Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 3:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Wolna wola - dana czy zdobywana 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lip 29, 2013 12:24
Posty: 57
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Alus napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Właśnie nie wiem co o tym myśleć? Ostatnio słabo u mnie z wiarą

Sądzę, że podobna selekcja wykluczałaby zupełnie wolność człowieka.


Przesadnie udoskonalony Bóg wyklucza wolność człowieka, jak się wymyśla coś doskonalszego od doskonałości to niema się co dziwić że paradoks goni paradoks, zamiast się tu produkować i tworzyć jakieś pokrętne teorie łatwiej byłoby po prostu stwierdzić że Pan Bozia nie wie wszystkiego.

Co do wolnej woli to wydaje mi się że człowiek ma wolę ale niekoniecznie wolną, być może jedni mają bardziej wolną od innych w zależności gdzie i kiedy się urodzili. Jeżeli faktycznie nasze mózgi działają jak komputer kwantowy to można zakładać że wybory których dokonamy nie są z góry zdefiniowane jednak to z pośród czego wybieramy już raczej jest, więc mamy wybór ale niekoniecznie wolny.


Pn gru 16, 2013 16:44
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
pspeterx napisał(a):
Alus napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Właśnie nie wiem co o tym myśleć? Ostatnio słabo u mnie z wiarą

Sądzę, że podobna selekcja wykluczałaby zupełnie wolność człowieka.


Przesadnie udoskonalony Bóg wyklucza wolność człowieka, jak się wymyśla coś doskonalszego od doskonałości to niema się co dziwić że paradoks goni paradoks, zamiast się tu produkować i tworzyć jakieś pokrętne teorie łatwiej byłoby po prostu stwierdzić że Pan Bozia nie wie wszystkiego.

Co do wolnej woli to wydaje mi się że człowiek ma wolę ale niekoniecznie wolną, być może jedni mają bardziej wolną od innych w zależności gdzie i kiedy się urodzili. Jeżeli faktycznie nasze mózgi działają jak komputer kwantowy to można zakładać że wybory których dokonamy nie są z góry zdefiniowane jednak to z pośród czego wybieramy już raczej jest, więc mamy wybór ale niekoniecznie wolny.


Co to oznacza - przesadnie udoskonalony? Bóg z racji swojej natury jest Absolutem, czyli jest doskonały we wszystkim. Skąd wiesz że Pan Bozia nie wie wszystkiego, tymczasem Ty jesteś istotą która nie wie wszystkiego, a może myli się we wszystkim.


Pn gru 16, 2013 17:24

Dołączył(a): Pn lip 29, 2013 12:24
Posty: 57
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
equuleuss napisał(a):
Co to oznacza - przesadnie udoskonalony? Bóg z racji swojej natury jest Absolutem, czyli jest doskonały we wszystkim. Skąd wiesz że Pan Bozia nie wie wszystkiego, tymczasem Ty jesteś istotą która nie wie wszystkiego, a może myli się we wszystkim.


Przesadnie udoskonalony, coś jak Superman bez kryptonitu, na dłuższą metę robi się nudny i niedorzeczny.

Wnioskuje że nie wie wszystkiego bo... nie ważne, niema sensu rozważać o czymś czego najprawdopodobniej niema a już na pewno nie da się tych rozważań zweryfikować, po prostu przeglądając tą dyskusję doszedłem do wniosku że albo należy zrezygnować z wszystkowiedzącego Boga albo wolnej woli, jeżeli masz zamiar od razu chować się za dogmatami jedynie słusznej to dalsze filozofowanie z mojej strony niema sensu ;)


Pn gru 16, 2013 18:15
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Nie mam zamiaru rzucać dogmatami ale na dobrą sprawę mam na myśli to że jeśli Bóg istnieje, możesz teraz to założyć że tak jest, to po prostu jest kimś kto będzie niezrozumiały dla człowieka. Jego sposób działania, jego istota jest czymś czego człowiek za bardzo ogarnąć nie potrafi i tutaj jest problem że my zniżamy niejako Boga do naszych własnych o nim wyobrażeń albo przypisujemy mu nasze cechy lub czysto ludzki sposób myślenia. A tymczasem jest na pewno inaczej.


Pn gru 16, 2013 20:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Kael napisał(a):
Bog nie "przewidzial", Bog WIE. U Boga czas nie plynie jak u nas liniowo. A jak? To ja nie wiem.
Słusznie konkludujesz, bo i skad miałbys wiedzieć? Tego, ze nie płynie liniowo tez nie wiesz, jest to tylko wygodne załozenie.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn gru 16, 2013 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
equuleuss napisał(a):
Nie mam zamiaru rzucać dogmatami ale na dobrą sprawę mam na myśli to że jeśli Bóg istnieje, możesz teraz to założyć że tak jest, to po prostu jest kimś kto będzie niezrozumiały dla człowieka. Jego sposób działania, jego istota jest czymś czego człowiek za bardzo ogarnąć nie potrafi i tutaj jest problem że my zniżamy niejako Boga do naszych własnych o nim wyobrażeń albo przypisujemy mu nasze cechy lub czysto ludzki sposób myślenia. A tymczasem jest na pewno inaczej.

Zaraz, zaraz, a czyz Bóg nie stworzył człowieka na swój obraz i podobiństwo? A Ty tu o braku podobieńśtwa, o niezrozumieniu...

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn gru 16, 2013 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
pspeterx napisał(a):
Co do wolnej woli to wydaje mi się że człowiek ma wolę ale niekoniecznie wolną, być może jedni mają bardziej wolną od innych w zależności gdzie i kiedy się urodzili. Jeżeli faktycznie nasze mózgi działają jak komputer kwantowy to można zakładać że wybory których dokonamy nie są z góry zdefiniowane jednak to z pośród czego wybieramy już raczej jest, więc mamy wybór ale niekoniecznie wolny.
Tak, ale mówisz o swieckiej wolnej woli. Natomiast cały czas chodzi o wolną wolę "przydzieloną" człowiekowi przze Boga. Gdyby nie religia, raczej problem wolnej woli w ogóle by nie istniał, byłby tylko problem ograniczeń, jakich człowiek doswiadcza. Największym ograniczeniem zawsze była sama przyroda.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn gru 16, 2013 21:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 29, 2013 12:24
Posty: 57
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
equuleuss napisał(a):
Nie mam zamiaru rzucać dogmatami ale na dobrą sprawę mam na myśli to że jeśli Bóg istnieje, możesz teraz to założyć że tak jest, to po prostu jest kimś kto będzie niezrozumiały dla człowieka. Jego sposób działania, jego istota jest czymś czego człowiek za bardzo ogarnąć nie potrafi i tutaj jest problem że my zniżamy niejako Boga do naszych własnych o nim wyobrażeń albo przypisujemy mu nasze cechy lub czysto ludzki sposób myślenia. A tymczasem jest na pewno inaczej.


Jeżeli Bóg jest niezrozumiały i nieznane są jego wyroki to nie można twierdzić że jest z natury dobry, miłosierny itp. bo przecież jest niezrozumiały i nic nie wiemy. Na forum jest sporo tematów gdzie to wierzący mają wątpliwości przykładowo piekło, zło, szatan, sens życia na ziemi, wolna wola itd. wszystko to w kontekście absolutu Boga niema sensu, pytanie więc skąd to przeświadczenie o jego absolutyzmie szczególnie że wasza święta księga opisuje go w sposób który nie ukazuje Boga ani jako wszechmocnego czy wszechwiedzące ani jako miłosiernego, wręcz przeciwnie.


Wt gru 17, 2013 1:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 29, 2013 12:24
Posty: 57
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Askadtowiesz napisał(a):
Tak, ale mówisz o swieckiej wolnej woli. Natomiast cały czas chodzi o wolną wolę "przydzieloną" człowiekowi przze Boga. Gdyby nie religia, raczej problem wolnej woli w ogóle by nie istniał, byłby tylko problem ograniczeń, jakich człowiek doswiadcza. Największym ograniczeniem zawsze była sama przyroda.


Własnie przeczytałem pierwszy post w tym temacie i zrozumiałem swój błąd, zdecydowanie nie operuje w tym samym wszechświecie co autor.


Wt gru 17, 2013 2:08
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Askadtowiesz napisał(a):
equuleuss napisał(a):
Nie mam zamiaru rzucać dogmatami ale na dobrą sprawę mam na myśli to że jeśli Bóg istnieje, możesz teraz to założyć że tak jest, to po prostu jest kimś kto będzie niezrozumiały dla człowieka. Jego sposób działania, jego istota jest czymś czego człowiek za bardzo ogarnąć nie potrafi i tutaj jest problem że my zniżamy niejako Boga do naszych własnych o nim wyobrażeń albo przypisujemy mu nasze cechy lub czysto ludzki sposób myślenia. A tymczasem jest na pewno inaczej.

Zaraz, zaraz, a czyz Bóg nie stworzył człowieka na swój obraz i podobiństwo? A Ty tu o braku podobieńśtwa, o niezrozumieniu...


Bóg stworzył czlowieka na swój obraz i podobieństwo, jednakże nie stworzył go bogiem. Jaki byłby to Bóg którego mogę ogarnąć swoim rozumem? - ''Myśli moje nie są waszymi myślami''

Cytuj:
Jeżeli Bóg jest niezrozumiały i nieznane są jego wyroki to nie można twierdzić że jest z natury dobry, miłosierny itp. bo przecież jest niezrozumiały i nic nie wiemy. Na forum jest sporo tematów gdzie to wierzący mają wątpliwości przykładowo piekło, zło, szatan, sens życia na ziemi, wolna wola itd. wszystko to w kontekście absolutu Boga niema sensu, pytanie więc skąd to przeświadczenie o jego absolutyzmie szczególnie że wasza święta księga opisuje go w sposób który nie ukazuje Boga ani jako wszechmocnego czy wszechwiedzące ani jako miłosiernego, wręcz przeciwnie.


Pspeterx, Ty masz na myśli Boga Syjonu ze Starego Testamentu ale chrześcijanin widzi Boga w osobie Jezusa. Czy jest miłosierny? Wystarczy czytać Dzienniczek siostry Faustyny i tam mamy odpowiedź. Wiem że nic nie wiem, oto mądre słowa człowieka który był mędrcem i miał pokorę aby przyznać to sam przed sobą. Bóg nie sprzedaje taniej wiedzy o sobie, umysł ludzki nigdy go nie zgłębi, być może po śmierci będziemy mieli większe poznanie jego istoty. Ale tutaj idziemy jakby po omacku, czasem Bóg rozświetli te nasze ścieżki życia, a czasem jest po prostu ciemność.


Wt gru 17, 2013 19:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
equuleuss napisał(a):
Bóg stworzył czlowieka na swój obraz i podobieństwo, jednakże nie stworzył go bogiem.

Tego- jak dotad- nikt nie twierdził. Podobieństwo to nie tożsamość. A podobieństwo wyklucza totalne niezrozumienie.
Cytuj:
Jaki byłby to Bóg którego mogę ogarnąć swoim rozumem?
Nie widzę przeszkód aby ogarnać Boga rozumem. Siłą Boga polega chyba na możliwosciach a nie na tejemniczosci. Założmy, ze Bóg powoduje czyjeś wniebowstąpienie. Jesteśmy w stanie to zrozumieć, choc ne wiemy jak to robi no i sami nie potrafimy zrobic.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Śr gru 18, 2013 16:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Askadtowiesz napisał(a):
equuleuss napisał(a):
Bóg stworzył czlowieka na swój obraz i podobieństwo, jednakże nie stworzył go bogiem.

Tego- jak dotad- nikt nie twierdził. Podobieństwo to nie tożsamość. A podobieństwo wyklucza totalne niezrozumienie.

To nieuprawnione twierdzenie, to że jesteśmy podobni ( fizycznie?) nie oznacza rozumienia Stwórcy.
To że Stwórca wie co zrobimy, nie oznacza, ze ogranicza nasze wybory : po prostu nas zna...
Mało tego, stworzenie nawet nie wie o swoim stwórcy : stąd była potrzeba objawienia.
Przyjęcie predestynacji jest mocno kłopotliwe pedagogicznie....

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Cz gru 19, 2013 13:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
zepp napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
equuleuss napisał(a):
Bóg stworzył czlowieka na swój obraz i podobieństwo, jednakże nie stworzył go bogiem.

Tego- jak dotad- nikt nie twierdził. Podobieństwo to nie tożsamość. A podobieństwo wyklucza totalne niezrozumienie.

Cytuj:
To nieuprawnione twierdzenie, to że jesteśmy podobni ( fizycznie?) nie oznacza rozumienia Stwórcy.
Nie zostało powiedziane czy fizycznie czy psychicznie, z czego wynika, że pod każdym względem.
Gdyby nawet było nieuprawnione, to tym bardziej nieuprawnione jest twierdzenie o zupełnem niezrozumieniu. Ono w ogóle z niczego nie wynika.
Cytuj:
stworzenie nawet nie wie o swoim stwórcy : stąd była potrzeba objawienia.

to znaczy objawienia kiedy?

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Cz gru 19, 2013 16:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
Przecież Bóg objawiał się wielokrotnie, patriarchom i prorokom w ST, w NT objawienie Jezusa.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pt gru 20, 2013 8:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wolna wola - dana czy zdobywana
zepp napisał(a):
Przecież Bóg objawiał się wielokrotnie, patriarchom i prorokom w ST, w NT objawienie Jezusa.

Przecież to jest truizm. z któego nic nie wynika. Gdyby Obama nie objawił Ci sie w telewizji, też byś nie wiedział, ze istnieje i jak wygląda.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


So gru 21, 2013 15:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL