Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Napisalem co napisalem i pozniej staralem sie poprawic ten blad, ale je widze nikt nawet nie probuje zrozumiec wyjasnien roznicy ktora spowodowala zle zrozumienie mojej wypowiedzi.

Dziwnie wyglądała ta próba "naprawiania" w momencie, kiedy szedłeś w zaparte i nawet nie wspomniałeś, że po prostu popełniłeś błąd używając słowa "symbolizuje". I o jakich wyjaśnieniach piszesz, bo jakoś ich nie zauważyłem...?

sapper napisał(a):
Czy jest tu ktos kto moze to lopatologicznie objasnic?

Łopatologicznie wyjaśnić co? Czym jest Przeistoczenie uczą się dzieci w II klasie szkoły podstawowej.


So paź 03, 2015 14:35
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sapper napisał(a):
Napisalem co napisalem i pozniej staralem sie poprawic ten blad, ale je widze nikt nawet nie probuje zrozumiec wyjasnien roznicy ktora spowodowala zle zrozumienie mojej wypowiedzi.

Dziwnie wyglądała ta próba "naprawiania" w momencie, kiedy szedłeś w zaparte i nawet nie wspomniałeś, że po prostu popełniłeś błąd używając słowa "symbolizuje". I o jakich wyjaśnieniach piszesz, bo jakoś ich nie zauważyłem...?

sapper napisał(a):
Czy jest tu ktos kto moze to lopatologicznie objasnic?

Łopatologicznie wyjaśnić co? Czym jest Przeistoczenie uczą się dzieci w II klasie szkoły podstawowej.


Wiec pewnie jako moderator jestes juz w wyzszych klasach i moglbys mam (mi) grzesznikom i niewiernym to wyjasnic i naprowadzic na wlasciwa droge.


So paź 03, 2015 14:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Za katechizmem dziecka pierwszokomunijnego:

86.Co to jest Najświętsza Eucharystia?
Najświętsza Eucharystia jest to prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina.

90.Co to jest Komunia święta?
Przyjmowanie Najświętszego Sakramentu czyli spożywanie Ciała i Krwi Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina nazywamy Komunią świętą. We Mszy świętej kapłan i wierni przyjmują Komunię świętą.


So paź 03, 2015 15:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
medieval_man napisał(a):
nie ma mowy o żadnych narządach, włosach, itp.
Transsubstancjacja - chodzi o metafizyczne kategorie bytu zaproponowane jako narzędzia rozróżniania bytów przez Arystotelesa.

W skrócie, każdy byt materialny można określić przez to, co jest jego istotą (istotą kamienia jest "kamienność", drewna - "drewnowatość", itd) i co jest jego przypadłością (waga, kolor, gęstość, kształt, skład - kamienia czy drewna).


Ciekawi mnie, czy f.arystotelesowska (metafizyczne kategorie bytu) ma jakieś potwierdzenie w np. nauce, czy to tylko dogmaty/aksjomaty w które trzeba wierzyć. Według niektórych koncepcji metafizyki, jej przedmiot leży poza obrębem doświadczenia. Dlatego metafizykę krytykuje się z pozycji sceptycznych, empirystycznych, pozytywistycznych i scjentystycznych.


So paź 03, 2015 15:03
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
remek116 napisał(a):
Za katechizmem dziecka pierwszokomunijnego:

86.Co to jest Najświętsza Eucharystia?
Najświętsza Eucharystia jest to prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina.

90.Co to jest Komunia święta?
Przyjmowanie Najświętszego Sakramentu czyli spożywanie Ciała i Krwi Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina nazywamy Komunią świętą. We Mszy świętej kapłan i wierni przyjmują Komunię świętą.


Chodzilo o Przeistoczenie, i czym ono jest i jak sie odbywa.


So paź 03, 2015 15:11
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
proteom napisał(a):
medieval_man napisał(a):
nie ma mowy o żadnych narządach, włosach, itp.
Transsubstancjacja - chodzi o metafizyczne kategorie bytu zaproponowane jako narzędzia rozróżniania bytów przez Arystotelesa.

W skrócie, każdy byt materialny można określić przez to, co jest jego istotą (istotą kamienia jest "kamienność", drewna - "drewnowatość", itd) i co jest jego przypadłością (waga, kolor, gęstość, kształt, skład - kamienia czy drewna).


Ciekawi mnie, czy f.arystotelesowska (metafizyczne kategorie bytu) ma jakieś potwierdzenie w np. nauce, czy to tylko dogmaty/aksjomaty w które trzeba wierzyć. Według niektórych koncepcji metafizyki, jej przedmiot leży poza obrębem doświadczenia. Dlatego metafizykę krytykuje się z pozycji sceptycznych, empirystycznych, pozytywistycznych i scjentystycznych.

Podstawa jest rzetelnosc udowadniania, co wiaze sie z uzyciem odpowiedniego miernika.
Moze zabrzmi to dziwnie ale do pomiaru Voltow uzywac nalezy voltomierza, a nie amperomierza, tak i do pomiaru (udowadniania) zjawisk i rzeczy metafizycznych powinny byc uzywane mierniki metafizyczne, a nie fizyczne.
To samo tyczy zmyslow, smaku nie mozesz sprawdzac sluchem, czy wachac uszami, a chcac naukowo udowodnic zjawiska metafizyczne to jak proba rozrozniania kolorow uszami. :-)


So paź 03, 2015 15:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
remek116 napisał(a):
Za katechizmem dziecka pierwszokomunijnego:


Najświętsza Eucharystia jest to prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina.



Tylko: co to znaczy? Prawdziwe=realne=empiryczne?


So paź 03, 2015 15:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Chodzilo o Przeistoczenie, i czym ono jest i jak sie odbywa.


"Pouczony o tym i pełen niezachwianej wiary, że to, co się zdaje być chlebem, nie jest chlebem, chociaż takie wrażenie daje smak, lecz ciałem Chrystusa, a co się zdaje być winem, nie jest winem, choć się tak smakowi wydaje, ale krwią Chrystusa umocnij serce twoje, pożywając ten chleb jako duchowy i rozwesel oblicze twej duszy." (Cyryl Jerozolimski, Katecheza mystagogiczna 22,9)


So paź 03, 2015 15:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):



Moze zabrzmi to dziwnie ale do pomiaru Voltow uzywac nalezy voltomierza, a nie amperomierza, tak i do pomiaru (udowadniania) zjawisk i rzeczy metafizycznych powinny byc uzywane mierniki metafizyczne, a nie fizyczne.


Podaj mi proszę, te mierniki metafizyczne i na ile są one wiarygodne? Moim zdaniem, trudno będzie stworzyć takie obiektywne narzędzia do pomiaru/udowadniania zjawisk i rzeczy metafizycznych. To raczej kwestia założeń metafizycznych danej filozofii, czyli kwestia wiary.


So paź 03, 2015 15:30
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
remek116 napisał(a):
sapper napisał(a):
Chodzilo o Przeistoczenie, i czym ono jest i jak sie odbywa.


"Pouczony o tym i pełen niezachwianej wiary, że to, co się zdaje być chlebem, nie jest chlebem, chociaż takie wrażenie daje smak, lecz ciałem Chrystusa, a co się zdaje być winem, nie jest winem, choć się tak smakowi wydaje, ale krwią Chrystusa umocnij serce twoje, pożywając ten chleb jako duchowy i rozwesel oblicze twej duszy." (Cyryl Jerozolimski, Katecheza mystagogiczna 22,9)


Ale to nie jest twoje lopatologiczne wyjasnienie, tylko odwolanie sie do wypowiedzi innych.


So paź 03, 2015 15:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
proteom napisał(a):
Tylko: co to znaczy? Prawdziwe=realne=empiryczne?


Prawdziwe co do istoty, substancja chleba zostaje przemieniona (nie zniszczona, była kiedyś taka teoria tzw. anihilacji) i substancjalnie zmienia się w Ciało.


So paź 03, 2015 15:34
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
proteom napisał(a):
sapper napisał(a):



Moze zabrzmi to dziwnie ale do pomiaru Voltow uzywac nalezy voltomierza, a nie amperomierza, tak i do pomiaru (udowadniania) zjawisk i rzeczy metafizycznych powinny byc uzywane mierniki metafizyczne, a nie fizyczne.


Podaj mi proszę, te mierniki metafizyczne i na ile są one wiarygodne? Moim zdaniem, trudno będzie stworzyć takie obiektywne narzędzia do pomiaru/udowadniania zjawisk i rzeczy metafizycznych. To raczej kwestia założeń metafizycznych danej filozofii, czyli kwestia wiary.


Tak, to jest kwestia wiary, a okreslenie "wiara czyni cuda" jest w mojej opinii doslowne.
Wierzac (nie pozornie, tylko prawdziwie i szczerze w pelnym tych slow znaczeniu), mozesz uaktywnic swoj "wewnetrzny przyrzad pomiarowy", ktorym jest dusza.
Jedno takie prawdziwe uaktywnienie da ci wynik ktorego nigdy nie zapomnisz, a rozlaka z Bogiem bedzie ci najwiekszym cierpieniem.


So paź 03, 2015 15:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):
Ale to nie jest twoje lopatologiczne wyjasnienie, tylko odwolanie sie do wypowiedzi innych.


Ok, drogi panie sapper trzeba zrozumieć jedną podstawową kwestię. Nauka o przeistoczeniu albo inaczej mówiąc o transsubstancjacji nie zrodziła się w I czy II wieku istnienia Kościoła. To zagadnienie w Kościele było opracowywane w kontekście pewnej metafizyki (przede wszystkim Arystotelesa). W związku z tym, dochodzimy do momentu w którym łopatologia, której się domagasz musi wskoczyć na poziom filozofii. Skoro chcesz dociekać istoty sprawy, a więc pytanie na dobry początek: czy potrafisz posługiwać się narzędziami (językiem, myśleniem) filozoficznym? Bo jak sam zauważyłeś, jeśli nie rozumiesz pewnych zasad (np. metafizyki Arystotelesa) to się nie dogadamy i nic nie zrozumiesz bo to tak jakbyś chciał rozróżniać kolory uszami 8)

Dysponujesz narzędziami do takiej dyskusji?
Od razu zaznaczam, że przynajmniej ja nie mam zamiaru wprowadzać Cię w podstawy arystotelesowskiej metafizyki i pewnych koncepcji scholastycznych, bo po prostu nie mam na to czasu i ochoty. Jeśli jednak masz odpowiednie narzędzi do rozmowy to możemy zmierzyć się z tematem.
Mam nadzieję wtedy z pomocą medieval_man :)


So paź 03, 2015 15:46
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
remek116 napisał(a):
proteom napisał(a):
Tylko: co to znaczy? Prawdziwe=realne=empiryczne?


Prawdziwe co do istoty, substancja chleba zostaje przemieniona (nie zniszczona, była kiedyś taka teoria tzw. anihilacji) i substancjalnie zmienia się w Ciało.


I tu wlasnie jest ten sam watek co z "Zapachem Swietych", oraz opisami Sw. Teresy w "Twierdzy Wewnetrznej".
Zrozumiesz je to zrozumiesz wszystko.


So paź 03, 2015 15:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
sapper napisał(a):





Tak, to jest kwestia wiary, a okreslenie "wiara czyni cuda" jest w mojej opinii doslowne.
Wierzac (nie pozornie, tylko prawdziwie i szczerze w pelnym tych slow znaczeniu), mozesz uaktywnic swoj "wewnetrzny przyrzad pomiarowy", ktorym jest dusza.
Jedno takie prawdziwe uaktywnienie da ci wynik ktorego nigdy nie zapomnisz, a rozlaka z Bogiem bedzie ci najwiekszym cierpieniem.


Taka wypowiedż jest już poza analizą filozoficzną, nie mówiąc już naukową. Dusza poznaje poprzez zmysły i rozum, a te są omylne. Prawdziwa i szczera wiara - co przez to rozumiesz? Czyjeś deklaracje, uczestnictwo w rytuałach, przeżycia? Jestem sceptyczny wobec tych, którzy twierdzą, że mają prawdziwą i szczerą wiarę, bo poza ich deklaracjami, nie mam możliwości tego potwierdzić.


So paź 03, 2015 15:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL