Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sapper napisał(a):
Ciekawe jak niektorzy umieja wszystko rozumiec na opak. :-)
Nie uwolnic sie od myslenia, tylko od elementow zwiazanych z ziemskim istnieniem.

A z jakiej racji mam sie z czegokolwiek uwalniać?
Po śmierci ludzie mają z powrotem żyć na odnowionej ziemi.
To uwolnią sie z życia ziemskiego, żeby później zamieszkać na ziemi?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sty 21, 2016 23:19
Zobacz profil
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
Robek napisał(a):
sapper napisał(a):
Ciekawe jak niektorzy umieja wszystko rozumiec na opak. :-)
Nie uwolnic sie od myslenia, tylko od elementow zwiazanych z ziemskim istnieniem.

A z jakiej racji mam sie z czegokolwiek uwalniać?
Po śmierci ludzie mają z powrotem żyć na odnowionej ziemi.
To uwolnią sie z życia ziemskiego, żeby później zamieszkać na ziemi?


A czy ktos Ci kaze sie z czegokolwiek uwalniac? :-)
Mozesz z wlasnej wolnej woli nawet tarzac sie w ziemskim blotku. :-)


Cz sty 21, 2016 23:24

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sapper napisał(a):
Jak widac wlasnie masz wyprany mozg, nie obrazaj sie ale we wszystkim co piszesz to wlasnie widac.
Wiara daje ci wlasnie to prawdziwe oswiecenie.
Wszelkie ziemskie potrzeby, lacznie z wyksztalceniem to elementy przeszkadzajace w uwolnieniu umyslu.
Jesli chcesz poznac prawde absolutna, czyli Boga, to nawet proste matematyczne 2+2=4 bedzie ci w tym przeszkadzalo. Nie chodzi tu o "wypranie mozgu" z wszelkiej wiedzy, tylko jego oczyszczenie z wszelkich wplywow zwiazanych z zyciem ziemskim i jego zewnetrznych elementow, ktore wplywaja na jego percepcje rzeczywistosci.
Moze to dla ciebie zbyt skomplikowane, ale nie potrafie juz jasniej.


Panie sapper - wyprany masz mózg właśnie ty - Kościół założył ci swoją matrycę. Dlaczego niby 2+2=4 ma mi w tym przeszkadzać. To jakieś brednie. A co będzie przeszkadzać humaniście, dlaczego podajesz tutaj matematyczne zależności? Dlaczego umysł chcesz oczyszczać z wszelkich ziemskich wpływów? Bez tego ani rusz. Od przyrody i jej obserwowania uczymy się zależności jakie rządzą tym światem. Nie potrafisz jaśniej? Bo zabrnąłeś w ślepy zaułek swojej wiary.


N sty 24, 2016 8:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
Kościół nie zagłusza wolnej woli, bo nie każdy należy czy chce należeć do Kościoła Katolickiego. Jeśli ktoś należy do Kościoła Katolickiego, to ufa Jezusowi całkowicie i daje się Jemu prowadzić. Jeśli twierdzi ktoś, że należy do Kościoła Katolickiego, ale... ciągle szemra, że nie czuje się wolny, (bo głęboko kocha grzech), to jest rozdarty i pogrąża się w swój własny świat bez Boga, by w końcu znienawidzić Jego Kościół.
Cytuj:
1Kor6.12 Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę.

Gdy wola człowieka jest bardzo silna i jeśli jest się pysznym i upartym, łatwo daje się prowadzić przez złego oszusta, który zwiedzie na wiele sposobów by w końcu zniewolić.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Śr lut 03, 2016 15:08
Zobacz profil
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
Robek napisał(a):
sapper napisał(a):
Ciekawe jak niektorzy umieja wszystko rozumiec na opak. :-)
Nie uwolnic sie od myslenia, tylko od elementow zwiazanych z ziemskim istnieniem.

A z jakiej racji mam sie z czegokolwiek uwalniać?
Po śmierci ludzie mają z powrotem żyć na odnowionej ziemi.
To uwolnią sie z życia ziemskiego, żeby później zamieszkać na ziemi?


Ktorzy beda z powrotem mieszkac na ziemi to beda, ale nie wszyscy, bo nawet miejsca by dla wszystkich nie starczylo.
Jak widac mylisz Niebo, z odnowionym zyciem na ziemi.


Śr lut 03, 2016 22:51

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sapper napisał(a):
Robek napisał(a):
sapper napisał(a):
Ciekawe jak niektorzy umieja wszystko rozumiec na opak. :-)
Nie uwolnic sie od myslenia, tylko od elementow zwiazanych z ziemskim istnieniem.

A z jakiej racji mam sie z czegokolwiek uwalniać?
Po śmierci ludzie mają z powrotem żyć na odnowionej ziemi.
To uwolnią sie z życia ziemskiego, żeby później zamieszkać na ziemi?


Ktorzy beda z powrotem mieszkac na ziemi to beda, ale nie wszyscy, bo nawet miejsca by dla wszystkich nie starczylo.
Jak widac mylisz Niebo, z odnowionym zyciem na ziemi.


Jak można wierzyć w takie bzdury! Ziemi za kilka miliardów lat już nie będzie. Za kilkanaście miliardów lat nasz Wszechświat nie będzie już podtrzymywał żadnej formy życia obecnie nam znanej (biologicznej) - nawet gdybyśmy wybudowali super nowoczesną kapsułę, która w jakiś sposób mogłaby nas odizolować i zachować warunki starego świata.


Pt lut 05, 2016 12:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
kooool napisał(a):
Kościół nie zagłusza wolnej woli, bo nie każdy należy czy chce należeć do Kościoła Katolickiego. Jeśli ktoś należy do Kościoła Katolickiego, to ufa Jezusowi całkowicie i daje się Jemu prowadzić. Jeśli twierdzi ktoś, że należy do Kościoła Katolickiego, ale... ciągle szemra, że nie czuje się wolny, (bo głęboko kocha grzech), to jest rozdarty i pogrąża się w swój własny świat bez Boga, by w końcu znienawidzić Jego Kościół.
Cytuj:
1Kor6.12 Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę.

Gdy wola człowieka jest bardzo silna i jeśli jest się pysznym i upartym, łatwo daje się prowadzić przez złego oszusta, który zwiedzie na wiele sposobów by w końcu zniewolić.


Jak to, jeżeli wola jest silna, to właśnie nie da się tak łatwo kogoś zwodzić. Zniewalają sie ludzie nawzajem. Zniewala Kościół. Dlaczego zniewala? Bo jest rządny władzy, a władza zniewala, o i to bardzo. Bardzo zniewala i zniewalać będzie papieży, biskupów, księży.


Pt lut 05, 2016 12:53
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 23, 2016 12:15
Posty: 12
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
Cześć. Jestem katoliczką, czasem trochę wątpiącą, ale pewne zagadnienia związane z "wolną wolą" bardzo mnie interesują.

Jestem ciekawa, jak odpowiedzielibyście na takie pytanie... skierowane do ludzi różnej moralności, różnych systemów religijnych (ateistów też). Czym naprawdę jest wolna wola?

Mężczyzna. Żonaty. Bardzo kocha i lubi swoją kochaną żonkę. Ich małżeństwo jest (w tym przykładzie!) szczęśliwe.

Ale.. pewnego dnia spotyka go atrakcyjna dziewczyna, której zawsze pragnął. Facet kocha swoją żonę, ale uważa, że zdrada to coś złego. Wkurzyłby się, gdyby żona go zdradziła, dlatego sam też jej tego nie zrobi (celowo pomijam pobudki religijne, bo piszę do Was wszystkich bez względu na światopogląd). Z drugiej strony ta spotkana laska strasznie go pociąga, chciałby z nią dzielić wspólną noc. Raz, może dwa. Nikomu przecież "krzywdy nie zrobi".
No i ta kobitka spotyka go. Napiszę wprost: proponuje mu seks.
I facet ma wybór:
a) pójdzie z nią do łóżka - "wyzwoli się od tej okrutnej, paskudnej, moralności", pokaże jaki jest "wolny", pójdzie za pożądaniem.
b) nie pójdzie z nią do łóżka - "wyzwoli się od tych okutnych, paskudnych, zwierzęcych instynktów" pokaże, jaki jest "wolny", pójdzie za moralnością
Jeden i ten sam facet. Nie dwóch różnych. Cokolwiek by nie zrobił, pod kątem jego wolnej woli będzie niby źle. "Moralność ogranicza, naturalność jest wolnością" lub "Instynkt <<zwierzęcy>> ogranicza, moralność jest wolnością". Jestem ciekawa Waszego zdania. Jeśli ktoś z Was należy do katolików, czekam również na Wasze wypowiedzi (jesteśmy z tego samego "kółka"). facet ma wolny wybór, ale cokolwiek zrobi, będzie żałował. To dotyczy przykładowo seksu, ale w niezliczonych sytuacjach dnia codziennego też się sprawdza.

Czasem myślę, że gdyby człowiek miał rzeczywiście wolną wolę, to by niczego w życiu nie musiał żałować...

Ale z drugiej strony, nic sie nie dzieje "na teraz". Owocność lub błędność decyzji wychodzi po czasie. Trochę szkoda, że nie jesteśmy "jasnowidzami"...


So kwi 23, 2016 13:59
Zobacz profil
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
Ja myślę ,że te alternatywy to są błędnie postawione.
Jeśli facet kocha naprawdę swoją żonę to był jego wolny wybór a konsekwencją wierność żonie. A jak pójdzie do innej tzn. to była niedojrzała miłość i decyzja nie była podjęta świadomie i dobrowolnie.


So kwi 23, 2016 14:54
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
Ciekawy dylemat, którego nie podejmę się rozstrzygnąć. Nasuwa się tylko na myśl pewne staropolskie :lol: powiedzonko:
"Lepiej zgrzeszyć i żałować, niż całe życie żałować, że się nie zgrzeszyło..." :x

Do wzięcia pod uwagę z dużą dozą poczucia humoru.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So kwi 23, 2016 15:47
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
KaśkaKatharos napisał(a):
Cokolwiek by nie zrobił, pod kątem jego wolnej woli będzie niby źle. "Moralność ogranicza, naturalność jest wolnością" lub "Instynkt <<zwierzęcy>> ogranicza, moralność jest wolnością".

Instynkt popycha w jedną stronę, moralność w drugą - ale, ostatecznie, to człowiek wybiera.
Dlatego nie dostrzegam tutaj jakiegoś szczególnego dylematu.

A co do żałowania każdej decyzji w podobnych sytuacjach, można to zmienić z czasem. Trzeba szukać kolejnych argumentów za swoim wyborem i deprecjonujących wybór odmienny.

Przy moralnie złej decyzji, moim zdaniem, należy przyjąć na siebie świadomość popełnienia błędu i stawić jej czoła. Inaczej pozostaje tylko obniżenie własnych standardów moralnych i uznanie, że np. dane zasady są nic nie warte. Ale według mnie ta druga opcja jest wyjątkowo słaba i może być nieskuteczna, gdy okaże się, że jednak nie da się całkiem zagłuszyć sumienia.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So kwi 23, 2016 18:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
KaśkaKatharos napisał(a):

Jestem ciekawa, jak odpowiedzielibyście na takie pytanie... skierowane do ludzi różnej moralności, różnych systemów religijnych (ateistów też). Czym naprawdę jest wolna wola?
Gdyby nie religia, nie byłoby w ogóle pytania o wolna wolę. Normalnie każdy moze robić co mu się podoba, ale jeśli istnieje Bóg, powstaje pytanie, czy człowiek faktycznie ma wybór czy tez jego działanie jest przewidziane przez Boga, a przez to jakby zdeterminowane.
Religia (katolicka) odpowiada na to ,ze wprawdzie Bóg wie co człoweke zrobi, ale człowiek i tak moze wybierać. Ja tego nie rozumiem, ale inni podobno rozumieja.

Cytuj:
I facet ma wybór:
Czyli ma wolna wolę, nikt go nie zmusza do takiego lub innego postępowania

Cytuj:
Czasem myślę, że gdyby człowiek miał rzeczywiście wolną wolę, to by niczego w życiu nie musiał żałować...
To są dwa odrębne zagadnienia. Moze by tak, ze ktos podejmuje wybór nie mając dostatecznej wiedzy, ale w Twoim przykładzie facet zdaje sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji. Wolną wolę ma, moze wybrać dowolnie. A czy będzie żałował- to rozegra sie na płaszczyxnei moralności. nie widzę tu zwiazku z wolna wolą.
Z drugiej strony- człowiek nie jest w stanie przewidziec wszystkich konsekwencji swych czynów (choc moze przewidziec znaczna ich część), wiec jego wybór, choc jest wolny, nie musi się okazać trafny. Stad mozliwosc żałowania.
medieval_man napisał(a):
Ciekawy dylemat, którego nie podejmę się rozstrzygnąć. Nasuwa się tylko na myśl pewne staropolskie :lol: powiedzonko:
"Lepiej zgrzeszyć i żałować, niż całe życie żałować, że się nie zgrzeszyło..." :x

Do wzięcia pod uwagę z dużą dozą poczucia humoru.

To prawda, jak dają trzeba brać:-). Zalezy też na ile człowiek potrai sam siebie rozgrzeszyć. Osobie mającej tendencję do ciągłego obwiniania siebie o cos odradzałbym skorzystanie z okazji, a innym powiedzaiłbym: korzystaj, ale nigdy nie mów o tym żonie. Jeżeli tak nie potrafisz, nie korzystaj. Pewnie będę oskarżony o cynizm, ale to raczej realizm.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


So kwi 23, 2016 19:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
kooool napisał(a):
Kościół nie zagłusza wolnej woli, bo nie każdy należy czy chce należeć do Kościoła Katolickiego. Jeśli ktoś należy do Kościoła Katolickiego, to ufa Jezusowi całkowicie i daje się Jemu prowadzić.


Można przecie ze strachu, i być częścią kościoła, i zagłuszać wolną wole.

KaśkaKatharos napisał(a):
b) ne pójdzie z nią do łóżka - "wyzwoli się od tych okutnych, paskudnych, zwierzęcych instynktów" pokaże, jaki jest "wolny", pójdzie za moralnością


Bez posiadania tych zwierzęcych instynktów, to by mu sie chciało posiadać żone? dzieci?

Askadtowiesz napisał(a):
Gdyby nie religia, nie byłoby w ogóle pytania o wolna wolę. Normalnie każdy moze robić co mu się podoba, ale jeśli istnieje Bóg, powstaje pytanie, czy człowiek faktycznie ma wybór czy tez jego działanie jest przewidziane przez Boga, a przez to jakby zdeterminowane.
Religia (katolicka) odpowiada na to ,ze wprawdzie Bóg wie co człoweke zrobi, ale człowiek i tak moze wybierać. Ja tego nie rozumiem, ale inni podobno rozumieja.


Bo człowiek dokonuje w życiu jakiś tam wyborów, i to co Bóg wie, czy czego nie wie, nie ma tu żadnego znaczenia.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 23, 2016 20:36
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
KaśkaKatharos napisał(a):
I facet ma wybór:
a) pójdzie z nią do łóżka - "wyzwoli się od tej okrutnej, paskudnej, moralności", pokaże jaki jest "wolny", pójdzie za pożądaniem.

Na poziomie psychologicznym nastąpi zaburzenie struktur psychicznych. Postąpi wbrew swoim zasadom, zatem pojawi się niespójność pomiędzy wyznawanymi wartościami, a podjętymi działaniami, co zaowocuje wyrzutami sumienia, poczuciem winy z którym będzie się zmagał ilekroć ujrzy żonę. Będzie się zmagał również z niespójnością wewnętrzną, z poczuciem, że jest dwulicowy, ponieważ nie tolerowałby zdrady u żony, ale sam ją zdradził. Człowiek pragnie być dobry, zatem świadomość, że postąpił źle, uświadomi mu tylko, że ta wolność była iluzją, bo zło nie czyni człowieka wolnym, lecz go zniewala. Wolnością jest to, że mamy wybór pomiędzy dobrem a złem.
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę. 1 Kor, 12

Można uczynić dowolne zło, można zamordować drugiego człowieka, motywując się rządzą zemsty, można go okradać, wykorzystywać do własnych celów, można iść po trupach do celu, by zrobić karierę etc., ale czy to jest ten rodzaj wolności, za którym warto podążać?

KaśkaKatharos napisał(a):
b) nie pójdzie z nią do łóżka - "wyzwoli się od tych okutnych, paskudnych, zwierzęcych instynktów" pokaże, jaki jest "wolny", pójdzie za moralnością

Pokusa jest zawsze, mamy tysiące okazji by zdradzić człowieka, którego kochamy i niejednokrotnie jest ona bardzo silna, zatem jeżeli coś nas powstrzymuje, to właśnie wyznawane zasady. Pragniemy być uczciwi przede wszystkim wobec nas samych, zachować spójność wewnętrzną, w związku z tym, mamy dylemat, czy zrobić coś co zgodnie z naszymi zasadami jest wartościowane jako zło, ale pokusa jest silna, taki czyn nie obrzydza nas tak jak np. przemoc wobec drugiego człowieka, zatem trudniej jej się oprzeć, łatwo ją zracjonalizować, że przecież nikomu krzywdy nie zrobimy.

KaśkaKatharos napisał(a):
Cokolwiek by nie zrobił, pod kątem jego wolnej woli będzie niby źle.

Chyba każdy dorosły człowiek będący w związku małżeńskim zmagał się z pokusą zdrady. Bilans zdrowia psychicznego wychodzi na plus tym, którzy nie ulegli pokusie. Jeżeli ktoś myśli w długofalowej perspektywie, nie będzie żałował, że nie zdradził. Zdrada ma destrukcyjny wpływ na związek, tym dotkliwszy, im bardziej był szczęśliwy.

KaśkaKatharos napisał(a):
Czasem myślę, że gdyby człowiek miał rzeczywiście wolną wolę, to by niczego w życiu nie musiał żałować...

Katolik nie musi żałować grzechów, które popełnił przeciwko bliźniemu, ale żałuje ich dlatego, że pragnie podążać drogą dobra, by ostatecznie złączyć się z Tym, który jest Miłością. To jego wybór.
Jeżeli żałuje ponieważ "tak wypada", to świadczy o niedojrzałości psychicznej, braku świadomości swoich czynów i drogi, którą się podąża.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So kwi 23, 2016 21:32
Zobacz profil
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sapper napisał(a):
Robek napisał(a):
sapper napisał(a):
Ciekawe jak niektorzy umieja wszystko rozumiec na opak. :-)
Nie uwolnic sie od myslenia, tylko od elementow zwiazanych z ziemskim istnieniem.

A z jakiej racji mam sie z czegokolwiek uwalniać?
Po śmierci ludzie mają z powrotem żyć na odnowionej ziemi.
To uwolnią sie z życia ziemskiego, żeby później zamieszkać na ziemi?


Ktorzy beda z powrotem mieszkac na ziemi to beda, ale nie wszyscy, bo nawet miejsca by dla wszystkich nie starczylo.
Jak widac mylisz Niebo, z odnowionym zyciem na ziemi.


Hm, a ja myślę że wszyscy mogą doświadczyć tego życia na Nowej Ziemi. Bo jak to, chciałbyś zobaczyć ten Nowy Świat i nieco pobyć sobie na tej Nowej Ziemi, i w takim razie czy Bóg może zabronić cokolwiek jeśli jesteś już z nim? To tak jakby zapytać jak wielkie musi być Niebo skoro my tam się pomieścimy wszyscy, bo przecież to musi być także miejsce. Miejsce, ponieważ gdzieś musisz żyć w tym nowym ciele. Chyba że Niebo jest... prawie puste? To w takim razie jak wielkie musi być piekło... ale teraz tak bardziej poważnie - zazwyczaj myślimy w ludzkich kategoriach.


N kwi 24, 2016 0:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL