Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna strona
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
remek116 napisał(a):
sapper napisał(a):
Ale to nie jest twoje lopatologiczne wyjasnienie, tylko odwolanie sie do wypowiedzi innych.


Ok, drogi panie sapper trzeba zrozumieć jedną podstawową kwestię. Nauka o przeistoczeniu albo inaczej mówiąc o transsubstancjacji nie zrodziła się w I czy II wieku istnienia Kościoła. To zagadnienie w Kościele było opracowywane w kontekście pewnej metafizyki (przede wszystkim Arystotelesa). W związku z tym, dochodzimy do momentu w którym łopatologia, której się domagasz musi wskoczyć na poziom filozofii. Skoro chcesz dociekać istoty sprawy, a więc pytanie na dobry początek: czy potrafisz posługiwać się narzędziami (językiem, myśleniem) filozoficznym? Bo jak sam zauważyłeś, jeśli nie rozumiesz pewnych zasad (np. metafizyki Arystotelesa) to się nie dogadamy i nic nie zrozumiesz bo to tak jakbyś chciał rozróżniać kolory uszami 8)

Dysponujesz narzędziami do takiej dyskusji?
Od razu zaznaczam, że przynajmniej ja nie mam zamiaru wprowadzać Cię w podstawy arystotelesowskiej metafizyki i pewnych koncepcji scholastycznych, bo po prostu nie mam na to czasu i ochoty. Jeśli jednak masz odpowiednie narzędzi do rozmowy to możemy zmierzyć się z tematem.
Mam nadzieję wtedy z pomocą medieval_man :)



Hmmmm.... Narzedzie mam, i ma je kazdy, jest nim Dusza.
Nie mam tylko pewnosci czy powinienem rozpoczynac taka dyskusje, jako ze nie wszystko co wiem bedzie wlasciwie zrozumiane, a takze o wielu rzeczach wolal bym nie pisac, a wiem ze wyjasniajac niektore szczegoly moze sie okazac ze beda wymagane i bede musial je pominac nie dajac pelnego wyjasnienia.


So paź 03, 2015 15:54
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
To jak coś nie będzie zrozumiane, to poprosimy o dokładniejsze wyjaśnienie. Teraz zaś zasuwaj z opisaniem jak rozumiesz Przeistoczenie.


So paź 03, 2015 16:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
remek116 napisał(a):



Od razu zaznaczam, że przynajmniej ja nie mam zamiaru wprowadzać Cię w podstawy arystotelesowskiej metafizyki i pewnych koncepcji scholastycznych, bo po prostu nie mam na to czasu i ochoty. Jeśli jednak masz odpowiednie narzędzi do rozmowy to możemy zmierzyć się z tematem.
Mam nadzieję wtedy z pomocą medieval_man :)


Może warto założyć taki wątek? Jest nawet książka: Jana Bigaja Zrozumieć metafizykę.


So paź 03, 2015 16:02
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
proteom napisał(a):
sapper napisał(a):





Tak, to jest kwestia wiary, a okreslenie "wiara czyni cuda" jest w mojej opinii doslowne.
Wierzac (nie pozornie, tylko prawdziwie i szczerze w pelnym tych slow znaczeniu), mozesz uaktywnic swoj "wewnetrzny przyrzad pomiarowy", ktorym jest dusza.
Jedno takie prawdziwe uaktywnienie da ci wynik ktorego nigdy nie zapomnisz, a rozlaka z Bogiem bedzie ci najwiekszym cierpieniem.


Taka wypowiedż jest już poza analizą filozoficzną, nie mówiąc już naukową. Dusza poznaje poprzez zmysły i rozum, a te są omylne. Prawdziwa i szczera wiara - co przez to rozumiesz? Czyjeś deklaracje, uczestnictwo w rytuałach, przeżycia? Jestem sceptyczny wobec tych, którzy twierdzą, że mają prawdziwą i szczerą wiarę, bo poza ich deklaracjami, nie mam możliwości tego potwierdzić.


Mozesz je sam sobie potwierdzic odrzucajac chocby na krotki czas wszelkie ziemskie potrzeby itp.
Nie sadze aby to bylo latwe na poczatku, ale tak jak pisalem o prawdziwej i szczerej wierze, tak i tak samo i prawdziwie musisz odrzucic, mozna by powiedziec wszelki kontakt ze swiatem, potrzebami ziemskimi i otoczeniem, gdyz nawet nieznaczne mysli o tym rozpraszaja wiare, ktora jest potrzebna do uaktywnienia duszy.
Dziwnie to wyszlo, takie jakby naukowe wyjasnienie wiary. :-)


So paź 03, 2015 16:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):


I tu wlasnie jest ten sam watek co z "Zapachem Swietych", oraz opisami Sw. Teresy w "Twierdzy Wewnetrznej".
Zrozumiesz je to zrozumiesz wszystko.


O jakie rozumienie Ci chodzi? O takie: Osoba X rozumie przedmiot Y, gdy zna sens przedmiotu Y. W szczególności osoba X rozumie wyrażenie Y, gdy zna sens wyrażenia Y. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozumienie


So paź 03, 2015 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
[


Nie sadze aby to bylo latwe na poczatku, ale tak jak pisalem o prawdziwej i szczerej wierze, tak i tak samo i prawdziwie musisz odrzucic, mozna by powiedziec wszelki kontakt ze swiatem, potrzebami ziemskimi i otoczeniem, gdyz nawet nieznaczne mysli o tym rozpraszaja wiare, ktora jest potrzebna do uaktywnienia duszy.


Tylko nie podałeś mi swoich:
1. kryteriów: prawdziwej i szczerej wiary.
2. Wiary w co?


So paź 03, 2015 16:10
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
To jak coś nie będzie zrozumiane, to poprosimy o dokładniejsze wyjaśnienie. Teraz zaś zasuwaj z opisaniem jak rozumiesz Przeistoczenie.


To nie taki prosty temat i bedzie wymagal stopniowego naprowadzania na zrozumienie, a jak wiem z doswiadczenia na forach, to sedno sprawy latwo zginie wsrod nieodpowiednich postow i trolowania.

Ale przynajmniej sprobuje.
Trzeba by zaczac od starozytnosci i tradycji mumifikacji zwlok, np. w egipcie i przylozyc to dla porownania do istniejacych przypadkow cial Swietych ktore nie ulegaja rozkladowi nawet przez stulecia.
O ich zapachach i relikwiach.


So paź 03, 2015 16:15
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
proteom napisał(a):
sapper napisał(a):
[


Nie sadze aby to bylo latwe na poczatku, ale tak jak pisalem o prawdziwej i szczerej wierze, tak i tak samo i prawdziwie musisz odrzucic, mozna by powiedziec wszelki kontakt ze swiatem, potrzebami ziemskimi i otoczeniem, gdyz nawet nieznaczne mysli o tym rozpraszaja wiare, ktora jest potrzebna do uaktywnienia duszy.


Tylko nie podałeś mi swoich:
1. kryteriów: prawdziwej i szczerej wiary.
2. Wiary w co?


Ad. 1 Tego nie da sie okreslic przez kogos innego, sam powinienes to wiedziec.
Ad.2 Jak to wiary w co? Mowimy tu o wierze w Boga.

Zanim dalej bedziemy prowadzic bezowocna wymiane postow sprobuj przeczytac "Twierdza Wewnetrzna" Sw. Teresy.
Da ci t5o troche wyobrazenia jak to wyglada od strony kogos kto tego doznal.


Ostatnio edytowano So paź 03, 2015 16:23 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



So paź 03, 2015 16:17
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
To jak coś nie będzie zrozumiane, to poprosimy o dokładniejsze wyjaśnienie. Teraz zaś zasuwaj z opisaniem jak rozumiesz Przeistoczenie.


To nie taki prosty temat i bedzie wymagal stopniowego naprowadzania na zrozumienie,

Tu masz opisać swoje zrozumienie, a nie robić nam wykład tego, w co mamy uwierzyć. Daruj więc sobie naprowadzanie i pisz prosto z mostu jak na faceta przystało. I pamiętaj, że prosimy o to, abyś opisał nam jak rozumiesz Przeistoczenie, a nie pisał o zapachu ciał świętych po śmierci bo to zupełnie inny temat.


So paź 03, 2015 16:21
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sapper napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
To jak coś nie będzie zrozumiane, to poprosimy o dokładniejsze wyjaśnienie. Teraz zaś zasuwaj z opisaniem jak rozumiesz Przeistoczenie.


To nie taki prosty temat i bedzie wymagal stopniowego naprowadzania na zrozumienie,

Tu masz opisać swoje zrozumienie, a nie robić nam wykład tego, w co mamy uwierzyć. Daruj więc sobie naprowadzanie i pisz prosto z mostu jak na faceta przystało. I pamiętaj, że prosimy o to, abyś opisał nam jak rozumiesz Przeistoczenie, a nie pisał o zapachu ciał świętych po śmierci bo to zupełnie inny temat.


Dla ziemskiego bytu to moze i oddzielny temat, a jego zrozumienie i wyjasnienie jest nieodlaczne z caloscia wiary, wiec jesli chcesz odemnie uslyszec wyjasnienie to musial bym napisac tu dzielo zblizone do dziela Sw. Teresy.
Dlatego wlasnie polecalem i polecam jego przeczytanie ze zrozumieniem.
Nie wszyscy beda rozumieli, ale wielu tak.


So paź 03, 2015 16:28
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Widzę, że zaczynasz uniki. Nie musisz tutaj nam pisać wielkich dzieł. Wystarczy jak w kilku-kilkunastu zdaniach opiszesz swoje rozumienie nauczania o Przeistoczeniu, którego dotyczy ten temat. Mam nadzieję, że wiesz co to za nauczanie...


So paź 03, 2015 16:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Dla ziemskiego bytu to moze i oddzielny temat, a jego zrozumienie i wyjasnienie jest nieodlaczne z caloscia wiary, wiec jesli chcesz odemnie uslyszec wyjasnienie to musial bym napisac tu dzielo zblizone do dziela Sw. Teresy.
Dlatego wlasnie polecalem i polecam jego przeczytanie ze zrozumieniem.
Nie wszyscy beda rozumieli, ale wielu tak.


Ok to może inaczej, powiedz co ma wspólnego dogmat o przeistoczeniu z zapachem świętych?


So paź 03, 2015 16:34
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
remek116 napisał(a):
sapper napisał(a):
Dla ziemskiego bytu to moze i oddzielny temat, a jego zrozumienie i wyjasnienie jest nieodlaczne z caloscia wiary, wiec jesli chcesz odemnie uslyszec wyjasnienie to musial bym napisac tu dzielo zblizone do dziela Sw. Teresy.
Dlatego wlasnie polecalem i polecam jego przeczytanie ze zrozumieniem.
Nie wszyscy beda rozumieli, ale wielu tak.


Ok to może inaczej, powiedz co ma wspólnego dogmat o przeistoczeniu z zapachem świętych?

Szukalem jakiegos przykladu i przyszedl mi do glowy przyklad lustra.
W swiecie materialnym jest to oplatek o smaku i zapachu jaki ma, a po przeistoczeniu jego odbiciem w lustrze jakoby w swiecie metafizycznym staje sie cialem Chrystusa.
Dla ciala ziemskiego jest ciagle w formie oplatka, ale dla duszy Cialem Chrystusa.


Ostatnio edytowano So paź 03, 2015 17:00 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



So paź 03, 2015 16:54
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zadam ci jedno proste pytanie, bo jak widzę, znowu zaczynasz kluczyć:
Czy według ciebie po Przeistoczeniu chleb staje się rzeczywistym Ciałem, a wino rzeczywistą Krwią Chrystusa?


So paź 03, 2015 16:57
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Zadam ci jedno proste pytanie, bo jak widzę, znowu zaczynasz kluczyć:
Czy według ciebie po Przeistoczeniu chleb staje się rzeczywistym Ciałem, a wino rzeczywistą Krwią Chrystusa?


Dla duszy, tak.

Czyzbys uwazal ze to nasze cialo ma byc zbawione?


Ostatnio edytowano So paź 03, 2015 17:06 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



So paź 03, 2015 17:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL