Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Wybawiony przeczytaj kilka wcześniejszych moich postów na ten temat i nie wkładaj mi obcych rzeczy o czym innym mówiłem.


Pn sty 07, 2019 17:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Przeczytałem kilka twoich ostatnich postów i nie rozumiem dlaczego nie chcesz odpowiedzieć na moje pytania. Spytam w takim razie o to, skąd wzięła się u Ciebie wiara w to, że Jezus zamieszkuje w Hostii.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn sty 07, 2019 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Wybawiony napisał(a):
Czyli masz pewność tego, że Jezus zamieszkuje w Hostii,choć nie wiesz po co?
A czy wierzysz także w to, że Jezus zamieszkuje w Tobie? Jeśli tak, to czy również nie wiesz po co?


Po to, żeby jednoczyć się z nami. Komunia to między innymi jednoczenie się.

_________________
MODERATOR


Pn sty 07, 2019 21:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):

Po to, żeby jednoczyć się z nami.


Jednoczyć w czym?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn sty 07, 2019 22:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
W relacji, wspólnocie.

_________________
MODERATOR


Pn sty 07, 2019 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
W relacji, wspólnocie.

Tzn uważasz, że chrześcijanie to tylko ci, którzy wyznają katolickie rozumienie Wieczerzy?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn sty 07, 2019 22:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
W relacji, wspólnocie.

Nie tylko. Jest pokarmem na zycie wieczne i to jest najważniejsze.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn sty 07, 2019 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Pisałem, że między innymi.
Życie wieczne także jest wspólnotą. To także dość istotne - dobrze, że o tym wspomniałaś. Dziękuję, Małgosiu.
Podczas Mszy przeżywamy wspólnotę nie tylko z tymi, którzy są obecni na Mszy, czy też z Papieżem i całym duchowieństwem, który tego dnia uczestniczy we Mszach na całym świecie, ale również uczestniczymy we wspólnocie ze świętymi w Niebie i duszami w czyśćcu. Śpiewamy razem ze wszystkimi świętymi hymn: "Święty, Święty, Święty...", a kapłan podczas każdej Mszy wspomina zmarłych i prosi o ich wprowadzenie do Raju.

_________________
MODERATOR


Pn sty 07, 2019 22:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
W relacji, wspólnocie.

Tzn uważasz, że chrześcijanie to tylko ci, którzy wyznają katolickie rozumienie Wieczerzy?


Skąd ten wniosek?

Wspólnotę tworzą Ci, którzy uczestniczą w Wieczerzy, ale i Ci, którzy w niej nie uczestniczą w sposób "aktywny". KKK nazywa Kościół zebraniem na modlitwie, więc jeśli modlimy się z Protestantami i innymi Chrześcijanami jesteśmy Kościołem, w znaczeniu: wspólnotą. Podczas takiej modlitwy ekumenicznej wspólnota Chrześcijan różnych wyznań jest jedną wspólnotą, więc... chyba to jakiś obraz jednego Kościoła?

_________________
MODERATOR


Pn sty 07, 2019 22:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Życie wieczne także jest wspólnotą.

Nie, nie jest. Jest życiem we wspólnocie.
Zbigniew3991 napisał(a):
z Protestantami i innymi Chrześcijanami

Proszę pisać zgodnie z zasadami pisowni w języku polskim, bez wporowadzania niezatwierdzonych jeszcze innowacji https://sjp.pwn.pl/zasady/;629441

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn sty 07, 2019 22:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
A jeśli ktoś pojmuje Wieczerzę inaczej niż po katolicku, to czy wedlug KK ma życie wieczne? A jeśli tak, to dlaczego?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn sty 07, 2019 22:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Życie we wspólnocie jest tworzeniem wspólnoty. To logicznie powiązane - nieładnie jest czepianie się słów.
Co do zatwierdzenia innowacji - język nie jest religią i nie ma w nim praw. Zasady ortograficzne, stylistyczne i interpunkcyjne to zasady, które zostały stworzone przez umowę społeczną. To inny temat.

Wybawiony - to już było. Po Katolicku, jeśli ktoś pojmuje Wieczerzę w inny sposób, czyli nie po katolicku, to grzeszy w sposób świadomy i ciężki, czyli grzeszy śmiertelnie. Z grzechem ciężkim do Nieba się nie wchodzi, chyba, że Bóg zarządzi inaczej na sądzie szczegółowym, ale sądy boże na sądach szczegółowych i ostatecznych są niezbadane nawet przez KK. Rozumiem to w ten sposób, że poznając swój błąd po śmierci, możesz poczuć żal, przejść pokutę czyśćcową i wejść do Królestwa Bożego. Na tej samej zasadzie do Nieba mogą wejść samobójcy, którzy nawet jeśli popełniają grzech śmiertelny świadomie i dobrowolnie (chociaż nie wiem, kto może się zabić świadomie i dobrowolnie), ale po śmierci uznali swój błąd, mogą wejść do Nieba, dlatego Kościół otacza ich modlitwą, bo ciągle mamy nadzieję.

_________________
MODERATOR


Pn sty 07, 2019 23:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
język nie jest religią i nie ma w nim praw.

Nie jest religią, ale są zasady, których nalezy przestrzegać, aby wyrażać się zrozumiale dla innych.
Zbigniew3991 napisał(a):
Zasady ortograficzne, stylistyczne i interpunkcyjne to zasady, które zostały stworzone przez umowę społeczną

Ta umowa sposłeczna, jak nazywasz zasady ortografii, stylistyki i interpunkcji spełnia jedno ważne zadanie: właściwe zrozumienie. Powinieneś wiedzieć, że przecinek postawiony w nieodpowiednim miejscu może zmienić całkowicie sens zdania.
Zbigniew3991 napisał(a):
Po Katolicku, jeśli ktoś pojmuje Wieczerzę w inny sposób, czyli nie po katolicku, to grzeszy w sposób świadomy i ciężki, czyli grzeszy śmiertelnie.

Kompletna bzdura. Jeśli ktoś pojmuje Wieczerzę w inny sposób niż naucza UNK, nie grzeszy. Aby zaistniał grzech musi być dobrowolność i świadomość. Jeśli ktoś pojmuje inaczej, to już słowo "pojmuje" przeczy świadomości i dobrowolności. Jeśli jest to chrześcijanin innego niż katolickie wyznania, jest przekonany o swojej racji, więc gdzie tu miejsce na grzech?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 08, 2019 8:33
Zobacz profil
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
JedenPost napisał(a):
Problem w tym, że każdy mimo wszystko jakoś rozumie - Ty też. Nie zatrzymujesz się przecież na samych słowach "Chrystus jest obecny w Hostii", tylko coś one dla Ciebie one znaczą, prawda?
Tak. Tylko problem w tym, że pojęcie „bytu” jest pojęciem najbardziej dla człowieka podstawowym. Więc kiedy wyznaję „Jeszcze wierzę, że to jest samo przeczyste Ciało Twoje i to jest sama przeczysta Krew Twoja” to ciężko jest mi to wyznanie jakoś „zanalizować” – przedstawić przy pomocy prostszych pojęć. Tomiści próbowali i wyszła im transsubstancjacja. Większość doktryn chrześcijańskich jednak się tego nie podejmuje. Dary ciałem i krwią i koniec. Jak są – nie wiem. Podobnie, nie wiem jak Chrystus był w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem.


Wt sty 08, 2019 8:35

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Nie popełniam błędów interpunkcyjnych, więc nie narażam się na niezrozumienie mojej wypowiedzi.

Co do świadomości i dobrowolności - uważasz, że w wyznaniach protestanckich, gdzie uważa się Mszę za wspomnienie, a obecność Jezusa tylko za symboliczną, wszystko jest ok w perspektywie teologii KK? To dlaczego KK nie ma interkomunii z tymi wyznaniami? To dla mnie dość problematyczna sprawa, więc ulżyłoby mi, gdybyś wyjaśniła mi tę kwestię. Planuję przejść się do Protestantów na liturgię i zastanawiam się, czy przyjąć tam Eucharystię... KK na to pozwala?

_________________
MODERATOR


Wt sty 08, 2019 9:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL