Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 19:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 O co chodzi z czyśćcem? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 14:16
Posty: 34
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cóż, jasno widać, że mainheartvk nie ma niczego na potwierdzenie swoich tez.


Jakich "moich" tez?
Mam nadzieje, ze Forum "wiara.pl" potrafi wykazać ze Pan Marek ma imprimatur na swoje tezy.

Nalegam. Proszę.

_________________
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". G. Orwell.


Wt sty 03, 2017 21:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
mainheartvk napisał(a):
chwat napisał(a):
Może @mainheartvk wskaże braki w erudycji @Marka, czy błędy w jego książce, skoro negatywnie się o niej wyraża?


:brawo: :brawo: :brawo:
Strażnicy nie ruszam :)
Głową chyba też nie za wiele. Jak się okazuje, niektórzy potrafią zarzucać coś książce, której nigdy nie mieli w ręce.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt sty 03, 2017 21:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 14:16
Posty: 34
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
chwat napisał(a):
mainheartvk napisał(a):
chwat napisał(a):
Może @mainheartvk wskaże braki w erudycji @Marka, czy błędy w jego książce, skoro negatywnie się o niej wyraża?

:brawo: :brawo: :brawo:
Strażnicy nie ruszam :)
Głową chyba też nie za wiele. Jak się okazuje, niektórzy potrafią zarzucać coś książce, której nigdy nie mieli w ręce.


Wystarczy imprimatur.... w sumie to katolickie forum (chyba).

_________________
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". G. Orwell.


Wt sty 03, 2017 21:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
Ameryki nie odkryłeś, Yarpenie. Od pierwszego posta widać po co on tu jest.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 03, 2017 21:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
mainheartvk napisał(a):
Pap. Grzegorz I w r. 593 jako pierwszy wspomniał o miejscu, gdzie dusze zmarłych cierpią (choć nie maja ciał). I wtedy się zaczęło... Sobor Florencki w 1439 roku ustanowił dogmat o odpustach za zmarłych. W r. 1514 pap. Leon X wydał więc dekret o zbieraniu odpustów za dusze cierpiące w czyśćcu. Fakty i teorie można mnożyć. A wszystko to by zbić kase na ludzkiej naiwności, braku wykształcenia i strachu przed wieczna kara.
A do tych informacji też masz Imprimatur, że się nimi posłużyłeś?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Ostatnio edytowano Wt sty 03, 2017 21:19 przez chwat, łącznie edytowano 1 raz



Wt sty 03, 2017 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 14:16
Posty: 34
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
Małgosiaa napisał(a):
Ameryki nie odkryłeś, Yarpenie. Od pierwszego posta widać po co on tu jest.

I poczułem się jak w sejmie. Jak PO - "od koryta nie odejdę" bez Imprimatur.

_________________
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". G. Orwell.


Wt sty 03, 2017 21:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
mainheartvk napisał(a):
Pap. Grzegorz I w r. 593 jako pierwszy wspomniał o miejscu, gdzie dusze zmarłych cierpią (choć nie maja ciał). I wtedy się zaczęło...
Żarty sobie robisz czy też Twoi nauczyciele CI to powiedzieli? :)
Podam tylko garść najstarszych świadectw o Czyśćcu i jego implikacji - modlitwie za zmarłych:

Św. Justyn (ur. 100): „Dusze ludzi pobożnych w lepszym miejscu przebywają, w gorszym zaś dusze niesprawiedliwych oczekując Dnia Sądu (…) będą istnieć i cierpieć karę tak długo, jak Bóg zechce” (Dialog z Żydem Tryfonem).

Didache czyli nauka Dwunastu Apostołów: "Biada temu, kto bierze!
Jeśli bowiem bierze dlatego, że potrzebuje, nic mu nie można zarzucić; jeśli jednak nie potrzebuje, zda sprawę z tego, dlaczego wziął i po co.
Wsadzony do ciemnicy, odpowie za wszystkie swoje czyny i nie wyjdzie stamtąd, aż ostatni grosz zwróci."


Arystydes (ok. 140) „A jeśli jaki sprawiedliwy spośród nich umrze to się radują i dzięki czynią i modlą się za niego i odprowadzają jak wyjeżdżającego” (Apologia, 10;5,11).

Tertulian (ur. 155): „Ofiary za zmarłych składamy w określonym dniu ich narodzin [dla nieba]”. „W ogóle, jeśli więzienie owo, o którym świadczy Ewangelia (Mt 18, 21–35) rozumiemy jako otchłań podziemną i wyjaśniamy, że w oczekiwaniu na zmartwychwstanie należy również odpokutować do ostatniego szelążka za najmniejszy występek…”.

Akta Męczeństwa św. Perpetuy i Felicyty 7 (203) „Dinokrates był moim rodzonym bratem. Zmarł (…) za niego zatem się modliłam. Dzieliła nas jednak ogromna otchłań i ani ja do niego, ani on do mnie nie mogliśmy się przedostać. (…) Wtedy oprzytomniałam i uświadomiłam sobie, że brat mój cierpi. Byłam jednak przeświadczona o tym, że mogę mu ulżyć w jego cierpieniach” .

Orygenes (zm. 254) tak komentuje fragment 1 Kor 3,11–15: „Bóg jak ogień – trawi zło oraz wszystko, co ze zła pochodzi, a co grzesznik na postawionym już fundamencie duchowym buduje – mówiąc symbolicznie – z drewna, siana i słomy”.

Św. Cyprian (258): „Czymś innym jest oczekiwać na przebaczenie, a czymś innym przejść do chwały – być wrzuconym do więzienia i nie wyjść stamtąd, aż się spłaci ostatni szelążek lub natychmiast otrzymać nagrodę za wiarę cnotę” (List, 55,20).

Św. Efrem (373): „Zmarli są bowiem wspomagani ofiarami, które sprawują żywi” (O modlitwie, 29).

„Zanotujcie sobie dni tych, którzy już odeszli, abyśmy mogli wspominać o nich, obchodząc pamiątkę męczenników” (List 12, por. List 1;2).

Św. Grzegorz Wielki: „za pewne lekkie winy istnieje przed Sądem oczyszczający ogień” (Dialogi ).

Św. Augustyn: „Karcenie zostało zapowiedziane w przyszłości (…) miało się dokonać przez ogień. (…) [Panie,] w tym życiu mnie oczyszczaj i spraw, abym stał się taki, żeby już nie było potrzeba ognia oczyszczającego” (Objaśnienie Psalmu, 37,4/ ).

Tertulian, św. Cyprian, św. Cyryl Jerozolimski, Orygenes, Grzegorz z Nyssy, św. Augustyn i wielu innych pisarzy wczesnochrześcijańskich wypowiadało się pozytywnie o idei Czyśćca.

Najwcześniejszymi dowodami materialnymi dotyczącymi modlitwy za zmarłych, a więc i wiary w czyściec są zachowane nagrobki chrześcijańskie – najstarsze z II wieku – z napisami o treści:
„Eucharis jest moją matką, Pius ojcem. Proszę was, o bracia kiedy tu przyjdziecie o modlitwę. Aby Wszechmogący Bóg zachował Agapę na wieki”.

„To ja sam Abercjusz w mojej obecności kazałem tu wypisać: Niech każdy, który te słowa rozumie, pomodli się za Abercjusza”.

Nagrobne napisy zawierają także teksty skierowane do wiernych zwiedzających katakumby. Są one niejako głosem zmarłego, który błaga przechodnia o modlitwę. Epitafium znalezione w Kumie kończy się słowami: „Qui legis, ora pro me” (Ty, który czytasz, módl się za mnie), a epitafium z Narbony: „Tu, qui leges, ora pro me” (Ty, który przeczytasz, pomódl się za mnie).

Nigdy nie modlono się w intencjach męczenników, a tylko proszono ich o wstawiennictwo za innych zmarłych, dlatego napisy na grobach męczenników są najkrótsze. Spotyka się także napisy kierujące prośbę o modlitwę za zmarłego do świętych męczenników, np. „Duszę Maksyma ochłódźcie męczennicy, January, Agatop i Felicissimus”.

Oczywiście najstarsze wzmianki są Starym Testemencie, w Ewangelii i w Listach Apostolskich.

"Grzegorz I w r. 593 jako pierwszy..." dobry kawał... :)


P.S. A moja książka ma imprimatur.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt sty 03, 2017 21:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 14:16
Posty: 34
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
Marek_Piotrowski napisał(a):
mainheartvk napisał(a):
Pap. Grzegorz I w r. 593 jako pierwszy wspomniał o miejscu, gdzie dusze zmarłych cierpią (choć nie maja ciał). I wtedy się zaczęło...
Żarty sobie robisz czy też Twoi nauczyciele CI to powiedzieli? :)
Podam tylko garść najstarszych świadectw o Czyśćcu i jego implikacji - modlitwie za zmarłych:

Św. Justyn (ur. 100): „Dusze ludzi pobożnych w lepszym miejscu przebywają, w gorszym zaś dusze niesprawiedliwych oczekując Dnia Sądu (…) będą istnieć i cierpieć karę tak długo, jak Bóg zechce” (Dialog z Żydem Tryfonem).

Didache czyli nauka Dwunastu Apostołów: "Biada temu, kto bierze!
Jeśli bowiem bierze dlatego, że potrzebuje, nic mu nie można zarzucić; jeśli jednak nie potrzebuje, zda sprawę z tego, dlaczego wziął i po co.
Wsadzony do ciemnicy, odpowie za wszystkie swoje czyny i nie wyjdzie stamtąd, aż ostatni grosz zwróci."


Arystydes (ok. 140) „A jeśli jaki sprawiedliwy spośród nich umrze to się radują i dzięki czynią i modlą się za niego i odprowadzają jak wyjeżdżającego” (Apologia, 10;5,11).

Tertulian (ur. 155): „Ofiary za zmarłych składamy w określonym dniu ich narodzin [dla nieba]”. „W ogóle, jeśli więzienie owo, o którym świadczy Ewangelia (Mt 18, 21–35) rozumiemy jako otchłań podziemną i wyjaśniamy, że w oczekiwaniu na zmartwychwstanie należy również odpokutować do ostatniego szelążka za najmniejszy występek…”.

Akta Męczeństwa św. Perpetuy i Felicyty 7 (203) „Dinokrates był moim rodzonym bratem. Zmarł (…) za niego zatem się modliłam. Dzieliła nas jednak ogromna otchłań i ani ja do niego, ani on do mnie nie mogliśmy się przedostać. (…) Wtedy oprzytomniałam i uświadomiłam sobie, że brat mój cierpi. Byłam jednak przeświadczona o tym, że mogę mu ulżyć w jego cierpieniach” .

Orygenes (zm. 254) tak komentuje fragment 1 Kor 3,11–15: „Bóg jak ogień – trawi zło oraz wszystko, co ze zła pochodzi, a co grzesznik na postawionym już fundamencie duchowym buduje – mówiąc symbolicznie – z drewna, siana i słomy”.

Św. Cyprian (258): „Czymś innym jest oczekiwać na przebaczenie, a czymś innym przejść do chwały – być wrzuconym do więzienia i nie wyjść stamtąd, aż się spłaci ostatni szelążek lub natychmiast otrzymać nagrodę za wiarę cnotę” (List, 55,20).

Św. Efrem (373): „Zmarli są bowiem wspomagani ofiarami, które sprawują żywi” (O modlitwie, 29).

„Zanotujcie sobie dni tych, którzy już odeszli, abyśmy mogli wspominać o nich, obchodząc pamiątkę męczenników” (List 12, por. List 1;2).

Św. Grzegorz Wielki: „za pewne lekkie winy istnieje przed Sądem oczyszczający ogień” (Dialogi ).

Św. Augustyn: „Karcenie zostało zapowiedziane w przyszłości (…) miało się dokonać przez ogień. (…) [Panie,] w tym życiu mnie oczyszczaj i spraw, abym stał się taki, żeby już nie było potrzeba ognia oczyszczającego” (Objaśnienie Psalmu, 37,4/ ).

Tertulian, św. Cyprian, św. Cyryl Jerozolimski, Orygenes, Grzegorz z Nyssy, św. Augustyn i wielu innych pisarzy wczesnochrześcijańskich wypowiadało się pozytywnie o idei Czyśćca.

Najwcześniejszymi dowodami materialnymi dotyczącymi modlitwy za zmarłych, a więc i wiary w czyściec są zachowane nagrobki chrześcijańskie – najstarsze z II wieku – z napisami o treści:
„Eucharis jest moją matką, Pius ojcem. Proszę was, o bracia kiedy tu przyjdziecie o modlitwę. Aby Wszechmogący Bóg zachował Agapę na wieki”.

„To ja sam Abercjusz w mojej obecności kazałem tu wypisać: Niech każdy, który te słowa rozumie, pomodli się za Abercjusza”.

Nagrobne napisy zawierają także teksty skierowane do wiernych zwiedzających katakumby. Są one niejako głosem zmarłego, który błaga przechodnia o modlitwę. Epitafium znalezione w Kumie kończy się słowami: „Qui legis, ora pro me” (Ty, który czytasz, módl się za mnie), a epitafium z Narbony: „Tu, qui leges, ora pro me” (Ty, który przeczytasz, pomódl się za mnie).

Nigdy nie modlono się w intencjach męczenników, a tylko proszono ich o wstawiennictwo za innych zmarłych, dlatego napisy na grobach męczenników są najkrótsze. Spotyka się także napisy kierujące prośbę o modlitwę za zmarłego do świętych męczenników, np. „Duszę Maksyma ochłódźcie męczennicy, January, Agatop i Felicissimus”.

Oczywiście najstarsze wzmianki są Starym Testemencie, w Ewangelii i w Listach Apostolskich.

"Grzegorz I w r. 593 jako pierwszy..." dobry kawał... :)


P.S. A moja książka ma imprimatur.


No nareszcie Panie Marku.
"Gościu" ukontentowany.
Proszę umieścić zdjęcie imprimatur w podpisie do Pana postów. Bedzie wtedy ze "ma Pan racje" (zawsze i wszedzie) - bez pomocy :brawo: :brawo: :brawo:

_________________
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". G. Orwell.


Wt sty 03, 2017 21:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
mainheartvk napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Ameryki nie odkryłeś, Yarpenie. Od pierwszego posta widać po co on tu jest.

I poczułem się jak w sejmie. Jak PO - "od koryta nie odejdę" bez Imprimatur.

viewtopic.php?p=936689#p936689

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 03, 2017 21:23
Zobacz profil
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
@mainheartvk: Imprimatur tez nie zwalnia od krytycznego myslenia. To forum dyskusyjne i liczy sie wypowiedz. Jezeli czekasz na niepodwazalne tezy, to chyba fora pomyliles. Czytaj po prostu Katechizm i bedziesz mial imprimatur i nie bedziesz musial myslec.
Marek moze wklejac to co napisal w ksiazce,bo to jego przemyslenia, ale atakowac kogos bez zapoznania sie z jego zdaniem....
Moze to jednak nie to forum?


Wt sty 03, 2017 21:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 14:16
Posty: 34
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
Kael napisał(a):
@mainheartvk: Imprimatur tez nie zwalnia od krytycznego myslenia. To forum dyskusyjne i liczy sie wypowiedz. Jezeli czekasz na niepodwazalne tezy, to chyba fora pomyliles. Czytaj po prostu Katechizm i bedziesz mial imprimatur i nie bedziesz musial myslec.
Marek moze wklejac to co napisal w ksiazce,bo to jego przemyslenia, ale atakowac kogos bez zapoznania sie z jego zdaniem....
Moze to jednak nie to forum?


Kael - ja mam wadę wrodzona - nie mogę się powstrzymać od zadawania pytani samozwańczym autorytetom. Bez względu na to kim sa. Mam nadzieje ze potrafisz tolerować moje "upośledzenie".
Prośba o imprimatur nie jest wielkim atakiem.
Przynajmniej nie ponad siły Pana Marka.

_________________
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". G. Orwell.


Wt sty 03, 2017 21:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
mainheartvk napisał(a):
No nareszcie Panie Marku.
"Gościu" ukontentowany.

Założę się, że posta Marka też nie przeczytałeś. Klaszczesz, bo to Twoja jedna z dwóch metod dyskusji: obrzucanie błotem i klaskanie?
Cytuj:
Kael - ja mam wadę wrodzona - nie mogę się powstrzymać od zadawania pytani samozwańczym autorytetom. Bez względu na to kim sa. Mam nadzieje ze potrafisz tolerować moje "upośledzenie".
Prośba o imprimatur nie jest wielkim atakiem.
Przynajmniej nie ponad siły Pana Marka.

Żeby pytać/poddawać w wątpliwość, najpierw należy zapoznać się z treścią. A imprimatur mozesz znaleźć sam. Google nie boli.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Ostatnio edytowano Wt sty 03, 2017 21:32 przez Małgosiaa, łącznie edytowano 1 raz



Wt sty 03, 2017 21:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
Imprimatur możesz sprawdzić dzwoniąc do Kurii Wrocławskiej - numer zgody to L.dz. 1377/2013/2014. Zdjecia dokumentu oczywiście nie zamieszczę.

Nawiasem mówiąc - imprimatur nie implikuje racji w każdym wypadku. Jest to tylko znak, że kompetentna wyznaczona przez biskupa osoba nie znalazła nic sprzecznego z nauczaniem Kościoła.
Ale nie-sprzeczność nie oznacza jeszcze racji - jest całkiem dużo kwestii w których Kościół nie wypowiedział się ostatecznie.
Akurat kwestia czyśćca jest prosta (jak widać... więcej napisałen tu http://analizy.biz.marek1962/czysciec.pdf ), ale też wielu rzeczy nie wiemy (np. czy Czyściec ma czas trwania? Czy jest miejscem? itd).

Aha, byłbym wdzięczny, gdybyś nie tytułował mnie per "Pan". Nie ma takiego zwyczaju na tym forum.

Cytuj:
nie mogę się powstrzymać od zadawania pytani samozwańczym autorytetom
Nie chodzi o mój rzekomy "autorytet" tylko nie lubię, jak się fanzoli bzdury bez sprawdzenia - i to w formie zarzutów w stosunku do Kościoła, który jest moją Matką.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt sty 03, 2017 21:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 14:16
Posty: 34
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
Małgosiaa napisał(a):
mainheartvk napisał(a):
No nareszcie Panie Marku.
"Gościu" ukontentowany.

Założę się, że posta Marka też nie przeczytałeś. Klaszczesz, bo to Twoja jedna z dwóch metod dyskusji: obrzucanie błotem i klaskanie?


Jakim błotem? Ja grzecznie poprosiłem o katolickie imprimatur na katolickim forum.
Widzisz je gdzieś?
Przeczytaj jak "grzeczny" był Pan Marek w pierwszych wypowiedziach...

_________________
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". G. Orwell.


Wt sty 03, 2017 21:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: O co chodzi z czyśćcem?
Nie rozumiem.
Jaki problem uzyskać imprimatur dla takiej książki?
I po co o to kruszyć kopie?

Żeby nie było: lata pracowałem dla wydawnictw katolickich i znam procedury i tryb opatrywania imprimatur. Mogę też polecić konkretnych księży mających uprawnienia do wydawania opinii na potrzeby imprimatur.

Swoją drogą, imprimatur, którym opatruje się tylko książki mogące budzić jakieś wątpliwości. Dla większości jest zbędne.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt sty 03, 2017 21:33
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL