Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Prawo Mojżeszowe 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sie 13, 2016 12:00
Posty: 20
Post Prawo Mojżeszowe
Słysze prawie zawsze że nas już nie obowiązuje. Macie jakieś wersety w Piśmie Świętym?


Pn sie 15, 2016 13:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Prawo Mojżeszowe
nawrocenie napisał(a):
Słysze prawie zawsze że nas już nie obowiązuje. Macie jakieś wersety w Piśmie Świętym?



Pan Jezus powiedział: "Nie przyszedłem znieść Prawa i Proroków"
Tyle tylko,że to się ma głównie do Dekalogu, chociaż i niektóre zapisy z Prawa Mojżeszowego można by pewnie podpiąć pod współczesną Liturgię Kościoła,ale zaprzątaj sobie tym głowy,mianowicie te 613 przykazań żydowskich,to nie jest kanon obowiązującego cię Prawa. Pan Jezus ogrzał sercem i Swoją Męką na Krzyżu ów zapisy ST i nadał Nowe Przymierze.
Musiałbyś nieco łyknąć duchowości charyzmatycznej w dobrej wspólnocie charyzmatyków aby to ogarnąć tak aby sobie w głowie nie namieszać.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Pn sie 15, 2016 15:45
Zobacz profil
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Po co od razu charyzmatykow? Zdrowa teologia i lektura Dziejiw Apostolskich i Listow sw Pawla tez wystarczy.


Pn sie 15, 2016 15:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Kael napisał(a):
Po co od razu charyzmatykow? Zdrowa teologia i lektura Dziejiw Apostolskich i Listow sw Pawla tez wystarczy.


pewnie i wystarczy,zdrowa teologia,tak,ale światło Ducha Świętego jest potrzebne i modlitwa do Ducha Świętego:)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Pn sie 15, 2016 16:04
Zobacz profil
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Po co? Dekret znoszący obowiązywanie Prawa Mojżeszowego jest w piętnastym rozdziale Dziejów Apostolskich.


N sie 21, 2016 11:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Bo jest też napisane w Piśmie Świętym: "nie przyszedłem znieść Prawa i proroków" - owszem nie chodziło Panu Jezusowi o 613 przykazań, które żydzi z wielkim trudem starali się przestrzegać, wszak z Dekalogu wywodziło się ich wiele, ST też nas obowiązuje, tutaj potrzeba Mądrości i pomocy Ducha Świętego aby to wszystko pojąć, niemniej jednak nie ma co sobie w głowie mieszać, tylko żyć normalnie wedle tego co mówi Kościół, większość mogłaby sobie zaszkodzić niestety i zacząć wydziwiać, schizmatyków w Kościele ci u nas (niestety) dostatek :/

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Cz sie 25, 2016 17:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Zapytam inaczej. Czy wciąż obowiązuje zakaz spożywania potraw zawierających krew? (chodzi tu nie tylko o np. czerninę, ale również chociażby o "wszystko, co duszone")

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Dekret znoszący obowiązywanie Prawa Mojżeszowego jest w piętnastym rozdziale Dziejów Apostolskich.


Zacytujmy go zatem:

Dz 15, 28n napisał(a):
Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!


(nie pamiętam gdzie, ale gdzieś czytałem, że mięsa duszone zawerają niewielkie ilości krwi; stąd zakaz ich spożywania)

Aha, czyli w tym dekrecie zniesiono Prawo Mojżeszowe, ale za wyjątkiem zakazu spożywania krwi, który to zakaz został uznany za "konieczny"?

Czy Kościół Katolicki nadal naucza, że spożywanie krwi jest niegodziwe? Ja takiego nauczania nie słyszałem; jeśli więc tak nie naucza, to jak interpretuje ten werset z Biblii?

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


So sie 27, 2016 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Odpowiedź: Zdaje się że nie, nie obowiązuje. http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_47.htm

W ogromnym skrócie:

Cytuj:
były to pierwsze w historii Kościoła przepisy prawa kościelnego, w tamtym czasie ogromnie pożyteczne, które jednak wraz ze zmianą warunków, które się ich domagały, przestały obowiązywać

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


So sie 27, 2016 21:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 11, 2016 17:31
Posty: 42
Post Re: Prawo Mojżeszowe
nawrocenie napisał(a):
Słysze prawie zawsze że nas już nie obowiązuje. Macie jakieś wersety w Piśmie Świętym?


W jakim celu zostało nadane prawo?

Rzymian 7:14
"Albowiem grzech nad wami panować nie będzie, bo nie jesteście pod zakonem, lecz pod łaską."
Jezus umarł za wszystkie nasze grzechy.
Rzymian 4:25
"Który został wydany za grzechy nasze i wzbudzony z martwych dla usprawiedliwienia naszego."
Jego śmierć pokonała grzech a jego zmartwychwstanie całkowicie i definitywnie pokonało śmierć, która panowała od Adama. Wiara w to zmartwychwstanie usprawiedliwia nas w oczach Boga i mamy pokój z Ojcem, który patrzy na nas tak, jakbyśmy nigdy nie zgrzeszyli.
Rzymian 5:1-5
"Usprawiedliwieni tedy z wiary, pokój mamy z Bogiem przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, Dzięki któremu też mamy dostęp przez wiarę do tej łaski, w której stoimy, i chlubimy się nadzieją chwały Bożej. A nie tylko to, chlubimy się też z ucisków, wiedząc, że ucisk wywołuje cierpliwość, A cierpliwość doświadczenie, doświadczenie zaś nadzieję; A nadzieja nie zawodzi, bo miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który nam jest dany."

Są trzy filary chrześcijaństwa: wiara, nadzieja, miłość. Ale najważniejsza jest miłość.
Wiara jest pewnością tego, czego nie widzimy a czego się spodziewamy. Nadzieją jest oczekiwanie tego w co wierzymy. A miłość jest tym co jest rozlane w naszym sercu i powoduje, że oczekiwanie na to w co wierzymy, nigdy nie zawodzi. Usprawiedliwieni więc z wiary, pokój mamy z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Dzięki któremu też mamy dostęp do tej łaski, w której stoimy i chlubimy się nadzieją chwały Bożej.

Gdy jesteśmy zbawieni otrzymujemy nowe serce, w którym rozlana jest miłość Boża przez Ducha Świętego. Duch Święty przywraca nam to, co zostało zerwane w raju przez Adama.
Aby zrozumieć co zrobił Jezus, musimy zrozumieć co stało się w raju. Aby zrozumieć co przyszedł naprawić Jezus, musimy zrozumieć co zepsuł Adam.
Bóg powiedział Adamowi, że jeśli zje z drzewa „poznania dobra i zła” na pewno umrze. Bóg przestrzegł ich, że zjedzenie z drzewa mądrości skończy się dla nich śmiercią. Wiemy wszyscy co stało się potem. Ale czy oni umarli? Nie. Biblia mówi, że Adam żył 930 lat. Więc jeśli nie spotkała ich śmierć fizyczna, więc o jakiej śmierci tu jest mowa. O śmierci duchowej. Ich Duch obumarł i więcej nie rozlewał miłości Bożej w ich sercach.

Paweł pisze w liście do Rzymian, 5:12
"Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli;"
To nie przez nas grzech wszedł na świat ale przez Adama. Staliśmy się grzesznikami bo to Adam zgrzeszył. To nie grzech był problemem ale śmierć. Ta duchowa śmierć, to oddzielenie od Agape. Śmierć, którą ściągnął na ziemię Adam, to oddzielenie od Bożej miłości Agape. Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat a przez grzech oddzielenie od Agape, tak i na wszystkich ludzi oddzielenie od Agape przyszło. Bo wszyscy zgrzeszyli.

Rzym 5:15
„Lecz nie tak jak z upadkiem ma się sprawa z łaską; albowiem jeśli przez upadek jednego człowieka umarło wielu, to daleko obfitsza okazała się dla wielu łaska Boża i dar przez łaskę jednego człowieka, Jezusa Chrystusa.”
Bóg jest miłością, miłością Agape. Święty, nieśmiertelny, doskonały, miłujący Bóg, stworzył na swój obraz człowieka. A więc świętego, nieśmiertelnego, doskonałego, miłującego człowieka. I Adam był taki, bo był doskonale połączony z Ojcem. Nieskrępowanie płynęło do niego życie, płynęła do niego miłość Agape, która go wypełniała i przelewała się przez niego dla innych. I w momencie, gdy człowiek został zwiedziony przez szatana, zjadł owoc, ten przepływ został przerwany. Adam został oddzielony od źródła, oddzielony od Agape. Oni zjedli owoc z drzewa poznania dobra i zła bo chcieli sami bez Boga poznawać dobro i zło. Chcieli być niezależni od Boga, samodzielni, samowystarczalni i samosprawiedliwi. A to spowodowało oddzielenie od Bożej miłości Agape, która dawała życie. A to spowodowało, że ich serca stały się „kamienne”. A karki twarde.
Adam i Ewa zjedli z drzewa mądrości, bo byli nieposłuszni.
Następstwem zjedzenia z drzewa mądrości było nadanie prawa. Ponieważ ludzie nie wierzyli w Bożą dobroć. I chcieli niezależnie od Ojca sami sprawować swoje zbawienie. Wypełniając 10 przykazań i 613 przepisów. Woleli relację z dwoma zimnymi tablicami, niż z Ojcem.

PO CO WIĘC ZOSTAŁO NADANE PRAWO?
Najpierw odpowiedzmy na pytanie, po co nie zostało nadane. Prawo nie zostało nadane by uczynić Cię sprawiedliwym, by dać Ci życie, by Cię zbawić, by dodać Ci odwagi, by Cię umocnić, by pokonać grzech w Twoim życiu, by uczynić Cię świętym,
Więc po co jest prawo? Prawo jest po to by Cię potępić, by Cię sprowokować do grzechu /Rzym 8:20, Rzym 7:8/, byś poczuł się bezwartościowy, by Cię przekląć chorobą, demonami, biedą i uzależnieniami, by Cię złamać.

Tak naprawdę prawo jest tylko po to by pokazać Ci stan Twojego serca i wykazać, że jedyną Twoją nadzieją jest Jezus Chrystus.

Czy prawo poradziło sobie z grzechem? Czy jednak miało braki w tym temacie.
Hebr 8:7
„Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie.”
Hebr 10:9
„Potem powiada: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją. Znosi więc pierwsze /przymierze/, aby ustanowić drugie;”
Znosi więc pierwsze aby ustanowić drugie. Zobaczmy co podyktował Bóg Mojżeszowi po tym jak nadał całe prawo.
3 Mojż 18:5
„Przepisów moich i praw moich przestrzegajcie. Człowiek, który je wykonuje, żyje przez nie; Jam jest Pan!”
To samo jest napisane w Nowym Testamencie w Gal 3:12
Zakon zaś nie jest z wiary, ale: Kto go wypełni, przezeń żyć będzie.”
Bóg nadał prawo i powiedział, kto go wypełni, przezeń żyć będzie. Prosta sprawa. Jak wypełnisz prawo, będziesz żył. Czy jest to możliwe? Zobaczmy co pisze werset wyżej.
Gal 3:11
„A że przez zakon nikt nie zostaje usprawiedliwiony przed Bogiem, to rzecz oczywista, bo: Sprawiedliwy z wiary żyć będzie.

A więc przez zakon NIKT usprawiedliwiony, czyli zbawiony nie będzie. Wychodzi na to że "zakon zwraca się przeciwko nam ze swoimi wymaganiami". Wymaganiami nie do spełnienia.


So lis 12, 2016 8:27
Zobacz profil
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Czy to oznacza wedlug ciebie, ze mozemy zdradzac, klamac, bluznic i grzeszyc zuchwale bo i tak Pan Jezus nas juz zbawil i musi nas przyjac do raju?
No bo jesli przepisy Prawa oparte na Dekalogu nas juz nie obowiazuja...


So lis 12, 2016 8:34

Dołączył(a): Pt lis 11, 2016 17:31
Posty: 42
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Kael napisał(a):
Czy to oznacza wedlug ciebie, ze mozemy zdradzac, klamac, bluznic i grzeszyc zuchwale bo i tak Pan Jezus nas juz zbawil i musi nas przyjac do raju?
No bo jesli przepisy Prawa oparte na Dekalogu nas juz nie obowiazuja...

Hbr 10:38-39
"A sprawiedliwy mój z wiary żyć będzie; Lecz jeśli się cofnie, nie będzie dusza moja miała w nim upodobania."
Uwaga. Jest to ostrzeżenie przed próbą postawienia na własną samosprawiedliwość.
"Lecz my nie jesteśmy z tych, którzy się cofają i giną, lecz z tych, którzy wierzą i zachowują duszę."

Jest droga do miejsca najświętszego. Najprostszą rzeczą, jaką można zrobić to wejść na tą drogę. Wejść na tą drogę oznacza uwierzyć Jezusowi, że On wyjdzie na Twoje spotkanie. Słowo Boże mówi "Zbliżcie się do Niego a On zbliży się do was".

Jana 13:35
"Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali."
Trwanie w Bogu, to trwanie w Jego przykazaniach. Dwóch przykazaniach Nowego Przymierza.
Trwanie w Bogu, to trwanie w miłości. Miłość, to nowe przykazanie, które dał nam Jezus. Wchodzimy w tą relację, do której zostaliśmy powołani przed założeniem świata. To jest stan, w którym byli Adam z Ewą w Edenie. Tam nie było kamiennych tablic.

Jana 14:15
"Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie."

Te 10 przykazań mogą być jedynie "kompasem" w chwili załamania.


So lis 12, 2016 8:54
Zobacz profil
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Czyli zgadzasz sie, ze zeby byc blisko Jezusa i prawsziwie Go milowac, nalezy przestrzegac Jego przykazan?
A jakie one sa, poza tymi dosyc ogolnymi dwoma, ktore rozni ludzie sobie roznie interpretuja?
Najszczegolowiej sa podane chyba w Kazaniu na Gorze.
Oczywiscie je znasz, wiec nie bede calego przytaczac. Tylko pewne fragmenty z Mt 5

Cytuj:
13 Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. 14 Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. 15 Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem5, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. 16 Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.
17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
(...)21 Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. 22 A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego

(...)31 Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. 32 A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.

Zgadzasz sie, ze nalezy tak czynic a nie tylko uwierzyc Jezusowi, ze On sam wszystko zalatwi a my mamy tylko czekac na zbawienie?

Bo moze byc tak, jak napisal, niestety zmarly wlasnie, Leonard Cohen

http://poszepszynscy.info/zembaty/teksty/08.html


So lis 12, 2016 10:49

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Na początek warto sprecyzować, co rozumiemy przez „obowiązywanie Starego Testamentu”. Czy pytamy o:
  • obowiązywanie Prawa Mojżeszowego;
  • podleganie nakazom moralnym;
  • konieczność czynienia dobrych czynów;
  • jedzenie wieprzowiny, świętowanie soboty, kamienowanie odstępców, zakaz czynienia wszelkich wizerunków, stosowanie obmyć opisanych w II i IV księdze mojżeszowej (kilkaset nakazów!).
  • ofiary starotestamentowe
W zależności od tego, które z powyższych kwestii rozumiemy jako „obowiązywanie Starego Testamentu” odpowiedź może być znacząco inna. W Nowym Testamencie są dwa rodzaje wypowiedzi na temat starego Prawa, pozornie wyglądające na sprzeczne. Jedne głoszą:
Cytuj:
„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni”
(Mt 5,17–18).
Inne oznajmiają:
„Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe” (2 Kor 5,17) . Może jeszcze więcej mówi 7 rozdział Listu do Rzymian.
Czy znaleźliśmy właśnie rozbieżność w Biblii?
Nie, oczywiście.
  1. O jakim „spełnieniu wszystkiego” będącym kresem obowiązywania Prawa mówi Jezus w Mt 5,18? Co oznacza Mt 5:17 bt „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić”.
    Co oznacza „wypełnienie Prawa i Proroków”?
    1. Zacznijmy od pytania: co oznacza termin „Prawo i Prorocy”?
      Czy oznacza to Prawo Mojżeszowe, te wszystkie przykazania o obmywaniu, obrzezywaniu, jedzeniu itd.?
      „Prawo” to żydowska nazwa Pięcioksiągu (Księga Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa).
      Do „Proroków” zalicza się księgi, od Jozuego do Drugiej Królewskiej, bez Księgi Rut, oraz od Izajasza do Malachiasza, bez Daniela, Lamentacji i Barucha.
      Reszta ST to „Pisma”.
      Jezus mówi, że nie unieważnia „Prawa i Proroków” (czyli Jego nauka jest spójna ze Starym Testamentem) – i nie chodzi tu bynajmniej o kultyczne przepisy judaizmu.
    2. Druga część pytania dotyczy słowa „wypełniać” – Jezus mówił, że „wypełnia” „Prawo i Proroków”. Co miał na myśli?
      „aż się wszystko spełni”.
      Co ma się wypełnić, zanim przestanie obowiązywać Prawo?
      Zapowiadając Mesjasza, prorok Izajasz pisał o Jezusie:
      „Spodobało się Panu zmiażdżyć go cierpieniem. Jeśli on wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez niego” (Iz 53,10).
      Jezus zaś idąc na swoją ostatnią Paschę sam mówi o sobie:
      „Oto idziemy do Jeruzalem i spełni się wszystko, co napisali prorocy o Synu Człowieczym” (Łk 18,31b).
      Spożywając Paschę uobecniającą Jego Ofiarę mówi:
      „Albowiem powiadam wam: Nie będę już jej spożywać, aż się spełni w królestwie Bożym” (Łk 22,16)
      i wreszcie ostatnia, dramatyczna chwila:
      „… Jezus, świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: Pragnę. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę nasączoną octem i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Dokonało się! I skłoniwszy głowę, oddał ducha” (J 19,28–30).
      • Użyte w Mt 5,17 słowo „wypełnić” (plerosai) ma następujące znaczenia:
        • realizować;
        • wypełniać;
        • udoskonalić;
        • spełnić wymogi.
        I tak rzeczywiście jest, gdyż w Nim wypełniają się nie tylko proroctwa Starego Testamentu, ale w ogóle wszystko do czego zmierzał. Jezus, przychodząc jako człowiek, podporządkowuje się woli Ojca, a jednocześnie nadaje Prawu jego właściwy i pełny sens.
        Zapowiadał to zresztą ST, np.:
        „Oto nadchodzą dni – wyrocznia Pana – kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich władcą – wyrocznia Pana. Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach – wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercach. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi ludem” (Jr 31,31–33).
        „Oto mój Sługa, którego podtrzymuję, Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na nim spoczął; on przyniesie narodom Prawo. Nie będzie wołał ni podnosił głosu, nie da słyszeć krzyku swego na dworze. Nie złamie trzciny nadłamanej, nie zgasi /ledwo/ tlejącego się knotka. On rzeczywiście przyniesie Prawo. Nie zniechęci się ani nie załamie, aż utrwali Prawo na ziemi, a jego pouczenia wyczekują wyspy” (Iz 42, 1–4).
        Stare Prawo było niedoskonałe – tak mówi Pismo – Jezus je udoskonala. Nie tylko realizuje proroctwa ST, ale prowadzi dalej dzieło Objawienia i Zbawienia.
        I jak widać, nie chodzi tu ani o wypełnianie obrzezania, ograniczenia w spożywaniu wieprzowiny czy o o przepisy kultyczne (w tym dzień, w którym będzie świętowany szabat). Chodzi o to „abyście przypomnieli sobie słowa, które były dawno już przepowiedziane przez świętych proroków, oraz przykazanie Pana i Zbawiciela, podane przez waszych apostołów” (2 Ptr 3,2).
        Od czasu gdy „wszystko się dokonało” na Krzyżu, wszelkie szabaty, obrzezania i inne szczegółowe przepisy Prawa to już tylko spełnione zapowiedzi, „cienie rzeczy przyszłych” (Kol 2,16–17).
      • Ponieważ stare ofiary nie mogły zapewnić zbawienia, Jezus Chrystus sam stał się ofiarą (Hbr 9,11–12). Nie jesteśmy w stanie sami się zbawić poprzez Prawo, gdyż nikt nie jest w stanie go wypełnić (Rz 7,14–25). Człowiek osiąga zbawienie poprzez przyjęcie owoców Ofiary Jezusa, który przyjął cierpienie za mnie uwalniając mnie od kary słusznie mi należnej, gdyż wszyscy – w tym ja – zgrzeszyli (Rz 5,12), a słuszną zapłatą za grzech jest śmierć (Rz 6,23).
      • Pismo jednak mówi, że Prawo nie jest złe (Rz 7,7). Jakiego więc Prawa mamy przestrzegać, a jakie „stało się nowe”? Czy mamy przestrzegać wszystkich obmyć, rytuałów, obrzezania itd.? Oczywiście, że nie (Rz 2,25–29, Dz.Ap 15,1–12). Stare Przymierze było oparte na obrzezaniu (Dz 7,8), nowe zaś na Krwi Jezusa (Kl. 22,20). Jezus potraktował nas w nowym Przymierzu zupełnie inaczej – zamiast „instrukcji”, litery Prawa objawił nam sens Prawa:
        „Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, że możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery” (Rz 7,6).
        Uczynił to rozróżnienie pomiędzy Starym a Nowym Testamentem, mówiąc:
        „Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego” (J 15,15).
        Prawo jest ważne, tak jak ważny jest przepis w instrukcji obsługi telewizora „nie dotykać cewki wysokiego napięcia”, choć elektryk („zaprzyjaźniony z prądem”) wie, że może jej dotknąć w urządzeniu, które od 5 lat stoi nie podłączone w piwnicy (nie umiera się bowiem od dotykania cewki tylko od porażenia prądem). Jednak kto „nie zna elektryczności” lepiej zrobi jeśli w ogóle nie będzie dotykał żadnych cewek…
        Jeśli jesteśmy ludźmi Nowego Testamentu i „znamy Boga”, jesteśmy podobni do tego elektryka – odwołujemy się w naszym postępowaniu bezpośrednio do „sensu” Prawa. Gdybyśmy Boga nie znali, skazani bylibyśmy (jak ludzie Starego Testamentu) na wypełnianie jego „litery”.
      • Nowe Prawo jest pełniejsze od starego (Mt 5,17), stare niejako się w nim zawiera. Jezus nawet częściowo tłumaczy to Stare Prawo Nowym (Mt 7,12). Dzieje się tak dlatego, iż w chrześcijaństwie nie ma „górnej granicy” moralności. Żyd w ST mógł się czuć w porządku, jeśli wypełnił Prawo (inna rzecz, czy było to możliwe). Chrześcijanin nie ma takiej poziomu aby mógł czuć się całkowicie zadowolony – nasz cel to ideał doskonałej Miłości, na znak Miłości Boga. Innymi słowy, czego byśmy nie robili, jak blisko Boga byśmy nie byli – zawsze możemy zbliżyć się jeszcze bardziej. Nie ma możliwości by chrześcijanin w pewnym momencie stwierdził „Jestem już dość blisko Boga, bliżej nie będę”.
      • Pewne zasady moralne zawarte w starym, niedoskonałym Prawie są aktualne nie dlatego jakoby "prawo nie przeminęło" ale dlatego, że było ono cieniem, zapowiedzią doskonałego Prawa - które te zasady moralne zawiera w sposób daleko doskonalszy.
        Z tym że to - choć ułomna - wielkość Starego Prawa wynikała z doskonałości tego, ku któremu to stare było "wychowawcą" a nie odwrotnie (Gal 3,24-25). Wbrew następstwu czasowemu, to Nowe Prawo jest pierwotne.
      • Nowe Prawo pozbawione jest otoczki strachu – Bóg umarł za nas i nie chce nas potępić (Rz 8,34) (byłoby niezwykłe potępiać kogoś, kogo się za cenę własnego życia uratowało).

Warto jeszcze na koniec zauważyć, iż gdyby przyjąć, iż Prawo się jeszcze „nie wypełniło” i nadal obowiązuje, wówczas słowa „ani jedna jota, ani jedna kreska” dotyczyłyby nie tylko szabatu czy wizerunków, ale wszystkich przykazań Starego Testamentu – co w sposób jaskrawy koliduje z zapisami biblijnymi (choćby z Dz 10,15; Ga 6,15 czy Hbr 7,11–19).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 12, 2016 11:43
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lis 11, 2016 17:31
Posty: 42
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Kael napisał(a):
Czyli zgadzasz sie, ze zeby byc blisko Jezusa i prawdziwie Go milowac, nalezy przestrzegac Jego przykazan?

"Nowe przykazania daję wam /do waszych serc, miłość Agape/..., abyście /co spowoduje/ się wzajemnie miłowali." Jezus niczym nie warunkuje swoją bliskość Kael, ponieważ łaska jest za darmo. Od Boga oddalamy się, jeśli jesteśmy nieposłuszni w wykonywaniu uczynków, które nakazuje wykonywać miłość Agape, wypełniająca nasze serca.

Definicja: "Agape (starogrecki ἀγάπη, agápe) jest to „miłość: najwyższa forma miłości, zwłaszcza miłość braterska, dobroczynność, miłość Boga do ludzi i ludzi do Boga”

Czym jest Nowe Przymierze.
Prawo jest propozycją "wszystko albo nic". Mamy uwspółcześnioną interpretację prawa, które nas zabija. Pamiętajmy:
Hbr 10:38-39
"A sprawiedliwy mój z wiary żyć będzie; Lecz jeśli się cofnie /samosprawiedliwość/, nie będzie dusza moja miała w nim upodobania."
Zauważmy, jak Diabeł stale nam sugeruje, jakie to prawo jest dla nas ważne.

A tymczasem, Galacjan 4:4,5
"Lecz gdy nadeszło wypełnienie czasu, zesłał Bóg Syna swego, który się narodził z niewiasty i podlegał zakonowi,
Aby wykupił tych, którzy byli pod zakonem, abyśmy usynowienia dostąpili."

Jezus był urodzony pod prawem. By wykupił tych, którzy podlegali prawu. To oznacza, że nie narodziny Jezusa przynoszą Nowy Testament, Nowe Przymierze. Era Nowego Testamentu zaczęła się, gdy Jezus zmarł na krzyżu.

Mateusza 5:17,18
"Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie."
Do chwili śmierci Jezusa na krzyżu obowiązywało prawo Mojżeszowe.

Komentując Twoją wypowiedź przytoczę jedno z Jego dalszych wypowiedzi, Mateusza 5:27,28
"Słyszeliście, iż powiedziano: Nie będziesz cudzołożył. A Ja wam powiadam, że każdy kto patrzy na niewiastę i pożąda jej już popełnił z nią cudzołóstwo w sercu swoim."
Napisałem powyżej w poście, że "prawo jest tylko po to /po to zostało nadane/, by pokazać Ci stan Twojego serca i wykazać, że jedyną Twoją nadzieją jest Jezus Chrystus."
W powyższym i następnych zdaniach /które przytoczyłaś/ w Mateusza 5, Jezus daje nam TO do zrozumienia, że "choćbyś wypełnił cały zakon a uchybił w jednym, jesteś winien wszystkiego". A więc zasada "wszystko albo nic".
Jezus za nas "wypełnił zakon", czyli dał zadośćuczynienie zakonowi. Więc co dalej?

(Natomiast wersety od 13 do 16 odnoszą się do już zbawionych chrześcijan.)

Więc jeśli nie zakon, to co? Piszesz Kael miłość. Ale jaka? Taka wymuszona?
Przytoczyłaś "Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki (...)". Z czego dobre uczynki u chrześcijan miałyby wynikać jeśli nie z miłości Agape? Czy serca nasze wypełnia miłość Agape?

Nie można wykonywać dobrych czynów z wewnętrznego przymusu /brak miłości Agape/ po to, aby przypodobać się Bogu. Dlaczego nie można? Ponieważ jest to bałwochwalstwo. Bałwochwalstwo własnego EGO. Osoby w lustrze.


So lis 12, 2016 13:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Prawo Mojżeszowe
Cytuj:
Nie można wykonywać dobrych czynów z wewnętrznego przymusu /brak miłości Agape/ po to, aby przypodobać się Bogu. Dlaczego nie można? Ponieważ jest to bałwochwalstwo. Bałwochwalstwo własnego EGO. Osoby w lustrze
Wybacz, ale to teoretyzowanie.
Nie są czymś złym dobre czyny, tylko brak miłości.
Czyli: jak się nie ma miłości, to nalezy się o nią starać - a nie zaniednywać dobrych czynów.

"(13) Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni.
Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem.
Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek,
a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające.

(16) Okaże się to w dniu, w którym Bóg przez Jezusa Chrystusa sądzić będzie ukryte czyny ludzkie, według mojej Ewangelii."
/Rz 2,13-16/

W myśl tego co napisałeś, owi poganie źle czyniliby, słuchając sumienia. Trudno się z czymś podobnym zgodzić.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 12, 2016 13:47
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL