Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę.
Kościół zagłusza wolną wolę i poczucie wolności. A dlaczego? Nieraz na mszy słyszałem takie wypowiedzi: "Bóg za dobre wynagradza, a za złe karze", "Bóg się nami opiekuje", "Bóg jest wszędzie", "Bóg zna twoją przyszłość" itp.
To wypowiedzi również wyjęte z ust komunistów: "państwo się tobą będzie opiekować", "wielki brat patrzy". To słowa, które ograniczają naszą wolną wolę i wolność. Ograniczają nasz samorozwój umysłu. Według tych słów mamy wciąż nad sobą "bat" w postaci Boga, przed którym wciąż musimy się tłumaczyć. A to powoduje, że zaczynamy troszkę oszukiwać. Mówimy sobie, tu zgrzeszę, a tam zrobię dobry uczynek. Wchodzimy w taką polemikę, takie targowanie się. Chodzimy do kościoła przepraszać za swoje grzechy - co niedzielę i co spowiedź dostajemy rozgrzeszenie. Mamy czystą kartę. Możemy zacząć wszystko od nowa. Otóż nie. To siebie oszukujesz za każdym razem, nie Boga. To siebie ranisz nie będąc w zgodzie z własnym sumieniem. Dlaczego katolicy nie szukają Boga w swoim umyśle? A no dlatego, że Kościół im tego zabronił. Przez wieki ludzie byli represjonowani przez Kościół (m.in. Inkwizycja) tylko po to, żeby nie było herezji (czyt. wolnej myśli, samostanowienia, samostanowienia o sobie)


So sty 16, 2016 14:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sowaniejestmadra napisał(a):
Według tych słów mamy wciąż nad sobą "bat" w postaci Boga, przed którym wciąż musimy się tłumaczyć.

A skąd wziął się ten przymus, że coś musisz?

sowaniejestmadra napisał(a):
Mówimy sobie, tu zgrzeszę, a tam zrobię dobry uczynek.

Jeżeli Bóg za dobre wynagradza, a za złe karze, to niby jak ten dobry uczynek ma pomóc w uniknięciu kary za zło? Zwłaszcza, że Bóg przecież wie, z jakich pobudek czynisz dobro?

sowaniejestmadra napisał(a):
co spowiedź dostajemy rozgrzeszenie.

Jeżeli co spowiedź dostajesz rozgrzeszenie, możesz się tylko cieszyć. Nie każdy ma takie szczęście.

sowaniejestmadra napisał(a):
To siebie oszukujesz za każdym razem, nie Boga. To siebie ranisz nie będąc w zgodzie z własnym sumieniem.

Owszem, to prawda. Co Ci podpowiada sumienie w tej sprawie?

sowaniejestmadra napisał(a):
Dlaczego katolicy nie szukają Boga w swoim umyśle?

Bo takich znajdziesz na oddziale psychiatrycznym.

sowaniejestmadra napisał(a):
Przez wieki ludzie byli represjonowani przez Kościół (m.in. Inkwizycja) tylko po to, żeby nie było herezji (czyt. wolnej myśli, samostanowienia, samostanowienia o sobie)

Nie wiem czy dobrze rozumiem. Jesteś katolikiem, chodzisz na msze co niedziela i do spowiedzi, a na forum żalisz się, że Ci to nie odpowiada?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So sty 16, 2016 20:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
Mrs_Hadley napisał(a):

A skąd wziął się ten przymus, że coś musisz?
Jeżeli Bóg za dobre wynagradza, a za złe karze, to niby jak ten dobry uczynek ma pomóc w uniknięciu kary za zło? Zwłaszcza, że Bóg przecież wie, z jakich pobudek czynisz dobro?
Jeżeli co spowiedź dostajesz rozgrzeszenie, możesz się tylko cieszyć. Nie każdy ma takie szczęście.
Owszem, to prawda. Co Ci podpowiada sumienie w tej sprawie?
Bo takich znajdziesz na oddziale psychiatrycznym.
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Jesteś katolikiem, chodzisz na msze co niedziela i do spowiedzi, a na forum żalisz się, że Ci to nie odpowiada?


No skoro ktoś (Bóg) nad nami stoi - to jest ewidentny bat. Do tego daje nam przykazania. Tworzy nas z gliny i żebra to idąc dalej - ma wpływ na to co się tu dzieje na ziemi - skoro ma wpływ (jakikolwiek) - nie ma wolnej woli. Ktoś o nieograniczonych możliwościach - ingeruje w twoje życie - jesteś niewolnikiem. Boisz się.
No jak to - dobry uczynek - eliminuje te złe - czysta forma jakiegoś pospolitego przekupstwa.
No nie odpowiada mi, ponieważ nie ma żadnej alternatywy - wszędzie na świecie ta sama liturgia - ta sama nuda i żadnej alternatywy.


Pn sty 18, 2016 2:16
Zobacz profil
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sowaniejestmadra napisał(a):
Mrs_Hadley napisał(a):

A skąd wziął się ten przymus, że coś musisz?
Jeżeli Bóg za dobre wynagradza, a za złe karze, to niby jak ten dobry uczynek ma pomóc w uniknięciu kary za zło? Zwłaszcza, że Bóg przecież wie, z jakich pobudek czynisz dobro?
Jeżeli co spowiedź dostajesz rozgrzeszenie, możesz się tylko cieszyć. Nie każdy ma takie szczęście.
Owszem, to prawda. Co Ci podpowiada sumienie w tej sprawie?
Bo takich znajdziesz na oddziale psychiatrycznym.
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Jesteś katolikiem, chodzisz na msze co niedziela i do spowiedzi, a na forum żalisz się, że Ci to nie odpowiada?


No skoro ktoś (Bóg) nad nami stoi - to jest ewidentny bat. Do tego daje nam przykazania. Tworzy nas z gliny i żebra to idąc dalej - ma wpływ na to co się tu dzieje na ziemi - skoro ma wpływ (jakikolwiek) - nie ma wolnej woli. Ktoś o nieograniczonych możliwościach - ingeruje w twoje życie - jesteś niewolnikiem. Boisz się.
No jak to - dobry uczynek - eliminuje te złe - czysta forma jakiegoś pospolitego przekupstwa.
No nie odpowiada mi, ponieważ nie ma żadnej alternatywy - wszędzie na świecie ta sama liturgia - ta sama nuda i żadnej alternatywy.


Jak to nie masz alternatywy?
Mozesz wybrac, dobro, albo zlo.
Nikt Ci nie odbiera wolnej woli.
Czyzbys sadzil ze mozna np. zabic kogos nie ponoszac zadnych konsekwencji?
Kup sobie bezludna wyspe i tam wprowadz swoje herezje, jakie tylko chcesz, sprowadz swoich wyznawcow i zobaczymy jak dlugo przetrwaja. :-)


Pn sty 18, 2016 2:28

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sapper napisał(a):

No skoro ktoś (Bóg) nad nami stoi - to jest ewidentny bat. Do tego daje nam przykazania. Tworzy nas z gliny i żebra to idąc dalej - ma wpływ na to co się tu dzieje na ziemi - skoro ma wpływ (jakikolwiek) - nie ma wolnej woli. Ktoś o nieograniczonych możliwościach - ingeruje w twoje życie - jesteś niewolnikiem. Boisz się.
No jak to - dobry uczynek - eliminuje te złe - czysta forma jakiegoś pospolitego przekupstwa.
No nie odpowiada mi, ponieważ nie ma żadnej alternatywy - wszędzie na świecie ta sama liturgia - ta sama nuda i żadnej alternatywy.


Jak to nie masz alternatywy?
Mozesz wybrac, dobro, albo zlo.
Nikt Ci nie odbiera wolnej woli.
Czyzbys sadzil ze mozna np. zabic kogos nie ponoszac zadnych konsekwencji?
Kup sobie bezludna wyspe i tam wprowadz swoje herezje, jakie tylko chcesz, sprowadz swoich wyznawcow i zobaczymy jak dlugo przetrwaja. :-)[/quote]

Hmm, idąc twoim rozumowaniem, wybierając zło - odchodzę od kościoła, a Jezus chyba wolał te owieczki zaginione? Ale nie, nie Kościół. Właśnie napisałem Ci, że Kościół odbiera wolną wolę dając ci w zamian swoją matrycę - reguły, obrzędy, itd.
Odnośnie zabicia kogoś -tak można, jeżeli cie nie złapią - ujdziesz karze. Możesz mieć jedynie problemy z własnym sumieniem - czytaj - własną moralnością , myślami. Psychopata jednak nie będzie miał takich dylematów.


Pn sty 18, 2016 2:54
Zobacz profil
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
Kosciol dajac Ci ta "matryce" daje Ci mozliwosc rozpoznania kiedy stajesz sie ta zblakana owieczka, innaczej nigdy bys o tym nie wiedzial i nie rozumial kiedy zle robisz.
Czy sadzisz ze celowo wybierajac zla droge, staniesz sie ta poszukiwana przez Jezusa zblakana owieczka?


Pn sty 18, 2016 12:00
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sowaniejestmadra napisał(a):
No skoro ktoś (Bóg) nad nami stoi - to jest ewidentny bat. .. Ktoś o nieograniczonych możliwościach - ingeruje w twoje życie - jesteś niewolnikiem.


Ten "Ktoś" jest po prostu stworzycielem, przyczyną, źródłem wszelkiego istnienia, tak więc od niego muszą pochodzić też prawidłowości i warunki tego istnienia (o czym przypomina i uczy nas kościół). My natomiast jesteśmy "tylko" tymi istnieniami, stworzeniami i dlatego nie ma takiej wolności, która mogłaby nas zamienić w równych Jemu stworzycieli.

Nasza wolność, to możliwość podążania za ustanowionymi przez Jego siłę stwórczą prawidłowościami istnienia lub sprzeciwianie się im. Nie mamy jednak mocy ich znieść, dlatego ponosimy konsekwencje naszych decyzji. Całe szczęście. :)


Śr sty 20, 2016 13:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
do rozważenia
http://dialogsercamilosci.eu/tag/wolna-wola/

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Śr sty 20, 2016 14:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sowaniejestmadra napisał(a):
Jak to nie masz alternatywy?
Mozesz wybrac, dobro, albo zlo.
Nikt Ci nie odbiera wolnej woli.
Czyzbys sadzil ze mozna np. zabic kogos nie ponoszac zadnych konsekwencji?
Kup sobie bezludna wyspe i tam wprowadz swoje herezje, jakie tylko chcesz, sprowadz swoich wyznawcow i zobaczymy jak dlugo przetrwaja. :-)



Ja mam alternatywę, ty jej nie masz, skoro wybierasz Kościół z konkretnymi, narzuconymi odgórnie zasadami - zwanej przeze mnie matrycą. To bardzo dobre określenie. Matryca - symbol zniewolenia właśnie. Ja sam mogę wybrać dobro jednocześnie nie wiedząc nic o żadnym kościele. Człowiek powinien w XXI wieku przestać myśleć o Bogu jako stworzycielu i opiekunie. A skupić się na rozumie i możliwościach swojego umysłu. Powinien wsłuchać się w swoje uczucia. Wolną wolę odbiera mi Kościół, pokazując Boga, który mnie karze. KARANIE TO ODBIERANIE WOLNEJ WOLI Kościół niestety o tym nie wie, lub nie chce wiedzieć. Woli miedź władzę nad duszami, władzę nad człowiekiem - oferując fałszywe poczucie wolności.


Śr sty 20, 2016 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
kooool napisał(a):


Tam nie ma nic do rozważenia w temacie wolnej woli. Link odnosi do jakiejś strony, gdzie jest wiele tematów. Proszę o ewentualnie sformułowanie kompedium tego co chciałeś powiedzieć.


Śr sty 20, 2016 16:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sapper napisał(a):
Kosciol dajac Ci ta "matryce" daje Ci mozliwosc rozpoznania kiedy stajesz sie ta zblakana owieczka, innaczej nigdy bys o tym nie wiedzial i nie rozumial kiedy zle robisz.
Czy sadzisz ze celowo wybierajac zla droge, staniesz sie ta poszukiwana przez Jezusa zblakana owieczka?


A nie zastanawiałeś się nigdy, że to w słuchając nauki Kościoła w formie przez niego uważaną za jedyną prawdziwą - nie stajesz się właśnie tą zbłąkaną owieczką, a twoja dusza aż wyje o wolność, a ty ją zagłuszasz i jej nie słyszysz? Myślisz, że sam nie poradzisz sobie rozpoznać dobra od zła? No właśnie, potwierdziłeś teraz tylko, że jesteś zniewolony przez kościół, że nie potrafisz bez niego egzystować, bez niego nie rozróżnisz dobra od zła. To nie jest dobrze.


Śr sty 20, 2016 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
dróżka napisał(a):
sowaniejestmadra napisał(a):
No skoro ktoś (Bóg) nad nami stoi - to jest ewidentny bat. .. Ktoś o nieograniczonych możliwościach - ingeruje w twoje życie - jesteś niewolnikiem.

Ten "Ktoś" jest po prostu stworzycielem, przyczyną, źródłem wszelkiego istnienia, tak więc od niego muszą pochodzić też prawidłowości i warunki tego istnienia (o czym przypomina i uczy nas kościół). My natomiast jesteśmy "tylko" tymi istnieniami, stworzeniami i dlatego nie ma takiej wolności, która mogłaby nas zamienić w równych Jemu stworzycieli.
Nasza wolność, to możliwość podążania za ustanowionymi przez Jego siłę stwórczą prawidłowościami istnienia lub sprzeciwianie się im. Nie mamy jednak mocy ich znieść, dlatego ponosimy konsekwencje naszych decyzji. Całe szczęście. :)


Hmm, Jezus kiedyś wspominał o wierze, która góry przenosi. Miał na myśli siłę umysłu, który jest zdolny do samostanowienia. Sam dla siebie jesteś panem. Bóg nie jest twoim Panem, jeżeli już, to przyjacielem. Bóg chce, żebyś był wielki, być może chce, żebyś był mu równy. Skoro sam stał się człowiekiem ...
Mity, które przedstawia Kościół, ze wszystkimi tradycjami (zapożyczonymi z innych religii) niewolą cię.


Śr sty 20, 2016 17:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sowaniejestmadra napisał(a):
No skoro ktoś (Bóg) nad nami stoi - to jest ewidentny bat. Do tego daje nam przykazania.

Bóg dał nam wolną wolę. Jeżeli chcesz możesz iść drogą Bożą, nieustannie powierzać się Bożej Woli i przestrzegać przykazań. Możesz jednak wyrazić wolę, by iść swoją drogą, bez kurateli Boga, zatem nie oczekujesz Jego pomocy w trudnościach życiowych, ani znaków, by nie zbaczać z drogi, ale konsekwentnie zmierzasz tam, gdzie sobie wyznaczysz. Bóg nie będzie się wtrącał, jesteś wolny. Zatem na czym polega problem z wolnością?

sowaniejestmadra napisał(a):
skoro ma wpływ (jakikolwiek) - nie ma wolnej woli.

A to na jakiej podstawie? Bóg może wpływać na życie człowieka tylko wtedy, gdy ten wyrazi taki akt woli. Chcesz wierzyć- wierzysz, nie chcesz- nie wierzysz. Każdy wybór ma swoje konsekwencje, zatem nie da się żyć po swojemu, oczekując że Bóg będzie pomagał wtedy, kiedy kiwniemy palcem, nie da się trochę wierzyć, a trochę nie.


sowaniejestmadra napisał(a):
Ktoś o nieograniczonych możliwościach - ingeruje w twoje życie - jesteś niewolnikiem. Boisz się.

Dlaczego ktoś ma się bać ingerencji Miłości we własne życie? W jaki sposób wzbudza strach?

sowaniejestmadra napisał(a):
No jak to - dobry uczynek - eliminuje te złe - czysta forma jakiegoś pospolitego przekupstwa.

Nie wiem w jakim kościele tak uczą, ale w kościele katolickim nie ma czegoś takiego.

sowaniejestmadra napisał(a):
No nie odpowiada mi, ponieważ nie ma żadnej alternatywy - wszędzie na świecie ta sama liturgia - ta sama nuda i żadnej alternatywy.

Bez przesady, Polska jest jednym z wielu państw, nie całym światem. A to, że Cię rodzice zmuszają do uczestnictwa na mszy, to nie jest powód, by wyżywać się na forumowiczach ;-)

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Śr sty 20, 2016 17:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sowaniejestmadra napisał(a):
kooool napisał(a):


Tam nie ma nic do rozważenia w temacie wolnej woli. Link odnosi do jakiejś strony, gdzie jest wiele tematów. Proszę o ewentualnie sformułowanie kompedium tego co chciałeś powiedzieć.


Wczytując się, wszelkie wątpliwości sensu istoty daru Wolnej Woli - miną.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Cz sty 21, 2016 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Co to jest wolna wola. Kościół zagłusza w nas wolną wolę
sowaniejestmadra napisał(a):
To wypowiedzi również wyjęte z ust komunistów: "państwo się tobą będzie opiekować", "wielki brat patrzy". To słowa, które ograniczają naszą wolną wolę i wolność. Ograniczają nasz samorozwój umysłu. Według tych słów mamy wciąż nad sobą "bat" w postaci Boga,

Takie są reguły tej gry, musisz sie trzymać tych wszystkich zasad, które Bóg ustali.
Rzecz jasna jeśli jesteś katolikiem, musisz tego przestrzegać, chyba że jesteś ateista, wtedy możesz robić co chcesz.
sowaniejestmadra napisał(a):
Mówimy sobie, tu zgrzeszę, a tam zrobię dobry uczynek. Wchodzimy w taką polemikę, takie targowanie się.

Tutaj to już bredzisz, to jak jakaś kobieta kogoś zamorduje, a później urodzi jakieś dziecko, to wtedy to sie wszystko wyzeruje? :D nie ma już grzechu? :D :D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sty 21, 2016 14:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL