Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę. 
Autor Wiadomość
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
medieval_man napisał(a):
Ciekawy dylemat, którego nie podejmę się rozstrzygnąć. Nasuwa się tylko na myśl pewne staropolskie :lol: powiedzonko:
"Lepiej zgrzeszyć i żałować, niż całe życie żałować, że się nie zgrzeszyło..." :x

Do wzięcia pod uwagę z dużą dozą poczucia humoru.


:lol: :x


N kwi 24, 2016 0:42
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
Wolna wola to obok miłości Boga największy Jego dar dla człowieka.
W ogóle mam wrażenie, że wolną wolą obdarzone jest całe stworzenie. Człowiek ma najwyższy stopień świadomości, dlatego ma bardzo dobrze odczuwaną jasną wizję swej wolnej woli, jak również wolnej woli innych.
Mówił o tym setki lat temu święty Franciszek, który nazywał naszymi braćmi i siostrami zwierzęta, rośliny, kamienie, słońce, księżyc i gwiazdy. Braćmi i siostrami, a nie niewolnikami. Wszystko co stworzone ma wolna wolę.
Jednak poza istotami, poza materią i energią Bóg stworzył PRAWO.
To PRAWO Boskie jest nadane stworzeniu w sposób nieodłączny.

W wyniku tego PRAWA Ziemia kręci się dookoła Słońca, galaktyki odbiegają od siebie, jabłko upada na ziemię, a nie leci w niebo, człowiek kocha swego Stworzyciela, swoich braci i siostry, Ten kto dokonał czynu -spotka się z odpowiednią do czynu reakcją.
To wszystko jest PRAWO BOŻE.

I tylko głupi chce lecieć w kosmos bez rakiety by pozwiedzać niebo. Mądry wie, ze PRAWO to uniemożliwia. Mądry wie, że Niebo osiąga się po śmierci, bo to jest przestrzeń duchowa, gdzie ludzie mogą powędrować po oddzieleniu od ciał. Jednak nie wszyscy. Prawo przyczyny i skutku każe pokutować za grzechy, dlatego większość dusz, już swobodnych po śmierci wędruje do Czyśćca.

Wolna Wola jest dana każdemu stworzeniu na miarę jego percepcji tego daru.
Dyskusje wśród ludzi, niestety także w Kościele, jak widać w niniejszym wątku,
Nie mnie dywagować, co komu wolną wolę zagłusza.
Bo niewątpliwie ludzie są zagłuszeni pod tym względem przez tysiące zniewalających wymuszeń, z jakimi spotykają się od urodzenia aż do śmierci - wymuszeń płynących zewsząd, a nie tylko z Kościoła. Każdy swego raka ma - jak to mówią, każdy swego Pana ma - brzmi piosenka.

Czy te zniewolenia są nieuchronne i czy rzeczywiście musimy im się poddawać?
Trudno jest żyć zwłaszcza bez zniewoleń państwowych.
I nie mam na myśli zakazu rozbijania się autami na drogach czy prowadzenia bójek na ulicach, bo to reguluje PRAWO BOSKIE - nie zabijaj. Myślę np. o konieczności wyrabianiu dowodu osobistego, paszportu i obowiązku szkolnym, a potem obowiązku służby wojskowej.

Praca?
Zwróćcie uwagę, że w PRAWIE danym w Dekalogu i w Przykazaniach Miłości nie ma obowiązku pracy. Ale już święty Paweł woła: (woła do swych braci kaznodziejów, którzy mieli tendencje utrzymywania się z pracy wiernych): Kto nie pracuje, niech też nie je !

Ktoś kto głoduje, ma PRAWO liczyć na ofiarność współbraci i współsióstr. I to bez pytania o przyczyny jego głodowania. (Bo partie chadeckie z uporem godnym szatana koniecznie szukają tych przyczyn i twierdzą, że jak ktoś głoduje z własnej winy, to pomoc mu się nie należy).

PRAWO Boże reguluje to w Przykazaniu Miłości wobec bliźniego. Mamy PRAWO do miłości!
Jednak to PRAWO nie oznacza, ze bliźni mają nam kupić dom, samochód i za swoje pieniądze utrzymywać dzień po dniu. Mam nadzieję, że to jest zrozumiałe.

Co z tym Kościołem?
Kościół stara się przełożyć Dekalog i Przykazania Miłości na szczegółowe przepisy zawarte w przykazaniach kościelnych i w Katechizmie, a także w Kodeksie Kanonicznym na jednoznaczne regulacje - jasne dla Ludu Bożego, kierując się wysławianiem chwały Bogu i dobrem ludzi.
Na ile to się udaje, sami widzicie.
Jednak Kościół nigdy nie kłamie, że ludzie nie mają wolnej woli. Kosciół od wieków o tym nauczał i uświadamiał to ludziom. I dlatego jest Kościołem, a nie jakąś tam instytucją. Bo od wieków służył ludziom i przyczyniał się do ich rozwoju. Tak w systemie niewolniczym, jak feudalnym, kapitalistycznym, socjalistycznym i każdym innym. Bo Kosciół wie, że PRAWO BOŻE jest ponad systemami, jest też ponadczasowe.


Cz lip 07, 2016 7:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL