Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lip 02, 2015 19:32
Posty: 77
Post Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Może pomyślicie, że zadaję dziwne pytanie, ale jak to rozumieć? Że przyjmując Hostię przyjmujemy całe Ciało Chrystusa, czy Jego fragment?


Cz lip 02, 2015 19:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Całego realnego żywego Chrystusa. Oczywiście rodzi się pytanie czy w czasie modlitwy Jezus jest tylko w połowie obecny itp. Ale generalnie wierząc w słowa Jezusa w katolickim rozumieniu to jest tak jakbyś właśnie spotkała Cię leśnego Jezusa sprzed w 2000 lat.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz lip 02, 2015 21:36
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
karolinapytająca napisał(a):
Może pomyślicie, że zadaję dziwne pytanie, ale jak to rozumieć? Że przyjmując Hostię przyjmujemy całe Ciało Chrystusa, czy Jego fragment?

Najprościej jest zerknąć do Katechizmu:

1377 Eucharystyczna obecność Chrystusa zaczyna się w chwili konsekracji i trwa, dopóki trwają postacie eucharystyczne. Cały Chrystus jest obecny w każdej z tych postaci i cały w każdej ich cząstce, a więc łamanie chleba nie dzieli Chrystusa 191 .

191 Por. Sobór Trydencki: DS 1641.


Pt lip 03, 2015 8:15

Dołączył(a): Cz lip 02, 2015 19:32
Posty: 77
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Dziękuję za odpowiedzi, ale chciałam jeszcze dopytać - jak my mamy postrzegać, że spożywając Hostię, przyjmujemy Ciało Chrystusa? Czy to tak, jakbyśmy Go spożywali? Mamy też rozumieć, że spożywamy Go całego - ze wszystkimi narządami, włosami, itp.? Czy to oznacza, że po prostu przyjmujemy Chrystusa do naszego serca i tak powinniśmy rozumieć znaczenie Eucharystii? Może wydać Wam się to dziwne, ale takie pytanie przyszło mi do głowy i się nad tym zastanawiam.


Pt lip 03, 2015 12:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
nie ma mowy o żadnych narządach, włosach, itp.
Transsubstancjacja - chodzi o metafizyczne kategorie bytu zaproponowane jako narzędzia rozróżniania bytów przez Arystotelesa.

W skrócie, każdy byt materialny można określić przez to, co jest jego istotą (istotą kamienia jest "kamienność", drewna - "drewnowatość", itd) i co jest jego przypadłością (waga, kolor, gęstość, kształt, skład - kamienia czy drewna).
W transsubstancjacji chodzi o to, że chleb nie zmienia swoich przypadłości (akcydensów) lecz pod tymi samymi akcydensami mamy do czynienia z innym bytem, którym co do istoty jest ciało Chrystusa.

http://www.fronda.pl/blogi/czasami-warto-pomyslec/transsubstancjacja-o-realnej-obecnosci-chrystusa-w-eucharystii,21278.html

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt lip 03, 2015 14:53
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lip 02, 2015 19:32
Posty: 77
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
medieval_man - Dziękuję za odpowiedź. W końcu zrozumiałam. Dziwne, że tak mało wyniosłam z lekcji religii w szkole(zresztą nie tylko z lekcji religii, z innych przedmiotów również), a wiedzę zdobywam w internecie. Ale edukacja to już inny temat ;)


Pt lip 03, 2015 18:15
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Jak się nie chciało przyswajać wiedzy w szkole, to trzeba braku uzupełniać teraz. ;)


Pt lip 03, 2015 18:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Mówiąc szczerze choć znam ta teologiczne definicje to chyba nie do końca ja rozumiem. W mojej głowie to nie trybie taki abym mógł napisać ze rozumiem. Mogę napisać tylko ze wiem. Ale chyba na tym to polega ze są pewne sprawy nie do zrozumienia. Dlatego nazywa się je tajemnica wiary. Zaskoczyło mnie to jak ta teologiczne definicja została od razu przyjęta. Naprawdę autorki nie masz już żadnych wątpliwości czy pytań?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt lip 03, 2015 18:39
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
WIST napisał(a):
Mówiąc szczerze choć znam ta teologiczne definicje to chyba nie do końca ja rozumiem. W mojej głowie to nie trybie taki abym mógł napisać ze rozumiem. Mogę napisać tylko ze wiem. Ale chyba na tym to polega ze są pewne sprawy nie do zrozumienia. Dlatego nazywa się je tajemnica wiary. Zaskoczyło mnie to jak ta teologiczne definicja została od razu przyjęta. Naprawdę autorki nie masz już żadnych wątpliwości czy pytań?


To nie sa teologiczne definicje, ani zadne tajemnice wiary, Hostia to symboliczne cialo Chrystusa i przyjmujac Hostie przyjmujesz Chrystusa do siebie. To tak jakbys otwieral mu drzwi do swojej duszy, ale On, bedac obecny w kazdym z nas w zasadzie nie potrzebuje zaproszenia, a jedynie naszej wolnej woli, aby moc sie w nas ujawnic. Mam nadzieje ze kiedys doznasz glebszych kontaktow z Bogiem i wtedy lepiej to zrozumiesz.
Jak pisalem w innych postach, polecam lektore napisana przez Sw. Terese z Avile.
http://www.voxdomini.com.pl/duch/mistyka/tw/spis.htm


Pt paź 02, 2015 23:51
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
WIST napisał(a):
Mówiąc szczerze choć znam ta teologiczne definicje to chyba nie do końca ja rozumiem. W mojej głowie to nie trybie taki abym mógł napisać ze rozumiem. Mogę napisać tylko ze wiem. Ale chyba na tym to polega ze są pewne sprawy nie do zrozumienia. Dlatego nazywa się je tajemnica wiary. Zaskoczyło mnie to jak ta teologiczne definicja została od razu przyjęta. Naprawdę autorki nie masz już żadnych wątpliwości czy pytań?

To nie sa teologiczne definicje, ani zadne tajemnice wiary, Hostia to symboliczne cialo Chrystusa i przyjmujac Hostie przyjmujesz Chrystusa do siebie.

Tak głoszą protestanci i inni ludzie, którzy odrzucili przekazywaną w Kościele prawdę wiary, że w Najświętszym Sakramencie Chrystus jest obecny realnie z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem, a nie symbolicznie.


So paź 03, 2015 7:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Hostia to symboliczne cialo Chrystusa


Nie dla katolików :)


So paź 03, 2015 7:58
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sapper napisał(a):
WIST napisał(a):
Mówiąc szczerze choć znam ta teologiczne definicje to chyba nie do końca ja rozumiem. W mojej głowie to nie trybie taki abym mógł napisać ze rozumiem. Mogę napisać tylko ze wiem. Ale chyba na tym to polega ze są pewne sprawy nie do zrozumienia. Dlatego nazywa się je tajemnica wiary. Zaskoczyło mnie to jak ta teologiczne definicja została od razu przyjęta. Naprawdę autorki nie masz już żadnych wątpliwości czy pytań?

To nie sa teologiczne definicje, ani zadne tajemnice wiary, Hostia to symboliczne cialo Chrystusa i przyjmujac Hostie przyjmujesz Chrystusa do siebie.

Tak głoszą protestanci i inni ludzie, którzy odrzucili przekazywaną w Kościele prawdę wiary, że w Najświętszym Sakramencie Chrystus jest obecny realnie z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem, a nie symbolicznie.


Znow niewlasciwe slowa i przeczytane w niewlasciwy sposob.
Ulomnoscia ludzka jest brak odpowiednich slow do opisania wielu szczegolow wiary i Boga i z tad biora sie objasnienia teologiczne i prawdy wiary, aby wierzacy mogli choc w czesci rozumiec istnienie Boga.
Nawet ci ktorym dane bylo widziec, dotknac, odczuc wszelkimi zmyslami, rozmawiac, otrzymac laski wszelkie, nie do konca rozumieja.
Polecam lektore "Twierdza Wewnetrzna" Sw. Teresy z Avila.
Dostepne do czytania w linku
http://www.voxdomini.com.pl/duch/mistyka/tw/spis.htm


So paź 03, 2015 10:03
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
remek116 napisał(a):
sapper napisał(a):
Hostia to symboliczne cialo Chrystusa


Nie dla katolików :)


Symbol, zobrazowanie, wyjasnienie, itp. to slowa i zadnie nie jest odpowiednie.
Jesli masz wiare to bedzie ona Cialem Chrystusa, jesli nie masz wiary, bedzie jedynie oplatkiem.

Tak przy okazji, jakie jest Twoje rozumienie uzywania kadzidla podczas Nabozenstwa?
Oraz czym jest dopelnienie sakramentu malzenstwa?


So paź 03, 2015 10:14
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sapper napisał(a):
To nie sa teologiczne definicje, ani zadne tajemnice wiary, Hostia to symboliczne cialo Chrystusa i przyjmujac Hostie przyjmujesz Chrystusa do siebie.

Tak głoszą protestanci i inni ludzie, którzy odrzucili przekazywaną w Kościele prawdę wiary, że w Najświętszym Sakramencie Chrystus jest obecny realnie z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem, a nie symbolicznie.

Znow niewlasciwe slowa i przeczytane w niewlasciwy sposob.

Słowa odczytywane są tak, jak zostały napisane. Jeżeli piszesz "symbolizuje", to będzie to odczytane jako "symbolizuje", a nie "jest".

Cytuj:
Polecam lektore "Twierdza Wewnetrzna" Sw. Teresy z Avila.

Wypowiada się w tam na temat Eucharystii?

sapper napisał(a):
Symbol, zobrazowanie, wyjasnienie, itp. to slowa i zadnie nie jest odpowiednie.

Owszem, bo żadne nie odnosi się do wiary i nauczania Kościoła na temat Najświętszego Sakramentu.

Cytuj:
Jesli masz wiare to bedzie ona Cialem Chrystusa, jesli nie masz wiary, bedzie jedynie oplatkiem.

Co nie jest prawdą. Przeistoczenie sprawia, że chleb staje się dla każdego człowieka realnym Ciałem Chrystusa, a wino Krwią, a nie jedynie dla wierzących. Ktoś może w to nie wierzyć, ale to nie sprawia, że jak przyjmie Komunię Świętą to spożyje jedynie kawałek chleba i odrobinę wina.


So paź 03, 2015 10:23
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Słowa odczytywane są tak, jak zostały napisane. Jeżeli piszesz "symbolizuje", to będzie to odczytane jako "symbolizuje", a nie "jest".


Zadne slowa nie sa w stanie opisac Boga.
Wiec nie lap mnie za slowa.
Jesli bys raczyl przeczytac dziela Sw. Teresy ze zrozumieniem nie bylo by dalszej dyskusji.


So paź 03, 2015 10:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL