Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 7:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Wolna wola - dana czy zdobywana 
Autor Wiadomość
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Nie jest. Tez mi sie kiedys tak wydawalo, ze jezeli ktos (Bog) wie, to juz nie musze decydowac.
Tyle, ze On wie, co ja wybiore, ale nie wplywa na moja decyzje wprost. Uwzglednia w swoich planach, ale decyduje JA.
Juz prosciej tego sie nie da wyjasnic.
Masz trzy mozliwosci: zdecydowac za, zdecydowac przeciw i nic nie zdecydowac i czekac na rozwoj wypadkow. Kto podejmuej decyzje, co zrobisz? Przeciez to ty cos zrobisz, albo nie. Pan Bog "przyjmuje to do wiadomosci". Ale nie determinuje.


Pt gru 13, 2013 21:00
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Askadtowiesz napisał(a):
Teoretycznie wybierasz, nie wiedząc (albo- co gorsza- wiedząc) że twój wybór jest z góry znany.
Zgadza się, jest znany, ponieważ tak przyjęliśmy (tzn. założyliśmy, że istnieje Bóg, który posiada taką wiedzę), lecz nadal nie rozumiem, w jaki sposób koreluje to z istnieniem (bądź nieistnieniem) wolnej woli. Jeśli Bóg wie, co wybieram, to znaczy, że coś wybieram. Skoro tak, to muszę posiadać możliwość wyboru, a więc muszę posiadać także wolną wolę. Jeżeli natomiast wybór jest tylko pozorny... hm, obawiam się, że koncept braku alternatywy jest dla mnie zbyt skomplikowany i nie pojmuję go. Gdybym wiedział, co to znaczy nie mieć dostępnych żadnych opcji, być może mógłbym wymyślić jakiś kontrargument. Dla mnie człowiek zawsze ma wybór. Nawet gdy ktoś przymusza kogoś do czegoś, ten ktoś może się sprzeciwić. Osobną sprawą jest, w jakim stopniu ten sprzeciw będzie efektywny... Ale, moim zdaniem, wolna wola wyraża się w możności zgodzenia się z czymś lub nie, niekoniecznie w możności podjęcia jakiegoś działania.


So gru 14, 2013 6:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Kael napisał(a):
Tyle, ze On wie, co ja wybiore, ale nie wplywa na moja decyzje wprost.

Nie wpływa wprost (czyli nie każe Ci postąpic tak czy tak), ale skoro wie z wyprzedzeniem to twoje decyzje są zdeterminowane.
Cytuj:
Uwzglednia w swoich planach, ale decyduje JA.

Uwzglednia? Skoro sprawa jest przesądzona, to nie "uwzględnia" ale "określa" i trudno tu mówic o planach, raczej o znajomości przyszłości.
Weźmy jakis prosty przykład. Załóżmy, że masz alternatywny plan na następne sobotnie popołudnie: kino lub teatr. Uwzgledniajac różne okoliczności, możesz wybrać jedno lub drugie. Ale Bóg juz dziś wie, że wybierzesz kino. Czy w takim razie możliwe jest, ze wybierzesz jednak teatr?

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


So gru 14, 2013 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Bóg jest wszechwiedzący

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So gru 14, 2013 21:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
MIXer napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Teoretycznie wybierasz, nie wiedząc (albo- co gorsza- wiedząc) że twój wybór jest z góry znany.
Cytuj:
Zgadza się, jest znany, ponieważ tak przyjęliśmy (tzn. założyliśmy, że istnieje Bóg, który posiada taką wiedzę), lecz nadal nie rozumiem, w jaki sposób koreluje to z istnieniem (bądź nieistnieniem) wolnej woli.

No właśnie tu jest pies pogrzebany, że zostało przyjęte takie założenie, które prowadzi do paradoksu.
Wystarczyłoby przyjąć, że Bóg jest potężny ale nie doskonały i wtedy mógłby nie wiedzieć co wybierzemy. Takie załozenie byłoby zresztą zgodne z duchem Starego (a moze i Nowego) Testamentu.
Cytuj:
Dla mnie człowiek zawsze ma wybór.
Dla mnie tez, ale dlatego, ze wychodzę z innych załozeń światopogladowych. Problemem nie jest wolna wola (której nikt nie kwestionuje) lecz uznanie Boga za doskonałego co prowadzi do sprzeczności z wolna wolą.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


So gru 14, 2013 21:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Bóg jest wszechwiedzący i doskonały, inaczej byłby nieodpowedzialny tworząc świat

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So gru 14, 2013 21:12
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Askadtowiesz napisał(a):
Kael napisał(a):
Tyle, ze On wie, co ja wybiore, ale nie wplywa na moja decyzje wprost.

Nie wpływa wprost (czyli nie każe Ci postąpic tak czy tak), ale skoro wie z wyprzedzeniem to twoje decyzje są zdeterminowane.
Cytuj:
Uwzglednia w swoich planach, ale decyduje JA.

Uwzglednia? Skoro sprawa jest przesądzona, to nie "uwzględnia" ale "określa" i trudno tu mówic o planach, raczej o znajomości przyszłości.
Weźmy jakis prosty przykład. Załóżmy, że masz alternatywny plan na następne sobotnie popołudnie: kino lub teatr. Uwzgledniajac różne okoliczności, możesz wybrać jedno lub drugie. Ale Bóg juz dziś wie, że wybierzesz kino. Czy w takim razie możliwe jest, ze wybierzesz jednak teatr?

A jaki wplyw na twoja decyzje ma to, co Bog wie? Ty przeciez nie wiesz tego co On.


So gru 14, 2013 21:18
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Kael napisał(a):
Nie jest. Tez mi sie kiedys tak wydawalo, ze jezeli ktos (Bog) wie, to juz nie musze decydowac.
Tyle, ze On wie, co ja wybiore, ale nie wplywa na moja decyzje wprost. Uwzglednia w swoich planach, ale decyduje JA.

Tak się zastanawiałem na tym tematem i doszedłem do wniosku, że Bóg to, co ja wybiorę za chwil kilka, czy za x lat, wiedział "od zawsze", jeszcze przed stworzeniem świata. Wszystko było w Jego Boskim zamyśle. Stwarzając świat, wystartował wyświetlenie filmu o Wszechświecie i jego mieszkańcach. Jesteśmy aktorami, gramy swoje role.

Bóg wie też, czy ostatecznie wybiorę Jego miłość, czy oddzielę się tej Miłości.


N gru 15, 2013 9:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Kael napisał(a):
A jaki wplyw na twoja decyzje ma to, co Bog wie? Ty przeciez nie wiesz tego co On.

Człowiekowi wydaje się, że żadną, ale skoro jednak nie może postąpić inaczej niż Bóg przewidział, to chyba nie wszystko jest w porządku. Problem wynika oczywiscie ze sposobu zdefinowania Boga. Przy zmodyfikowanej defincji, jak już pisałem wcześniej, problem znika.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


N gru 15, 2013 10:14
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Bog nie "przewidzial", Bog WIE. U Boga czas nie plynie jak u nas liniowo. A jak? To ja nie wiem.


N gru 15, 2013 10:15

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Bóg przed urodzeniem człowieka wie, czy on pójdzie do nieba czy do piekła. Po co w takim razie tworzy ludzi którzy pójdą do piekła?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 15, 2013 10:33
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Andy72 napisał(a):
Bóg przed urodzeniem człowieka wie, czy on pójdzie do nieba czy do piekła. Po co w takim razie tworzy ludzi którzy pójdą do piekła?

Czyli planowa selekcja?


N gru 15, 2013 11:06

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Właśnie nie wiem co o tym myśleć? Ostatnio słabo u mnie z wiarą

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 15, 2013 14:29
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Może można u Boga wyprosić łaskę drobnej modyfikacji Wszechświata, tak że do piekła się nie pójdzie? Nie wiem.

W takim ujęciu Wszechświat musiałby być stworzony nie jako dzieło gotowe i skończone, ale być w pewien sposób niedookreślony.


N gru 15, 2013 18:17
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Andy72 napisał(a):
Właśnie nie wiem co o tym myśleć? Ostatnio słabo u mnie z wiarą

Sądzę, że podobna selekcja wykluczałaby zupełnie wolność człowieka.


N gru 15, 2013 18:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL