Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Plucie dla sportu?
Alipiusz napisał(a):
Agni,
mam jedno drobne pytanie: Czy Ty masz całkowitą PEWNOŚĆ co do tego, co piszesz, osądzając KK?


Oczywiście, że 100% pewności nie mam, bo nikt jej mieć nie może. Ale po to m.in. jest forum, czat, itp. by wzajemnie wymienić się swoją wiedzą i informacjami.


Pt paź 31, 2003 20:05
Post 
Witam




Cytuj:
"chrześcijaństwo religia monoteistyczna opierająca się na nauce Jezusa Chrystusa i uznająca Biblię za źródło wiary" (Słownika Wyrazów Obcych, 2001)



Jezeli ktos chce dyskutowac o chrzescijanstwie majac wiedze na ten temat poziomie slownika wyrazow obcych..............to szkoda czasu i halasu.
Najpierw sie zapoznaj z tematem, dopiero pozniej dyskutuj.
Taki poziom reprezentowali absolwenci WUML-u :lol: :lol: :lol:





Cytuj:
Dlatego Jehowcy są lepszymi chrześcijaninami niż katolicy, bo katolicy swoją wiarę opierają głównie na tzw. Tradycji.



......no wlasnie...gdybys miala jakiekolwiek pojecie o chrzescijanstwie to nie wypisywalabys takich bzdur.
Swiadkowie Jehowy NIE SA chrzescijanami. Pomijajac juz to, ze sa szkodliwa sekta..............to od chrzescijan roznia sie jedna z bardzo istotnych rzeczy..........nie uznaja Boskosci Jezusa Chrystusa....i ten fakt wlasnie wyklucza ich z grona religii chrzescijanskich.


No coz agni........na podstawie Slownika Wyrazow Obcych, to ty daleko nie zajdziesz :D :D :D



pozdrowka


Pt paź 31, 2003 20:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Agni :) Niech Ci będzie :) - wyjdźmy z tej definicji :)
"Opieraja się na nauce Jezusa Chrystusa i uznajaca Biblię za źródło wiary"
A skoro On sam powiedział, że jest Synem Bożym (i jest to zapisane w Ewangelii), to - z definicji - chrześcijanin powinien w to wierzyć?
A skoro nie wierzy, to - kwestionuje podstawy nauki Chrystusa i Słowo zawarte w Piśmie Św. Czyli nie spełnia warunków definicji.
Cytat, żebyś nie miała wątpliwości...
Cytuj:
Mt 26:63-64 (...) A najwyższy kapłan rzekł do Niego: Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży? Jezus mu odpowiedział: Tak, Ja Nim jestem. (BT)

Nawiasem mówiąc... Z pewnością ten słownik zawiera prawdę - bo przecież nie kłamie :) Ale prawdę niedokładną.
Zresztą - z Encyklopedii Multimedialnej "Wiem":
Cytuj:
Podstawą religii chrześcijańskiej jest uznanie Biblii (Pisma Św.), składającej się ze Starego Testamentu i Nowego Testamentu, za objawienie Boże, a Jezusa Chrystusa za Syna Bożego, zapowiedzianego odkupiciela ludzkości.

http://wiem.onet.pl/wiem/0010bf.html
A może najlepiej posłużyć się tym, co chrześcijanie sami mówią o sobie? Chrzest (włączenie do Kościoła) jest dokonywany "w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt 28, 19). Nie da się z tego wykluczyć "Syna" i nazywać chrześcijaninem.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt paź 31, 2003 21:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Angi same definicje nic nie znaczą, by one miały znaczenie to czeba jeszcze do innych zródeł jeszcze zajrzeć i nimi sie podeprzeć, by tego poznać.
A jeśli chodzi o Świadków Jehowych to jest potoczna nazwa strażnicy, a oni się opieraja w większosći na Bibli (wydania maja ciekawe, ale intrepetacja wszędzie nie jest doskonała).


Pt paź 31, 2003 22:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2003 10:47
Posty: 33
Lokalizacja: Wołów, Dolnośląskie
Post 
Trójca Święta jest dla nas tajemnicą, której tu na ziemi nie zgłębimy. Musi wystarczyć nam to, co Bóg zechciał nam objawić.
Jeśli chodzi o Świadków Jehowy, to ktoś, kto się z nimi zetknął, mógł otrzymać broszurę "Czy wierzyć w Trójcę". Niektóre argumenty Agni przypominają te, które są zawarte w tejże broszurze. (Poziom tej broszury jest żenujący).
Pozdrawiam :)

_________________
Misericordias Domini in aeternum cantabo.
Mozilla PL


Pn lis 03, 2003 12:25
Zobacz profil
Post 
Poniżej odpowiedź dla 3 osób:

Belizariusz: "Jezeli ktos chce dyskutowac o chrzescijanstwie majac wiedze na ten temat poziomie slownika wyrazow obcych"
Że spytam, skoro słownik, encyklopedia, leksykon są niewłaściwym źródłem wiedzy, to może pokażesz mi właściwe?

Belizariusz: "Swiadkowie Jehowy NIE SA chrzescijanami. Pomijajac juz to, ze sa szkodliwa sekta"
1) sJ to zalegalizowana prawnie religia a nie sektą,
2) nie wydaje mi się, by Jehowcy byli bardziej szkodliwi (mniej więcej) niż jakakolwiek inna religia.
Dam przykład: szkodliwość sJ dla mnie ograniczyła się do tego, że ze 2 razy przyszli zbyt wcześnie i obudzili mnie... a np. Kościół dzień w dzień budzi mnie tłukąc się w dzwony o 6 rano.

Jotka: "Agni Niech Ci będzie - wyjdźmy z tej definicji
"Opieraja się na nauce Jezusa Chrystusa i uznajaca Biblię za źródło wiary"
A skoro On sam powiedział, że jest Synem Bożym"
Synem Bożym... ale nie Bogiem...

Gepardzica: "Jeśli chodzi o Świadków Jehowy, to ktoś, kto się z nimi zetknął, mógł otrzymać broszurę "Czy wierzyć w Trójcę". Niektóre argumenty Agni przypominają te, które są zawarte w tejże broszurze. (Poziom tej broszury jest żenujący)"
Poziom większości broszurek sJ jest żenujący. Ale z kolei argumenty Krk na istnienie Trójcy są równie żenujące.


Wt lis 04, 2003 18:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Ok - Agni - To drugi cytat :) Skoro opieramy się na Piśmie Św. :)

Cytuj:
J 10, 27-30
27. Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną
28. i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki.
29. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca.
30. Ja i Ojciec jedno jesteśmy.


Więc - Syn Boży i Bóg, Agni :)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lis 04, 2003 19:24
Zobacz profil
Post 
jo_tka napisał(a):
Ok - Agni - To drugi cytat :) Skoro opieramy się na Piśmie Św. :)

Cytuj:
J 10, 27-30
27. Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną
28. i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki.
29. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca.
30. Ja i Ojciec jedno jesteśmy.


Więc - Syn Boży i Bóg, Agni :)


Po perwsze - cytat ten dowodzi co najwyzej "dwójcy"
Po drugie - cytat świadczy jedynie o tym, że posłuszny Syn wypełnia wolę Ojca. Są "jednym" w działaniu, czynie, woli. Ale w zadnym wypadku cytat ten nie wskazuje, że Syn i Ojciec to jedna osoba.

I daj sobie spokój.... cytatu na wskazanie Trójcy nie znajdziesz w PŚ by takiego cytatu tam nie ma.


Śr lis 05, 2003 20:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Po pierwsze - może przypomnę brzmienie dogmatu wg KKK, Agni :)
Cytuj:
Trójca jest jednością. Nie wyznajemy trzech bogów, ale jednego Boga w trzech Osobach: "Trójcę współistotną". Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: "Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury"

To jeśli chodzi o jedność Osób :)

Po drugie:
Cytuj:
J 14, 16-26
16. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -
17. Ducha Prawdy
, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.
18. Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was.
19. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie.
20. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.
21. Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie.
22. Rzekł do Niego Juda, ale nie Iskariota: Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?
23. W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać.
24. Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.
25. To wam powiedziałem przebywając wśród was.
26. A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.
(BT)


I jeszcze słowa wypowiedziane po zmartwychwstaniu:
Cytuj:
Mt 28, 18-20
18. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi.
19. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
20. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.
(BT)


Zapowiedź pozostania z uczniami na zawsze wraz z zapowiedzią zesłania Ducha Św.
Tego samego, który mówił przez proroków, tego samego, który zstąpił na Jezusa po chrzcie w Jordanie (Łk 3, 21-22) który istniał od zawsze.
A sam Jezus mówi łącznie o Ojcu Synu i Duchu Św, gdy nakazuje chrzcić w Ich imię :)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lis 05, 2003 21:11
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Belizariusz: "Swiadkowie Jehowy NIE SA chrzescijanami. Pomijajac juz to, ze sa szkodliwa sekta"
1) sJ to zalegalizowana prawnie religia a nie sektą,
2) nie wydaje mi się, by Jehowcy byli bardziej szkodliwi (mniej więcej) niż jakakolwiek inna religia.




To, ze sa zalegalizowani i dzialaja zgodnie z prawem, wcale nie oznacza , ze nie sa sekta.
Defincje sekt zostaly podane tutaj na tym forum w dziale "Kosciol" . Dlatego nie bede ich przepisywal.




Dyskusja z Toba na temat Trojcy Sw. rowniez jest calkowicie pozbawiona sensu.
Zeby cokolwiek chociaz zrozumiec z tego to nalezy przede wszystkim posiadac WIARE , a pozniej dopiero rozum.
Tym sie wlasnie agni roznimy od siebie.........ze my te wiare posiadamy, Tobie jej brak.

Dlatego szkoda czasu na te dyskusje, gdyz to tak jakby chcialo sie rozmawiac ze slepcem o kolorach.

Ja ci nie udowodnie istnienia Trojcy Sw.........ty rowniez nie masz szans by udowodnic mi jej nieistnienie.


Wiadomo, ze na poczatku wiara w Trzy Osoby Boskie byla zwiazana z liturgia i modlitwa, a nie z jakims systematycznym nauczaniem. Przede wszystkim wzywano te Trzy Osoby podczas Chrztu tak jak nakazal to robic Jezus (MT 28, 19).
W PS mozemy te Trzy Osoby spotkac takze przy okazji uroczystych blogoslawienstw:

1 Tes 1:2-5
2. Zawsze dziękujemy Bogu za was wszystkich, wspominając o was nieustannie w naszych modlitwach,
3. pomni przed Bogiem i Ojcem naszym na wasze dzieło wiary, na trud miłości i na wytrwałą nadzieję w Panu naszym Jezusie Chrystusie.
4. Wiemy, bracia przez Boga umiłowani, o wybraniu waszym,
5. bo nasze głoszenie Ewangelii wśród was nie dokonało się przez samo tylko słowo, lecz przez moc i przez Ducha Świętego, z wielką siłą przekonania. Wiecie bowiem, jacy byliśmy dla was, przebywając wśród was.


2 Kor 13:13
13. Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi!
(BT)


Tak wlasnie bylo i z innymi prawdami Objawienia, zaczerpnięte z Pisma Świętego, powtarzane były i rozważane w liturgii, potem dopiero stały się przedmiotem analizy teologicznej, dyskusji, systematycznej katechezy, a na samym końcu ogłaszano je jako dogmaty. Zasadę tę streszcza łacińskie powiedzenie lex orandi — lex credendi, głoszące, że prawda najpierw wyraża się w modlitwie; treści wiary Kościoła trzeba szukać w liturgii.


Dlatego agni, nie ma sensu sie wglebiac w teologiczne rozwazania na ten temat. Bo ani ja, ani ty nie mamy co do tego zadnego przygotowania.


Pare faktow historycznych"

Sobor w Nicei (325) orzeka, ze Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem, wspolistotnym Bogu Ojcu. Zrobiono to na skutek blednej nauku Arjusza (arianizm)
Kolejna herezja powstala na bazie arianizmu byl macedonianizm (Macedonjusz, arianski biskup w Konstantynopolu). nauczal on blednie iz Duch Sw nie jest Bogiem ale istota pochodzaca od Syna Bozego. Wtedy to zwolano I Sobor Konstantynopolitanski (381), gdzie uzupelniono nicejski sklad wiary przez dodanie po slowach "wierzymy w Ducha Sw." wyrazow "ktory od Ojca pochodzi i z Ojcem i Synem razem czczony"

O prawdziwosci tych stwierdzen moze swiadczyc fakt iz i arianizm i macedonizm.....znikly, a nauka KK trwa dalej.

Dlatego tez wywody roznych sekciarzy spod znaku Straznicy, ktorzy istnieja dopiero od XIX w, sa naprawde smieszne. Nie oni byli pierwsi i nie oni z pewnoscia beda ostatnimi......ktorzy rowniez znikna tak jak ich poprzednicy




pozdrowka


Pt lis 07, 2003 12:36
Post 
"Taki poziom reprezentowali absolwenci WUML-u :lol: :lol: :lol:"

Beli, obrażasz mnie, ja też kończyłem WUML i chę Ci powiedzieć, że my słuchacze kursu religioznawstwa takimi matołami nie byliśmy i na Kosidowskim nie bazowaliśmy, jak już to raczej na Heglu.
I jeszcze jedno Ci powiem, to właśnie ukończenie WUML-u, a nie jakieś rekolekcje ugruntowało moją wiarę.
Śmieszne? co?
Pokój i dobro! tis.


Pt lis 07, 2003 18:49
Post 
jo_tka napisał(a):
19. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.(BT)


Świetnie... własnie wykazałaś na bazie Biblii, że istnieje Ojciec, Syn i Duch. Św.... teraz jeszcze wykaż, ze to jedna i ta sama osoba.... powodzenia.

Czy nie widzisz przenośni:
20. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was. (BT)

Jezus w Ojcu, my w Jezusie... może więc i ludzkość włączymy do Trójcy?


So lis 08, 2003 21:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Pozostałe posty z tego tematu dotyczące Świadków Jehowy znajdują się w tym miejscu:
http://www.forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=6028#6028

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt lis 14, 2003 7:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Beli nie igraj z tymi datami, bo Hinduizm byl 5000 lat temy, a nie chcesz chyba powiedziec ze KK to tylko taka moda i za 1000 lat czy 2000 zniknie. Islam tez jest mlodszy, i w zadnym razie nie swiadczy to o nim zle. Zreszta sam Jezus mowil o porzuceniu tradycji, i o zywej wierze, wiec zostawmy hasla pokroju Tradycyjna receptura pierniczkow pochodzi z 1850 roku.
Pozdrawiam


Wt gru 16, 2003 0:18
Zobacz profil
Post 
Imadło, rozewrzyj swe szczęki i poczytaj:
Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza;
"Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzec będziecie, a nie zobaczycie.
Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił." [Mt 13, 14-15].
Rozewrzyj swe szczęki - czyli oczy swe otwórz i słuch nieco wyostrz, i warto jeszcze niecorozmiękczyć swoją hardość.


Wt gru 16, 2003 11:37
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL