Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 22:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czym jest chrześcijaństwo? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 22:41
Posty: 1
Post Czym jest chrześcijaństwo?
Konstatacja gnostycyzmu czy mistycyzmu jest, ze kazdy ma jakies wyobrazenie tego czym jest zycie. Kim jest on sam. W religi Rzymsko-katolickiej mozna o tym zapomniec, bo czlowiek musi stanas twarza w twarz z tajemnica smierci, pogodzic sie z faktem ze jego cialo przestanie istniec, czlowiek powinien zapominiec o swoich wyobrazeniach. To wszystko prowadzi nas ku mistyce.
Arystoteles napisal (powiedzial)
nie idziesz tam (tzn. ku religijnym przezyciom, jakkolwiek to nazwac) zeby sie czegos dowiedziec ale zeby cos przezyc, zbladzi ten ktory mysli ze to proces intelektualny, to cos o wiele wspanialszego. Starozytni doskonale rozumieli ze najtrudniej jest zdobyc wiedze o samym sobie. Starozytni chcieli zobaczyc otaczajaca ich mnogosc rzeczywistosci jako jednosc. Jezeli tym jest chrzescjanstwo podpisuje sie obiema rekami i nogami.


Ostatnio edytowano Wt wrz 17, 2013 19:00 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana "chrześćjaństwo" na "chrześcijaństwo" (w tytule)



Pn cze 24, 2013 22:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Czym jest chrześćjaństwo?
CHRZEŚCIJAŃSTWO TYM NIE JEST.


Śr cze 26, 2013 11:03
Zobacz profil
Post Re: Czym jest chrześćjaństwo?
Chrześcijaństwo jest, jak sama nazwa wskazuje wiarą w Chrystusa. To chyba najbardziej ogólne zdanie, jakie można powiedzieć na ten temat. I Chrystus jest centrum chrześcijaństwa, a nie jakiś bełkot filozoficzny.


Śr cze 26, 2013 11:14
Post Re: Czym jest chrześćjaństwo?
zefciu napisał(a):
Chrześcijaństwo jest, jak sama nazwa wskazuje wiarą w Chrystusa. To chyba najbardziej ogólne zdanie, jakie można powiedzieć na ten temat. I Chrystus jest centrum chrześcijaństwa, a nie jakiś bełkot filozoficzny.

Są ludzie, którzy wierzą, że bełkotem przykryją Prawdę.


Śr cze 26, 2013 11:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 11, 2013 13:49
Posty: 86
Post Re: Czym jest chrześćjaństwo?
Przede wszystkim tak jak pisał zefciu, chrześcijaństwo jest wiarą w Chrystusa. Jednak jeżeli patrzeć na to co pisze Arystoteles można poniekąd się do tego odnieść. Miał racje, że nie jest to tylko proces intelektualny, wiara jest czymś więcej. W chrześcijaństwie stajesz na przeciw odwiecznego dylematu prosta droga ze złymi czynami, lub ciężka droga ku Zbawieniu. Chrystus pokazuje nam drogę do Zbawienia, ale drogę pełną cierpień. Swym uczniom mówi wprost "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem, nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie. (J 14,1-12)". Wybierając chrześcijaństwo wybierasz Prawdę, która nie zawsze jest lekka i taka jakbyśmy chcieli, dlatego tak ciężko jest ludziom ją zaakceptować i w nią wierzyć.

Mój ulubiony autor pisał "Kłamstwo obiegnie świat, zanim Prawda założy buty". Tak jest właśnie z chrześcijaństwem. Pośród całej rzeszy fałszywych bogów, jest ten prawdziwy Jezus Chrystus i czeka na Ciebie.

_________________
Kocham Boga, kocham wieś,
Polski folklor kocham też!
Święta Polskie -Boże Ciało, Boże Narodzenie, Wielkanoc


Pn wrz 16, 2013 21:45
Zobacz profil
Post Re: Czym jest chrześćjaństwo?
MirMił napisał(a):
W chrześcijaństwie stajesz na przeciw odwiecznego dylematu prosta droga ze złymi czynami, lub ciężka droga ku Zbawieniu. Chrystus pokazuje nam drogę do Zbawienia, ale drogę pełną cierpień.

To chyba poznaliśmy innego Chrystusa. :o
Mi Chrystus wskazał Drogę pełną radości, a nie cierpienia. Drogę zaufania i miłości, a nie ciężkiego zdobywania. Nie pokazał mi drogi uczynków ani zasług ale drogę miłości i przebaczenia.


Pn wrz 16, 2013 22:42
Post Re: Czym jest chrześćjaństwo?
Chrześcijaństwo (a przynajmniej katolicyzm) to droga ku szczęściu, ale Pan Bóg uczy, że wiele rzeczy będzie nam przeszkadzało w tej wędrówce, nie obejdzie się bez ich pokonywania. Jednak celem życia jest właśnie radość, a nie pusta walka. Walka sama w sobie jest marnością. Dopiero w kontekście zmartwychwstania nabiera sensu.


Wt wrz 17, 2013 0:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czym jest chrześćjaństwo?
Kozioł napisał(a):
To chyba poznaliśmy innego Chrystusa. :o Mi Chrystus wskazał Drogę pełną radości, a nie cierpienia. Drogę zaufania i miłości, a nie ciężkiego zdobywania. Nie pokazał mi drogi uczynków ani zasług ale drogę miłości i przebaczenia.


Możliwe. Katolicy opierają się bardziej na Biblii.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt wrz 17, 2013 18:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czym jest chrześcijaństwo?
No nie wiem. Jako katolik bardziej przychylam się do opini Kozioła.
8)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt wrz 17, 2013 21:21
Zobacz profil WWW
Post Re: Czym jest chrześcijaństwo?
Mnie również bardziej podoba się to, co napisał Kozioł niż MirMił.


Wt wrz 17, 2013 23:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 11, 2013 13:49
Posty: 86
Post Re: Czym jest chrześcijaństwo?
Kochani proszę zwróćcie uwagę na życie Świętych. Ci ludzie byli szczęśliwi bo mieli możliwość tu na zimie obcować z Bogiem twarzą w twarz. Jednocześnie poddawali się cierpieniu, aby dla Boga ratować dusze innych ludzi.
Dla chrześcijan żyjących w Europie czy Ameryce, sama myśl o cierpieniu dla Chrystusa jest tematem tabu. Takich ludzi nazywa się szalonymi i próbuje zamykać w szpitalach psychiatrycznych. Natomiast dla chrześcijan żyjących w Afryce, Indiach i Chinach cierpienie ma realny wymiar. Wciąż są prześladowani za swoją wiarę.
My jesteśmy przyzwyczajeni do luksusu, do internetu, telewizji, do tego że codziennie jest coś do zjedzenia. Jednocześnie tak jak pisał Kozioł radujemy się miłością jako obdarzył nas Bóg, oddając swojego Syna za nasze grzechy. Ilu z was obejrzało Pasję więcej niż 1 raz? W tym filmie uwidoczniona jest wielka miłość Boga do ludzi, której nikt spoza wspólnoty nie potrafi zrozumieć.

Któż z nas przyzwyczajonych do radości potrafiłby tak kochać drugiego człowieka, aby oddać życie za niego, nawet jeżeli ta osoba wielokrotnie wyrządziła nam krzywdę. Kto z nas jest wstanie pokutować i modlić się godzinami, za ratunek duszy obcych dla siebie ludzi. To jest właśnie chrześcijańska miłość, ratowanie dusz przed wiecznym potępieniem. Kozioł jeżeli tak potrafisz kochać to chwała ci za to. Natomiast jeżeli twoja miłość opiera się jedynie na tolerancji i szacunku dla rodziny, to jeszcze daleka droga do miłości.

Chrześcijaństwo to również radość, ale radość która ma na celu przybliżenie do Boga a nie oddalenie go.
Nie raz pewnie zdarzyło się nam wybrać koncert ulubionego zespołu, czy mecz ulubionej drużyny zamiast udać się do kościoła. To były radosne przeżycia, ale ile bardziej cieszy się nasza dusza, gdy przystępujemy do sakramentów. Ilu z nas obchodzi Święta Bożego Narodzenia, radując się narodzinami Pana a nie z prezentów gwiazdkowych. Ilu dzieci cieszy się z przeżycia Pierwszej Komunii Świętej z połączenia z Bogiem a nie z prezentów, gadżetów i słodyczy jakie dostanie.

Nikt z nas nie jest człowiekiem idealnym, nikt nie potrafi nieść swojego krzyża tak jakby chciał tego Bóg. Więc owszem chrześcijaństwo to miłość - bezgraniczna miłość Boga i ludzie - to radość - obcowania z Bogiem, radość że dostaliśmy szanse na życie wieczne.
Ale też sporo wyrzeczeń, które powinny stać się częścią naszego życia. Niedawno kościół zlikwidował post w piątki, al nie potępia osób które w piątki nadal poszczą.

Może warto zaczynać od takich wyrzeczeń, które na pewno są miłe Bogu i przybliżają go do nas.

Faktycznie, gdybym miał teraz pisać o chrześcijaństwie to powiedziałbym że jest to droga usłana różami. Chodzimy po płatkach ale również i po kolcach.

_________________
Kocham Boga, kocham wieś,
Polski folklor kocham też!
Święta Polskie -Boże Ciało, Boże Narodzenie, Wielkanoc


Pt wrz 20, 2013 9:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czym jest chrześćjaństwo?
Kozioł napisał(a):
To chyba poznaliśmy innego Chrystusa. Mi Chrystus wskazał Drogę pełną radości, a nie cierpienia. Drogę zaufania i miłości, a nie ciężkiego zdobywania. Nie pokazał mi drogi uczynków ani zasług ale drogę miłości i przebaczenia.


Co na to Chrystus w Ewangeli?
„Jeśli ktoś chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, i weźmie swój krzyż, a idzie za mną.” (Mt 16, 24)
„kto nie weźmie swojego krzyża, a idzie za mną nie jest mnie godny.” (Mt 10,38)

Prezentujesz nam Chrystusa bez krzyża. Fajnie, ale chyba nie ma to nic wspólnego z ewangelią. A święty Jakub poucza: Wiara bez uczynków jest martwa. Przecież i diabeł wierzy i co z tego skoro czyny jego są takie a nie inne.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N paź 13, 2013 16:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 31, 2014 20:53
Posty: 58
Post Re: Czym jest chrześćjaństwo?
Eubulides napisał(a):
„Jeśli ktoś chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, i weźmie swój krzyż, a idzie za mną.” (Mt 16, 24)
„kto nie weźmie swojego krzyża, a idzie za mną nie jest mnie godny.” (Mt 10,38)

Czym jset ten krzyż? Skoro ma się ktoś zaprzeć samego siebie i brać ten krzyż w drogę, to znaczy że krzyż nie jest częścią tej osoby? Czym zatem jest?


Pt sty 31, 2014 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czym jest chrześcijaństwo?
Swoją drogą to ciekawe i kiedyś próbowałem uzyskać odpowiedz wśród znajomych. Jak to możliwe że na długo przed śmiercią Jezus mówi o krzyżu? Czy to zwykłe przeniesienie treści, przez pisarza który miał obraz całości, czy też krzyż to w tamtych czasach metafora trudów znana wszystkim.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sty 31, 2014 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 31, 2014 20:53
Posty: 58
Post Re: Czym jest chrześcijaństwo?
Ciekawe jakie słowo jest użyte w oryginale Ewangelii? Czy to też jest "krzyż"?


Pt sty 31, 2014 21:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL