Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Następna strona
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Pewnie można się pogubić. Tak jak można pogubić się w dziewiczym poczęciu, rozmnożeniu chleba, chodzeniu po wodzie, zmartwychwstaniu, czy w ogóle w tym, że Bóg istnieje. A dla tych, którzy nie uznają istnienia Boga, jest na pocieszenie pogubienie się w tym, kim są i po co budzą się co rano.

Jest jakiś powód, dla którego wałkujesz pogubienie się spowodowane słowami Jezusa to jest Ciało moje, bardziej niż inne rzeczy?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr mar 28, 2018 8:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
chwat napisał(a):
Pewnie można się pogubić. Tak jak można pogubić się w dziewiczym poczęciu, rozmnożeniu chleba, chodzeniu po wodzie, zmartwychwstaniu, czy w ogóle w tym, że Bóg istnieje. A dla tych, którzy nie uznają istnienia Boga, jest na pocieszenie pogubienie się w tym, kim są i po co budzą się co rano.

Jest jakiś powód, dla którego wałkujesz pogubienie się spowodowane słowami Jezusa to jest Ciało moje, bardziej niż inne rzeczy?


Slowa Jezusa Chrystusa sa bardzo proste, natomiast to co tu przedstawiacie jest tak zagmatwane widocznie zeby wierzacy nie polapal sie o co chodzi, jeszcze jedno co mnie zastanawia , dlaczego wierni otrzymuja tylko chleb a wino wypija prowadzacy Nabozenstwo ? Z gory dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Śr mar 28, 2018 22:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Tu masz dokładnie wyjaśnione:
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/pr ... pod_2.html

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr mar 28, 2018 22:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
amadeus35 napisał(a):
Slowa Jezusa Chrystusa sa bardzo proste, natomiast to co tu przedstawiacie jest tak zagmatwane widocznie zeby wierzacy nie polapal sie o co chodzi, jeszcze jedno co mnie zastanawia
Jezus nazwał się wodą żywą, światłością świata, drzwiami. A dziś kolega wyjał z portfela i pokazał mi córkę.
amadeus35 napisał(a):
dlaczego wierni otrzymuja tylko chleb a wino wypija prowadzacy Nabozenstwo ? Z gory dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz.
Z wygody, po prostu z wygody KK postępuje wbrew temu, co Jezus nakazał. No, może jeszcze ze skąpstwa. Przypieczętowano to na soborze w Konstancji. Na tym samym, na którym zamordowano Husa (wg najnowszych ustaleń historyków jego wyrok był gotowy zanim rozpoczęła się rozprawa).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr mar 28, 2018 22:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
Z wygody, po prostu z wygody KK postępuje wbrew temu, co Jezus nakazał. No, może jeszcze ze skąpstwa. Przypieczętowano to na soborze w Konstancji. Na tym samym, na którym zamordowano Husa (wg najnowszych ustaleń historyków jego wyrok był gotowy zanim rozpoczęła się rozprawa).

Mam nadzieję, że to jest sarkazm. Jeśli nie, proszę podać odpowiednie ustalenia/dokumenty tego soboru, które czarno na białym mówią o skąpstwie oraz na oskarżenie o to, że wyrok na Jana Husa był gotowy przed rozpoczęciem rozprawy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz mar 29, 2018 5:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
amadeus35 napisał(a):
Slowa Jezusa Chrystusa sa bardzo proste, natomiast to co tu przedstawiacie jest tak zagmatwane widocznie zeby wierzacy nie polapal sie o co chodzi, jeszcze jedno co mnie zastanawia , dlaczego wierni otrzymuja tylko chleb a wino wypija prowadzacy Nabozenstwo ?

Nie wiesz dlaczego wierni otrzymują tylko chleb?
Żeby zrozumieć słowa bierzcie i jedzcie to jest Ciało moje i uznać je za proste, raczej nie można nie wiedzieć czemu wierni otrzymują tylko chleb, bo to jest kluczem do rozumienia człowieka jako całości w myśleniu i języku Żydów, posługujących się zwrotem "ciało i krew". Tym samym językiem posługiwał się również Jezus w Wieczerniku.

A jeśli twierdzisz, że słowa Jezusa są bardzo proste, to odpowiedz na proste pytanie, które się tu pojawia, czy w hostii przyjmuje się Jezusa fizycznie czy duchowo?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz mar 29, 2018 6:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
Z wygody, po prostu z wygody KK postępuje wbrew temu, co Jezus nakazał

Jezus starał się pokazać czym jest wiara w Niego. Jezus dał również władzę swojemu Kościołowi do podejmowania decyzji i dokonywania zmian rzeczy drugorzędnych i powierzchownych tak, aby cały czas wyrażały żywą wiarę. Jedną z takich decyzji Kościoła, jest udzielanie Komunii wiernym pod jedną postacią (najczęściej).

Jeśli literalnie chcesz rozumieć słowa Jezusa, to cofasz się w czasy faryzeuszy, przedmiotowo traktujących wiarę. Faryzeusz modlący się do Boga i dziękujący Mu (Łk 18.9), wszystko robił prawidłowo i zgodnie z nakazami i literą prawa. Celnik niczego nie robił, a to co robił było prawdopodobnie niezgodne z nakazami prawa i było sprzeciwianiem się Bogu, a mimo wszystko to jednak on odszedł usprawiedliwony. Jak to możliwe? Przecież to u faryzeusza wszystko powinno w najlepszym porządku, on spełniał wszystkie nakazy. Chyba trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie "po co" robię to co robię, a nie tylko "co" robię.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz mar 29, 2018 6:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
amadeus35 napisał(a):
Slowa Jezusa Chrystusa sa bardzo proste, natomiast to co tu przedstawiacie jest tak zagmatwane widocznie zeby wierzacy nie polapal sie o co chodzi, jeszcze jedno co mnie zastanawia
Jezus nazwał się wodą żywą, światłością świata, drzwiami. A dziś kolega wyjał z portfela i pokazał mi córkę.
amadeus35 napisał(a):
dlaczego wierni otrzymuja tylko chleb a wino wypija prowadzacy Nabozenstwo ? Z gory dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz.
Z wygody, po prostu z wygody KK postępuje wbrew temu, co Jezus nakazał. No, może jeszcze ze skąpstwa. Przypieczętowano to na soborze w Konstancji. Na tym samym, na którym zamordowano Husa (wg najnowszych ustaleń historyków jego wyrok był gotowy zanim rozpoczęła się rozprawa).


To znaczy ze nie praktykuja to co Jezus Chrystus nasz Pan i Zbawiciel nakazal, to jaki ma sens taka ``niekompletna ``Ostatnia Wieczerza ?

_________________
Bog jest Miloscia :)


Cz mar 29, 2018 7:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Z wygody, po prostu z wygody KK postępuje wbrew temu, co Jezus nakazał. No, może jeszcze ze skąpstwa. Przypieczętowano to na soborze w Konstancji. Na tym samym, na którym zamordowano Husa (wg najnowszych ustaleń historyków jego wyrok był gotowy zanim rozpoczęła się rozprawa).

Mam nadzieję, że to jest sarkazm. Jeśli nie, proszę podać odpowiednie ustalenia/dokumenty tego soboru, które czarno na białym mówią o skąpstwie oraz na oskarżenie o to, że wyrok na Jana Husa był gotowy przed rozpoczęciem rozprawy.

Sarkazm to nie jest, to ironia: wino tanie nie było.
Dokumenty soboru nie przekażą tobie, ze "sąd" nad Husem był tak na prawdę mordem sadowym. A to, że nie był to uczciwy proces to nawet nie tajemnica poliszynela, to ci (prawie) każdy historyk powie.
Nie pamiętam gdzie i kiedy pierwszy raz przeczytałem, że wyrok był z góry przygotowany. Możliwe, ze na www.husitstvi.cz/forum, a może i wczesniej. A ze nie jest to mój dzisiejszy wymysł, to mogę tak na szybko wskazać tylko Wojtka Drewniaka Ja sem reformatorek! - Jan Hus i husyci. Historia Bez Cenzury

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz mar 29, 2018 7:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
@chwat
Jezus ustanowił Wieczerzę w tej, a nie innej postaci. A ty twierdzisz, ze to sprawa drugorzędna i powierzchowna? I porównujesz mnie do faryzeusza?
"Piękne" argumenty. "Brawo" (tak, to jest drwina).
amadeus35 napisał(a):
To znaczy ze nie praktykuja to co Jezus Chrystus nasz Pan i Zbawiciel nakazal, to jaki ma sens taka ``niekompletna ``Ostatnia Wieczerza ?
Ze względu na ograniczenia działu (patrz regulamin), oraz ogólną obyczajność nie mogę ci napisać szczerze, co o tym myślę.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz mar 29, 2018 7:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Cytuj:
Jezus dał również władzę swojemu Kościołowi do podejmowania decyzji i dokonywania zmian rzeczy drugorzędnych i powierzchownych tak, aby cały czas wyrażały żywą wiarę. Jedną z takich decyzji Kościoła, jest udzielanie Komunii wiernym pod jedną postacią (najczęściej).


Szanowny chwat
Kiedy Jezus Chrystus dal taka komukolwiek wladze do dokonywania zmian drugorzednych i powierzchownych to znaczy ktorych ? Czym Kosciol sie kierowal ? Kto Kosciol upowaznil do zmian o ktorych mowisz ?

Zmiany dokonane przez Kosciol Katolicki w Ostatniej Wieczerzy, nie podawanie wina (krwi) Jezusa Chrystusa nazywasz zmianami drugorzednymi i powierzchownymi ?

_________________
Bog jest Miloscia :)


Cz mar 29, 2018 7:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Cytuj:
@chwat
Jezus ustanowił Wieczerzę w tej, a nie innej postaci. A ty twierdzisz, ze to sprawa drugorzędna i powierzchowna? I porównujesz mnie do faryzeusza?
"Piękne" argumenty. "Brawo" (tak, to jest drwina).


Koziol@
przyznam szczerze jestem zszokowany wypowiedzia chwata, bede sie za niego modlil.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Cz mar 29, 2018 8:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
Jezus ustanowił Wieczerzę w tej, a nie innej postaci. A ty twierdzisz, ze to sprawa drugorzędna i powierzchowna?
Ponieważ Jezus nie ustanowił "Wieczerzy w tej a nie innej postaci", nie mogę twierdzić, że to sprawa drugorzędna i powierzchowna.

Cytuj:
I porównujesz mnie do faryzeusza?
Ciebie nie, ale Twoje myślenie tak. Jeśli ktoś uważa, że literalne powtarzanie gestów opisanych w PŚ jest receptą na zbawienie, to uważam że to droga donikąd. Jako przykład podałem faryzeusza z przypowieści, który wszystkie rytuały i posty wykonywał zgodnie z literą prawa i mimo wszystko nic mu to nie dało.
Chrześcijaństwo jest dla mnie czymś, co ma wytrącić człowieka z iluzorycznej pewności i bezpieczeństwa zbawienia, którą osiąga się przez wypełnianie reguł. Co nie znaczy, że te reguły, czyli obrzędowość, liturgię, czy sakramenty uważam za nieważne. Uważam za bardzo ważne, jednak jako środek do celu, a nie cel. A jeśli w pewnym momencie ktoś koncentruje się na samym geście i zaczyna przepychankę, że nie ten gest a inny jest prawidłowy, to ten ktoś sporowadza wszystko do poziomu piaskownicy.







amadeus35 napisał(a):
przyznam szczerze jestem zszokowany wypowiedzia chwata, bede sie za niego modlil.

Oby ta modlitwa była bardziej wartościowa niż nieprawdziwe informacje na temat KK, które rozpowszechniasz.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz mar 29, 2018 12:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
chwat napisał(a):
Ciebie nie, ale Twoje myślenie tak. Jeśli ktoś uważa, że literalne powtarzanie gestów opisanych w PŚ jest receptą na zbawienie, to uważam że to droga donikąd..... liturgię, czy sakramenty uważam ..... za bardzo ważne, jednak jako środek do celu
Och katoliku, jak ty oceniasz wg swojej optyki. Wiem, że nie potrafisz inaczej i to wybaczam.
Zbawieni jesteśmy z wiary, a nie z uczynków.
Niemniej Jezus ustanowił Wieczerzę jako Chleb i Wino, Ciało i Krew. Być może nie wiesz ale ciało i krew oznacza istotę żywą, tu człowieka. Ten judeizm jest też w którymś z wczesnych tłumaczeń tysiąclatki (i słusznie porzucony jako niezrozumiały).
Jezus ustanowił dwa sakramenty : chrzest i Wieczerzę. Zmienianie Wieczerzy, przerywanie jej w połowie dla własnej wygody jest dla mnie niezrozumiałe. A dowodzenie, że to Ciało jest ważniejsze, a Krew to tylko takie tam takie dopełnienie wywołuje we mnie o wiele więcej niż zdumienie: ile trzeba mieć w sobie buty....
Ze zwykłego szacunku reszta chrześcijan nie poprawia do Jezusie.
Dla mnie temat zamknięty, bo i tak nadużyłem cierpliwości moderacji. Jeżeli chcesz udowadniać, że katoliccy biskupi wiedza lepiej od Apostołów i to ci sami biskupi, którzy mordowali na zgodę między sobą, to załóż watek w innym dziale.
EOT

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz mar 29, 2018 13:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
Och katoliku, jak ty oceniasz wg swojej optyki. Wiem, że nie potrafisz inaczej i to wybaczam.

Och, protestancie, jak Ty oceniasz wg swojej optyki. Też Ci wybaczam.
Kozioł napisał(a):
Zbawieni jesteśmy z wiary, a nie z uczynków.

Czymże jest Twoja wiara bez uczynków? Polecam Mt 25, 31-45.
Kozioł napisał(a):
i tak nadużyłem cierpliwości moderacji

Dokładnie. Protest dla samego protestu? Nie, walka z KK i niesamowita pycha.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz mar 29, 2018 14:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL