Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Sianie zgorszenia!!! 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Sianie zgorszenia!!!
Jak prawie co tydzień byłem na sumie w moim kościele, ksiądz w trakcie kazania wspomniał o tym że jeśli ktoś pracuje przy sianie w niedziele, to powoduje u ludzi zgorszenie i powinien z tego tytułu sie pomodlić, i wtedy już sie wszystko wyrówna.
No i mnie tak ciekawi, czy sianie zgorszenia to grzech? czy jeśli w tej kwestii bym sie nie modlił to też byłby grzech?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N cze 12, 2016 15:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
Cytuj:
eśli ktoś pracuje przy sianie w niedziele


O ile pamiętam, to niezupełnie: jeżeli ktoś pracuje w ogródku dla relaksu, bo zawodowo pracuje np. w biurze, to nie. Co innego jeśli ktoś jest zawodowym rolnikiem

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


N cze 12, 2016 20:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
A nie lepiej udać się do proboszcza na pogawędkę przy herbacie i jego zapytać o szczegóły, skoro jesteś ciekawy?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn cze 13, 2016 10:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
chwat napisał(a):
A nie lepiej udać się do proboszcza na pogawędkę przy herbacie i jego zapytać o szczegóły, skoro jesteś ciekawy?


A po co niepotrzebnie wystawiać sie na atak? :-D
To ty chwat nie orientujesz sie w tych kwestiach? przecież z twoich wypowiedzi można wywnioskować że znasz sie absolutnie na wszystkim.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn cze 13, 2016 12:14
Zobacz profil
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
Robek napisał(a):
Jak prawie co tydzień byłem na sumie w moim kościele, ksiądz w trakcie kazania wspomniał o tym że jeśli ktoś pracuje przy sianie w niedziele, to powoduje u ludzi zgorszenie[...]
No i mnie tak ciekawi, czy sianie zgorszenia to grzech?


"Zgor­szenie jest postawą lub zachowaniem, które prowadzi drugiego czło­wieka do popełnienia zła" (z KKK 2284).
... I wtedy stajesz się odpowiedzialny za grzechy cudze, a mało Ci swoich? :roll: ;)


Pn cze 13, 2016 14:20
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
Robek napisał(a):
Jak prawie co tydzień byłem na sumie w moim kościele, ksiądz w trakcie kazania wspomniał o tym że jeśli ktoś pracuje przy sianie w niedziele, to powoduje u ludzi zgorszenie i powinien z tego tytułu sie pomodlić, i wtedy już sie wszystko wyrówna.
No i mnie tak ciekawi, czy sianie zgorszenia to grzech? czy jeśli w tej kwestii bym sie nie modlił to też byłby grzech?

Rzecz się ma adekwatnie z przykładem jaki podał Jezus - czy Żydzi w szabat wyciągają woła, gdy ten wpadnie do dołu.
Praca przy sianie, przy skoszonym zbożu w niedzielę, gdy pogoda jest słoneczna i nie zapowiadany jest deszcz, stanowi grzechem
Inaczej rzecz się ma w roku deszczowym gdy siano, zboże, owoce miękkie, należy błyskawicznie zbierać między codziennym deszczem.
Rzecz tyczy oczywiście osób dla których te uprawy stanowią źródło utrzymania.....nie działkowiczów pracujących dla relaksu.


Pn cze 13, 2016 15:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
Robek napisał(a):
chwat napisał(a):
A nie lepiej udać się do proboszcza na pogawędkę przy herbacie i jego zapytać o szczegóły, skoro jesteś ciekawy?


A po co niepotrzebnie wystawiać sie na atak? :-D
To ty chwat nie orientujesz sie w tych kwestiach? przecież z twoich wypowiedzi można wywnioskować że znasz sie absolutnie na wszystkim.


Ja sie nie orientuję w żadnych kwestiach, bo nie wiem o jakich kwestiach mówisz. Może się przesłyszałeś? Nie lepiej dopytać w takim razie u źródła?

A jak ksiądz Cię zaatakuje, to dawaj na policję. :)

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn cze 13, 2016 16:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 12, 2013 12:05
Posty: 18
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
Praca w niedzielę to nie tyle zgorszenie co naruszenie przykazania kościelnego: W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych. Zależy więc czy była to praca konieczna tzn. nie dało się jej wykonać w tygodniu czy też nie. Praca na roli ma to do siebie że często rolnik jest uzależniony od pogody, jak już ktoś powyżej zauważył.

_________________
"Dość jest światła dla tych, którzy pragną widzieć, a dość ciemności dla tych, którzy trwają w przeciwnym usposobieniu." B. Pascal


Pn cze 13, 2016 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
chwat napisał(a):
Ja sie nie orientuję w żadnych kwestiach, bo nie wiem o jakich kwestiach mówisz. Może się przesłyszałeś? Nie lepiej dopytać w takim razie u źródła?


Aż taki głuchy nie jestem :D więc o co mam sie dopytywać skoro już wszystko zostało powiedziane?
Zresztą ten pomysł żeby zaprosić do siebie na herbate, samego czcigodnego proboszcza :D nie jest aż taki głupi, w końcu nie tylko ja pracuje w niedziele, obok mnie jest zakład produkujący płytki ceramiczne, i oni pracują całą dobe cały rok, i proboszcz jeszcze nigdy nie miał o to pretensji, że tam ludzie w niedziele pracują, a w żniwa na rolników to pluje praktycznie co rok, w sumie to może i nie dziwić, w końcu to tydzień mój proboszczuniu bywa w ceramice na libacje alkoholowe :-D więc jak by ich atakował to by jeszcze mu wódki nie dali :D :D :D

chwat napisał(a):
A jak ksiądz Cię zaatakuje, to dawaj na policję. :)


Robek jest waleczny sam sie obroni :killer:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn cze 13, 2016 21:44
Zobacz profil
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
Robek napisał(a):
obok mnie jest zakład produkujący płytki ceramiczne, i oni pracują całą dobe cały rok, i proboszcz jeszcze nigdy nie miał o to pretensji, że tam ludzie w niedziele pracują, a w żniwa na rolników to pluje praktycznie co rok, w sumie to może i nie dziwić, w końcu to tydzień mój proboszczuniu bywa w ceramice na libacje alkoholowe :-D więc jak by ich atakował to by jeszcze mu wódki nie dali :D :D :D


Co za piękny przykład strategii konfirmacyjnej :D Co byś Ty zrobił jakby ten proboszcz po kolędzie zamiast wziąć kasę zapytał czy Ci czego nie potrzeba. A tak, opilstwo proboszcza szczęśliwie Cię w wyborach życiowych utwierdza :)


Wt cze 14, 2016 8:11

Dołączył(a): N cze 12, 2016 17:58
Posty: 22
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
Mam w rodzinie rolników, którzy często muszą pracować w niedzielę. NIe ze względu czy chcą, ale muszą. Zwierzęta przecież nie nakarmią się same, w ładną pogodę siano się nie zbierze, a na drugi dzień może już padać. Nie powinno to być uznawane jako grzech, a tym bardziej być przyczyną zgorszenia innych. Trochę wyrozumiałości powinno dla nich być.


Wt cze 14, 2016 12:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
Mariel napisał(a):
Co za piękny przykład strategii konfirmacyjnej :D Co byś Ty zrobił jakby ten proboszcz po kolędzie zamiast wziąć kasę zapytał czy Ci czego nie potrzeba. A tak, opilstwo proboszcza szczęśliwie Cię w wyborach życiowych utwierdza :)


Nie za bardzo rozumiem o czym ty mówisz, no ale trudno :-D
Przecież proboszcz doskonale wie, że zawsze brakuje mi kasy, więc jaki sens sie pytać, czy mi czego nie potrzeba? wtedy to nie dość że by nic nie dostał, to jeszcze by musiał dokładać, a przecież wszyscy wiemy że gdyby nie te pieniądze co dostają, to żadnej kolędy by nie było.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt cze 14, 2016 23:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 24, 2010 15:30
Posty: 295
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
Robek napisał(a):
przecież wszyscy wiemy że gdyby nie te pieniądze co dostają, to żadnej kolędy by nie było.


Płytka i prymitywna manipulacja, zresztą nie pierwsza w Twoim wykonaniu na tym forum.

Ja np. WIEM, że "kolęda" nie zależy od tego, czy dajesz księdzu pieniądze. Wiele razy ksiądz chodzący u mnie po kolędzie nie chciał przyjąć żadnej ofiary, chociaż ubodzy nie jesteśmy. Mówił "to proszę wrzucić do puszki w kościele". NIGDY żaden ksiądz o ofiarę się u mnie nie upomniał ani w żaden sposób nie dał odczuć, że jej oczekuje, a zdarzyło mi się też kilka razy, że w ogólnym ferworze zwyczajnie zapytałem wręczyć księdzu przygotowanej koperty.

Tak więc uprzejmie proszę, byś nie posługował się w dyskusjach nieuprawnionymi generailzacjami.


Pt lip 15, 2016 17:15
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
U nas też od paru ładnych lat ksiądz (a często przychodzą nowi) nie chce żadnych pieniędzy.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lip 15, 2016 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sianie zgorszenia!!!
BlueDraco napisał(a):
Płytka i prymitywna manipulacja, zresztą nie pierwsza w Twoim wykonaniu na tym forum.


W ten sposób świat funkcjonuje, i twoje gadanie nic tu nie zmieni.
W moim życiu setki razy już tak było, że dawałem księdzu pieniądze, i ani razu nie było sytuacji, żeby ksiądz mi jakieś pieniądze dawał, bo to wszystko działa tylko w jedną strone.

Soul33 napisał(a):
U nas też od paru ładnych lat ksiądz (a często przychodzą nowi) nie chce żadnych pieniędzy.


Co kraj to obyczaj, czy może bardziej, co parafia to obyczaj.

Też powiem że nie jest z tym wszystkim aż tak tragicznie, w końcu tu niema obowiązku żeby dawać tą kase w trakcie tej kolędy, no ale wiadomo zwyczaje i obyczaje zobowiązują :-D
Zresztą kiedyś to jeszcze było gorzej! podobno trzeba było dać księdzu kilka jajek bo inaczej nie można sie spowiadać, i co niektórzy sie przez to nie mogli wyspowiadać, bo jak nie ma jajek to i spowiedzi nie będzie :mrgreen:
To dopiero były ciekawe czasy 8)

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt lip 15, 2016 18:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL