Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Pionowa belka czy krzyż?? 
Autor Wiadomość
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
aremac napisał(a):
Otóż jak w temacie, nasz Pan niósł belke czy krzyż na Swojej Drodze Krzyżowej?? ostatnio katechetka na lekcji religii mówiła że wierzy w to że Jezus niósł tylko pionową belke
Chyba raczej poziomą. Było to tzw. patibulum, co wyglądało mniej więcej tak jak na obrazie Durera:
Obrazek
Samo patibulum ważyło od 20 do 45 kg. Był to ciężar przytłaczający. Krzyż, który wyglądałbytak jak ten z filmu, ważyłby (razem z okuciami) niemal ćwierć tony. Nie jest możliwe, żeby nawet Pudzian go zawlókł na Golgotę, a co dopiero skatowany więzień, pozbawiony jedzenia, wody i snu.

Cytuj:
Katechetk również twierdziła że gwożdzie były wbite w nadgarstki, nie w dłonie co mnie oburzyło, stygmaty świętych itd. ponieważ dłonie mogłby ulec rozerwaniu.
Bo tak właśnie było:
Obrazek
Jeżeli gwoździe wbitoby w dłonie, ciężar ciała musiałby się utrzymać na więzadłach międzypaliczkowych i rozścięgnach dłoniowych. Są to dość mocne struktury (czego najlepszym dowodem jest możliwość podciągania się na rękach), ale jednocześnie elastyczne i łatwe do rozcięcia. Ówczesne gwoździe nie miały przekroju okrągłego, ponieważ były kute przez kowali. Miały cztery otre krawędzie i szarpiący się w agonii skazaniec szybko by się uwolnił. Sznurów też już nie stosowano. Rzymianie, po ukrzyżowaniu jeńców z armii Spartakusa, doprowadzili tę torturę do perfekcji.
Więcej na ten temat: http://www.orthodoxservices.org/Crucifixtion_Jesus.htm

Jeszcze o stygmatach. Nie są prawdziwe. Prawdziwy stygmat byłby dostępny do penetracji od strony znaku, bez zaburzenia funkcji ciała. To znaczy, że np. stygmat po wbiciu włóczni, pozwalałby na włożenie tam ręki i dotarcie do rozdartego serca. Jednocześnie, od strony pozostałej części ciała, byłby niewidoczny i niewyczuwalny, a samo serce jego nosiciela nie zdradzałoby żadnych uszkodzeń. Tak jest! Byłby dokładnie cudem.

Czym zaś naprawdę są stygmaty? Nakrócej - histerią. Proszę nie offtopować. Zróbcie sobie jakiś temat osobno. Będę się tam udzielał, obiecuję.


Cz kwi 09, 2015 15:04

Dołączył(a): Śr sty 06, 2010 21:42
Posty: 88
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
Na Całunie Turyńskim można bez trudu dostrzec na prawny nadgarstku ranę po gwoździu


So kwi 11, 2015 8:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
Cawilian napisał(a):
Czym zaś naprawdę są stygmaty? Nakrócej - histerią. Proszę nie offtopować. Zróbcie sobie jakiś temat osobno. Będę się tam udzielał, obiecuję.

Z uwagi że nie ma osobnego tematu udziele sie tutaj!!!
To twierdzisz że stygmatyk Święty ojciec Pio, miał jakieś problemy natury umysłowej?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 11, 2015 11:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
Jak nie m tematu to go stwórz. Kolejne wypowiedzi będą usuwane.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So kwi 11, 2015 14:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 13, 2013 13:52
Posty: 68
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
WIST napisał(a):
Skoro o Pasji, którą uważam za świetny film, ale na pewno nie natchniony przez Boga to nie wydaje Ci się że natchnione jest jednie Pismo Św.?


Warto obejrzeć poniższy filmik, polecam :)

https://www.youtube.com/watch?v=Dp1k1kPTSFw

_________________
Nie mógłbym i nie chciałbym odejść od Jezusa. Nigdy nawet o tym nie pomyślałem.
Jezus to całe moje życie, to dzięki niemu jestem tu gdzie jestem.


Nie jestem katolikiem, jestem CHRZEŚCIJANINEM.


Cz maja 07, 2015 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
udowodniono ze ciało wytrzyma gdy jest przybite za dłonie tylko zeby wytrzymało musi byc podpurka na stopy http://www.piotrandryszczak.pl/czy_ben_ ... _palu.html

i tam jest rysunek antychzescijanski ukrzyzowanie jezusa z 3 wieku i tam jest podpurka


Pt maja 08, 2015 8:11
Zobacz profil
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
merkaba napisał(a):
udowodniono ze ciało wytrzyma gdy jest przybite za dłonie tylko zeby wytrzymało musi byc podpurka na stopy http://www.piotrandryszczak.pl/czy_ben_ ... _palu.html

i tam jest rysunek antychzescijanski ukrzyzowanie jezusa z 3 wieku i tam jest podpurka

Gdyby nie było podpórki krzyżowani dusiliby się w bardzo krótkim czasie.
Podpórka dawała możliwość wsparcia sie na nogach i łapania powietrza do płuc, dlatego śmierć przychodziła czasem po kilku godzinach, czasem po 1-3 dniach.
Stąd okrucieństwo ukrzyżowania było rażąco większe niz ukamienowanie, zabicie mieczem czy innym narzędziem.
Przy ukrzyżowaniu dochodziła katorga ze strony kruków i innego ptactwa, żywcem wyrywającego mięśnie z otwartych ran i oczu skazańców.


Pt maja 08, 2015 8:38

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
aremac napisał(a):
Otóż jak w temacie, nasz Pan niósł belke czy krzyż na Swojej Drodze Krzyżowej?? ostatnio katechetka na lekcji religii mówiła że wierzy w to że Jezus niósł tylko pionową belke, film Pasja, natchniony przez Boga ( przynajmniej ja w to wierze, że natchniony ) mówi co innego, Pismo Święte ani słowa o belce, więc jak? Katechetk również twierdziła że gwożdzie były wbite w nadgarstki, nie w dłonie co mnie oburzyło, stygmaty świętych itd. ponieważ dłonie mogłby ulec rozerwaniu. Proszę o odpowiedź katolików ( wybaczcie :) )


1 Spróbuj sobie zrobic kiedys doświadczenie .Zrób dwie belki z drewna .2,5 a raczej 3 metry i 2 metry . A potem spróbuj to unieść. Zopbacztysz że to niemozliwe.
2 Co do filmu. Chyba nie zauwazyłes że pozostali skazańcy niesli belkę.Mel Gibson mówił w wywiadzie że Jezus niósł krzyż a nie belke bo chodziło mu zeby katolicy sie nie sprzeciwiali.
3 Mówił tez że musieli uzyć specjalnego materiału do tego krzyża aby ktokolwiek mógł go udzwignąć.
Tak więc Jezus niósł belkę bo nie dałby rady unieśc całego krzyża.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


N lip 26, 2015 17:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
udowodnione ze ciało wytrzyma gdy nogi będą miały podpore
grafiti pokazuje ze podczas ukrzyzowania rzymianie stosowali podpurki do nóg https://pl.wikipedia.org/wiki/Graffiti_Aleksamenosa


N sie 02, 2015 13:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
Wyższość formy nad treścią. Co bardziej wiarygodne: tradycyjny przekaz, wizje czy przekaz artystyczny?
A w jakim celu został zrobiony film? Dla sensacji? Czy w celu wstrząśnięcia sumieniem człowieka?

No cóż, mnie też fascynuje omawiany problem. I wiele innych. Jeszcze trudniejszych do analizy. Ale wciąż sobie powtarzam: najpierw wiara i miłość. Najpierw rozważanie męki, dopiero daleko po tym, zastanawianie się nad szczegółami męki. Nic nie może przysłonić znaczenie OFIARY CHRYSTUSA.


Pt sie 07, 2015 11:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Pionowa belka czy krzyż??
andej napisał(a):
Wyższość formy nad treścią. Co bardziej wiarygodne: tradycyjny przekaz, wizje czy przekaz artystyczny?
A w jakim celu został zrobiony film? Dla sensacji? Czy w celu wstrząśnięcia sumieniem człowieka?

No cóż, mnie też fascynuje omawiany problem. I wiele innych. Jeszcze trudniejszych do analizy. Ale wciąż sobie powtarzam: najpierw wiara i miłość. Najpierw rozważanie męki, dopiero daleko po tym, zastanawianie się nad szczegółami męki. Nic nie może przysłonić znaczenie OFIARY CHRYSTUSA.


Niestety ludzie raczej interesuja sie sensacją. Dlatego dzielą włos na czworo w wielu tematach .
Zawsze tak było takze za czasów Jezusa .I Jezus im to wypomniał.
Ale jak widać ludzie raczej cięzko sie zmieniają.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Pt sie 07, 2015 14:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL