Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 4:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie? 
Autor Wiadomość
Post Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Pisz do niej na Berdyczów... znaczy na PW.

Jezus to w ogóle ma dorobioną nieprzyjemną gębę. Przede wszystkim nic się nie liczy bardziej ponad to, że dał się [...]. ciach by M_m Bo na trupie, nawet zmartwychwstałym, można zbudować dowolne nauczanie i ideologię. Trup jest bezpieczny; jest taki... mityczny. Już go z nami nie ma. A pamięć o nim należy do nas i możecie być pewni, że zrobimy z nią, co nam się żywnie podoba - bo możemy...

Tymczasem to, co jest naprawdę ważne, to nauczanie (niekompletnie zachowane!) Jezusa żywego. Cała reszta to tylko wata. Że poszedł na Krzyż? Rany boskie, być może poganie potrzebowali takiej szopki, żeby im trafiło do przekonania. Być może niewolnicy mieli czerpać otuchę z faktu, że Bóg podzielił ich los do samego końca. Tak czy inaczej, ten gest był aktualny wtedy. U nas niewolników już nie ma, a i poganie są zupełnie inni niż byli dwa tysiące lat temu.

Najwyższa pora przesunąć akcenty, inaczej z Kościoła zostanie rozsypująca się kruchta, w której garść babinek oddaje się niezrozumiałym rytuałom.


Wt sty 28, 2014 5:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Pomijając wszystko inne - co jest twoim zdaniem nie tak z "akcentami"?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 13:40
Zobacz profil
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
A fakt, że główny akcent jest na zmartwychwstaniu (przynajmniej w klasycznym chrześcijaństwie, a nie niemieckiej podróbce), a nie na śmierci, to jakoś ErgoProxy umknął.


Wt sty 28, 2014 13:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Ja nie rozumiem, o co Lurkerowi chodzi - nauczanie Jezusa jest w chrześcijaństwie rozkminiane z co najmniej taką samą intensywnością, jak jego śmierć czy zmartwychwstanie, jeśli nie większą.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 13:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Jezus nie przyszedł obalać ustroje związane z niewolnictwem, ale przyszedł abyśmy nie byli niewolnikami grzechu. Myślisz, że dziś już nie ma niewolników grzechu? Poza tym w całym twoim poście Luker, aż po oczach bije brak wiary. Sam nie wierzysz, jak sam wyznałeś w innym temacie, w przynajmniej niektóre dogmaty katolickie, co stawia Cię poza Kościołem, a chcesz nam wierzącym mówić co w Kościele należy przesuwać i jak rozkładać "akcenty"? Błagam. W twoim poście nie widzę chęci zrozumienia wiary, ale jedynie zagłuszanie własnego sumienia. Tak to niestety, czy też stety odbieram.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Wt sty 28, 2014 21:37
Zobacz profil
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Bo wiara, oczywiście, jeśli nie jest katolicka, wiarą nie jest. Przyjmij proszę do wiadomości, że świat nie kończy się na - używając pewnej narnijskiej metafory - stajni, w której siedzisz z innymi karłami.
Eubulides napisał(a):
Błagam.

Błagaj na zdrowie. Jako katolik uzurpujesz sobie prawo do mówienia każdemu człowiekowi jaki po tej planecie chodzi, co on ma w swoim życiu przesuwać i jak rozkładać akcenty. Choć raz posmakuj własnego modus operandi z drugiej strony.


Wt sty 28, 2014 22:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Dlatego należy zawsze stanowczo zachowywać rozróżnienie pomiędzy wiarą teologalną a wierzeniem w innych religiach. Podczas gdy wiara jest przyjęciem przez łaskę prawdy objawionej, która «pozwala wniknąć do wnętrza tajemnicy i pomaga ją poprawnie zrozumieć», wierzenie w innych religiach to ów ogół doświadczeń i przemyśleń, stanowiących skarbnicę ludzkiej mądrości i religijności, które człowiek poszukujący prawdy wypracował i zastosował, aby wyrazić swoje odniesienie do rzeczywistości boskiej i do Absolutu.

(http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR ... iesus.html - ostatnio mój ulubiony dokument)

Zamierzasz coś wyjaśnić, Lurker, czy dalej będziesz Trwać w Oburzeniu?

ErgoProxy napisał(a):
Jako katolik uzurpujesz sobie prawo do mówienia każdemu człowiekowi jaki po tej planecie chodzi, co on ma w swoim życiu przesuwać i jak rozkładać akcenty. Choć raz posmakuj własnego modus operandi z drugiej strony.


Zawsze wiedziałem, że przypisujecie nam własne problemy.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 23:05
Zobacz profil
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Wyjaśnić co konkretnie? Katolikiem nie jestem, ten dokument mnie nijak nie wiąże. Owszem, z oddalenia w jakim się znajduję, lepiej widać, że jest to hucpa i że - używając zaprezentowanej terminologii - na świecie istnieje tylko wierzenie.


Wt sty 28, 2014 23:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Przypominam

Dodatek do Regulaminu dla tego działu napisał(a):
Ten dział poświęcony rozmowom na temat prawd wiary Kościoła katolickiego.

Ponieważ źródłem wiary Kościoła jest Objawienie, dyskusja o prawdach wiary wymaga przyjęcia Objawienia jako podstawy do dyskusji. Innymi słowy - w tym dziale nie rozważamy punktu widzenia ateistycznego, nie kwestionujemy Pisma Świętego jako Słowa Bożego i nie rozważamy jego historyczności, ani też innych kwestii obocznych.

(...) Wypowiedzi wykraczające poza te ramy będą usuwane.

A temat jest na tyle ciekawy, że można porozmawiać o nim w perspektywie Prawd wiary.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt sty 28, 2014 23:17
Zobacz profil WWW
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Zatem zwracam uwagę na podważenie, w poście otwierającym, sensu Pasji Chrystusa tak, jak rozumie się go w Kościele katolickim: że była to ofiara przebłagalna za grzechy ludzkości. Ten wątek w ogóle nie powinien się znaleźć w tym dziale.


Wt sty 28, 2014 23:24
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
Niekoniecznie.
W ramach chrześcijaństwa w ogóle na osobę i nauczanie Chrystusa patrzy się z różnych punktow widzenia i różne grupy, co innego uważają za najwazniejsze. Podpierając się Biblią, oczywiście.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt sty 28, 2014 23:28
Zobacz profil WWW
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
W sensie, że Pismo wspiera pogląd, jakoby Jezus nie był Barankiem i gdyby tylko ludzie tego nie potrzebowali, mógłby żyć długo i szczęśliwie?


Wt sty 28, 2014 23:34
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
W sensie, że są różne poglądy w ramach chrześcijaństwa na to, co najważniejsze było w osobie Jezusa. Rozłożenie akcentów, o ktore sie dopominasz.


ps.
Może jutro kilka takich podejść w ramach chrześcijaństwa przedstawię?
O ile ktos mnie nie ubiegnie.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt sty 28, 2014 23:36
Zobacz profil WWW
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
W takim razie przepraszam za sprowadzenie wątku na niewłaściwe tory.


Wt sty 28, 2014 23:42
Post Re: Co ważniejsze: nauczanie Jezusa czy Jego życie?
ErgoProxy napisał(a):
Najwyższa pora przesunąć akcenty, inaczej z Kościoła zostanie rozsypująca się kruchta, w której garść babinek oddaje się niezrozumiałym rytuałom.
Zależy Ci w ogóle na Kościele? Kościele katolickim? Jeśli tak, to nie pojmuję zupełnie, dlaczego.


Śr sty 29, 2014 0:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL