Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 1:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Małgosiaa napisał(a):
Owszem. Zacytowałeś moje słowa jako swoje, a swoje jako moje. Wielokrotnie poprawiałam cytowanie, napisałam Ci krok po kroku jak się cytuje, ale najwyraźniej masz to głęboko, bo przecież nie można zarzucić Ci braku umiejętności czytania ze zrozumieniem ani ignorancji.


Skoro tak twierdzisz, to pozwól mi poprawić ten post samemu. Chyba, że masz cos do ukrycia.


So wrz 09, 2017 20:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Czas edycji minął. Napisz od nowa.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 09, 2017 20:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Małgosiaa napisał(a):
Czas edycji minął. Napisz od nowa.


Proszę bardzo.

Przejrzałem wiele postów na tym forum i nie znalazłem wyjaśnienia dla idei Trójcy chrześcijańskiej.
Pytając otrzymywałem wymijające odpowiedzi w rodzaju "poszukaj w Credo" czy podobne.
Czyżby chrześcijanie sami nie rozumieli idei Trójcy?

Według chrześcijan jest jeden Bóg wszechmocny, nieskończenie doskonały. Trójca jest jednocześnie nierozdzielna, mimo, że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty także są Bogami, doskonałymi i wszechmogącymi.
Skoro Trójca jest nierozdzielna w to by znaczyło, że Bóg nie mógł wysłać Jezusa by zbawić ludzi. Przecież Jezus jest tym samym Bogiem, wysłałby po prostu siebie samego. Aby uwolnić ludzi od grzechu pierworodnego Jezus umarł, lecz przecież jako Bóg nie mógłby stracić życia. Jeśli Jezus stracił życie tylko jako człowiek to jego śmierć byłaby tylko ludzkim poświęceniem i nie odkupiłaby grzechu pierworodnego, poza tym według chrześcijan Jezus nie był tylko człowiekiem . Natomiast jego fizyczna i duchowa śmierć oznaczałaby załamanie się idei Trójcy ponieważ Bóg jest doskonały i nie może umrzeć ani stracić cząstki swej doskonałości.
Oto dlaczego uważam ideę Trójcy za absurd.
W tym momencie warto wspomnieć o przynajmniej kilku wypowiedziach Jezusa w Biblii, w których wypowiada się on jako nierówny Bogu Ojcu (jeśli ktoś przyjmuje Nowy Testament dosłownie).


N wrz 10, 2017 0:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Osiris napisał(a):
Trójca jest jednocześnie nierozdzielna, mimo, że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty także są Bogami, doskonałymi i wszechmogącymi.
Nie są Bogami, a Bogiem.

Jeśli masz doktrynalne wątpliwości, co do pewnych zagadnień, to próbując je wyjaśnić i zadając pytania, poruszaj się w doktrynie.
Ty zadając pytania, fałszujesz doktrynę, mówiąc jak w zdaniu powyżej "Trójca jest", co sugeruje stwierdzanie faktów, a po chwili mówisz o "Bogach", co faktem bynajmniej nie jest.
Nikt nie wytłumaczy Ci Trójcy, na podstawie Twoich zdeformowanych wyobrażeń.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N wrz 10, 2017 5:41
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Osiris napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Czas edycji minął. Napisz od nowa.


Proszę bardzo.

Przejrzałem wiele postów na tym forum i nie znalazłem wyjaśnienia dla idei Trójcy chrześcijańskiej.
Pytając otrzymywałem wymijające odpowiedzi w rodzaju "poszukaj w Credo" czy podobne.
Czyżby chrześcijanie sami nie rozumieli idei Trójcy?

Według chrześcijan jest jeden Bóg wszechmocny, nieskończenie doskonały. Trójca jest jednocześnie nierozdzielna, mimo, że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty także są Bogami, doskonałymi i wszechmogącymi.
Skoro Trójca jest nierozdzielna w to by znaczyło, że Bóg nie mógł wysłać Jezusa by zbawić ludzi. Przecież Jezus jest tym samym Bogiem, wysłałby po prostu siebie samego. Aby uwolnić ludzi od grzechu pierworodnego Jezus umarł, lecz przecież jako Bóg nie mógłby stracić życia. Jeśli Jezus stracił życie tylko jako człowiek to jego śmierć byłaby tylko ludzkim poświęceniem i nie odkupiłaby grzechu pierworodnego, poza tym według chrześcijan Jezus nie był tylko człowiekiem . Natomiast jego fizyczna i duchowa śmierć oznaczałaby załamanie się idei Trójcy ponieważ Bóg jest doskonały i nie może umrzeć ani stracić cząstki swej doskonałości.
Oto dlaczego uważam ideę Trójcy za absurd.
W tym momencie warto wspomnieć o przynajmniej kilku wypowiedziach Jezusa w Biblii, w których wypowiada się on jako nierówny Bogu Ojcu (jeśli ktoś przyjmuje Nowy Testament dosłownie).

Jeśli jesteś chrześcijaninem, to wyznajesz w Credo - wierzę w Boga wszechmogącego - a powiadasz Bóg nie mógł.


N wrz 10, 2017 7:37

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
chwat napisał(a):
Osiris napisał(a):
Trójca jest jednocześnie nierozdzielna, mimo, że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty także są Bogami, doskonałymi i wszechmogącymi.
Nie są Bogami, a Bogiem.

Jeśli masz doktrynalne wątpliwości, co do pewnych zagadnień, to próbując je wyjaśnić i zadając pytania, poruszaj się w doktrynie.
Ty zadając pytania, fałszujesz doktrynę, mówiąc jak w zdaniu powyżej "Trójca jest", co sugeruje stwierdzanie faktów, a po chwili mówisz o "Bogach", co faktem bynajmniej nie jest.
Nikt nie wytłumaczy Ci Trójcy, na podstawie Twoich zdeformowanych wyobrażeń.


Czyli stwierdzasz, że Chrystus nie jest Bogiem?
Skoro moje wyobrażenia są zdeformowane to może przedstawisz swoje?


N wrz 10, 2017 16:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Cytuj:
Jeśli jesteś chrześcijaninem, to wyznajesz w Credo - wierzę w Boga wszechmogącego - a powiadasz [i]Bóg nie mógł.


Oczywiście, że nie jestem chrześcijaninem.


N wrz 10, 2017 17:01
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
Moja odpowiedź: Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
LDS to organizacja oparta na proroctwach XIX-wiecznych. Nie kontynuuje ona żadnej wcześniejszej tradycji politeistycznej. Więc nie może być ona tutaj argumentem.
Cytuj:
Rzeczywiście, nie da się tego wykazać za pomocą logiki, przyjąłem że to nauka trynitarna może być w ogóle wytłumaczona logicznie. Ale to się w ogóle nie kwalifikuje to takiego rozważania.
Idea jednego Boga w trzech osobach to po prostu absurd.
No nie! Akurat gdyby była absurdem, to dałoby się to wykazać za pomocą logiki. Zdania absurdalne są jak najbardziej zdaniami logicznie składnymi. Logika posługuje się absurdem choćby w dowodzeniu przez reduction ad absurdum.
Osiris napisał(a):
Według chrześcijan jest jeden Bóg wszechmocny, nieskończenie doskonały. Trójca jest jednocześnie nierozdzielna, mimo, że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty także są Bogami, doskonałymi i wszechmogącymi.
No wreszcie! Wreszcie! Wreszcie Osiris zrobił to, o co go proszą i przedstawił swoje wątpliwości wprost. No więc pierwszy błąd - chrześcijanie nie twierdzą, że Trójca to "trzej Bogowie", a jeden Bóg.
Cytuj:
Skoro Trójca jest nierozdzielna w to by znaczyło, że Bóg nie mógł wysłać Jezusa by zbawić ludzi.
Owo "wysłanie" nie oznaczało rozdzielenia Trójcy. Słowo nadal "było wszędzie i wszystko wypełniało".
Cytuj:
Jeśli Jezus stracił życie tylko jako człowiek to jego śmierć byłaby tylko ludzkim poświęceniem i nie odkupiłaby grzechu pierworodnego
Uzasadnij.
Cytuj:
Natomiast jego fizyczna i duchowa śmierć oznaczałaby załamanie się idei Trójcy
Chrystus umarł w swojej ludzkiej naturze. Ale umarł bogoczłowiek.
"W grobie ciałem, w otchłani z duszą jako Bóg, w raju z łotrem, a na Tronie byłeś z Ojcem i Duchem Świętym".


N wrz 10, 2017 19:36
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Osiris napisał(a):
Cytuj:
Jeśli jesteś chrześcijaninem, to wyznajesz w Credo - wierzę w Boga wszechmogącego - a powiadasz [i]Bóg nie mógł.


Oczywiście, że nie jestem chrześcijaninem.

Skoro nie jesteś chrześcijaninem to co powoduje, że zawracasz sobie głowę Trójcą Świętą - usiłujesz przekonywać chrześcijan, że błądzą w wierze?
Przez wieki podobni Tobie też usiłowali - nieskutecznie.


N wrz 10, 2017 20:33

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Cytuj:
Skoro nie jesteś chrześcijaninem to co powoduje, że zawracasz sobie głowę Trójcą Świętą - usiłujesz przekonywać chrześcijan, że błądzą w wierze?
Przez wieki podobni Tobie też usiłowali - nieskutecznie.


Interesują mnie różne sprzeczności i nieścisłości w religii. Czymś takim jest dla mnie idea Trójcy.
Próbuję zrozumieć dlaczego ludzie wierzą w różnych Bogów mimo przygniatających naukowych argumentów na ich nieistnienie.


N wrz 10, 2017 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Osiris napisał(a):
chwat napisał(a):
Osiris napisał(a):
Trójca jest jednocześnie nierozdzielna, mimo, że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty także są Bogami, doskonałymi i wszechmogącymi.
Nie są Bogami, a Bogiem.

Jeśli masz doktrynalne wątpliwości, co do pewnych zagadnień, to próbując je wyjaśnić i zadając pytania, poruszaj się w doktrynie.
Ty zadając pytania, fałszujesz doktrynę, mówiąc jak w zdaniu powyżej "Trójca jest", co sugeruje stwierdzanie faktów, a po chwili mówisz o "Bogach", co faktem bynajmniej nie jest.
Nikt nie wytłumaczy Ci Trójcy, na podstawie Twoich zdeformowanych wyobrażeń.


Czyli stwierdzasz, że Chrystus nie jest Bogiem?
Nie stwierdzam. Czemu kłamiesz?
Cytuj:
Skoro moje wyobrażenia są zdeformowane to może przedstawisz swoje?
Wiara w Boga nie polega na wierze we własne wyobrażenia. Jest podane czym jest Trójca i o tym mówimy.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N wrz 10, 2017 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Cytuj:
LDS to organizacja oparta na proroctwach XIX-wiecznych. Nie kontynuuje ona żadnej wcześniejszej tradycji politeistycznej. Więc nie może być ona tutaj argumentem.


LDS nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej i może być argumentem w tej sprawie.
Jedna z ich zasad:"Wierzymy w Boga, Wiecznego Ojca, w Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i w Ducha Świętego" nie uznają Trójcy, wierzą w trzech Bogów, czyli Tryteizm.

Cytuj:
No nie! Akurat gdyby była absurdem, to dałoby się to wykazać za pomocą logiki. Zdania absurdalne są jak najbardziej zdaniami logicznie składnymi. Logika posługuje się absurdem choćby w dowodzeniu przez reduction ad absurdum.


Przekonanie absurdalne to każde przekonanie, które w sposób oczywisty nie jest możliwe do utrzymania. W węższym sensie jest to każde zdanie sprzeczne z prawami logiki.


Cytuj:
No wreszcie! Wreszcie! Wreszcie Osiris zrobił to, o co go proszą i przedstawił swoje wątpliwości wprost. No więc pierwszy błąd - chrześcijanie nie twierdzą, że Trójca to "trzej Bogowie", a jeden Bóg.


Zgoda, chrześcijanie tak twierdzą.

Cytuj:
Ale umarł bogoczłowiek.


Właśnie w tym problem. Przecież nie mógł umrzeć bo jest też Bogiem. W dodatku tworzącym jedność z Bogiem i Duchem.


N wrz 10, 2017 21:06
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
LDS nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej
Dość luźno. Nawet jeśli jednak uznamy LDS za chrześcijan, to nie ma żadnej ciągłości między rzekomym tryteizmem II w. a tryteizmem LDS.
Cytuj:
Przekonanie absurdalne to każde przekonanie, które w sposób oczywisty nie jest możliwe do utrzymania. W węższym sensie jest to każde zdanie sprzeczne z prawami logiki.
Jedynie ten "węższy sens" ma jakiekolwiek ścisłe znaczenie. Po pierwsze bowiem - to co dla jednego jest oczywiste, dla drugiego być takie nie musi. Po drugie - fakt, że coś jest sprzeczne z prawami logiki nie musi być takie oczywiste. Możemy wykazać np. że zdanie "pierwiastek z 2 jest liczbą wymierną" jest zdaniem absurdalnym, ale nie jest to na pierwszy rzut oka oczywiste.

Więc znowu - jeśli uważasz tezę o Trójcy za absurdalną, obiektywnie absurdalną, to wykaż ten fakt. Jeśli nie umiesz wykazać, to owa "absurdalność" pozostaje jedynie Twoim subiektywnym odczuciem, którego nikt nie musi podzielać.

Cytuj:
Właśnie w tym problem. Przecież nie mógł umrzeć bo jest też Bogiem. W dodatku tworzącym jedność z Bogiem i Duchem.
Dlaczego nie mógł? Przecież jest człowiekiem. "Podobnym do nas we wszystkim prócz grzechu." Uzasadnisz jakoś swoje tezy?


Pn wrz 11, 2017 6:35
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Osiris napisał(a):
Cytuj:
Skoro nie jesteś chrześcijaninem to co powoduje, że zawracasz sobie głowę Trójcą Świętą - usiłujesz przekonywać chrześcijan, że błądzą w wierze?
Przez wieki podobni Tobie też usiłowali - nieskutecznie.


Interesują mnie różne sprzeczności i nieścisłości w religii. Czymś takim jest dla mnie idea Trójcy.
Próbuję zrozumieć dlaczego ludzie wierzą w różnych Bogów mimo przygniatających naukowych argumentów na ich nieistnienie.

A konkretnie które argumenty, osiągnięcia naukowe niezbicie dowodzą nieistnienia Boga?


Pn wrz 11, 2017 7:42
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Alus napisał(a):
A konkretnie które argumenty, osiągnięcia naukowe niezbicie dowodzą nieistnienia Boga?

Nieważne które. Ważne, że przygniatające.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn wrz 11, 2017 14:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL