Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Jak praktykować cnoty? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 06, 2017 17:12
Posty: 2
Post Jak praktykować cnoty?
Chodzi mi zarówno o cnoty Boskie (wiara, nadzieja, miłość) jak i kardynalne (roztropność,
sprawiedliwość, męstwo, umiarkowanie (wstrzemięźliwość). Proszę Państwa o podanie przykładów.


Śr lut 08, 2017 10:59
Zobacz profil
Post Re: Jak praktykować cnoty?
Po prostu zyc swiadomie i patrzec krytycznie.
W kazdej chwili dokonujesz wyborow a przy wieczornym rachunku sumienia badz na modlitwie mozesz je jeszcze raz przemyslec w oparciu o nauke Pana Jezusa i nastepnego dnia isc dalej. Jesli trzeba - lepiej.

A przyklady (do tej pracy domowej?) to juz musisz sam pomyslec.
Najlepiej z twojego codziennego zycia.


Śr lut 08, 2017 11:39

Dołączył(a): Pn lut 06, 2017 17:12
Posty: 2
Post Re: Jak praktykować cnoty?
Myślę, że Twoja odpowiedź jest zbyt ogólna. Prosiłem wszakże o przykłady (i nie są mi potrzebne do pracy domowej, po prostu myślałem o tych cnotach), np. sprawiedliwość, czyli oddawanie, tego, co się należy zarówno Bogu jak i człowiekowi, np modlitwa (czy to błagalna czy to dziękczynna).


Śr lut 08, 2017 11:55
Zobacz profil
Post Re: Jak praktykować cnoty?
Wiara to nie biurokracja.
Potrzebujesz przykladow na budowanie relacji w domu i rodzaj rozmow z rodzicami?


Śr lut 08, 2017 12:10
Post Re: Jak praktykować cnoty?
Sprawiedliwość jest jedną z pięciu etycznych cnót kardynalnych (mamy jeszcze cnoty teologiczne). Oprócz wymienionej przez ciebie sprawiedliwości należą tu: rozptropność, opanowanie samego siebie, męstwo i miłość. Cnoty kardynalne to takie, które pełnią szczególną role w życiu moralnym człowieka. To jakby ośrodki krystalizacji wokół których gromadza się się inne cnoty.
Sprawiedliwość uprawnia człowieka do oddania każdemu co mu się należy. Miarą słusznościjest porzadek jurydyczny.
Z cnót jej towarzyszących sprawiedliwości wymienić należy; pokorę, posłuszeństwo, prawdomówność, wdzięczność, przyjaźń.
Powinieneś wiedzieć więc na czym polega porządek jurydyczny i mieć rozeznanie w oparciu o sumienie moralne. Ćwicząc podległe sprawiedliwości cnoty, będziesz człowiekiem sprawiedlliwym.
Uzupełnić to należy jeszcze wiedzą na temat wartości i jej hierarchiczności, wówczas wyjdą możliwości ograniczenia pewnych dzialań na korzyść wyższych, np można ograniczyć prawdomówność na korzyść dyskrecji, która uplasowana jest wyżej jako wartość.


Śr lut 08, 2017 12:17

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jak praktykować cnoty?
pit1 napisał(a):
Chodzi mi zarówno o cnoty Boskie (wiara, nadzieja, miłość) jak i kardynalne (roztropność,
sprawiedliwość, męstwo, umiarkowanie (wstrzemięźliwość). Proszę Państwa o podanie przykładów.
A co, katecheta wypracowanie zadał? ;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lut 08, 2017 17:23
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL