Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 22:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
zefciu napisał(a):
Zresztą Chrystus jest tutaj kuszony w swej ludzkiej naturze
Zobaczmy co mówi katechizm:
464 Jedyne i całkowicie wyjątkowe wydarzenie Wcielenia Syna Bożego nie oznacza, że Jezus Chrystus jest częściowo Bogiem i częściowo człowiekiem, ani że jest ono wynikiem niejasnego pomieszania tego, co Boskie, i tego, co ludzkie. Syn Boży stał się prawdziwie człowiekiem, pozostając prawdziwie Bogiem. Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Kościół musiał bronić tej prawdy wiary i wyjaśniać ją w pierwszych wiekach, odpowiadając na herezje, które ją fałszowały.

469 Kościół wyznaje w ten sposób, że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem:
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-2.htm
Jeżeli Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, to jakim cudem, tylko jego ludzka natura została poddana kuszeniu? Przestał być nagle Bogiem, czy jak? Zefciu, postaraj się to jakoś logicznie wyjaśnić :)


Cz lut 21, 2019 12:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Paulito napisał(a):
Jeżeli Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, to jakim cudem, tylko jego ludzka natura została poddana kuszeniu? Przestał być nagle Bogiem, czy jak? Zefciu, postaraj się to jakoś logicznie wyjaśnić

No właśnie - cudem :D. Uważasz, że Bóg nie jest wszechmocny? Jeżeli jest, to nie może być kuszony tylko jako człowiek?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lut 21, 2019 12:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Małgosiaa napisał(a):
Paulito napisał(a):
Jeżeli Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, to jakim cudem, tylko jego ludzka natura została poddana kuszeniu? Przestał być nagle Bogiem, czy jak? Zefciu, postaraj się to jakoś logicznie wyjaśnić

No właśnie - cudem :D. Uważasz, że Bóg nie jest wszechmocny? Jeżeli jest, to nie może być kuszony tylko jako człowiek?
Pytanie tylko, czy Bóg był człowiekiem, skoro Pismo mówi jednoznacznie, że Bóg jest Duchem i nikt go nigdy nie widział (Jana 4:24,Jana 1:18). Po drugie, gdyby Jezus był Bogiem, to razem z Jego Ojcem mielibyśmy dwóch Bogów, co przeczy Pismu, które jasno stwierdza, że jest tylko jeden Bóg, a człowiekiem jest Jezus Chrystus (1Tym 2:5). Dlatego rozpatrywanie tej kwestii, tylko przez pryzmat wszechmocy i cudu, rodzi bardzo duże problemy.


Cz lut 21, 2019 14:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Paulito napisał(a):
Pytanie tylko, czy Bóg był człowiekiem, skoro Pismo mówi jednoznacznie, że Bóg jest Duchem i nikt go nigdy nie widział (Jana 4:24,Jana 1:18)

A co przeszkadza wszechmocy Bożej, aby być jednocześnie duchem i się wcielić? Wszak Bóg to Ojcies, Syn i Duch Święty, czyli Trójca Święta to Bóg.
Paulito napisał(a):
Po drugie, gdyby Jezus był Bogiem, to razem z Jego Ojcem mielibyśmy dwóch Bogów, co przeczy Pismu, które jasno stwierdza, że jest tylko jeden Bóg, a człowiekiem jest Jezus Chrystus (1Tym 2:5).

Zapomniałeś jeszcze o Duchu Świętym, który też jest Bogiem :P Jeden Bóg, ale trzy osoby Boskie. Te trzy osoby Boskie są jednym Bogiem.
Tu św. Paweł podkreśla czlowieczeństwo Jezusa, a o Jego Bóstwu mówi w 1Kor 8,6; Kol 1,15-20; Hbr 1,2. Zaprzecza sam sobie (św. Paweł)? Takie wybiórcze czytanie, jakie prezentujesz prowadzi do absurdów.
Paulito napisał(a):
Dlatego rozpatrywanie tej kwestii, tylko przez pryzmat wszechmocy i cudu, rodzi bardzo duże problemy.

Najwyraźniej czytanie Biblii w całości rodzi ogromne problemy u ŚJ, skoro wyrywają pojedyncze zdania z kontekstu całej księgi (ST i NT).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lut 21, 2019 14:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Alus napisał(a):
Ale znajdujemy najistotniejsze JA JESTEM.


Która to opcja jest złym wyborem translatorskim, zważywszy na sposób wyrażania myśli przez ówczesnych. Przy czym przeczy ona innym wypowiedziom Jezusa, jakie wcześniej podałem. Tłumaczenie dosłowne to nie zawsze tłumaczenie prawidłowo oddające myśl. Użytkownik języka hebrajskiego z I wieku wyrażał myśli w specyficzny dla tego języka sposób. W tym wypadku nie dość, że podałaś opcję tłumaczenia dosłownego, to jeszcze tłumacz chce naprowadzić czytelnika na dziwną refleksję, zapisując ów zwrot wielkimi literami, jakoby był on odniesieniem do niezbyt udanego tłumaczenia znaczenia Bożego imienia z księgi Wyjścia.

Małgosiaa napisał(a):
Po zmartwychwstaniu i wstąpieniu do nieba jest równy Bogu tak samo jak był przed Wcieleniem.

Czy Jezus miał czcić Ojca i Mu służyć tylko na ziemi (Mt 4:10)? Czy życie wieczne jest zależne od poznawania Jezusa tylko z okresu, kiedy żył na ziemi (Jn 17:3) skoro Biblia sporo uwagi poświęca jego postaci także już po wniebowstąpieniu?

zefciu napisał(a):
Nadużycie. Nigdzie tutaj nie ma mowy, że ten fragment rozumiany jest wyłącznie w odniesieniu do Boga Ojca.

Na szczęście każdy czytelnik tego wątku może sam zajrzeć do Biblii i upewnić się, że się mylisz lub próbujesz wprowadzać w błąd, nie wiem, nie osądzam... ;)

zefciu napisał(a):
Ale znajdujemy inne. Chociaż „Pan” – określenie, które tak bardzo Wam uwierało, że musieliście sfałszować Nowy Testament wklejając tam tetragrammaton.

Nadużycie, oszczerstwo.
Nic nikogo nie uwierało. Kogoś natomiast na przełomie I/II wieku najwyraźniej uwierało imię Ojca w tekście Pism i je pozastępował tytułem odnoszącym się także do Jezusa. Ta sama tendencja występuje dziś, gdzie spora ilość tłumaczy Biblii fałszuje ją, zastępując imię Boże w tekście Starego Testamentu również tytułem "Pan", tak by zakryć różnicę między Jehową a Jezusem.

zefciu napisał(a):
tak bardzo Wam uwierało, że musieliście sfałszować Nowy Testament wklejając tam tetragrammaton.
Bez zbędnego przedłużania informuję Cię, Zefciu, że nie będę więcej kontynuował rozmowy z kimś, kto ciągle posuwa się do oszczerstw, oskarżeń, wyzwisk, zamiast prowadzić "konstruktywny dialog" i stosować się do rady z 1Pt 3:15 - "okazując łagodność i głęboki respekt" wobec innych uczestników dyskusji, niezależnie od wyznania. Jest Ci to totalnie obce nie tylko w rozmowach ze Świadkami Jehowy, ale i w ogóle, jeśli przyjrzeć się innym wątkom, w których bierzesz udział w obrębie tego forum. Jest to tym bardziej naganne, że pełnisz tu pewną ważną rolę, której jak widać nie jesteś godzien ze względu na niski poziom szacunku dla tych, którzy mają inne poglądy niż Ty. Dlatego ja z Tobą nie rozmawiam.

Cytuj:
Najwyraźniej czytanie Biblii w całości rodzi ogromne problemy u ŚJ, skoro wyrywają pojedyncze zdania z kontekstu całej księgi (ST i NT).

Tak tak :D
"JA JESTEM" - wielkie litery użyte przez tłumacza ważniejsze niż kontekst. Ale to ŚJ, którzy przede wszystkim ze względu na kontekst przetłumaczyli to inaczej niż wielu innych tłumaczy, "wyrywają pojedyńcze zdania z kontekstu całej księgi" :brawo: :brawo: :brawo:


Ostatnio edytowano Cz lut 21, 2019 15:41 przez DżiVi, łącznie edytowano 1 raz



Cz lut 21, 2019 15:37
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
DżiVi napisał(a):
Alus napisał(a):
Ale znajdujemy najistotniejsze JA JESTEM.


Która to opcja jest złym wyborem translatorskim, zważywszy na sposób wyrażania myśli przez ówczesnych. Przy czym przeczy ona innym wypowiedziom Jezusa, jakie wcześniej podałem. Tłumaczenie dosłowne to nie zawsze tłumaczenie prawidłowo oddające myśl. Użytkownik języka hebrajskiego z I wieku wyrażał myśli w specyficzny dla tego języka sposób. W tym wypadku nie dość, że podałaś opcję tłumaczenia dosłownego, to jeszcze tłumacz chce naprowadzić czytelnika na dziwną refleksję, zapisując ów zwrot wielkimi literami, jakoby był on odniesieniem do niezbyt udanego tłumaczenia znaczenia Bożego imienia z księgi Wyjścia.

I wszyscy chrześcijanie przez 2 tys. lat tego nie zauważyli, dopiero w XX w ŚJ "odczytali" prawidłowo :D


Cz lut 21, 2019 15:40
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
DżiVi napisał(a):
Która to opcja jest złym wyborem translatorskim, zważywszy na sposób wyrażania myśli przez ówczesnych.
Proszę zatem wskazać podobne wypowiedzi kogoś, kto nie jest Osobą Boską.
Cytuj:
Przy czym przeczy ona innym wypowiedziom Jezusa, jakie wcześniej podałem.
Przeczy Twojej interpretacji tych wypowiedzi.
Cytuj:
Użytkownik języka hebrajskiego z I wieku wyrażał myśli w specyficzny dla tego języka sposób.
Z tym, że Ewangelie dotarły do nas po grecku.
Cytuj:
Na szczęście każdy czytelnik tego wątku może
Aha – czyli nie masz argumentów.
Cytuj:
Nic nikogo nie uwierało. Kogoś natomiast na przełomie I/II wieku najwyraźniej uwierało imię Ojca w tekście Pism i je pozastępował tytułem odnoszącym się także do Jezusa.
Na co oczywiście nie macie żadnych dowodów. Poprawiacie „fałszerstwo”, którego nie było.
Cytuj:
Ta sama tendencja występuje dziś, gdzie spora ilość tłumaczy Biblii fałszuje ją, zastępując imię Boże w tekście Starego Testamentu również tytułem "Pan", tak by zakryć różnicę między Jehową a Jezusem.
Nie. Takie zastępowanie jest nawiązaniem do tradycji LXX.
Cytuj:
Bez zbędnego przedłużania informuję Cię, Zefciu, że nie będę więcej kontynuował rozmowy z kimś, kto ciągle posuwa się do oszczerstw, oskarżeń, wyzwisk, zamiast prowadzić "konstruktywny dialog"
Czyli nie masz argumentacji, więc się obrazisz. Jakie to jest prymitywne.
Cytuj:
Jest Ci to totalnie obce nie tylko w rozmowach ze Świadkami Jehowy, ale i w ogóle, jeśli przyjrzeć się innym wątkom, w których bierzesz udział w obrębie tego forum. Jest to tym bardziej naganne, że pełnisz tu pewną ważną rolę, której jak widać nie jesteś godzien ze względu na niski poziom szacunku dla tych, którzy mają inne poglądy niż Ty.
No i ad personam.
Cytuj:
Dlatego ja z Tobą nie rozmawiam.
Aha. Czyli to Ty okażesz mi otwarcie pogardę. A jednocześnie będziesz mnie oskarżał o brak szacunku.

Informuję tylko, że ignorowanie moderatora może mieć nieprzyjemne skutki. Radzę więc przynajmniej czytać to co piszę, nawet jeśli „chrześcijańska” pogarda dla mnie każe Ci nie odpowiadać.


Cz lut 21, 2019 17:42

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
DżiVi napisał(a):
Podobna wypowiedź w modlitwie Jezusa z Jn 17:3 - oprócz siebie wymienił też Kogoś, kogo nazwał "jedynym prawdziwym Bogiem", czyli w przeciwieństwie do innych bogów (Jn 1:18; 2Ko 4:4) chodziło mu o Boga Najwyższego, Ojca, JHWH.
Przy czym nigdzie w Biblii nie znajdziemy określenia "jedyny prawdziwy Bóg", czy też "Wszechmocny" w nawiązaniu do Jezusa, Chrystusa, Mesjasza, Syna Bożego, itd.
Serio?
1J 5:20 bt4 "Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym."
DżiVi napisał(a):
Alus napisał(a):
Ale znajdujemy najistotniejsze JA JESTEM.


Która to opcja jest złym wyborem translatorskim, zważywszy na sposób wyrażania myśli przez ówczesnych. (...)
"JA JESTEM" - wielkie litery użyte przez tłumacza ważniejsze niż kontekst. Ale to ŚJ, którzy przede wszystkim ze względu na kontekst przetłumaczyli to inaczej niż wielu innych tłumaczy, "wyrywają pojedyńcze zdania z kontekstu całej księgi" :brawo: :brawo: :brawo:

Serio?
Rozważmy zatem te wypowiedzi (jest ich kilka) Jezusa na ten temat.

Oczywiście nie chodzi o sytuacje, gdy Jezus używał wyrażenia „ja jestem” w jego „zwykłym” znaczeniu. Wyrażenie „ja jestem” jest częste w mowie potocznej, wielokrotnie potocznie używał go sam Jezus (np. Mt 20,15: Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry? albo Łk 34,29: Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem oraz inne postacie z Ewangelii (np. anioł Gabriel – Łk 1,19: [color=blue]Odpowiedział mu anioł: Ja jestem Gabriel). Absurdem byłoby kojarzenie ich za każdym razem z imieniem Jahwe. Jest to zasadne tylko w kilku wypadkach, gdy konstrukcja gramatyczna i okoliczności wypowiedzi (a zwłaszcza reakcja słuchaczy) na to wskazują. Tu zamierzam omówić właśnie Trzy takie przypadki:

Ewangelia wg św. Jana, rozdział 8
Kiedy Żydzi pytają Jezusa Kimże ty siebie czynisz? (J 8,53b), Jezus powołuje się na to, że jest synem Boga Ojca. Swą wypowiedź na ten temat kończy słowami Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM (J 8,58b). Zdanie to jest przedziwne, bowiem łamie reguły gramatyki – gdyby miało to być proste oświadczenie, że Jezus żył wcześniej niż Abraham, w miejscu tym musiałoby się pojawić stwierdzenie „Zanim Abraham stał się, JA BYŁEM”. Jezus jednak nawiązuje tu do starotestamentalnego imienia Boga „Jahwe” (czyli właśnie „JA JESTEM”), podkreślającego istnienie jako element natury Boga. Słuchający Go Żydzi nie mają zresztą wątpliwości co do znaczenia tej konstrukcji słownej, będącej dla nich bluźnierstwem; świadczy o tym ich reakcja: Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego (J 8,59) Kamienowanie było karą za bluźnierstwo wobec imienia Bożego (choćby Kpł 24,16 "Ktokolwiek bluźni imieniu Pana, będzie ukarany śmiercią. Cała społeczność ukamienuje go. Zarówno tubylec, jak i przybysz będzie ukarany śmiercią za bluźnierstwo przeciwko Imieniu", patrz też” 24,11-14 oraz Kpł 24,23).
Co ciekawe, wcześniej, podczas tej samej wymiany zdań, Jezus jeszcze dwukrotnie używa podobnego zwrotu: Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach waszych (J 8,24). Zdanie to, jeśli przyjąć potoczne znaczenie słów „ja jestem” nie ma sensu; Jezus musiałby sądzić, iż Żydzi nie wierzą w Jego istnienie. Wygląda na to, że mowa nie tyle o istnieniu Jezusa, co o jego naturze. Takie rozumienie potwierdza kolejne zdanie: Rzekł więc do nich Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył. (J 8,28).


Mowa Jezusa przed Ostatnią Wieczerzą:
„Dziwna” konstrukcja gramatyczna ze słowami „Ja Jestem” powtórzy się w wypowiedzi Jezusa do uczniów po umyciu nóg przed Paschą: Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM (J 13,19).
Co mógłby mieć na myśli? Czyżby przypuszczał, że uczniowie wątpią w Jego istnienie?


Pojmanie Jezusa w Getsemani
To powiedziawszy, Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: «Kogo szukacie?» Odpowiedzieli Mu: «Jezusa z Nazaretu». Rzekł do nich Jezus: «Ja jestem». Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię (J 18,1-6).
Zagadka – przyszli Go pojmać. Cała kohorta oraz dodatkowo strażnicy z latarniami, pochodniami i bronią. Naprzeciw nim wychodzi Jezus. Gdy mówi Ja jestem, cała ta gromada uzbrojonych ludzi cofa się i pada na ziemię. To nie była reakcja na widok samego Jezusa (wiedzieli, po kogo idą, trudno by szli z założeniem oddania Mu pokłonu), ale na krótkie dwa słowa Ja jestem. Świadczy o tym zresztą wyraźnie słowo „skoro” w wierszu 6: Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię. Mimo że ci ludzie przybyli, by aresztować Jezusa i w niego nie wierzyli, upadli na ziemię przed imieniem Boga, którym się przedstawił.
Powyższe wyjaśnia, dlaczego Nowy Testament każe wierzyć w Imię Jezusa:
Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego (J 3,18).
Co więcej, gdyby Jezus nie miał prawa do imienia Jahwe, bluźnierstwem byłyby słowa o Nim z Dziejów Apostolskich: „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni (Dz 4,12). Niemożliwym byłoby też stwierdzenie z Listu do Filipian 2,9, że imię Jezusa jest ponad wszelkie imię.

Jak widzisz, świadomość odwołania do Imienia Boga miał zarówno Jezus, jak i Ci, do których mówił.
Nic to zresztą dziwnego: Stary Testament, zapowiadający nadejście Jezusa, też wielokrotnie przypisuje Mu imię "Jahwe".

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz lut 21, 2019 22:52
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1480
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Małgosiaa napisał(a):
Paulito napisał(a):
Jeżeli Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, to jakim cudem, tylko jego ludzka natura została poddana kuszeniu? Przestał być nagle Bogiem, czy jak? Zefciu, postaraj się to jakoś logicznie wyjaśnić

No właśnie - cudem :D. Uważasz, że Bóg nie jest wszechmocny? Jeżeli jest, to nie może być kuszony tylko jako człowiek?

Nie igrałbym w ten sposób z cudem. Idąc Twym tokiem rozumowania, ktoś może założyć, że Jezus na krzyżu nie cierpiał, przecież jako Bóg, będąc wszechmocnym mógł ten ból w sposób cudowny wyeliminować.


Pt lut 22, 2019 8:15
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
george45 napisał(a):
Nie igrałbym w ten sposób z cudem. Idąc Twym tokiem rozumowania, ktoś może założyć, że Jezus na krzyżu nie cierpiał, przecież jako Bóg, będąc wszechmocnym mógł ten ból w sposób cudowny wyeliminować.
Nie „idąc tokiem rozumowania” Małgosii, tylko właśnie idąc pokrętnym tokiem rozumowania Paulito. Bo to Paulito rozumie to bogoczłowieczeństwo tak, że Chrystus nie mógł podlegać ludzkim słabościom (pokusy, głód, pragnienie, zmęczenie, ból, śmierć etc.) Natomiast Małgosiaa jako chrześcijanka rozumie, że przyjęcie przez Chrystusa naszej natury oznaczało też przyjęcie wszystkich bezgrzesznych słabości tejże natury, których Chrystus, jak naucza Ewangelia doświadczał.


Pt lut 22, 2019 8:40

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Marek_Piotrowski napisał(a):
"Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym.
Lokowanie tego segmentu jako bazy dla konstatacji, że Jezus jest prawdziwym Bogiem jest z kilku powodów wątpliwe. Po pierwsze, głównym celem rozważań apostoła jest osoba "Prawdziwego".W części "a" tego ustępu identyfikacja tego podmiotu nie nastręcza trudności, ponieważ jest On wyraźnie skontrastowany z Synem. Po drugie, paralelne wersety idą w podobnym kierunku. Proszę zwrócić uwagę:

1 Tes 1:9 Albowiem oni sami opowiadają o nas, jakiego to przyjęcia doznaliśmy od was i jak nawróciliście się od bożków do Boga, by służyć Bogu żywemu i prawdziwemu 10 i oczekiwać z niebios Jego Syna, którego wzbudził z martwych, Jezusa, naszego wybawcę od nadchodzącego gniewu

Jana 17:3 3 A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa.

Powyższe teksty nie pozostawiają wątpliwości, że to nie Jezus jest Prawdziwym Bogiem .Nie inaczej jest w przypadku J 5:20, gdzie dwukrotnie jest mowa o "Prawdziwym", jako głównym podmiocie (poznawczym Jana 17:3), natomiast ostatnie fraza jest tego rekapitulacją. Co więcej, po kropce zaczyna się nowe zdanie, które nie zawiera informacji bezpośrednio identyfikującej Jezusa z Prawdziwym Bogiem. Dlatego budowanie doktryny na niepewnym gruncie jest wysoce wątpliwe. Chciałem tutaj jeszcze nawiązać do wątku "Ja Jestem" którego konstytutywnym elementem jest tradycyjne tłumaczenie z Ks Wyjścia 3:14 na "Jestem który Jestem". Jako doświadczony egzegeta, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że to nie jedyny wariant, który funkcjonuje w kołach naukowych. Na pewno kojarzysz frazę "Będę kim Będę", (Okażę się kim się Okażę), nieprawdaż? Gdyby przyjąć taką opcję, Twój wywód w tym przedmiocie traci nośność, tym bardziej, że w innych przekładach paralela z J 8:58 oddana jest w czasie przeszłym, przywołujac chociażby sławetne tłumaczenie Bp Romaniuka (BWP). We wcześniejszych wpisach podałem listę przekładów, które oddają w podobny sposób ten fragment, oraz zawarłem informację, jakie formy gramatyczne determinują czas przeszły.


Pt lut 22, 2019 8:45
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Paulito napisał(a):
Lokowanie tego segmentu jako bazy dla konstatacji
Odnoszę wrażenie, że Paulito startuje w jakimś konkursie na najbardziej pretensjonalny język.
Cytuj:
ponieważ jest On wyraźnie skontrastowany z Synem
Właśnie język jest tutaj paradoksalny. Z jednej strony bowiem Syn jest kontrastowany z Ojcem, a z drugiej – nazywany tym samym boskim tytułem, co Ojciec. Ten paradoksalny język wyraża „po hebrajsku” właśnie to, co później w Nicei Ojcowie wyrazili „po grecku” – przy pomocy rozróżnienia natury i hipostazy. Jeśli wczytamy się w Ewangelię, to zarówno koncepcja świadkowojehowa (że Chrystus nie jest Bogiem), jak i koncepcja doketystyczna (że Chrystus nie jest człowiekiem) upadają. Sensowna pozostaje tylko ortodoksja. Ci zaś, którzy chcę zanegować człowieczeństwo Chrystusa, jak i ci, co chcą zanegować bóstwo muszą coś z Ewangelii przemiliczeć.


Pt lut 22, 2019 8:57
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
zefciu napisał(a):
Odnoszę wrażenie, że Paulito startuje w jakimś konkursie na najbardziej pretensjonalny język.

:D Najwyraźniej. Ja odniosłam wrażenie, że Paulito chce uwiarygodnić swoje wypowiedzi posługując się wyszukanymi zwrotami licząc, że czytający, a posługujący się językiem potocznym, uznają to za naukowe źródło (takie jak tu nam Paulito już przedstawiał w formie nieautoryzowanej stronki internetowej, gdzie licho wie, kto tam pisze swoje wywody :D).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lut 22, 2019 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
zefciu napisał(a):
Właśnie język jest tutaj paradokalny. Z jednej strony bowiem Syn jest kontrastowany z Ojcem, a z drugiej – nazywany tym samym boskim tytułem, co Ojciec. Ten paradoksalny język wyraża „po hebrajsku” właśnie to, co później w Nicei Ojcowie wyrazili „po grecku” – przy pomocy rozróżnienia natury i hipostazy.
Wyj 7:1 "Nadto WIEKUISTY powiedział do Mojżesza: Patrz, oto ustanawiam cię bogiem dla faraona; a twój brat Ahron będzie twoim prorokiem"
No popatrz, tym samym boskim tytułem został określony Mojżesz. I co teraz? Dalej szukać?


Pt lut 22, 2019 9:56
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Paulito napisał(a):
No popatrz, tym samym boskim tytułem został określony Mojżesz. I co teraz? Dalej szukać?
Nie tym samym. Mojżesz nie jest „Ja Jestem”. Mojżesz jest bogiem tylko dla faraona.


Pt lut 22, 2019 10:28
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL