Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pionowa belka czy krzyż?? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 22:34
Posty: 93
Post Pionowa belka czy krzyż??
Otóż jak w temacie, nasz Pan niósł belke czy krzyż na Swojej Drodze Krzyżowej?? ostatnio katechetka na lekcji religii mówiła że wierzy w to że Jezus niósł tylko pionową belke, film Pasja, natchniony przez Boga ( przynajmniej ja w to wierze, że natchniony ) mówi co innego, Pismo Święte ani słowa o belce, więc jak? Katechetk również twierdziła że gwożdzie były wbite w nadgarstki, nie w dłonie co mnie oburzyło, stygmaty świętych itd. ponieważ dłonie mogłby ulec rozerwaniu. Proszę o odpowiedź katolików ( wybaczcie :) )


Pn kwi 06, 2015 17:36
Zobacz profil
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
aremac napisał(a):
Otóż jak w temacie, nasz Pan niósł belke czy krzyż na Swojej Drodze Krzyżowej?? ostatnio katechetka na lekcji religii mówiła że wierzy w to że Jezus niósł tylko pionową belke, film Pasja, natchniony przez Boga ( przynajmniej ja w to wierze, że natchniony ) mówi co innego, Pismo Święte ani słowa o belce, więc jak? Katechetk również twierdziła że gwożdzie były wbite w nadgarstki, nie w dłonie co mnie oburzyło, stygmaty świętych itd. ponieważ dłonie mogłby ulec rozerwaniu. Proszę o odpowiedź katolików ( wybaczcie :) )

http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/85e93
http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/83862


Pn kwi 06, 2015 17:58

Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 22:34
Posty: 93
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
a jeśli chodzi o miejsce wbitych gwoździ?


Pn kwi 06, 2015 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
Skoro o Pasji, którą uważam za świetny film, ale na pewno nie natchniony przez Boga to nie wydaje Ci się że natchnione jest jednie Pismo Św.? A co do dłoni to gdy czegoś nie wiem, a możemy odnieść się do wiedzy i logiki to własnie to robimy. Pytanie jest nie o to czy Cię to oburza, ale o to czy dłonie Jezusa były dłońmi normalnego człowieka. Jeśli uważasz że tak, to najwidoczniej nie uniosłyby ciężaru ciała. Zostają nadgarstki. Inna sprawa że to jest dla Ciebie wielki problem wiary...

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn kwi 06, 2015 18:28
Zobacz profil
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
aremac napisał(a):
a jeśli chodzi o miejsce wbitych gwoździ?

Żaden z Ewangelistów nie wspomina, w które miejsce zostały wbite gwoździe. Wszyscy mówia ogólnie o ukrzyzowaniu. Wiara w to, że gwoździe zostały wbite w nadgarstki nie jest sprzeczna z Pismem Świętym i zgodna z anatomia człowieka. Św. Tomasz mówi: jeśli na rękach nie zobaczę śladów gwoździ..., nadgarstki należą do rąk :).


Pn kwi 06, 2015 18:43

Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 22:34
Posty: 93
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
WIST napisał(a):
Skoro o Pasji, którą uważam za świetny film, ale na pewno nie natchniony przez Boga to nie wydaje Ci się że natchnione jest jednie Pismo Św.? A co do dłoni to gdy czegoś nie wiem, a możemy odnieść się do wiedzy i logiki to własnie to robimy. Pytanie jest nie o to czy Cię to oburza, ale o to czy dłonie Jezusa były dłońmi normalnego człowieka. Jeśli uważasz że tak, to najwidoczniej nie uniosłyby ciężaru ciała. Zostają nadgarstki. Inna sprawa że to jest dla Ciebie wielki problem wiary...

Mel Gibson powiedział kiedyś, że od 15 lat do czasu wyprodukowania filmu miał natchnienie aby to zrobic, nakręcić film. Myślę że natchnienie pochodziło od Boga ale to moje zdanie :) faktycznie problem wiary jest, przecież święci którzy mieli stygmaty, nie mieli ich w innym miejscu tylko na środku dłoni ... :(


Pn kwi 06, 2015 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 22:34
Posty: 93
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
Być może sznury pomagały utrzymać ciało, jak na filmie


Pn kwi 06, 2015 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 22:34
Posty: 93
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
jeszcze teraz takie pytanie mi się nasuwa, dzienniczek św. Faustyny też z pewnością natchniony. Czym różni się natchnienie do napisania przez Faustyne dzienniczka od Pisma Świętego? nie mówię że niczym.


Pn kwi 06, 2015 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
Jesteś pewny aremac że co do milimetra mieli je tam gdzie Jezus? Podobnie jesteś pewny że natchnienie artysty, nawet jeśli inspirowane Duchem Św. oznacza że film jest równy pod względem faktów samej Biblii?

Ano właśnie, czym się różni Biblia z Tradycją od wszystkich innych tekstów i tworów? Na pewno tym że inne twory nie wnoszą nic nowego do objawienia, bo Biblia i Tradycja są objawione, a zatem w sferze wiary i teologii nieomylne. Natchnienie może być zatem poruszeniem, odkryciem jakiejś prawdy biblijnej na nowo, lub z innej strony. Natchnienie może być efektem potrzeby chwili, dane na określone czasy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn kwi 06, 2015 19:03
Zobacz profil
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
aremac napisał(a):
Być może sznury pomagały utrzymać ciało, jak na filmie

Gdyby użyto sznurów, przypuszczam, że Ewangeliści wspomnieliby o tym. Zresztą znamy z historii w jaki sposób odbywqało się krzyżowanie złoczyńców, bo to była powszechna kara śmierci w Cesarstwie Rzymskim. Skazańcy nieśli na miejsce kaźni poprzeczna belkę. Dlaczego więc Jezus miałby dźwigać cały krzyż, który był nie do udźwignięcia dla człowieka (Rzymianie i Żydzi nie uważali Go za Boga).


Ostatnio edytowano Pn kwi 06, 2015 19:21 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pn kwi 06, 2015 19:12

Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 22:34
Posty: 93
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
WIST napisał(a):
Jesteś pewny aremac że co do milimetra mieli je tam gdzie Jezus? Podobnie jesteś pewny że natchnienie artysty, nawet jeśli inspirowane Duchem Św. oznacza że film jest równy pod względem faktów samej Biblii?

tak sądziłem, tak mi sie wydawało ...


Pn kwi 06, 2015 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
Obawiam sie że przed Tobą jeszcze sporo nauki.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn kwi 06, 2015 21:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 22:34
Posty: 93
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
no pewnie tak, jestem dość młodym człowiekiem


Pn kwi 06, 2015 21:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
aremac napisał(a):
Otóż jak w temacie, nasz Pan niósł belke czy krzyż na Swojej Drodze Krzyżowej?? ostatnio katechetka na lekcji religii mówiła że wierzy w to że Jezus niósł tylko pionową belke, film Pasja, natchniony przez Boga ( przynajmniej ja w to wierze, że natchniony )

Miałeś jakieś objawienie?
Ktoś ci zasugerował?
Sam sobie wymyśliłeś?
aremac napisał(a):
a jeśli chodzi o miejsce wbitych gwoździ?

Tutaj są dwie możliwości.
Z jednej strony mamy świętych którzy zostali naznaczeni stygmatami, które pojawiły sie u nich na dłoniach.
Natomiast z drugie strony mamy Całun Turyński, który jest uznawany za relikwie, no i na całunie mamy przebite nadgarstki.
Sam sobie wybierz która wersja ci pasuje.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn kwi 06, 2015 22:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
aremac napisał(a):
... nasz Pan niósł belke czy krzyż ...


Co jast ważniejsze wzięcie na siebie wszystkich grzechów, poddanie się fizycznym i psychicznym torturom bez złości złorzeczenia i wybaczenie win przeszłych teraźniejszych (oówczesnych) i przyszłych? Czy kształt tortury niesienia drzewa?
Poza tym: opierasz się na ikonografii. Czy któryś z artystów świadkiem był? Czy świadkowie interesowali się formą, czy treścią? Dla naszej wiary nie jest to istotne. Choć nie przeczę, że też rozważałem nieraz ten problem. Odmawiając różaniec czasem przychodzą takie myśli. Lecz zdje sobie sprawę, że istone jest tylko Jego poświęcenie, Jego miłość i konsekwencja w realizacji woli Boga Ojca Wszechmogącego.


Wt kwi 07, 2015 9:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL