Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Następna strona
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Zadam ci jedno proste pytanie, bo jak widzę, znowu zaczynasz kluczyć:
Czy według ciebie po Przeistoczeniu chleb staje się rzeczywistym Ciałem, a wino rzeczywistą Krwią Chrystusa?

Dla duszy, tak.

Nie pytam o duszę.


So paź 03, 2015 17:05
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Czyli tak naprawde sie nie staje? Tylko jak “dusza“ wierzy?
A katechizm kiedys czytales? Czy nie starczylo czasu?


So paź 03, 2015 17:07
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
A co,? sadzisz ze to nasze cialo ma byc zbawione?


Ostatnio edytowano So paź 03, 2015 17:16 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



So paź 03, 2015 17:08
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Dusza zwykle w Biblii oznacza życie ludzkie lub osobę ludzką. W najprostszym ujęciu dusza to osoba. Myślę, że to daje najlepsze wyobrażenie o duszy.

Więcej tutaj i w kolejnym poście medievala: viewtopic.php?p=763909#p763909

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So paź 03, 2015 17:10
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
A co,? sadzisz ze to nasze cialo ma byc zbawione?

Pomijając, że to offtop, to oczywiście, że nasze ciała dostąpią zbawienia. Człowiek składa się z ciała i duszy, a po zmartwychwstaniu otrzymamy ciała chwalebne na wzór ciała Chrystusa po zmartwychwstaniu. :)

Teraz wróćmy do tematu:
Czyli mam rozumieć, że według Ciebie chleb i wino w czasie Przeistoczenia nie stają się rzeczywistymi Ciałem i Krwią Chrystusa, a jedynie na jakiś sposób duchowy?


So paź 03, 2015 17:11
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sapper napisał(a):
A co,? sadzisz ze to nasze cialo ma byc zbawione?

Pomijając, że to offtop, to oczywiście, że nasze ciała dostąpią zbawienia. Człowiek składa się z ciała i duszy, a po zmartwychwstaniu otrzymamy ciała chwalebne na wzór ciała Chrystusa po zmartwychwstaniu. :)

Teraz wróćmy do tematu:
Czyli mam rozumieć, że według Ciebie chleb i wino w czasie Przeistoczenia nie stają się rzeczywistymi Ciałem i Krwią Chrystusa, a jedynie na jakiś sposób duchowy?


Tego nie powiedzialem i jak pisalem wczesniej nie moge pewnych rzeczy tu napisac.
Chociaz?
Wracajac do przykladu lustra, to oplatek stanie sie tez Cialem Chrystusa, ale dla strony materialnej tego lustra pozostanie w formie oplatka i osmaku jak oplatek.
Mysle ze teraz jest to dokladniejsze wyjasnienie.
Zmylilo mnie oddzielenie (wyobrazenie) materialnego ciala od duszy.

A juz chodzilo mi po glowie uzyc przykladu fotonow i iluzorycznej formy materii, ktora jest jedynie energia. :-) Gdzie ta sama energia moze byc raz taka raz inna materia.


So paź 03, 2015 17:33
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Przykład lustra jest całkowicie chybiony, bo w lustrze mamy odbicie rzeczywistości, a w czasie Przeistoczenia nie ma "odbicia" świata duchowego w chlebie, tylko rzeczywista przemiana. Pytanie jest proste: Wierzysz, że następuje przemiana chleba w Ciało, a wina w Krew Chrystusa?


So paź 03, 2015 17:45
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Przykład lustra jest całkowicie chybiony, bo w lustrze mamy odbicie rzeczywistości, a w czasie Przeistoczenia nie ma "odbicia" świata duchowego w chlebie, tylko rzeczywista przemiana. Pytanie jest proste: Wierzysz, że następuje przemiana chleba w Ciało, a wina w Krew Chrystusa?


Jak najbardziej, ale to nie zmienia faktu ze postac-forma oplatka pozostaje dla swiata materialnego.
Mam wrazenie ze w pokretny sposob zadasz ode mnie wyznania wiary na forum. :-)
Nie naleze do ludzi majacych dar objasniania i przelewania mysli na papier.

Lustro mialo byc ta jakby plaszczyzna miedzy swiatem materialnym, a metafizycznym, a nie lustrem jako takie.


So paź 03, 2015 18:00
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Oczywiście, że oczekuję od ciebie wyznania wiary, bo piszesz tak pokrętnie, że nie wiadomo w co wierzysz.


So paź 03, 2015 18:12

Dołączył(a): Pn kwi 15, 2013 12:30
Posty: 17
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Pozwólcie szanowni forumowicze, że się odezwę jako protestant. Otóż nie jest prawdą, że protestanci mówią jedynie o symbolicznym wymiarze eucharystii. Wierzymy w rzeczywistą obecność Chrystusa w eucharystii. Natomiast większość wyznań protestanckich nie definiuje tej obecności przez arystotelesowe pojęcie substancji ale jako obecność duchową. We wcześniejszych wpisach ktoś postulował, żeby czytać jak jest napisane. Brawo. Właśnie o to chodzi. Czy nie jest tak, że bracia katolicy czytają jak jest napisane w ewangelii tylko do momentu jak Pan powiedział, że chleb jest jego ciałem a w kielichu jest krew ? Dalej bracia katolicy zaczynają już czytać z katechizmu, że Pan z duszą, ciałem i Bóstwem obecny jest tak samo w chlebie jak w winie. Czy tak jest napisane w ewangeliach albo w najstarszej relacji o wieczerzy pańskiej w liście do Koryntian ? Dziwi mnie też dlaczego nie stosowane są dosłownie słowa, żeby wszyscy jedli i pili ?


So paź 03, 2015 21:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Myślę, że zgadzamy się co do jednego: Pan Jezus jest realnie obecny w Eucharystii. W to wierzyli Apostołowie i raczej nie wnikali w detale filozoficzne.


So paź 03, 2015 22:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 15, 2013 12:30
Posty: 17
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Dodam jeszcz, protestanckiego rozumienia eucharystii nie należy nazywać herezją nietylko z grzrczności. Herezją jest nazywane przez apostołów zaprzeczanie, że Chrystus przyszedł w ciele i umarł i zmartwychwstał. Przyjmowanie lub nie opartych na Arystotelesie wywodów św. Akwinaty o transsubstancjacji nie powinno być traktowane w kategoriach herezji czy ortodoksji.


So paź 03, 2015 22:09
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Dzis , wiekszosc dba bardziej co inni o nich mowia i mysla , zamiast zastanawiac sie jak wygladaja w oczach Boga.


So paź 03, 2015 22:18
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
śwjacenty napisał(a):
Dodam jeszcz, protestanckiego rozumienia eucharystii nie należy nazywać herezją nietylko z grzrczności. Herezją jest nazywane przez apostołów zaprzeczanie, że Chrystus przyszedł w ciele i umarł i zmartwychwstał. Przyjmowanie lub nie opartych na Arystotelesie wywodów św. Akwinaty o transsubstancjacji nie powinno być traktowane w kategoriach herezji czy ortodoksji.

Doktryna transsubstancjacji nie jest próbą odpowiedzi na pytanie: "Czy Chrystus obecny jest realnie w Eucharystii?", ale na pytanie "Jak Chrystus obecny jest realne w Eucharystii?"

Akwinata, jak każdy katolik przyjmuje, że Chrystus jest w niej realnie obecny i próbuje znaleźć wyjaśnienie na gruncie przyjmowanego przez jemu współczesnych sposobu wyjaśniania świata.

Nikt z nas nie twierdzi, że to jedyne możliwe spójne logicznie wyjaśnienie tego "jak".
Ile systemów filozoficznych i aparatów pojęciowych tyle może być wyjaśnień.

Jednak ocena co do herezji ma prawo być zastosowana w przypadku udzielania odpowiedzi na pytanie "czy?"

Ograniczenie się do obecności Chrystusa w eucharystii tylko duchowej nie jest zgodne z nauczaniem Kościoła rzymskiego.
Z innego forum:
Cytuj:
Chociaż jest prawdą, że Bóg jest obecny wszędzie, a przez Łaskę jest obecny w każdej duszy będącej w Łasce uświęcającej, to jednak jest to obecność duchowa.
Natomiast obecność eucharystyczna jest obecnością Pana Jezusa z Jego Ciałem i Krwią, Duszą i Bóstwem, jest całkowicie unikalną i realną obecnością.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 03, 2015 23:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
medieval_man napisał(a):



Z innego forum:
Cytuj:
Chociaż jest prawdą, że Bóg jest obecny wszędzie, a przez Łaskę jest obecny w każdej duszy będącej w Łasce uświęcającej, to jednak jest to obecność duchowa.


Tylko, co to znaczy? Czy chodzi o to, że Bóg jest obecny wszędzie, w tym duszy ludzkiej jako Duch Święty?


So paź 03, 2015 23:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL