Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 17:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Grzech pierworodny a chrzest 
Autor Wiadomość
Post Re: Grzech pierworodny a chrzest
Tematow o grzechu pieroworodnym jest faktycznie na forum wiecej, ale moze i ten tu pasuje
frater napisał(a):
@MARIEL
Chętnie skorzystam.

I tam udowodnijcie mi, że nie mam racji. A ja przedłożę tam konkretną argumentację, że mam rację

Już możecie rozważać, co znaczy Niepokalane poczęcie PANA JEZUSA i Mamy BOŻEJ

@Soul33

"...

Rozdział trzeci Księgi Rodzaju ukazuje, jak ta prawda o osobie ludzkiej jako obrazie Boga została zaciemniona przez grzech pierworodny. Wynika z tego niezbicie utrata świadomości charakteru przymierza, właściwego charakteru jedności, jaką osoby ludzkie posiadały z Bogiem i między sobą. Chociaż ciało ludzkie zachowuje jeszcze swoje "znaczenie oblubieńcze", to jest ono obecnie zaciemnione przez grzech. W ten sposób zepsucie spowodowane przez grzech nadal rozwija się w historii mieszkańców Sodomy (por. Rdz 19, 1-11). Nie można mieć tutaj wątpliwości co do wyrażonego tam sądu moralnego o stosunkach homoseksualnych. W Księdze Kapłańskiej 18, 22 i 20, 13 autor, wyliczając warunki konieczne dla przynależności do ludu wybranego, wyklucza z niego tych, którzy zachowują się w sposób homoseksualny.

Na tle tego prawodawstwa teokratycznego św. Paweł rozwija perspektywę eschatologiczną, w której powtarza na nowo to samo nauczanie, wyliczając wśród osób, które nie wejdą do Królestwa Bożego, także tych, którzy zachowują się w sposób homoseksualny (por. 1 Kor 6, 9). W innym miejscu w swoich listach, opierając się na tradycjach moralnych swoich przodków, ale umieszczając je w nowym kontekście porównywania chrześcijaństwa ze społecznością pogańską swoich czasów, przedstawia zachowanie homoseksualne jako przykład zaślepienia, w jakie popadła ludzkość. Zastępując pierwotną harmonię między Stwórcą i stworzeniem, poważna dewiacja bałwochwalstwa doprowadziła do różnego rodzaju wynaturzeń na płaszczyźnie moralnej. Św. Paweł znajduje bardzo jasny przykład braku tej harmonii w stosunkach homoseksualnych (por. Rz 1, 18-32). Również w doskonałej ciągłości z nauczaniem biblijnym, na liście tych, którzy postępują w sprzeczności ze zdrową nauką, wymienia się wyraźnie jako grzeszników tych, którzy popełniają czyny homoseksualne (1 Tm 1, 10).

..."

JOSEPH Kard. RATZINGER
Prefekt

+ ALBERTO BOVONE
Abp tyt. Cezarei Numidyjskiej
Sekretarz


A o czym jest podkreślony tekst? pomijając czy czytaliście całość.

Braki w wiedzy Soul33`a nie upoważniają do dawania ostrzeżenia.

@Soul33

Umotywuj w Magisterium KK i PŚ moje ostrzeżenie , proszę.



Jezeli przecyztac podkreslony tekst to nie ma tam ani slowa o tym, ze grzech pieroworodny polegal na seksie Adama i Ewy, badz byl z nim powiazany.
Co wiecej, Pan Bog w raju powiedzial im: "badzcie plodni i rozmnazajacie sie" i nigdzie nie ma mowy, ze wspolzycie seksualne niezbedne do wypelnienia tego zalecenia, zostalo dodane po grzechu pierworodnym. Takze Pan Jezus potwierdza zjednoczenie cielesne kobiety i mezczyzny, jako chciane przez Boga mowiac o tym, ze "stana sie jednym cialem".

Czasami czytuje Katechizm Kosciola Katolickiego, co i innym uzytkownikom goraco polecam jako ze jest to kompedium wiary katolickiej.
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-1.htm


Cytuj:
Rzeczywistość grzechu, a zwłaszcza grzechu pierworodnego, wyjaśnia się dopiero w świetle Objawienia Bożego. Bez tego poznania Boga, jakie ono nam daje, nie można jasno uznać grzechu; pojawia się pokusa, by wyjaśniać go jedynie jako wadę w rozwoju, słabość psychiczną, błąd, konieczną konsekwencję nieodpowiedniej struktury społecznej itd. Tylko poznanie zamysłu Bożego wobec człowieka pozwala zrozumieć, że grzech jest nadużyciem wolności, której Bóg udzielił osobom stworzonym, by mogły Go miłować oraz miłować się wzajemnie KKK387


Cytuj:
Człowiek - kuszony przez diabła - pozwolił, by zamarło w jego sercu zaufanie do Stwórcy, i nadużywając swojej wolności, okazał nieposłuszeństwo przykazaniu Bożemu. Na tym polegał pierwszy grzech człowieka. W następstwie tego faktu każdy grzech będzie nieposłuszeństwem wobec Boga i brakiem zaufania do Jego dobroci. KKK397


Nie mniej i nie wiecej.
A Bozym przykazaniem bylo min "badzcie plodni i rozmnazajcie sie".


Pt mar 22, 2013 9:26

Dołączył(a): Śr mar 27, 2013 15:08
Posty: 4
Post Re: Grzech pierworodny a chrzest
Wiem, że może takie sytuacje się już nie zdarzają, ale czy grzech pierworodny może być zmazany nawet przez rodzaj chrztu zwanym chrzest pragnienia?


Cz mar 28, 2013 12:49
Zobacz profil
Post Re: Grzech pierworodny a chrzest
KKK 1258 Kościół zawsze zachowywał głębokie przekonanie, że ci, którzy ponoszą śmierć za wiarę, nie otrzymawszy chrztu, zostają ochrzczeni przez swoją śmierć dla Chrystusa i z Chrystusem. Chrzest krwi, podobnie jak chrzest pragnienia, przynosi owoce chrztu, nie będąc sakramentem.

Jednym z pięciu owoców/skutków chrztu jest odpuszczenie grzechu pierworodnego.


Cz mar 28, 2013 16:07

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 10:54
Posty: 31
Post Re: Grzech pierworodny a chrzest
Muszę przyznać, że ja również nie rozumiem czym jest grzech pierworodny.


N wrz 08, 2013 14:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Grzech pierworodny a chrzest
Grzech pierworodny, to wina pierwszych rodziców oraz wszystkie niedoskonałości ciała i duszy jakie ściągnęli na siebie pierwsi rodzice. Jest on przekazywany wszystkim ich potomkom z wyjątkiem Jezusa i Maryi.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N wrz 08, 2013 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Grzech pierworodny a chrzest
W jaki sposób?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N wrz 08, 2013 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Grzech pierworodny a chrzest
Cieleśnie. Natura ludzka została powiedzmy "uszkodzona". I taka się replikuje. Pierwsi rodzice stali się podatni na cierpienia i śmierć, więc rodzą dzieci tej samej natury. Podatne na wszystkie zaciągnięte niedogodności. Rodzice dają ciało a Bóg duszę.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N wrz 08, 2013 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Grzech pierworodny a chrzest
Czyli ciało psuje duszę?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N wrz 08, 2013 20:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Grzech pierworodny a chrzest
W pewien sposób tak: (List św. Pawła do Rzymian 7, 18-25)
"18 Wiem, że we mnie, to znaczy w moim ciele, nie mieszka dobro. Pragnę postępować dobrze, ale nie potrafię tego wykonać! 19 Nie czynię dobra, którego pragnę, ale popełniam zło, którego nie chcę! 20 Jeśli robię więc to, czego nie chcę, znaczy to, że nie ja to czynię, ale mieszkający we mnie grzech. 21 Widzę więc taką prawidłowość: chcę dobra, a narzuca mi się zło. 22 W głębi serca Boże Prawo sprawia mi radość. 23 Natomiast w moim ciele dostrzegam inne prawo, które walczy z moim umysłem i zwycięża, czyniąc ze mnie niewolnika grzechu. 24 Marny mój los! Kto mnie wyrwie z tego śmiertelnego ciała? 25 Dzięki niech będą Bogu, który posłał Jezusa Chrystusa, naszego Pana!"

Tak jest w Biblii i Kościół to przyjmuje. Patrz niżej Sobór Trydencki:
Oczywiście samo ciało nie jest złe. Zostało jednak naznaczone przez grzech. To samo stwierdza sobór Trydencki:

"Kan. 1. Jeśli ktoś nie wierzy, że pierwszy człowiek Adam, kiedy przekroczył w raju nakaz Boży, zaraz stracił świętość i sprawiedliwość, którą został obdarzony, i przez to przestępstwo ściągnął na siebie gniew i oburzenie Boże, a dlatego także i śmierć, którą Bóg mu poprzednio zagroził, razem zaś ze śmiercią niewolę pod władzą tego, który potem "miał władzę śmierci, to jest diabła" [Hbr 2, 14], i przez winę tego przestępstwa cały Adam co do ciała i co do duszy zmienił się na gorsze - niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych."

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N wrz 08, 2013 20:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL