Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 18:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
O jakiej dobroci mówił Jezus Chrystus kierując słowa do zamożnego młodzieńca?
Czy dobroć Boga Ojca jest inna niż Syna Bożego?

Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg.

(Ew. Marka 10:18, Biblia Tysiąclecia)

Co Jezus Chrystus miał na myśli wypowiadając te słowa?


Cz lis 28, 2013 21:56
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
konradgorski napisał(a):
O jakiej dobroci mówił Jezus Chrystus kierując słowa do zamożnego młodzieńca?
Czy dobroć Boga Ojca jest inna niż Syna Bożego?

Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg.

(Ew. Marka 10:18, Biblia Tysiąclecia)

Co Jezus Chrystus miał na myśli wypowiadając te słowa?



Bardzo mądre spostrzeżenie....Chrystus odpowiada " nikt nie jest dobry tylko sam Bóg "

Jedno zdanie które mogłoby przeczyć temu , iż Chrystus Jest synem Boga.
Chrystus jednak w ten sposób wywyższa Ojca i ukazuje stosunek człowieka do człowieka i pierwiastek dobra w stosunku do człowieka.

Chrystus ( jako człowiek ) pyta młodzieńca ( jako człowieka )

" Nikt nie jest dobry tylko sam Bóg" - ukazanie Dobra w stosunku do człowieka.


Pt lis 29, 2013 5:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
Jezus chciał się przekonać, że młodzieniec uznaje Go za Boga (Syna Bożego).

Można by to ująć innymi słowami: "Dlaczego uznajesz mnie za dobrego jeśli tylko sam Bóg jest dobry. Czyżbyś miał mnie za Boga (Syna Bożego)?".

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pt lis 29, 2013 12:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
Temat nadaje się do przeniesienia do wątku o boskości Chrystusa.

A odpowiadając: Pan Jezus nie powiedział "ja nie jestem Bogiem".
Lecz: "Tylko Bóg jest Dobry" a w innym miejscu sam o sobie "Ja Jestem dobrym pasterzem".

Kto mądry ten wie co z tego wynika. Ja Jestem to imię Boga (JHWH - ten który JEST) "Jeśli nie uwierzycie, że ja JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich". Za to chcieli go ukamienować, gdyż jak mówili "Ty będąc człowiekiem uważasz siebie za Boga".

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Pt lis 29, 2013 14:08
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
Eubulides napisał(a):
Temat nadaje się do przeniesienia do wątku o boskości Chrystusa.

Nie jestem pewna czy autor by sobie takiego przeniesienia życzył, bo jednak specyfika działów Biblia i Prawdy wiary jest trochę inna.


Pt lis 29, 2013 14:32

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
MARIEL napisał(a):
Nie jestem pewna czy autor by sobie takiego przeniesienia życzył, bo jednak specyfika działów Biblia i Prawdy wiary jest trochę inna.[/size]


Aha, rozumiem. ;)
W razie czego:
1. viewtopic.php?f=1&t=22335&hilit=Jezus+by%C5%82+Bogiem+Chrystus+b%C3%B3stwo

2. viewtopic.php?f=2&t=1581&hilit=Jezus+by%C5%82+Bogiem+Chrystus+b%C3%B3stwo

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Pt lis 29, 2013 14:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
Rozumiem, że Jezus Chrystus chciał ukazać hierarchię ..tak po ludzku, jak to w relacjach w normalnej rodzinie. Syn jest poddany ojcu, podobny w cechach ale inny po przez swoją unikalną osobowość.
Jakie zatem cechę(y) boskie współdzieli z Ojcem Przedwiecznym?
Proszę o pomoc.


Pt lis 29, 2013 15:40
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
konradgorski napisał(a):
Syn jest poddany ojcu...


Takie stwierdzenie jest do zaakceptowania chyba tylko z dopowiedzeniem: poddany Ojcu w swoim człowieczeństwie, tak jak było to wielokrotnie ujmowane w nauczaniu KK.

IV synod w Toledo napisał(a):
sam Pan Jezus Chrystus, jeden z Trójcy Świętej, doskonały duszą i ciałem człowiek bez grzechu, pozostając tym, czym był, przyjmując to, czym nie był, równy Ojcu według Bóstwa, mniejszy od Ojca według człowieczeństwa, mając w jednej osobie właściwości dwóch natur: natury bowiem (były) w nim dwie, Bóg i człowiek, ale nie dwaj synowie i dwaj bogowie, lecz ten sam (był) jedną osobą w obydwu naturach


Poprawna interpretacja tego fragmentu Pisma brzmiałaby pewnie tak, że Chrystus mówi tu "od swojego człowieczeństwa".
Następnym pytaniem, które zresztą wisi w tytule byłoby czy Chrystus był (wypowiadając te słowa) świadomy swojego bóstwa i czy jest możliwe by Jego samoświadomość (jako Boga) w jakiś sposób dojrzewała z czasem, stawała się pełniejsza...


Pt lis 29, 2013 16:03

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
(13) A widząc z daleka drzewo figowe, okryte liśćmi, podszedł ku niemu zobaczyć, czy nie znajdzie czegoś na nim. Lecz przyszedłszy bliżej, nie znalazł nic prócz liści, gdyż nie był to czas na figi.

(Ew. Marka 11:13, Biblia Tysiąclecia)
(20) Przechodząc rano, ujrzeli drzewo figowe uschłe od korzeni.

(Ew. Marka 11:20, Biblia Tysiąclecia)
(21) Wtedy Piotr przypomniał sobie i rzekł do Niego: Rabbi, patrz, drzewo figowe, któreś przeklął, uschło.

Czy to właśnie jedna z cech człowieka? Zachowanie typu..
Chcę czegoś ale nie mogę dostać
::jednak jest ustalony porządek, jeszcze nie był to czas na figi-tak chciał Ojciec, tak właśnie ustanowił cykl wzrostu roślin zielonych::
..i reakcja sflustrowanego i głodnego człowieka, zwymyślać i przekląć.
Czy zapisek o drzewie figowym został dopisany aby ukazać pełnego mocy - przerażającego w sile Jezusa Chrystusa człowieka czy Boga?


Pt lis 29, 2013 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
Jeśli Jezus przeklął drzewo a później ono uschło, to zapewne stało się to w celu dydaktycznym, na pewno nie z powodu ludzkiej frustracji.

Drzewo uschło tak jak człowiek, lub wiara, która nie przynosi owoców Chrystusowi, zamiera duchowo, usycha, próchnieje wewnętrznie, ginie.

Jak to Jezus zrobił "technicznie"? Jeśli mógł uzdrawiać, mógł też i uśmiercać. A może po prostu znał przyszłość tej rośliny i wykorzystał ją dla celów edukacyjnych?

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pt lis 29, 2013 17:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
Qwerty2011 napisał(a):
Jezus chciał się przekonać, że młodzieniec uznaje Go za Boga (Syna Bożego).

Można by to ująć innymi słowami: "Dlaczego uznajesz mnie za dobrego jeśli tylko sam Bóg jest dobry. Czyżbyś miał mnie za Boga (Syna Bożego)?".


Jesli uznajesz mnie za Dobrego czyli za Boga to powinienes usluchac Moich slow:
Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, nie oszukuj, czcij ojca swego i matkę. (20) A on mu odpowiedział: Nauczycielu, tego wszystkiego przestrzegałem od młodości mojej. (21) Wtedy Jezus spojrzał nań z miłością i rzekł mu: Jednego ci brak; idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie, po czym przyjdź i naśladuj mnie.
Ten ktos dal autorytet Jezusowi do udzielenia mu rady, wskazowek odnosnie jego zycia. Ale jak widac nie tego oczekiwal i nie tego sie spodziewal co uslyszal..


Pt lis 29, 2013 19:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
Mogłoby się zgadzać z koncepją dydaktyczną lecz dlaczego Marek dodaje "..gdyż nie był to czas na figi".

Jezeli ktoś otrzymuje czas na wykazanie się w pewnym czasie to jest fair gdy ten czas się kończy i sprawiedliwie są warunki spełnione oraz sprawiedliwie podlega ocenie. Mimo tego Jezus przeklą to drzewo, które rosło w swoim normalnym cyklu bo to nie był czas na wydanie owoców.
Jezus był głodny ..po ludzku i zły z tego powodu.
Czy to zachowanie ukazuje człowieczeństwo Jezusa Chrystusa ulegającego emocjom, nie koniecznie nasyconym miłością? To chyba typowe dla dwoistości cech człowieka.

Abstrahując, może ten epizod został dodany przez któregoś z edytoró Ewangelii na przełomie wieków po to aby zastraszyć lud jak to miało miejsce w mitologicznej koncepcji bóstw.


Pt lis 29, 2013 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
konradgorski napisał(a):
Mogłoby się zgadzać z koncepją dydaktyczną lecz dlaczego Marek dodaje "..gdyż nie był to czas na figi".

Bo to nie był czas na świeże figi. Wydarzenie miało miejsce na wiosnę przed świętem Paschy a figi pojawiają się w czerwcu. Na drzewie jednak mogłyby się znajdować zasuszone figi ubiegłoroczne.
konradgorski napisał(a):
Jezus był głodny ..po ludzku i zły z tego powodu.
Czy to zachowanie ukazuje człowieczeństwo Jezusa Chrystusa ulegającego emocjom, nie koniecznie nasyconym miłością? To chyba typowe dla dwoistości cech człowieka.

Nie zapominaj, że Chrystus jako człowiek był człowiekiem idealnym, nowym Adamem. Był przepełniony Duchem Świętym. Nie pastwił się nad biednym drzewem ze złości, lecz nauczał.

Ta opowieść (perykopa) kręci się wokół sprawy Izraela, który jako naród wybrany nie zrozumiał posłannictwa Mesjasza, jego wiara nie przynosiła owoców Chrystusowi, choć powinna była zatrzymać je aż do tej pory (jak owa figa).

Izrael stracił prawdziwą, żywą wiarę, pełną owoców, drzewo wiary Izraela uschło. Równocześnie Jezus pod tym uschłym drzewem naucza o wartości i sile modlitwy pełnej wiary i o pojednaniu.
Był to też rodzaj proroctwa. Przecież to zielone drzewo, symbol Izraela, wkrótce uschnie, zostanie zniszczone przez powstanie w roku 70.

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pt lis 29, 2013 21:55
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
konradgorski napisał(a):
Jezus był głodny ..po ludzku i zły z tego powodu.
Czy to zachowanie ukazuje człowieczeństwo Jezusa Chrystusa ulegającego emocjom, nie koniecznie nasyconym miłością?
Bycie zdenerwowanym (a nawet szaleńczo wściekłym, pomijając tutaj Pana Jezusa) nie jest niczym złym. Istotną rzeczą pod względem moralnym jest to, jak człowiek reaguje, gdy doznaje różnych uczuć. Nie ma emocji "nasyconych miłością", bo one nie mają z nią nic wspólnego.


So lis 30, 2013 3:33

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: Czy Jezus Chrystus uznawał się za Boga czy też nie?
Myśle, że Pan Jezus Król był bardziej ludzki przyjmując ciało człowieka.
Czyli przez czas pobytu na ziemi był człowiekiem w którym mieszkał Duch Swięty. To on pozwalał słuchać i spełniać wolę Ojca Przedwiecznego.

Ponadto Był pełen wrażliwości bo:

(3) Nie złamie trzciny nadłamanej, nie zagasi knotka o nikłym płomyku. On niezachwianie przyniesie Prawo.

(Ks. Izajasza 42:3, Biblia Tysiąclecia)

ale z drugiej strony dotknięty negatywnymi emocjami, czego przykładem może być cytowany fragment o drzewie figowym lub wyraz gniewu Jezusa przy bezczeszczeniu Świątyni przez kupców.

Czy Wam pasują te dwa wydarzenia o nasyceniu negatywnym do fragmentu z księgi Izajasza?

O czym to może świadczyć?

Bóg jest niezmienny i jest miłością i jest dobry czyt. (sprawiedliwy).
Kim był Jezus żyjąc na ziemi? Bogiem czy człowiekiem?
A może wszyscy mamy wybór czyimi synami/córkami chcemy być Boga czy diabla?


So lis 30, 2013 5:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL