Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Wyjaśnienie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 23, 2014 0:08
Posty: 41
Post Wyjaśnienie
"dusza jest ze swej natury w stanie błogosławionym i nie potrzebuje światła łaski Bożej, aby zostać dopuszczoną do oglądania Boga"

Potępione zostało to na soborze. Proszę o rozjaśnienie gdyż miej więcej wiem o co chodzi ale nie do końca. W raju człowiek przed pierwszym swoim grzechem potrzebował światła łaski Bożej, żeby być dopuszczonym do oglądania Boga ? Wydaje mi się że w raju człowiek Boga nie oglądał. Pytam by lepiej zrozumieć o co chodzi.


Śr gru 03, 2014 20:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 28, 2014 11:03
Posty: 179
Post Re: Wyjaśnienie
MichalLLL napisał(a):
"dusza jest ze swej natury w stanie błogosławionym i nie potrzebuje światła łaski Bożej, aby zostać dopuszczoną do oglądania Boga"

Potępione zostało to na soborze. Proszę o rozjaśnienie gdyż miej więcej wiem o co chodzi ale nie do końca. W raju człowiek przed pierwszym swoim grzechem potrzebował światła łaski Bożej, żeby być dopuszczonym do oglądania Boga ? Wydaje mi się że w raju człowiek Boga nie oglądał. Pytam by lepiej zrozumieć o co chodzi.


Skąd wytrzasnęłaś ten cytat ?
Biblia przedstawia to inaczej " Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz"
[Gen 2;15-17]
Dusza w momencie przekroczenia Bożych Słów - umarła. Bo fizycznie nadal żyli.

Zobacz co się wydarzyło po zjedzeniu tego pysznego owocu " A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski. Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru, skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu. Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: Gdzie jesteś? On odpowiedział: Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się. Rzekł Bóg: Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?"
[Gen 3;7-11]
Czy ten zapis nie mówi jednoznacznie że, pierwsi ludzie przebywali w bezpośredniej Bożej obecności ?

_________________
Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe


Cz gru 04, 2014 16:08
Zobacz profil
Post Re: Wyjaśnienie
Jaabes napisał(a):

Skąd wytrzasnęłaś ten cytat ?

Z nauczania KK, którego przyjęcie (jako podstawy do dyskusji) w tym dziale obowiązuje.


Cz gru 04, 2014 16:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wyjaśnienie
@Jaabes, doceniam Twój wkład w dyskusje na tym forum, ale proszę o unikanie tak napastliwego tonu wypowiedzi jak w zdaniu: Skąd wytrzasnęłaś ten cytat ?
Jak to na forum dyskusyjnym nie ma tu jedności poglądów, więc proszę Cię, jako gościa o uszanowanie poglądów innych osób.
Odrobina dobrej woli wystarczyłaby do znalezienia tego cytatu i zaznajomienia się z tym w jakich okolicznościach i w odpowiedzi na jakie wypaczenia nauczania Kościoła, został on użyty, a co za tym idzie jaki ma on sens.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz gru 04, 2014 16:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 28, 2014 11:03
Posty: 179
Post Re: Wyjaśnienie
MARIEL napisał(a):
Jaabes napisał(a):

Skąd wytrzasnęłaś ten cytat ?

Z nauczania KK, którego przyjęcie (jako podstawy do dyskusji) w tym dziale obowiązuje.


Tam jest to :
Cytuj:
Ponieważ źródłem wiary Kościoła jest Objawienie, dyskusja o prawdach wiary wymaga przyjęcia Objawienia jako podstawy do dyskusji. Innymi słowy - w tym dziale nie rozważamy punktu widzenia ateistycznego, nie kwestionujemy Pisma Świętego jako Słowa Bożego i nie rozważamy jego historyczności, ani też innych kwestii obocznych.

Lecz nie ma tego o co pytam, Czyli "dusza jest ze swej natury w stanie błogosławionym i nie potrzebuje światła łaski Bożej, aby zostać dopuszczoną do oglądania Boga"

A to niestety ale jest niezgodne z Pismem Świętym. Dusza z natury jest grzeszna i dla Boga nieżywa. Dopiero jak człowiek dokona wyboru, czyli wybierze Jezusa. To upodabnia się do Niego w śmierci i zmartwychwstaniu. Tak naucza Biblia.
Ale organizacja kościelna religii Rzymsko Katolickiej, chrzci niemowlaki nazywając to narodzeniem na nowo.

_________________
Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe


Cz gru 04, 2014 20:08
Zobacz profil
Post Re: Wyjaśnienie
Jaabes napisał(a):
Dusza z natury jest grzeszna i dla Boga nieżywa. Dopiero jak człowiek dokona wyboru, czyli wybierze Jezusa. To upodabnia się do Niego w śmierci i zmartwychwstaniu. Tak naucza Biblia.
Gdzie? Podaj odnośniki do każdego ze zdań twierdzących, które tu umieściłeś.


Cz gru 04, 2014 21:58
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Wyjaśnienie
Jaabes, przeczytaj uważnie post, do którego się odniosłeś. Tam jest napisane, że przytoczone zdanie jest zdaniem potępionym, czyli uznanym za błąd.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz gru 04, 2014 22:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 28, 2014 11:03
Posty: 179
Post Re: Wyjaśnienie
Cawilian napisał(a):
Jaabes napisał(a):
Dusza z natury jest grzeszna i dla Boga nieżywa. Dopiero jak człowiek dokona wyboru, czyli wybierze Jezusa. To upodabnia się do Niego w śmierci i zmartwychwstaniu. Tak naucza Biblia.
Gdzie? Podaj odnośniki do każdego ze zdań twierdzących, które tu umieściłeś.


Dusza z natury jest grzeszna i dla Boga nieżywa.

" I wziął Pan Bóg człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł. I dał Pan Bóg człowiekowi taki rozkaz: Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz. "
[Gen 2;15-17]
To jest wypowiedź Stwórcy. Zobacz też na poniższy zapis wypowiedzi przeciwnika Bożego. Mowa o śmierci nie była metaforą. Słowa Szatana wskazują że Bóg mówił o faktycznym wydarzeniu, "Na pewno nie umrzecie"
"A wąż był chytrzejszy niż wszystkie dzikie zwierzęta, które uczynił Pan Bóg. I rzekł do kobiety: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie ze wszystkich drzew ogrodu wolno wam jeść? A kobieta odpowiedziała wężowi: Możemy jeść owoce z drzew ogrodu, tylko o owocu drzewa, które jest w środku ogrodu, rzekł Bóg: Nie wolno wam z niego jeść ani się go dotykać, abyście nie umarli. Na to rzekł wąż do kobiety: Na pewno nie umrzecie, lecz Bóg wie, że gdy tylko zjecie z niego, otworzą się wam oczy i będziecie jak Bóg, znający dobro i zło."
[Gen 3;1-5]
Ten ostatni zwrot w tym zapisie "Na pewno nie umrzecie, lecz Bóg wie, że gdy tylko zjecie z niego, otworzą się wam oczy i będziecie jak Bóg, znający dobro i zło" Dobitnie wskazuje iż nie chodzi jedynie o śmierć fizyczną. Bo przecież żyli jeszcze wiele lat, z tym że poza Rajem. Tak więc precyzyjnie rzecz ujmując (tak myślę) umarł ich duch. Stracili relacje z Bogiem.

wybierze Jezusa. To upodabnia się do Niego w śmierci i zmartwychwstaniu

Aspekt okrycia ich nagości ze skór, które to uczynił sam Stwórca. Ten czyn wskazuje na Ofiarę Syna Bożego.Tutaj poniżej wycinek z przekleństwa Bożego.
" I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę."
[Gen 3;15]
Chyba nie trzeba wyjaśniać czym jest ukąszenie i zmiażdzenie.

_________________
Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe


Pt gru 05, 2014 11:36
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wyjaśnienie
Jaabes napisał(a):
Tak więc precyzyjnie rzecz ujmując (tak myślę) umarł ich duch. Stracili relacje z Bogiem.

Tak więc definiujesz duszę (więc czemu piszesz o duchu), jako relację z Bogiem?
Można i tak.
Czy jest to zgodne z innymi miejscami w Piśmie świętym?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt gru 05, 2014 11:44
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 28, 2014 11:03
Posty: 179
Post Re: Wyjaśnienie
medieval_man napisał(a):
Tak więc definiujesz duszę (więc czemu piszesz o duchu), jako relację z Bogiem?
Można i tak.
Czy jest to zgodne z innymi miejscami w Piśmie świętym?


Jest to zagadnienie dla nas dzisiaj nie do końca jasne. Roztrząsanie i poznanie ducha i duszy ludzkiej, nie jest konieczne do zbawienia.

"Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie. Od wszelkiego rodzaju zła z dala się trzymajcie. A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Wierny jest ten, który was powołuje; On też tego dokona."
[1 Tes 5;21-24]
Oczywiście nie chcę budować poglądu na podstawie tego jedynego zapisu. Jednak skoro on jest w Biblii, nie można tego zbagatelizować. Myślę że istotniejszą rzeczą jest fakt że sam Bóg jest zaangarzowany w zbawienie człowieka. On współdziała z nim.

_________________
Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe


Pt gru 05, 2014 13:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wyjaśnienie
To po co zabierasz głos?
Przytoczony przez Ciebie cytat świadczy, że człowiek skłąda się z duszy, ducha i ciała.
A Ty dusze i ducha utożsamiasz.
Skoro zaś twierdzisz, że duch umiera w człowieku, ktory stracił relację z Bogiem to znaczy, że kiedy relacja została przywrócona, ten sam duch zmartwychwstaje?
Czy w międzyczasie człowiek składa się tylko z duszy i ciała?
A więc dusza nie umiera?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt gru 05, 2014 16:08
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 28, 2014 11:03
Posty: 179
Post Re: Wyjaśnienie
medieval_man napisał(a):
To po co zabierasz głos?
Przytoczony przez Ciebie cytat świadczy, że człowiek skłąda się z duszy, ducha i ciała.
A Ty dusze i ducha utożsamiasz.
Skoro zaś twierdzisz, że duch umiera w człowieku, ktory stracił relację z Bogiem to znaczy, że kiedy relacja została przywrócona, ten sam duch zmartwychwstaje?
Czy w międzyczasie człowiek składa się tylko z duszy i ciała?
A więc dusza nie umiera?


Zabieram głos, gdyż jest to odpowiednie miejsce do tego. Dodatkowo troszeczkę mam poznanie tego zagadnienia.
Łączę ducha i duszę, bo to większa "część" człowieka.
Ciało to jedynie jedna trzecia "składowa" człowieka. Zaś duch i dusza, są obszarem niematerialnym, aczkolwiek dusza jest ściśle złączona z ciałem. Gdyż krew to dusza...

Tak, gdy człowiek świadomie podejmuje decyzje o pójściu za Bogiem. To zmartwychwstaje wraz z Chrystusem. Logiczną rzeczą jest że najpierw trzeba umrzeć...
" w nim też zostaliście obrzezani obrzezką, dokonaną nie ręką ludzką, gdy wyzuliście się z grzesznego ciała ziemskiego; to jest obrzezanie Chrystusowe. Wraz z nim zostaliście pogrzebani w chrzcie, w którym też zostaliście wespół wzbudzeni przez wiarę w moc Boga, który go wzbudził z martwych. I was, którzy umarliście w grzechach i w nieobrzezanym ciele waszym, wespół z nim ożywił, odpuściwszy nam wszystkie grzechy; wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża; "
[Kol 2;11-14]
Śmierć to "gdy wyzuliście się z grzesznego ciała ziemskiego...Wraz z nim zostaliście pogrzebani w chrzcie"
Zmartwychwstanie to "zostaliście wespół wzbudzeni przez wiarę"
Fundamentalną rzeczą jest to "wespół z nim ożywił, odpuściwszy nam wszystkie grzechy"

Nie chcę narazie nic więcej pisać, bo zdaję sobie sprawę że moi Rodacy Rzymsko Katolicy. Nie zgodzą się z tym co powyżej napisałem...

_________________
Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe


Pt gru 05, 2014 21:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL