Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 10:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
medieval_man napisał(a):
equuleuss napisał(a):
adaBRD napisał(a):


Czytam to po raz kolejny i nie moge oprzec sie wrazeniu, ze czytam wynurzenia jakiejs nimfomanki...


Ado, czy znasz pojęcie - czysta miłość, miłość duchowa, miłość mistyczna? Czy znasz pojęcie mistyka miłości? Czy wszystko sprowadza się tylko do erotyki? Tak piękne słowa mistyczki sprowadzone do wulgarnego skojarzenia.

Ciekaw jestem jak AdaBRD odczytuje Pieśń nad Pieśniami....


"Piesn nad Piesniami"...?... :) ...?

Dla mnie to ...erotyka...elektryzujaca zmyslowosc... towarzyszaca pieknemu uczuciu mlodych ludzi...ktorzy zatracaja sie w sobie...stajac sie jednym cialem... :)

Cos pieknego... :) ...Szczyt marzen i sens zycia kazdego normalnego czlowieka...Taka MILOSC sprawia, ze stajemy sie rowni... Bogu :) ...

Czytajac ostatnio Piesn nad Piesniami, pomyslalam sobie o biednych mnichach , ktorym przypadlo w udziale tlumaczyc i przepisywac te fragmenty Biblii...i westchnelam ze wspolczucia...

Empatia...rozumiesz...? :)


PS
Rynkowski spiewal kiedys piosenke o rozpadajacym sie malzenstwie, w ktorym byl taki tekst:

(...) wiec jesli Bog ich przyszlosc znal
czemu z ich drog ten wezel splotl...?
czy dla tych chwil szczescia bez tchu
gdy byli rowni Mu...?



"medieval_man" , "equuleuss"...a jak wy interpretujecie Piesn nad Piesniami...?


Śr mar 08, 2017 23:35

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Ze strony http://www.daverichardson.org/the-spiri ... s-jihadis/ (być może niekatolickiej, wyróżnienie własne)
Cytuj:
Ideals are non-physical, non-personal things. Unlike the God of the Bible, Allah is not personal. You cannot know him like you can know other persons. Allah is not personal because he is completely different than anything else. To say Allah is personal like we are personal is to commit blasphemy, as nothing is like Allah. Persons are created and will cease to exist, so Allah cannot be a person. He is greater than that. Everything that is created is not equally real as Allah. Allah is what is real and important.
If Allah is non-physical and non-personal, then he really is not a “he.” “He” is an “it” – it is an ideal. (...)

Cytuj:
Ideały są niefizycznymi, nieosobowymi rzeczami. W przeciwieństwie do Boga Biblii, Allah nie jest osobowy. Nie możesz znać go, jak możesz znać inne osoby. Allah jest nieosobowy ponieważ jest on kompletnie różny od czegokolwiek innego. Powiedzieć, że Allah jest osobowy tak, jak my jesteśmy osobowi jest to popełnić bluźnierstwo, ponieważ nic nie jest jak Allah. Osoby są stworzone i będą przestawać istnieć, więc Allah nie może być osobą. On jest większy niż to. Wszystko, co jest stworzone, nie jest równie realne jak Allah. Allah jest tym, co realne i ważne.
Jeżeli Allah jest niefizyczny i nieosobowy, to on w rzeczywistości nie jest "nim". "On" jest "tym" - to jest ideał. (...)

Taka interpretacja islamu kojarzy się z tym, że najwyższy byt jest zeroosobowy, a nie jednoosobowy. Trójca jest większa niż osoba. "To" (ang. "it") zaś jawi się jako coś MNIEJSZEGO niż osoba! Trójca nie jest podobna do niczego znanego, jej istnienie wygląda "niewiarygodnie".

W jakiego Boga wierzą muzułmanie: jednoosobowego czy zeroosobowego? Chrześcijanie wierzą w trójosobowego Boga. Kim jest w takim razie Bóg według muzułmanów (nasuwa się też pytanie, czy też może nie jest On Czymś zamiast Kimś)?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Cz mar 09, 2017 0:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Myślę, że Bóg powinien być ponad osobą, ponad ludzkim czy anielskim kimś, a nie poniżej ludzkiego czy anielskiego kogoś! Trynitarianizm spełnia ten warunek.

W przypadku unitarianizmu w kwestii "osobności" Najwyższy okazuje się w pewnym sensie RÓWNY człowiekowi czy aniołowi, bo jest on tylko pojedynczą Osobą, pojedynczym "Ja", podobnie jak osobą, pojedynczym "ja" jest człowiek czy anioł.

W przypadku "nullitarianizmu" Stwórca byłby jakby "Czymś" zamiast "Kimś", więc byłby najwyższą "Rzeczą", a nie najwyższym Kimś. Kojarzy się to z ateizmem, w którym, można powiedzieć, najwyższy byt nie jest Kimś, lecz czymś (np. materią, energią, prawami fizyki).

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Cz mar 09, 2017 0:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Czy według Koranu Bóg jest Najwyższym "Ja" (unitarianizm), czy też Najwyższą "Rzeczą" (nullitarianizm)?

Dla zapytania "nullitarianism" znalazłem w Google taki cytat: "David's unitarianism is in fact nullitarianism, just like Paul Williams' personless Islamic nullitarianism" ("Unitarianizm Davida jest w rzeczywistości nullitarianizmem, tak samo jak bezosobowy islamski nullitarianizm Paula Williamsa").

Ze strony http://www.answeringmuslims.com/2014/03 ... inity.html: It is thus a curious thing, to have witnessed on Paul Williams blog the hand-holding between a professing Christian Unitarian and Muslim Nullitarians, the former believing that God is a single person and the latter believing that God is no person at all. (nie potrafię tego zdania przetłumaczyć)

Inny cytat z tej strony internetowej: "The former, a nullitarian Muslim who submits to an impersonal force, is all too eager to shake left hands with David who actually believes that God is a person." ("Były, nullitariańśki muzułmanin który poddaje się bezosobowej sile," (dalej nie może nie potrafię przetłumaczyć).

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Cz mar 09, 2017 0:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Cytat z https://heidelblog.net/2014/03/the-myst ... e-trinity/ (strona chyba protestancka, przepraszam za podawanie linków do takich stron i podawanie informacji z nich):
It is possible to conceive of a god who is unipersonal, but the history of theology shows that any such god would necessarily be impersonal and so transcendent as to be unknowable, which is practical atheism.
Możliwe jest wyobrażenie sobie boga, który jest jednoosobowy, ale historia teologii pokazuje, że jakikolwiek taki bóg byłby koniecznie bezosobowy i na tyle transcendentny, że byłby niepoznawalny, co jest praktycznym ateizmem.

Kolejny cytat z tej strony (odnośnie powyższego zdania):
This is true of Islam. Strictly speaking Allah is not personal. Personal speech about him is mere convention. This is true of most other forms of Unitarianism.
To jest prawdą, jeśli chodzi o islam. Ściśle rzecz biorąc Allah nie jest osobowy. Personalne mówienie o nim jest zwykłą konwencją. To jest prawdziwe także w odniesieniu do większości innych form unitarianizmu.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Cz mar 09, 2017 1:16
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
Możesz przedstawić ten proces logicznego dochodzenia gdzie 1= 3?
Chrześcijanie nie wierzą, jakoby 1=3, więc pytanie jest bezzasadne.
Cytuj:
Dlaczego idea jednego Boga w trzech osobach pojawia się dopiero w III wieku
Oczywiście jest to kłamstwo. Φῶς ἱλαρὸν pochodzi z II wieku.
Cytuj:
To mi przypomina
Nikogo nie obchodzi, co tobie coś przypomina.


Wt wrz 05, 2017 5:26

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
[
Cytuj:
quote="zefciu"]
Osiris napisał(a):
Możesz przedstawić ten proces logicznego dochodzenia gdzie 1= 3?
Chrześcijanie nie wierzą, jakoby 1=3, więc pytanie jest bezzasadne.


Wierzycie w jednego Boga w trzech osobach. Wyjaśnisz tą ideę?


Cytuj:
Dlaczego idea jednego Boga w trzech osobach pojawia się dopiero w III wieku
Oczywiście jest to kłamstwo. Φῶς ἱλαρὸν pochodzi z II wieku.[/quote]

Kłamstwem jest twierdzenie, że ten grecki hymn potwierdza istnienie jednego Boga w trzech osobach.


Cytuj:
To mi przypomina
Nikogo nie obchodzi, co tobie coś przypomina.[/quote]

To inaczej, idea trójcy chrześcijańskiej przed III w. niczym się nie różni od trójcy Bogów w religiach politeistycznych. Rozumiesz takie stwierdzenie?


Wt wrz 05, 2017 7:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Cytuj:
Posługiwanie się takimi słowami jak substancja i esencja jest niebezpieczne bo w KrK mają one ściśle określone znaczenia filozoficzne czyli oznaczają wszystko i nic. To zależy od tego jak dobrze się nimi posługuje konkretny filozof. To że Jezus i Jehowa Bóg są jedno znaczy nie mniej nie więcej jak to że są jednomyślni pod każdym względem. W ewangelii Jana Jezus wyraźnie wyjaśnia co rozumie mówiąc że On j Ojciec są jedno;


Jezus Chrystus jest równy Bogu Ojcu pod względem natury , jest odblaskiem chwały Bożej, są zanurzeni w tej samej esencji boskości natomiast nie są równi pod względem mocy, chwały, władzy, mocy sprawczej, i panowania.
Cytuj:
28 Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie8


Cytuj:
„Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ten kielich [czyli haniebną śmierć] ode mnie. Jednakże nie moja wola, lecz twoja niech się dzieje” (Łukasza 22:42)

Cytuj:
„O dniu owym lub godzinie nie wie nikt — ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec” (Marka 13:32).

W powyższym cytacie widać jak na dłoni, że Jezus nie posiada takiej samej wiedzy jak Ojciec, bo jak jeden z nich mógłby wiedzieć o rzeczach, o których drugi nie wie.


Wt wrz 05, 2017 9:59
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Osiris napisał(a):
Wierzycie w jednego Boga w trzech osobach.
No wierzymy. Gdzie w tej idei zawarte jest twierdzenie, jakoby 1=3?
Cytuj:
Wyjaśnisz tą ideę?
Jeśli Ty twierdzisz, że ta idea coś implikuje, to Ty wyjaśnij w jaki sposób to implikuje zamiast wymagać dowodzenia, że nie jesteśmy wielbłądami.
Cytuj:
Kłamstwem jest twierdzenie, że ten grecki hymn potwierdza istnienie jednego Boga w trzech osobach.
Zawiera on wyraźne sformułowanie "Ojca, Syna i Świętego Ducha Boga". Jaka jest Twoim zdaniem właściwa interpretacja tego hymnu inna niż trynitarna?
Cytuj:
To inaczej, idea trójcy chrześcijańskiej przed III w. niczym się nie różni od trójcy Bogów w religiach politeistycznych. Rozumiesz takie stwierdzenie?
Rozumiem to błędne stwierdzenie. Ale co z tego, że je rozumiem?


Wt wrz 05, 2017 10:34
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Drwal napisał(a):
Jezus Chrystus jest równy Bogu Ojcu pod względem natury , jest odblaskiem chwały Bożej, są zanurzeni w tej samej esencji boskości natomiast nie są równi pod względem mocy, chwały, władzy, mocy sprawczej, i panowania.

Czyli wedle Twej koncepcji Jezus kłamał mówiąc Ja i Ojciec jedno jesteśmy(J 10,30)

Cytuj:
„O dniu owym lub godzinie nie wie nikt — ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec” (Marka 13:32).

Cytuj:
W powyższym cytacie widać jak na dłoni, że Jezus nie posiada takiej samej wiedzy jak Ojciec, bo jak jeden z nich mógłby wiedzieć o rzeczach, o których drugi nie wie.

I tenże sam Jezus wybaczał grzechy, których to wedle Prawa mógł dokonywać jedynie Bóg.


Wt wrz 05, 2017 10:44

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Nie kłamał, są jednością, bo są tą samą substancjacją, natomiast są to dwie odrębne osoby, tożsami co do istoty różni co do osoby, i Bóg Ojciec jest większy. Cytat poniżej to potwierdza:
Cytuj:
28 Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie8


Wt wrz 05, 2017 10:47
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Cytuj:
Nie kłamał, są jednością, bo są tą samą substancjacją, natomiast są to dwie odrębne osoby, tożsami co do istoty różni co do osoby, i Bóg Ojciec jest większy. Cytat poniżej to potwierdza:
Cytuj:
28 Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie8

Tożsame, a jeden większy......z tej samej Ewangelii Jana Czyż nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie(J 14,10).


Wt wrz 05, 2017 10:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Drwal napisał(a):
Nie kłamał, są jednością, bo są tą samą substancjacją, natomiast są to dwie odrębne osoby, tożsami co do istoty różni co do osoby, i Bóg Ojciec jest większy. Cytat poniżej to potwierdza:
Cytuj:
28 Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie8


Czyli według ciebie, Jezus nie jest Bogiem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt wrz 05, 2017 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
I kręcimy się w kółko jak na karuzeli. Jezus jest Synem Boga, Bogiem to się zgadza.
Cytuj:
Czyż nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie(J 14,10).

I to też się zgadza, są jednością tą samą istotą, substancją, esencją, dlatego mówi Jezus, że jest w Ojcu a Ojciec jest w nim. Jednak nie świadczy to o tym, że są sobie równi.


Wt wrz 05, 2017 11:41
Zobacz profil
Post Re: Kto wejdzie do królestwa niebios?
Czy wierzysz, Drwalu, że Słowo jest wszechmocne? Bo jeśli jest, to nie jest mniejsze od Ojca. A jeśli nie jest, to nie ma tej samej natury co Ojciec. Raz już Ci o tym pisałem - zignorowałeś.


Wt wrz 05, 2017 11:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL