą otrzymać taki sam chrzest, tylko że nie w taki sposób, jaki uważamy za typowy.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


N gru 29, 2013 20:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
Cytuj:
Natomiast protestanci nie odrzucają potrzeby dobrych uczynków. Nie odrzucają np. tekstu z listu św. Jakuba, apostoła, który mówi w ten sposób: „Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy /sama/ wiara zdoła go zbawić? Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta! - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą” (Jk 2:14-19). Otóż słowa powyższe nie są sprzeczne ze słowami św. Pawła z listu do Rzymian. Jest prawdą, że tylko wiara w Chrystusa ma moc zbawczą. Wiara natomiast przynosi owoce dobrych uczynków, z których człowiek nie może się chlubić, bo one są dziełem Ducha Świętego w nas.

To co napisała Maja to chyba (tak mi się wydaje) jest tak naprawdę clue tej "niby różnicy" między katolikami a protestantami, w którą jak się wgłębić to nie wiem czy istnieje.
Nasza VI prawda wiary mówi że "łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna" czyli bez wiary, bez łaski Bożej nie ma zbawienia choćbyś nie wiem jakie uczynki miał na koncie.
I kontynuacja tej mysli- to co maja zacytowała- że wiara bez uczynków jest martwa- a jak martwa to tak jakby jej nie było. Logiczne. Więc jeśli ktoś mówi że wierzy, a żyje kompletnie inaczej, nie przestrzega przykazań to sory, ale jego wiara jest martwa i mu nie pomoże.
Więc w sumie ja istotnej różnicy nie widzę:)
Ale wracając:)
Czy nie ma zbawienia bez chrztu....? Trudne, ale w sumie zgodne w wielu miejscach z Pismem św...
Odpowiedział mu Jezus: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie( J, 14,6)
Jezus mówi- NIKT. Z tego trudno nie wysnuć wniosku, że uznanie boskości Jezusa jest warunkiem zbawienia (ja nie mówię w tej chwili o dzieciach, mówię o świadomej wierze!)
Takich podobnych cytatów jest wiele.
Czy bez chrztu- czy bez wiary w Chrystusa- w sumie chyba na jedno wyjdzie w przypadku osób świadomych, nie małych dzieci, bo przecież zakładamy chrzest pragnienia- ktoś kto uwierzył, a nie miał możności czy czasu przyjąć chrztu jest traktowany jak ochrzczony.
Pozostaje temat osób nieświadomych, żyjących np w pogaństwie, nie znających wiary- i tu napewno Bóg osądzi według swojego miłosierdzia. Pozostaje temat czy ktoś wychowany od dzieciństwa w innej wierze, choćby muzułmańskiej, która uznaje Boga a nie uznaje boskości Jezusa- może być zbawiony? Nie wiemy, zobaczymy:)
Natomiast jest duża grupa ludzi świadomie odrzucających wiarę, pomimo że ją znają, często byli w niej wychowani. Albo ją niby znających ale olewających w praktyce. Oni często dostaną swoją szansę, myślę że zawsze dostaną szansę. Też modlitwa innych może zdziałać tu wiele (byłam świadkiem bardzo spektakularnego nawrócenia po wielu latach człowieka od lat niewierzącego, przy cierpliwej i upartej modlitwie żony i córki za niego przez całe lata). Ale oni mają prawo i możliwość tą szansę odrzucić. I wielu z nich myślę, odrzuca. I wtedy- myślę- kupują sobie sami bilet w jedną stronę tam gdzie:
Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości,
i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów

(Mt, 13, 41-42)
Nie jest różowo, nie jest wcale tak lekko. Ta druga strona realnie jest, i nie jest pusta...

_________________
Ania


Pn sty 06, 2014 10:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
czy myślicie, że niewinne nie ochrzczone dzieci trafią do piekła? Czemu Bóg miałby je tak ukarać i za co? Bóg jest miłością a dziecko świadomie nie odrzuca w tym momencie Chrystusa. Tak więc nie może ponosić kary. Każde dziecko nawet nie ochrzczone będzie w niebie. tak uważam


Pn sty 06, 2014 11:20
Zobacz profil
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
kropeczka_ns napisał(a):
Natomiast jest duża grupa ludzi świadomie odrzucających wiarę, pomimo że ją znają, często byli w niej wychowani. Albo ją niby znających ale olewających w praktyce. Oni często dostaną swoją szansę, myślę że zawsze dostaną szansę. Też modlitwa innych może zdziałać tu wiele (byłam świadkiem bardzo spektakularnego nawrócenia po wielu latach człowieka od lat niewierzącego, przy cierpliwej i upartej modlitwie żony i córki za niego przez całe lata). Ale oni mają prawo i możliwość tą szansę odrzucić. I wielu z nich myślę, odrzuca. I wtedy- myślę- kupują sobie sami bilet w jedną stronę tam gdzie:
Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości,
i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów

(Mt, 13, 41-42)
Nie jest różowo, nie jest wcale tak lekko. Ta druga strona realnie jest, i nie jest pusta...
Możliwe. Ale czytając ten opis należy zdawać sobie sprawę, że Bóg nikogo nie stwarza po to, aby go potępić [1], przeto sobie zawdzięczamy własne potępienie, jeżeli do niego dojdzie. Pan Jezus wyraźnie definiuje warunki zbawienia i potępienia (Mt 25,31-46), jest w nim mowa o uczynkach miłosierdzia, które podsądni pełnili lub nie.

Dzieci nienarodzone nie mogą pełnić uczynków miłosierdzia, bo w ogóle nie dano im szansy. Same jednak, w łonie matki, doznawały opieki i radości, stąd możemy domniemywać, że ich dusze są na to otwarte. I nawet jeżeli je w końcu zabito, to myślę, że można do nich zastosować słowa z Księgi Mądrości:
    Zdało się oczom głupich, że pomarli,
    zejście ich poczytano za nieszczęście
    i odejście od nas za unicestwienie,
    a oni trwają w pokoju.
    Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni,
    nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności.

    [Mdr 3,2nn]

Bóg nie jest Sędzią Niemiłosiernym [2] i nie karze ludzi za to, czego nie wiedzą. Wyznajemy, że Bóg zaszczepił w każdym człowieku dążenie do świętości [3] i jest ono niezależne od tego, czy ktoś jest ochrzczony, czy nie. Inaczej bowiem, Prawo, które sam dał na Synaju byłoby w rzeczywistości złowrogą pułapką. Jeżeli więc wierzymy, że Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna, to najwyraźniej daje ją On także tym, którzy są poza Kościołem. Inaczej bowiem nie mogliby być sądzeni wg Prawa i nie dotyczyło by ich także potępienie. Sam Chrystus mówi, że Bóg jest Władcą żywych, a nie umarłych, o onych jednak możemy powiedzieć jedynie, że zostali zbawieni Krwią, przelaną na krzyżu także i za nich i za wszystkich innych. Tak więc wszyscy są potencjalnie przeznaczeni do zbawienia, choćby nawet o Ofierze Chrystusa nie wiedzieli i nie byli także ochrzczeni.
Z czego wynika, że brak chrztu wcale nie musi powodować zesłania do piekła.

_______________
  1. Jeśliby jednak ktoś dopuszczał w ogóle taką okropność, Kościół stanowczo go potępia razem z taką nauką.
  2. Jeżeli tylko Bóg jest dobry, jak to powiedział Chrystus do bogatego młodzieńca, a zgodnie ze starym katechizmem za dobre wynagradza, a za złe karze, to byłby Sędzią Niemiłosiernym, który karze wszystkich bez wyjątku.
  3. Przekonanie to jest reprezentowane nie tylko przez religie. Na przykład jednym z filarów NLP jest przeświadczenie, że umysł nieświadomy jest dobrotliwy, czyli, że gdy nie ma innych przesłanek, jesteśmy bardziej skłonni czynić dobro niż zło.


Wt sty 07, 2014 16:45

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
no i właśnie :-)


Wt sty 07, 2014 16:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 05, 2013 19:19
Posty: 78
Post Re: Piekło dla nieochrzczonych?
O. Jacek Salij bardzo ciekawie argumentuje w http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/praca_nad_wiara/zbawienie_dzieci.html


Wt sty 07, 2014 17:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL