Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Relacje Ojca z Synem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 14, 2017 9:46
Posty: 284
Post Re: Relacje Ojca z Synem
Gandalf_Pokorny napisał(a):
TEOLOGIA - ZAGADNIENIA, PRZEMYŚLENIA, ROZWAŻANIA
"PRZED I PO
ISTOTA STWORZENIA
Źle dzisiaj jest rozumiany byt duchowy – Boski ze stworzeniem.
Mianowicie jedno wyobrażenie z drugim jest źle rozumiane.
PRZED – struktura wieczności, świętości i Światła Boga Ojca, Syna Boga i Ducha Świętego – Jeden Bóg – Trójca Święta.
PO – struktura stworzenia z czasem i z tym, co od Ojca pochodzi.
„Jam Początek i Koniec” – czyli pełne dopełnienie wszystkiego (Rdz. 1)
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Było Ono u Boga na początku. Wszystko stało się przez Nie, bez Niego nie stało się nic z tego, co się stało.
SŁOWO – Syn Boży- Jezus Chrystus (J,1)"


W Rodzaju pisze co innego i ani słowa o Jezusie..Ciekawe co? Tam mamy literalne słowo Boga, tu np. też. Hebr 11:3..Całą biblię trudno trynatarnie przerobić..
Zresztą w innym przekładzie pisze ..boskie było Słowo.


Wt lip 18, 2017 9:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Relacje Ojca z Synem
1. Ja się pytałem na jakiej zasadzie mogło wyglądać rodzenie Syna Boga z Ojca - jako Słowo z ust Ojca..
2. "Mamy o zrodzeniu "Z Ojca przed wszystkimi wiekami" i o tym, że jest "zrodzony a nie stworzony". A potem mamy o "wcieleniu z Ducha Świętego i Maryi dziewicy"
Ja to wszystko wiem, chodzi mi o zasadę rodzenia Syna Boga z Ojca.
3. Zrodzenie z Maryi jest jasne, a mi przecież chodziło jak mogło wyglądać zrodzenie Syna Boga z Ojca (na jakiej zasadzie).
4. W tą tematykę się nie wgłębiałem, dlatego prosiłem, aby ktoś się wypowiedział na ten temat.
5. Dlatego jak zobaczyłem komentarz "Udar mózgu", to co miałem sobie pomyśleć?

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Wt lip 18, 2017 9:18
Zobacz profil
Post Re: Relacje Ojca z Synem
ZG63 napisał(a):
W Rodzaju pisze co innego
Po raz kolejny zapytam, kto w Twojej Biblii ciągle coś pisze i co w związku z tym. I znowu się nie dowiem.
Cytuj:
i ani słowa o Jezusie
Czy ten co Ci po Biblii pisze, używa również korektora np. do zmazania Protoewangelii? Albo proroctw Patriarchy Jakuba o potomstwie Judy?
Cytuj:
Zresztą w innym przekładzie pisze ..boskie było Słowo.
A co nas obchodzi, co kto pisze w jakim przekładzie? Ja np. mogę teoretycznie w moim przekładzie napisać "ZG63 ma krzywe zęby".
Gandalf_Pokorny napisał(a):
1. Ja się pytałem na jakiej zasadzie mogło wyglądać rodzenie Syna Boga z Ojca - jako Słowo z ust Ojca
Ani nie mogło to wyglądać (bo Bóg jest niewidzialny), ani nie mogło być z ust (bo Bóg nie ma ust). Nie wiemy, na czym polega zrodzenie Słowa, bo Bóg jest dla nas niepojęty. Wiemy tyle, ile nam objawiono - że nie było to stworzenie i że nie dokonało się ono w czasie.

W ogóle ten fragment Credo jest odpowiedzią na herezję arianizmu, który co prawda nie negował bóstwa Chrystusa, ale uważał, że Chrystus nie ma tej samej natury co Ojciec, a jedynie podobną, oraz że był taki czas kiedy Go nie było.


Wt lip 18, 2017 9:30

Dołączył(a): Pt lip 14, 2017 9:46
Posty: 284
Post Re: Relacje Ojca z Synem
Sam Jezus zaprzecza że jest Bogiem w Marka 10:18. Wychodzi na to że jesteś w opozycji do Jezusa..
Oczywiście powyższego wersetu nie dasz rady ogarnąć..Nawet nie próbuj.


Wt lip 18, 2017 10:41
Zobacz profil
Post Re: Relacje Ojca z Synem
ZG63 napisał(a):
Sam Jezus zaprzecza że jest Bogiem w Marka 10:18.
Nie, nie zaprzecza. Młodzieniec nie twierdzi, że Jezus jest Bogiem, więc jak może Jezus mu zaprzeczyć.

Możesz powtórzyć to jeszcze 1000 razy, ale niczego to nie zmieni.
Cytuj:
Oczywiście powyższego wersetu nie dasz rady ogarnąć..Nawet nie próbuj.
I znowu wycieczka osobista. Nudne to już się robi.


Wt lip 18, 2017 10:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Relacje Ojca z Synem
1. Syn Boży jest Słowem, które wychodzi z ust Ojca. Prawdopodobnie teologii nie studiowałeś, więc tego możesz nie wiedzieć. To są zagadnienia z teologi :).
2. Bóg jest ponad tym, co od Niego pochodzi, ale znowu nie można Boga przyrównywać do "wszechogarniającej mocy", jak mówią ateiści..
3. Bóg jest Postacią - Projektantem, który jest Wszechwiedzący, Wszechogarniający, Wszechmogący, Niematerialny, Wszechmocny, co nie oznacza, że stwarzając człowieka nie upodobnił Jego cech zewnętrznych..
4. Bóg nie ma ust - czyli znowu robimy z Pana Boga "wszechogarniającą moc". Stworzył na "własne podobieństwo" - nie oznacza tylko - "nadał cechy wewnętrzne" (Wola, rozum).
5. Kilka słów na temat wyglądu Boga Ojca:
Jezus mówi: Kto mnie widzi, widzi i Ojca (Por. J 14, 9)
Objawienie Boga Ojca - jedyne, zaakceptowane przez Kościół

"Nie wierzcie, że jestem owym strasznym starcem, którego ludzie przedstawiają na swoich obrazach i w swoich książkach! Nie, nie, nie jestem ani ‘młodszy’ ani ‘starszy’ od Mojego Syna i Mego Ducha Świętego! Dlatego też chciałbym, aby wszyscy – od dziecka do starca – wzywali Mnie poufałym imieniem Ojca i Przyjaciela. Jestem bowiem zawsze z wami, czynię się podobnym do was, żeby was upodobnić do Mnie.
Chciałbym zamieszkać na stałe w każdej rodzinie jak w swoim królestwie, aby każdy mógł powiedzieć z całą pewnością: “Mamy Ojca, który jest nieskończenie dobry, ogromnie bogaty i niezwykle miłosierny. Myśli o nas i jest blisko nas, patrzy na nas, sam nas wspiera i da nam wszystko, czego nam brak, jeżeli Go poprosimy. Wszystkie Jego bogactwa są nasze: będziemy mieć wszystko, czego potrzebujemy.” Jestem tu właśnie dlatego, byście Mnie prosili o to, czego potrzebujecie: “Proście, a otrzymacie”. W Mojej Ojcowskiej dobroci dam wam wszystko, aby każdy mógł uważać Mnie za prawdziwego Ojca, żyjącego – jak jest naprawdę – wśród swoich."
6. Bóg jest Osobowy, nie jest żadną energią, jak wmawia demon i co powtarzają heretycy
BÓG JEST W TRZECH OSOBACH – BÓG OJCIEC, SYN BOŻY i DUCH ŚWIĘTY, co znowu nie oznacza, że Bóg, choć ponad wszystkim nie nadał Swoich cech zewnętrznym swojemu stworzeniu..
7. Jeśli Ojciec stworzył człowieka, aby mieć dzieci, to nie tworzyłby ich tak, aby one nie przypominały samego Boga..
8. Ojciec swym wyglądem podobny jest do swego stworzenia... Tu nie chodzi o rysy twarzy, lecz o samo podobieństwo (oczy, usta, uszy, włosy, twarz, nogi, ręce, ciało). Dar bilokacji udowadnia nam, że można w tej samej istocie, nie będącym wszechogarniającą mocą jednocześnie być w kilku miejscach na raz.. To tym bardziej Bóg w Swej Istocie, nie będącym wszechogarniającą mocą, przenika wszystko i może być wszędzie..
9. https://wobroniewiaryitradycji.wordpres ... tentyczne/
10. „Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył” Tu chodzi o wnętrze samej Istoty Boga. Dlatego Syn jest Słowem, które pochodzi z ust Ojca, a Duch jest Tchnieniem, który pochodzi od Syna i Ojca - Jedno, Wieczne i Niezmienne.

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Wt lip 18, 2017 10:49
Zobacz profil
Post Re: Relacje Ojca z Synem
Wybacz, Gandalfie, ale chrześcijanie wierzą w prostotę Boga. Sugerowanie, że Bóg ma części ciała przeczy tejże prostocie. Zatem jest sprzeczne z teologią chrześcijańską.

EDIT: Zaznaczam, żeby nie było wątpliwości - wiara w prostotę Boga nie jest tylko domeną chrześcijaństwa wschodniego. Św. Tomasz z Akwinu mówi o niej w rozdziale 3 pierszej części Summy.

Natomiast sugerowanie, jakobym przez wiarę w prostotę Boga odrzucał Jego osobowość jest tak obrzydliwą insynuacją, żę nawet jej nie skomentuję. Proszę tylko, byś tego nie powtarzał.


Wt lip 18, 2017 10:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Relacje Ojca z Synem
1. Tu nie chodzi o nadanie stworzeniu "natury boskiej", tylko upodobnienie stworzenia do Boga...
2. Bóg nie ma ust, ani oczu? Tak więc przeczysz Istocie Ojca... Pan Jezus ma oczy, usta i jest Bogiem.
3. Ojciec jest w Swej Istocie Boskiej Nieskończenie Wielki, jednocześnie może upodobnić się do człowieka, niczego nie tracąc...
4. Matka Boga jest Nieskończenie większa od Nas, a jednocześnie będąca podobna nam w Swej Istocie..
5. "Jestem bowiem zawsze z wami, czynię się podobnym do was, żeby was upodobnić do Mnie."
6. https://wobroniewiaryitradycji.wordpres ... tentyczne/
7. Może doprecyzuje wszystko.. Bóg będącym Wiecznym, Niematerialnym bez Ciała, to może nadać i upodobnić się do Stworzenia, nie tracąc swojego Bóstwa, ani nie umniejszającej Swojej Pozycji..
8. Według większości wyznań chrześcijańskich Słowo Ojca za sprawą Ducha Świętego wcieliło się w człowieka i narodziło się jako Jezus Chrystus, aby przez swoją śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie zbawić ludzkość. Jezus Chrystus jako Syn Boży, Wcielone Słowo, jest równy Bogu Ojcu i Duchowi Świętemu co do bóstwa, majestatu, wieczności i wszechmocy[2]. Syn Boży ma podwójne narodziny – odwieczne z Boga Ojca i doczesne z Maryi. Jest równocześnie w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem (ciało i dusza) – jedną osobą, na którą składają się bóstwo oraz człowieczeństwo, dwie natury połączone unią osobową.

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Wt lip 18, 2017 11:08
Zobacz profil
Post Re: Relacje Ojca z Synem
Gandalf_Pokorny napisał(a):
1. Tu nie chodzi o nadanie stworzeniu "natury boskiej", tylko upodobnienie stworzenia do Boga...
A gdzie ja piszę coś o nadaniu stworzeniu "natury boskiej"?
Cytuj:
2. Bóg nie ma ust, ani oczu? Tak więc przeczysz Istocie Ojca... Pan Jezus ma oczy, usta i jest Bogiem.
Pan Jezus ma oczy i usta, bo jest człowiekiem. Są to atrybuty Jego ludzkiej, a nie boskiej natury.
Cytuj:
3. Ojciec jest w Swej Istocie Boskiej Nieskończenie Wielki, jednocześnie może upodobnić się do człowieka, niczego nie tracąc...
Może ukazać się jako człowiek. Ale to nie znaczy, że z natury wygląda jak człowiek.
Cytuj:
4. Matka Boga jest Nieskończenie większa od Nas, a jednocześnie będąca podobna nam w Swej Istocie.
Nie wiem, czy nieskończenie. Ale to żaden argument.
Cytuj:
5. "Jestem bowiem zawsze z wami, czynię się podobnym do was, żeby was upodobnić do Mnie."
Nie wiem skąd to cytat. Bóg uczynił się podobnym do nas w akcie Wcielenia. Nie potrzeba żadnych innych "upodobnień".
Cytuj:
7. Może doprecyzuje wszystko.. Bóg będącym Wiecznym, Niematerialnym bez Ciała, to może nadać i upodobnić się do Stworzenia, nie tracąc swojej Bóstwa, ani nie umniejszającej Swojej Pozycji..
Może. I zrobił to w akcie Wcielenia. I to nie tylko upodobnił się, ale naprawdę przyjął naszą naturę.
Cytuj:
8. Według większości wyznań chrześcijańskich Słowo Ojca za sprawą Ducha Świętego wcieliło się w człowieka i narodziło się jako Jezus Chrystus, aby przez swoją śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie zbawić ludzkość. Jezus Chrystus jako Syn Boży, Wcielone Słowo, jest równy Bogu Ojcu i Duchowi Świętemu co do bóstwa, majestatu, wieczności i wszechmocy[2]. Syn Boży ma podwójne narodziny – odwieczne z Boga Ojca i doczesne z Maryi. Jest równocześnie w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem (ciało i dusza) – jedną osobą, na którą składają się bóstwo oraz człowieczeństwo, dwie natury połączone unią osobową.
Insynuujesz, że temu przeczę? Czy tak po prostu wklejasz dla nabicia wierszówki?


Wt lip 18, 2017 11:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Relacje Ojca z Synem
1. Tak więc Jezus, który jest równocześnie Bogiem i Człowiekiem ma ciało, a jednak nie umniejsza to Jego pozycji..
2. Tak samo Ojciec upodabniając się do stworzenia, nie umniejsza Swojej pozycji..
3. Ja nie mówię o materialności Ojca, jako Tego, którego można dotkną...

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Wt lip 18, 2017 11:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Relacje Ojca z Synem
1. Zagiąłeś mnie z tym "Nie wiem, czy nieskończenie". Powiem więcej Matka Boga jest nie tylko nieskończenie większa od nas, ale i nieskończenie większa od aniołów, archaniołów. Najważniejsza Osoba po Trójcy Świętej.
To znaczy nieskończenie niższa od Boga i nieskończenie wyższa od wszelkiego stworzenia.
2. Podałem źródło..

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Wt lip 18, 2017 11:24
Zobacz profil
Post Re: Relacje Ojca z Synem
Gandalf_Pokorny napisał(a):
1. Tak więc Jezus, który jest równocześnie Bogiem i Człowiekiem ma ciało, a jednak nie umniejsza to Jego pozycji
A kto twierdzi że umniejsza?
Cytuj:
2. Tak samo Ojciec upodabniając się do stworzenia, nie umniejsza Swojej pozycji
Nie. Ale takie upodobnienie deprecjonowałoby wartość Wcielenia. To raz.
Dwa - sugerowałeś, że Bóg Ojciec ma usta przedwiecznie.
Cytuj:
3. Ja nie mówię o materialności Ojca, jako Tego, którego można dotkną...
Ale zaprzeczasz Jego prostocie twierdząc, że ma części ciała.

W ogóle mówisz jednocześnie o dwóch różnych sprawach, które obie są błędne, ale z innego powodu:
Primo - sugerujesz, że Bóg ma w swej boskiej naturze części ciała - to przeczy nauce o Jego prostocie.
Secundo - powołujesz się na jakieś dziwne objawienie, w którym rzekomo Bóg Ojciec upodobnił się do człowieka - to sugeruje, jakoby Wcielenie nie było wystarczającą dla naszego zbawienia kenozą Boga.

Gandalf_Pokorny napisał(a):
1. Zagiąłeś mnie z tym "Nie wiem, czy nieskończenie". Powiem więcej Matka Boga jest nie tylko nieskończenie większa od nas, ale i nieskończenie większa od aniołów, archaniołów. Najważniejsza Osoba po Trójcy Świętej.
Owszem - Bogurodzica jest najbardziej czczoną istotą nazywaną w Liturgii "bez porównania chwalebniejszą od Serafinów". Ale nie spotkałem się z epitetem nieskończoności i byłbym z nim ostrożny.
Cytuj:
2. Podałem źródło..
Jakie źródło i na co?


Wt lip 18, 2017 11:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Relacje Ojca z Synem
1. Jeśli napisałem jakąś tezę, to musi oznaczać, że "ktoś twierdzi, że umniejsza".. To był przykład...
2. Oczywiście, że nie... To są słowa Mikołaja Kapusty, teologa katolickiego..
3. Części ciała, które Bóg może przyjąć...
4. Nie będę ostrożnym przy czymś, co jest objawione przez proroka św. Ludwika...
5. Nie wiedziałeś skąd cytat... Tak "dziwne objawienie" - 10 lat rygorystycznych badań przez Kościół.. Od tak sobie, ktoś powiedział, że widział Ojca, miał objawienie, a Biskup - Aha, to musi być prawdą...

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Wt lip 18, 2017 11:43
Zobacz profil
Post Re: Relacje Ojca z Synem
Gandalf_Pokorny napisał(a):
1. Jeśli napisałem jakąś tezę, to musi oznaczać, że "ktoś twierdzi, że umniejsza".. To był przykład...

Na co? Dyskutujesz ze mną na konkretny temat. Więc się odnoś do moich wypowiedzi, a nie piszesz wypunktowaną listę różnych niezwiązanych tez.
Cytuj:
2. Oczywiście, że nie... To są słowa Mikołaja Kapusty, teologa katolickiego..
Co oczywiście nie i jakie słowa Mikołaja Kapusty? Funkcja quote jest na tym forum po to, żeby można było wiedzieć, do czego odnosi się dana wypowiedź. Używaj jej.
Cytuj:
3. Części ciała, które Bóg może przyjąć...
Bóg przyjął wszystkie części ludzkiego ciała. Całą ludzką naturę. Po co miałby to robić ponownie? Poza tym znowu nie wiem, do której ze swoich błędnych tez się odnosisz - do tej, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz, co implikuje, że ma części ciała, czy też do tej, że Bóg Ojciec dokonał jakiegoś quasiwcielenia, bo Wcielenie Syna nie wystarczało?
Cytuj:
5. Nie wiedziałeś skąd cytat... Tak "dziwne objawienie" - 10 lat rygorystycznych badań przez Kościół.. Od tak sobie, ktoś powiedział, że widział Ojca, miał objawienie, a Biskup - Aha, to musi być prawdą...
Nie mam pojęcia, czym kierował się ów biskup, ale dla mnie uznawanie takich objawień jest niebezpieczne. Uzasadniłem dlaczego. Jeśli masz jakieś argumenty poza "tak powiedział biskup", to je przedstaw. Logicznym jest chyba, że nie będąc rzymskim katolikiem nie będę uznawał rzymskokatolickich biskupów za ostateczne autorytety.


Ostatnio edytowano Wt lip 18, 2017 11:56 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt lip 18, 2017 11:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Relacje Ojca z Synem
Tutaj podsyłam jeszcze wypracowanie księdza na temat Niewidzialnego Boga.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD ... rusak.html

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Wt lip 18, 2017 11:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL