Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Co Jezus mógł mieć na myśli wypowiadając szokujące słowa? 
Autor Wiadomość
Post Re: Co Jezus mógł mieć na myśli wypowiadając szokujące słowa
andej napisał(a):
A skoro mowa o Koźle, to może wiesz, czy gdzieś da się kupić Wujka, ale z zachowaną pisownią pierwszych wydań?
Współczesne wydania mają współczesną gramatykę i interpunkcję. Musiałbyś poszukać jakiegoś starszego. Towarzystwo Biblijne wydawało Biblię Wujka do lat 60-tych ale nie wiem, czy tez nie była "poprawiona" (napisz do nich maila, to ci odpowiedzą)
Zostaje polowanie na allegro.


N cze 21, 2015 13:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Co Jezus mógł mieć na myśli wypowiadając szokujące słowa
26 «Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści5 swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. 27 Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem. Ew św Łukasza 14 w(26-27)
Dodam do tego inne słowa Jezusa bo dotyczą tej samej kwestii :
46 Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia21 stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić. 47 Ktoś rzekł do Niego: «Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą». 48 Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?» 49 I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. 50 Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką»22.
Ew.św Mateusza 12 (46-50)
Ze względu na pełną miłości postawę Jezusa nawet względem grzeszników oraz przykładowo matkę Jezusa , która właśnie dla pełnienia woli Ojca stała się matką Jezusa nie można powiedzieć , że nie spełnia Ona warunków aby nie nazwać swojej biologicznej matki swoją matką , publicznie się jej zapierając. Właśnie te wersety wskazują na nie przywiązywanie wago do więzów krwi. I dlatego jako swoją matkę wskazuje wszystkich zgromadzonych. Ponieważ to właśnie z ich przyczyny narodził się aby zwiastować prawdę i aby wyzwolić ludzi od potrzeby rodzenia się i umierania w ciałach. To dla tej przyczyny ustanawia eucharystię po to aby każdy, który ceni sobie Chrystusa mógł się z nim złączyć jednocześnie łącząc sie z drugim bratem i jego częścią Chrystusa. Temu połączeniu przeszkadza jednak uznanie męża siostry, i wszystkich wymienionych osób jako tych, które są zasłoną Chrystusa w nas. Bo nie można wierzyć w dwie sprzeczne prawdy. Bo albo jest osobna matka, brat, teściowa , kuzyn itp albo wszyscy są jednym Chrystusem. Dlatego powinno się wierzyć w Chrystusa w drugim człowieku.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Cz paź 15, 2015 20:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 24, 2019 17:15
Posty: 4
Post Re: Co Jezus mógł mieć na myśli wypowiadając szokujące słowa
może chodzi o to, żeby ludzie walczyli między sobą nawet z najbliższymi o uwagę Chrystusa... aby stawali się o siebie zazdrośni i prześcigali się jedni z drugimi w tym aby zwrócić na siebie uwagę... aby postradali rozum dla niego.... a ten co nie postrada rozumu dla niego, ten dla którego Jezus nie stanie się zjawiskiem przyćmiewającym cały świat po prostu nie będzie się nadawał na ucznia. Chodzi o to, że uczniem dla Jezusa może być tylko ten dla którego Jezus jest największą wartością, ten który demonstruje to na każdym kroku.
Jezus mówiąc w ten sposób żądał wręcz nieprzyzwoitej adoracji samego siebie


Śr kwi 24, 2019 17:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Co Jezus mógł mieć na myśli wypowiadając szokujące słowa
Cześć. pragnę odpowiedzieć na Twój Konradzie post odnoszący się do słów Pana Jezusa z Łk 14, 26. Na pewno nie można tych słów rozumieć dosłownie. Słowa Pana Jezusa, które zacytowałeś pochodzą z Biblii Tysiąclecia. W Biblii Paulistów werset Łk 14, 26 brzmi trochę łagodniej. Na ten temat pisał o. prof. Jacek Salij OP w książce pt. ,,Pytania nieobojętne" (http://mateusz.pl/ksiazki/js-pn/js-pn_41.htm): ,,Nienawiść jest czymś więcej niż brakiem miłości, jest jej przeciwieństwem. Jeżeli sam Pan Jezus każe nam nienawidzić, to z całą pewnością nie chodzi Mu o to, abyśmy przeciwstawiali się prawdziwej miłości do kogokolwiek, tym bardziej do najbliższych. W końcu On uczy nas nawet miłości do nieprzyjaciół. W nakazie nienawiści najbliższych, a nawet samego siebie, dostrzegam wezwanie do pozytywnego odrzucenia wszelkiej fałszywej miłości, którą żywimy".
Dalej w artykule o.profesor wyjasnia, co rozumie pod pojęciem ,,fałszywa miłość". Jest to pragnienie jakiegoś częściowego dobra ponad osobę, którą kocham. Czasami ważniejsza od osoby staje się jej wygoda, przyjemnoość, sukces, a czasami nawet ochrona (za wszelką cenę)od kłopotów i cierpień. Przykładem fałszywej miłości, zdaniem o.Jacka, jest też bezkrytyczna afirmacja wszystkiego, co czyni kochana przez nas osoba, spełnianie jej złych oczekiwań, ofiarowanie złej pomocy. Tak często dzieje się w przypadku aborcji, gdy matka słyszy od swoich najbliższych i znajomych:,,Jak urodzisz dziecko to będziesz mieć kłopot". Ileż to rodziców i żon hitlerowców (i także komunistów-przyp.własne-R.K) słuchało z bezkrytycznym uwielbieniem opowiadań synów i mężów, że zabili ogromną ilość ludzi. Przyczyniło się to do kolejnych zbrodni. Rozgrzeszanie najbliższych niszczy ich godność. Kto tak czyni zapomina, że są oni ludźmi, a więc są odpowiedzialni za swoje czyny.
Wezwania Pana Jezusa, żeby ,,nienawidzić najbliższych, nawet siebie samego" nie można rozumieć dosłownie. Jest to wezwanie do miłości Boga na pierwszym miejscu (por.przypis do Łk 14, 26 w Biblii Tysiąclecia). Jednakże nie tylko o to chodzi. Jaka napisał o.prof.Jacek Salij-Pan Jezus uczy nas miłości nawet do swoich nieprzyjaciół. Ja mogę dodać słowa św. Jana Apostoła:,,Takie zaś mamy od Niego (Jezusa) przykazanie, aby ten, kto miłuje Boga, miłował też i brata swego"(1 J 4, 21). Wezwanie Pana Jezusa zachęca nas, żeby kochać swoich bliźnich miłością prawdziwą, mającą na celu autentyczne dobro i zbawienie kochanej osoby. To tyle mojej odpowiedzi. Szczęść Boże.


Śr lip 31, 2019 15:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL