Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
@sapper, czy przy Przeistoczeniu sa slowa “To bedzie Cialo moje, jak bedziesz wierzyl“? czy po prostu:“ To jest Cialo moje“?
Pamietaj, ze powiedzial je Ten, ktory mowil, ze mowa ma byc jasna i prosta. Bez ozdobnikow i udziwnien.


So paź 03, 2015 10:42
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Słowa odczytywane są tak, jak zostały napisane. Jeżeli piszesz "symbolizuje", to będzie to odczytane jako "symbolizuje", a nie "jest".

Zadne slowa nie sa w stanie opisac Boga.

Nie są w stanie opisać Boga w pełni, ale mogą w przybliżeniu. :)

Cytuj:
Wiec nie lap mnie za slowa.

Rozmawiamy w konkretnym języku, w którym słowa mają konkretne znaczenia. Jeżeli chcesz być dobrze zrozumiany to pisz tak, aby Twoja wypowiedź była jasna i klarowna. :D

Oczywiście, wracając do tematu, pisanie o Najświetszym Sakramencie, że obecność Chrystusa w nich jest symboliczna, jest błędem i herezją w świetle nauczania Kościoła katolickiego.

Cytuj:
Jesli bys raczyl przeczytac dziela Sw. Teresy ze zrozumieniem nie bylo by dalszej dyskusji.

Gdybyś raczył wskazać konkretny fragment tekstów tej świętej, który dotyczy tego tematu, to pewnie bym przeczytał. :)


So paź 03, 2015 10:50
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Slowo "symbolizuje" jest jedynie ludzkim opisem materialnej roznicy miedzy prawdziwym Czlowieczym cialem Chrystusa, a chebem, czy jak w tym przypadku oplatkiem.
Wszelkie opisy sa po to aby umysl ludzki mogl lepiej pojac to co nielatwo pojac-zrozumiec.
Co do prac Sw. Teresy to czytajac ze zrozumieniem calosc, zrozumiesz ze tymi samymi slowami opisuje prawie wszystko. W tym sensie, ze aby rozumiec ktorakolwiek kwestie trzeba za kazdym razem czytac i rozumiec calosc.


So paź 03, 2015 11:08
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Slowo "symbolizuje" jest jedynie ludzkim opisem materialnej roznicy miedzy prawdziwym Czlowieczym cialem Chrystusa, a chebem, czy jak w tym przypadku oplatkiem.

W tym momencie piszesz z perspektywy protestanckiej. Oni uważają, że chleb i wino są symbolami Ciała i Krwi Chrystusa. W Kościele, idąc za Chrystusem i Apostołami, głosimy rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, czyli z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem.

Cytuj:
Wszelkie opisy sa po to aby umysl ludzki mogl lepiej pojac to co nielatwo pojac-zrozumiec.

Czyje opisy? Nauczanie Kościoła opisuje czym jest Najświętszy Sakrament tak jak się rzeczy mają.


So paź 03, 2015 11:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Jesli masz wiare to bedzie ona Cialem Chrystusa, jesli nie masz wiary, bedzie jedynie oplatkiem.

Bzdura, moja czy Twoja wiara nie ma wpływu na fakt przeistoczenia. Na Mszę mogą przyjść nawet sami ateiści i to nie ma żadnego wpływu na to czy nastąpi transsubstancjacja.

sapper napisał(a):
Tak przy okazji, jakie jest Twoje rozumienie uzywania kadzidla podczas Nabozenstwa?

Nie wiem przy jakiej okazji stawiasz to pytanie, ale ok, mogę odpowiedzieć :). Lubię zapach kadziła i nieraz zastanawiam się czy ksiądz zanurzony w jego oparach nie dostanie ataku kaszlu, albo duszności, póki co żaden nie dostał (przynajmniej wtedy kiedy uczestniczyłem w różnych nabożeństwach).

sapper napisał(a):
Oraz czym jest dopelnienie sakramentu malzenstwa?

Odpowiadając językiem Biblii: oboje stają się jednym ciałem.


So paź 03, 2015 11:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Slowo "symbolizuje" jest jedynie ludzkim opisem materialnej roznicy miedzy prawdziwym Czlowieczym cialem Chrystusa, a chebem, czy jak w tym przypadku oplatkiem.

Nie ma żadnej "materialnej", czyli akcydentalnej różnicy między Ciałem Chrystusa a chlebem.

Spożywając chleb, spożywasz realne, co do istoty Ciało Pańskie, a nie symbol Ciała Pańskiego.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 03, 2015 11:18
Zobacz profil WWW
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
medieval_man napisał(a):
sapper napisał(a):
Slowo "symbolizuje" jest jedynie ludzkim opisem materialnej roznicy miedzy prawdziwym Czlowieczym cialem Chrystusa, a chebem, czy jak w tym przypadku oplatkiem.

Nie ma żadnej "materialnej", czyli akcydentalnej różnicy między Ciałem Chrystusa a chlebem.

Spożywając chleb, spożywasz realne, co do istoty Ciało Pańskie, a nie symbol Ciała Pańskiego.

Materialna to ta wizualna, namacalna roznica, a nie duchowa.
Od poczatku staram sie wyjasnic-poprawic ten blad mojego opisu i widze ze niektorzy trwaja uparcie w przekonaniu ktorego sami nie rozumieja.
Symbolika sluzy do przelozenia materialnych opisow na rzeczy niematerialne dajac tym samym glebsze i latwiejsze ich zrozumienie.


So paź 03, 2015 11:33
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Pisząc o symbolice w Najświętszym Sakramencie automatycznie stawiasz się po stronie herezji protestanckiej na ten temat. Obecność Chrystusa w Eucharystii jest realna, a nie symboliczna.


So paź 03, 2015 11:38
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
remek116 napisał(a):
sapper napisał(a):
Jesli masz wiare to bedzie ona Cialem Chrystusa, jesli nie masz wiary, bedzie jedynie oplatkiem.

Bzdura, moja czy Twoja wiara nie ma wpływu na fakt przeistoczenia. Na Mszę mogą przyjść nawet sami ateiści i to nie ma żadnego wpływu na to czy nastąpi transsubstancjacja.

sapper napisał(a):
Tak przy okazji, jakie jest Twoje rozumienie uzywania kadzidla podczas Nabozenstwa?

Nie wiem przy jakiej okazji stawiasz to pytanie, ale ok, mogę odpowiedzieć :). Lubię zapach kadziła i nieraz zastanawiam się czy ksiądz zanurzony w jego oparach nie dostanie ataku kaszlu, albo duszności, póki co żaden nie dostał (przynajmniej wtedy kiedy uczestniczyłem w różnych nabożeństwach).

sapper napisał(a):
Oraz czym jest dopelnienie sakramentu malzenstwa?

Odpowiadając językiem Biblii: oboje stają się jednym ciałem.


Ateista nie moze byc Prezbiterem.

Kadzidlo, a wlasciwie mieszanka zywic i ziol to zapach Chrystusa , a kadzenie jest przygotowaniem Prezbiterium do jego przyjscia i obecnosci.


So paź 03, 2015 11:43
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Obecność Chrystusa w Eucharystii jest realna, a nie symboliczna.


Wcale temu nie zaprzeczam.
To jedynie Ty opacznie interpretujesz moje wypowiedzi.
To ze Ty jestes tu wyksztalcony nie oznacza ze wszyscy wierni beda tak samo rozumieli Prawdy Boze.
Wyobraz sobie jak bys wytlumaczyl to komus kto nie ma nawet podstawowego wyksztalcenia i nie pojmuje jak to mozliwe aby malutki oplatek mogl by byc prawdziwym Cialem Chrystusa i nie pomyslal ze Chrystus mial za zycia postac oplatka?


So paź 03, 2015 11:51
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Obecność Chrystusa w Eucharystii jest realna, a nie symboliczna.

Wcale temu nie zaprzeczam.
To jedynie Ty opacznie interpretujesz moje wypowiedzi.

Czytam je tak, jak zapisałeś. Jeżeli piszesz, że "Hostia to symboliczne ciało Chrystusa" to tak to odczytuję. Słowo "symboliczne" nie ma tego samego znaczenia co "rzeczywiste" czy "realne", więc nie można ich używać zamiennie.

Cytuj:
To ze Ty jestes tu wyksztalcony nie oznacza ze wszyscy wierni beda tak samo rozumieli Prawdy Boze.

Doskonałe zrozumienie nie jest konieczne do wiary.

Cytuj:
Wyobraz sobie jak bys wytlumaczyl to komus kto nie ma nawet podstawowego wyksztalcenia i nie pojmuje jak to mozliwe aby malutki oplatek mogl by byc prawdziwym Cialem Chrystusa i nie pomyslal ze Chrystus mial za zycia postac oplatka?

Tłumaczyłbym tak, jak podaje Kościół i nie wprowadzał w błąd mówiąc, że "Hostia to symboliczne ciało Chrystusa".


So paź 03, 2015 11:56
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Pisząc o symbolice w Najświętszym Sakramencie automatycznie stawiasz się po stronie herezji protestanckiej na ten temat.


Zgadnij co przypomina mi Twoja wypowiedz?

Hmmmm. ...... Inkwizycje? :-(


So paź 03, 2015 12:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Ateista nie moze byc Prezbiterem.

Ale ateizm nie jest przypisany do natury ludzkiej. Nawrócenie może nastąpić w dowolnym momencie życia człowieka, podobnie proces odwrotny. Zdarza się, że ludzie tracą wiarę (tak, księża też), sugerujesz może, że jak ksiądz po kilku latach już nie wierzy to na Mszy nie nastąpi przeistoczenie? :D Od Soboru Trydenckiego do SWII miało znaczenie takie zjawisko jak intencja habitualna i aktualna głównego celebransa*, tzn. kiedyś dla ważności przeistoczenia znaczenie miała intencja aktualna (co oczywiście nie oznacza, że teraz jest inaczej) i tylko taka, dziś natomiast wystarczy "jedynie" intencja habitualna.

* Medieval proszę popraw mnie jeśli coś przekręciłem.


So paź 03, 2015 12:02
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Pisząc o symbolice w Najświętszym Sakramencie automatycznie stawiasz się po stronie herezji protestanckiej na ten temat.

Zgadnij co przypomina mi Twoja wypowiedz?
Hmmmm. ...... Inkwizycje? :-(

Herezja to jest coś, co ciągle się pojawia i jest obecne, a nie czymś, co było w przeszłości i nagle zniknęło. To, że nie nazywamy obecnych protestantów heretykami (bo większość z nich nigdy nie wierzyła w to, co głosi Kościół), nie zmienia faktu, że np. nauczanie o symbolicznej obecności Chrystusa w Eucharystii jest herezją.


So paź 03, 2015 12:04
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):

Kadzidlo, a wlasciwie mieszanka zywic i ziol to zapach Chrystusa , a kadzenie jest przygotowaniem Prezbiterium do jego przyjscia i obecnosci.

Czy uwazasz kadzidlo za niezbedna do Przeistoczenia czesc Eucharystii?
Moze jednak niekoniecznie? To jest po prostu symbol.

http://www.katolik.pl/wonny-dym-kadzidl ... 16,cz.html
http://ps-po.pl/2011/10/18/symbole-litu ... o-wonnosc/


So paź 03, 2015 12:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL