Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 15:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
niewazny12 napisał(a):
Przyjęcie natury kobiety przez Osobę Boską byłoby w pewnym sensie "brzydkie".


A cóż to za myśl? Dlaczego chcesz poniżać kobiety, kobieta zrodziła Boga który przyjął ciało z jej ciała.

Cytuj:
Podobnie przybranie natury anioła.


?

Cytuj:
Najwspanialszy Mężczyzna NIE jest tylko człowiekiem


Jesteś szowinistą? Bóg przybrał ciało mężczyzny ale nie jest zwykłym mężczyzną.

Cytuj:
Najwspanialsza z niewiast jest tylko człowiekiem


I co z tego ma wynikać?

Że mężczyzna stoi wyżej od kobiety?

Wyznajesz islam?


Cytuj:
Myślę, że taki był plan od początku stworzenia.


To znaczy w/g Ciebie plan był taki że mężczyzna jest nadczłowiekiem a kobieta tylko istotą ludzką? Czy aby nie przesadzasz w tych wynurzeniach? Adam był także tylko człowiekiem, halo, zapomniałeś o Adamie.


N lut 19, 2017 21:06
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
adaBRD napisał(a):


Czytam to po raz kolejny i nie moge oprzec sie wrazeniu, ze czytam wynurzenia jakiejs nimfomanki...


Ado, czy znasz pojęcie - czysta miłość, miłość duchowa, miłość mistyczna? Czy znasz pojęcie mistyka miłości? Czy wszystko sprowadza się tylko do erotyki? Tak piękne słowa mistyczki sprowadzone do wulgarnego skojarzenia.


N lut 19, 2017 21:13

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Właściwie to kobieta została w pewnym sensie wywyższona, bo tylko kobieta (a Chrystus to nie tylko mężczyzna, bo ma i naturę Boską - istniał przed Wcieleniem) jest wyższa od wszystkich aniołów razem wziętych. Najwspanialsza kobieta jest tylko kobietą, zaś najwspanialszy mężczyzna nie jest tylko mężczyzną.

Można powiedzieć, że kobiecość bardziej ucierpiała przez grzech niż męskość. Po zbawieniu będzie i męskość, i kobiecość, i anielskość. Różnica płci jest czymś dobrym, to przez grzech pojawiły się pożądliwość i nieczystość. Istnienie płciowości i związanej z nią płodności oraz aniołów jawi mi się jako argument potwierdzający katolicki dogmat o tym, że Bóg jest Trójcą, a nie "Jedyńcą" (neologizm). Dlaczego nie zostali stworzeni jedynie duchowi aniołowie? Po co są jeszcze ludzie, i to z różnicą płci i możliwością prokreacji?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


N lut 19, 2017 21:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
equuleuss napisał(a):
adaBRD napisał(a):


Czytam to po raz kolejny i nie moge oprzec sie wrazeniu, ze czytam wynurzenia jakiejs nimfomanki...


Ado, czy znasz pojęcie - czysta miłość, miłość duchowa, miłość mistyczna? Czy znasz pojęcie mistyka miłości? Czy wszystko sprowadza się tylko do erotyki? Tak piękne słowa mistyczki sprowadzone do wulgarnego skojarzenia.

Ciekaw jestem jak AdaBRD odczytuje Pieśń nad Pieśniami....

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N lut 19, 2017 22:24
Zobacz profil WWW
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
niewazny12 napisał(a):
Można powiedzieć, że kobiecość bardziej ucierpiała przez grzech niż męskość.


Różni mężczyzni także okazywali niesprawiedliwość wobec kobiet przez wieki. Adam nie stanął na wysokości zadania jako mężczyzna który ma chronić kobietę. Nie ochronił ani Ewy ani siebie.

Cytuj:
Najwspanialsza kobieta jest tylko kobietą, zaś najwspanialszy mężczyzna nie jest tylko mężczyzną.


Chrystus przyjął ciało mężczyzny, ale raczej nie po to aby ktokolwiek myślał iż mężczyzna jest istotą nadprzyrodzoną i wyższą niż kobieta.

Wydaje się że Ty nie rozumiesz misji Jezusa Chrystusa i Jego Wcielenia we właściwy sposób, ale w/g Ciebie jest to jakby dowód wywyższenia płci męskiej.

Cytuj:
Po co są jeszcze ludzie, i to z różnicą płci i możliwością prokreacji?


Prokreacja kiedyś ustanie, w takim razie nie jest to najważniejsza część ludzkiego istnienia.


Pn lut 20, 2017 12:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
equuleuss napisał(a):
Chrystus przyjął ciało mężczyzny, ale raczej nie po to aby ktokolwiek myślał iż mężczyzna jest istotą nadprzyrodzoną i wyższą niż kobieta.


Zupełnie nie o to chodzi w jego wpisie, przeczytaj sobie na spokojnie jeszcze raz :)
Można by to jeszcze ująć w ten sposób, że Bóg mógł na przykład przyjść na świat poprzez przyjęcie ludzkiej natury w momencie chrztu Jezusa w Jordanie (pewnie da się którąś herezję pod to podpiąć). Czyli nie poprzez narodzenie z niewiasty, ale poprzez coś w rodzaju adopcji natury ludzkiej dorosłego Jezusa. Mógł? No pewnie mógł, w końcu jest Bogiem Wszechmocnym.
A jednak narodził się z Maryi, uwzględnił w ten sposób kobiecość w swoim planie zbawienia.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn lut 20, 2017 14:07
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
białogłowa napisał(a):

Zupełnie nie o to chodzi w jego wpisie, przeczytaj sobie na spokojnie jeszcze raz :)


A ja mam wrażenie że nieważny jednak miał coś innego na myśli, zważywszy jego wcześniejsze slowa -

Przyjęcie natury kobiety przez Osobę Boską byłoby w pewnym sensie "brzydkie"

Najwspanialszy Mężczyzna NIE jest tylko człowiekiem, nie ma też potomstwa ani żony. Najwspanialsza z niewiast jest tylko człowiekiem, ma Potomka i męża.

Najwspanialsza kobieta jest tylko kobietą, zaś najwspanialszy mężczyzna nie jest tylko mężczyzną.

Jeśli poczytasz wpisy nieważnego, a są tutaj na forum w różnych wątkach, można zauważyć iż nieważny ma poważny problem z postrzeganiem płciowości, męskości i kobiecości, to widać w jego postach.


Pn lut 20, 2017 18:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
equuleuss napisał(a):
zważywszy jego wcześniejsze slowa -

Przyjęcie natury kobiety przez Osobę Boską byłoby w pewnym sensie "brzydkie"


Możliwe, tego wpisu nie widziałam.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn lut 20, 2017 19:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Wcielenie nastąpiło tylko raz. Tylko jedna Osoba Trójcy wcieliła się. Kobieta jest człowiekiem, mężczyzna jest człowiekiem, anioł nie jest człowiekiem. Przyjęcie natury anioła przez Osobę Boską jawi mi się jako "nie mające większego sensu". Gdyby natomiast Wcielenie nastąpiło przez przyjęcie natury kobiety, to wtedy (trudno to wyrazić) byłoby to coś "jakby nieładnego", bo owa kobieta, która nie byłaby tylko kobietą, tylko Wcielonym Bogiem (Osobą Boską), aby w dobitny sposób ukazać swoją kobiecość, musiałaby mieć potomstwo (tak jak ma Je Maryja, ale Ona nie jest Bogiem, nie ma natury boskiej). Jawi mi się to tak, że ani anielskość, ani kobiecość, nie zostały stworzone po to, aby być w unii hipostatycznej. Przyjęcie natury mężczyzny przez Boga nie oznacza, że każda kobieta musi być niższa od każdego mężczyzny. Trudno mi wyobrazić sobie stworzenie bez mężczyzn, kobiet i aniołów. Te trzy kategorie osób stworzonych jawią mi się jako odniesienie do Trójcy Świętej ukryte w stworzeniu. Mężczyźni i kobiety mają płodność, aniołowie nie mają. "W aniołach piękne jest to, że są jakby "potomstwem" męskości i kobiecości dopełniającym symbolikę Trójcy".

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt lut 21, 2017 17:11
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
niewazny12 napisał(a):
Gdyby natomiast Wcielenie nastąpiło przez przyjęcie natury kobiety, to wtedy (trudno to wyrazić) byłoby to coś "jakby nieładnego", bo owa kobieta, która nie byłaby tylko kobietą, tylko Wcielonym Bogiem (Osobą Boską), aby w dobitny sposób ukazać swoją kobiecość, musiałaby mieć potomstwo


Hm, ale dlaczego postrzegasz to iż kobieta może być matką i dać życie jako coś co jest nieładne? Można zauważyć że masz pewne problemy z tą kwestią, i mam wrażenie że przenosisz to niemal na wszystko, a Twój umysł jest jakby objęty tymi myślami. Aha, już domyślam się, chyba po prostu myślisz że musiałaby współżyć z mężczyzną aby mieć dziecko, a Ty postrzegasz akt płciowy jako coś nieczystego i brzydkiego. Chrystus żył w czystości, w takim razie podobnie, gdyby Bóg wcielił się w kobiece ciało, także mógłby żyć w czystości.

Zapominasz o tym że Maryja również była czysta i żyła w czystości. Nie współżyła z żadnym mężczyzną, a jej macierzyństwo dokonało się w sposób nadprzyrodzony.

Kościół ma odmienne zdanie na temat macierzyństwa, wywyższając ten akt. Poza tym, Bóg jest także postrzegany jako Ojciec.

Cytuj:
aby w dobitny sposób ukazać swoją kobiecość


Chrystus nie miał żony aby ''w dobitny sposób ukazać swoją'' męskość, dlaczego w takim razie Bóg przyjmując ciało kobiety miałby mieć potomstwo. Postrzegasz to wszystko w specyficzny sposób, niemal obsesyjnie postrzegasz seksualność jako coś brzydkiego.


Wt lut 21, 2017 18:06

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Myślałbym o hipotetycznej sytuacji, w której Bóg wciela się w kobietę i ta kobieta ma potomstwo, ale bez współżycia (także z mężem), lecz tak, jak Maryja. Ale wówczas "kobiecość" miałaby i fakt, że naturę Kobiety przyjął Stwórca, i potomstwo. Myślę, że fakt, iż Maryja była poślubiona Józefowi miał wpływ na to, że doszło do Wcielenia, że bez męża Dziewicy nie doszłoby do Wcielenia (oczywiście mąż ów nie współżył (w ogóle) z Dziewicą)! Można byłoby powiedzieć, że "dzięki temu, że Maryja miała męża, w unikalny sposób wypełniła się tajemnica małżeństwa".

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt lut 21, 2017 19:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 25, 2011 19:29
Posty: 23
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
equuleuss napisał(a):
Chrystus nie miał żony aby ''w dobitny sposób ukazać swoją'' męskość, dlaczego w takim razie Bóg przyjmując ciało kobiety miałby mieć potomstwo. Postrzegasz to wszystko w specyficzny sposób, niemal obsesyjnie postrzegasz seksualność jako coś brzydkiego.

No ale seksualność w nauce Kościoła, nie stoi na zbyt wysokim miejscu. Za to dziewictwo nieporównywalnie wyżej. :)


Wt lut 21, 2017 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Cytuj:
No ale seksualność w nauce Kościoła, nie stoi na zbyt wysokim miejscu. Za to dziewictwo nieporównywalnie wyżej. :)

Ujęłabym to inaczej. To czystość jest tutaj, myślę, kluczowym pojęciem. A bez czystości duszy nie można chyba mówić o czystości ciała człowieka. Kiedyś zaskoczyło mnie trochę, oczywiście pozytywnie, stwierdzenie, że małżeństwo ma przybliżać innym miłość Jezusa Chrystusa do Kościoła. Otwarcie małżonków na Boga pokazuje, że On jest źródłem ich miłości. I może właśnie dlatego tak ważna jest rodzina. W jakiś przedziwny sposób przybliża nam ona tajemnicę Trójcy Świętej.

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


Pt lut 24, 2017 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Istnienie Trójcy, choć trudniejsze do zrozumienia niż sam fakt, że istnieje jeden i jedyny Bóg, wygląda mi sensownie. Człowiek jest bytem osobowym ze zdolnością odczuwania (np. szczęścia). Podobnie stworzonymi osobami są także aniołowie.

Bóg jest ponadosobowy - jest Kimś więcej niż osobą, w przeciwieństwie do człowieka, który jest tylko osobą. Osoby są istotami zdolnymi do miłości, mającymi wolną wolę oraz zdolność do czucia (np. emocji i odbierania wrażeń). Być może zwierzęta także mają zdolność do czucia (ale uważam, że wtedy powinny mieć też jakiś rodzaj nieśmiertelnej duszy).

Ponadosobowość jest przymiotem właściwym jedynie Bogu. Nie ma jej żadne stworzenie. Stworzenie bytu ponadosobowego jawi mi się jako coś brzydkiego, czego Stwórca by nigdy nie dokonał. Jedynym bytem ponadosobowym jest Najwyższy. Uważam, że stworzenie nie jest w stanie mieć przymiotu ponadosobowości, tak samo (co jednak jest bardziej oczywiste) jak nie może ono mieć przymiotu bezpoczątkowości.

Unitarianizm oznaczałby, że Stwórca przestałby być jedynym osobowym bytem w związku z powołaniem do istnienia osobowych bytów, takich jak anioły czy ludzie. Największą grupę wyznawców unitarianizmu w dzisiejszym świecie stanowią muzułmanie. Zastanawiam się, Kim dla muzułmanów jest Bóg - zwłaszcza ciekawi mnie to, czy według nich Bóg jest Osobą, czy też może jest nieosobowy, ale mimo tego i tak posiadający przymioty boskie. Muzułmanie odrzucają Trójcę, odrzucają przymiot multipersonalizmu. Zastanawia mnie także to, czy według muzułmanów Stwórca "jest w stanie" "odczuwać" cokolwiek, na przykład szczęśliwość. Ciekawi mnie to, czy muzułmanie wierzą w to, że Bóg jest Osobą, czy też może odrzucają przymiot osobowości Boga. Człowiek jest osobą, anioł jest osobą, a czy w unitarianizmie opartym na Koranie Bóg także jest Osobą?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Śr mar 08, 2017 22:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Znalazłem taki tekst na temat Boga w islamie (strona może nie być katolicka): https://answersingenesis.org/world-reli ... evelation/

Cytuj:
An unknowable, impersonal god. Absolute monotheism is the core presupposition of Islam. The doctrine of tawhid (oneness) in Islam states that Allah is utterly transcendent (Quran 112:1–4). In other words, He is not just monotheistic but a wholly distinct, unique, indivisible, and completely separate (impersonal) being who is unknowable by “personal” beings like us. Allah exists without a place, independent of creation, with no resemblance to his creations. Nothing in all of creation can be compared to Allah.

Cytuj:
Niepoznawalny, bezosobowy bóg. Absolutny monoteizm jest głównym założeniem islamu. Doktryna tauhidu (jedyności) w islamie stwierdza, że Allah jest całkowicie transcendentny (Koran 112:1-4). Innymi słowy, On jest nie tylko monoteistycznym, ale zupełnie oddzielnym, unikalnym, niepodzielnym, kompletnie oddzielonym (bezosobowym) bytem, który jest niepoznawalny przez "osobowe" byty takie jak my. Allah istnieje bez miejsca, niezależnie od stworzenia, bez podobieństwa do swoich stworzeń. Nic w całym stworzeniu nie może być porównane do Allaha.

Kto według muzułmanów jest bardziej osobowy: człowiek czy Bóg? Czy muzułmanie nie wierzą w to, że Bóg jest Osobą? Osoba jest kimś, a nie czymś. Osoby stworzone mają zdolność do odczuwania (na przykład szczęśliwości). Mają świadomość. Czy według muzułmanów Bóg posiada pewnego rodzaju świadomość?

Stawiam jasne pytanie: czy muzułmanie wierzą, że Bóg jest jedną Osobą?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Śr mar 08, 2017 22:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL