Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Co się może stać z człowiekiem po śmierci? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Jacek.K. napisał(a):
Szanowny medieval_man, czytając Katechizm i Biblię doszedłem do wniosku, że pana wywody są bezpodstawne.
Po pierwsze, Otchłań, która przez różnych tłumaczy biblii bywa też oddana słowami Hades lub Szeol i czasami też Piekło, gdzie trafiają niegrzeczni ludzie po śmierci, to inne miejsce niż ogniste Piekło (zwane też Gehenną) gdzie trafią niegrzeczni ludzie po zmartwychwstaniu, o którym nauczał przede wszystkim szanowny władca Jehoszua (Jezus).
Proszę przeczytajmy wersety, w których pisze o Otchłani do której trafił bogaty człowiek:

Łukasza 16:19-26
Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: "Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu". Lecz Abraham odrzekł: "Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać".

Słowo "hades" tłumaczone przez "Otchłań" nie precyzuje czy chodzi o niebo, czy o piekło.
Obydwaj, i Łazarz i bogacz znajdują się w Otchłani (czyli ogólnie w zaświatach).
Podobnie jak nieobrzezani i bohaterowie w Ez 32,22-30
Różnica jest taka, że bogacz znajduje się w gehennie (o czym świadczą męki, jakie znosi), a Łazarz w niebie.
Jacek.K. napisał(a):
Można otchłań nazwać Piekłem, ale trzeba dodać, że jest to Piekło dla dusz i jest to inne miejsce kosztowania bólu niż ogniste Piekło przeznaczone dla dusz ponownie połączonych z ciałami, gdzie niegrzeczni ludzie po zmartwychwstaniu będą smakować bólu.

Piekłem nazywamy część Otchłani (hadesu, szeolu, zaświatów).
Ta część Otchłani jest przewidziana dla potępionych dusz po sądzie szczegółowym i dla zmartwychwstałych ciałem po sądzie ostatecznym.
Jacek.K. napisał(a):
O tym Piekle mowa w ewangelii Mateusza:

Mateusza 5:27-30
Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Do Piekła właściwego trafia zatem zmartwychwstałe ciało wraz z duszą.

Do piekła właściwego (gehenna) trafiają dusze zmarłych po sądzie szczegółowym i ludzie zmartwychwstali po sądzie ostatecznym.
Jacek.K. napisał(a):
Proszę przejdźmy teraz do kwestii czyśćca. W Katechizmie napisano:

KKK 1054 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego zbawienia wiecznego, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości Boga.

Szanowny panie medieval_man, z mojego zrozumienia Biblii i Katechizmu wysnułem wniosek, że Piekło i Czyściec może być dokładnie tym samym, chociaż indywidualnie różnym miejscem.

Na drodze jakiego rozumowania? Choćby podpartego Biblią?
Jacek.K. napisał(a):
Na przykład w więzieniach bywają sale zbiorowe, izolatki jak i miejsca tortur dla szczególnie zasłużonych złoczyńców. A z ludźmi bywa tak, że w różnym stopniu się resocjalizują.
Jedna dusza, która trafi do Otchłani by czerpać tam męki może się szybko zresocializować i jeszcze jako dusza zaznać błogosławieństw i jeszcze jako dusza zaznać duchowej pociechy i po zmartwychwstaniu trafić do Nieba już wraz z ciałem.

Co upoważnia cię do stawiania na jednej szali więzień, szpitali psychiatrycznych i sprawiedliwości Bożej?
Jacek.K. napisał(a):
Zastanówmy się teraz nad tymi osobami, które umarły w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale tuż przed sądem ostatecznym i nie zdążyli się oczyścić przed zmartwychwstaniem.
Co z nimi?
Nie są przecież dostatecznie czyści by dostąpić zbawienia, ale jednocześnie nie zasługują na wiecznie męczarnie w Piekle.

Wszyscy, którzy zmarli w łasce i przyjaźni z Bogiem dostępują zbawienia.
Natomiast do pełnego przebywania z Bogiem potrzebują oczyszczenia ze skutków grzechu
Jacek.K. napisał(a):
Moim zdaniem sprawiedliwość wymaga, by i oni po zmartwychwstaniu mieli szansę oczyścić się z grzechu w Piekle.

Po śmierci nie ma możliwości oczyszczenia się z grzechu. Co najwyżej ze skutków grzechu

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 17, 2017 13:07
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Jacek.K. napisał(a):
Łukasza 16:19-26
Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: "Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu". Lecz Abraham odrzekł: "Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać".


To jest akurat przypowieść, a przypowieści nie bierze się dosłownie.
Ogólnie z Biblii to niewiele fragmentów, rozumie się w dosłownym sensie.
Bo choćby nawet sam Jezus na łamach Biblii nawołuje do nienawiści, i co mamy to rozumieć dosłownie? no raczej nie.

Jacek.K. napisał(a):
Szanowni forumowicze, co o tym myślicie?


Akurat jeśli chodzi o to jak jest opisywane piekło w Biblii, to tutaj to jest wyjątkowo zagmatwane, bo przecież Gehenna to jest co innego nisz Seol, a Hades to jeszcze jakiś inny rodzaj piekła, no i nie do końca wiadomo o który rodzaj piekła w tej Biblii, chodzi, bo w niektórych fragmentach Biblii, jest mówione że karą za grzechy jest śmierć, a więc to jest jeszcze coś innego.
O każdym z tych rodzajów piekła to można by tu trochę powypisywać, ale jakoś mi się nie chce :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt mar 17, 2017 13:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 25, 2011 19:29
Posty: 23
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Jacek.K. napisał(a):
Chodzi mi o to, by otrzymać jak najprostszą, zgodną z oficjalnymi dogmatami wiary odpowiedź.

No przecież odpowiedź najprostszą masz w Biblii, a odpowiedź brzmi - Jezus Chrystus On jest drogą, życiem i Zmartwychwstaniem.


Pt mar 17, 2017 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 09, 2005 16:24
Posty: 63
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Robek napisał(a):
Jacek.K. napisał(a):
Łukasza 16:19-26
Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: "Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu". Lecz Abraham odrzekł: "Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać".


To jest akurat przypowieść, a przypowieści nie bierze się dosłownie.
Ogólnie z Biblii to niewiele fragmentów, rozumie się w dosłownym sensie.
Bo choćby nawet sam Jezus na łamach Biblii nawołuje do nienawiści, i co mamy to rozumieć dosłownie? no raczej nie.

Jacek.K. napisał(a):
Szanowni forumowicze, co o tym myślicie?


Akurat jeśli chodzi o to jak jest opisywane piekło w Biblii, to tutaj to jest wyjątkowo zagmatwane, bo przecież Gehenna to jest co innego nisz Seol, a Hades to jeszcze jakiś inny rodzaj piekła, no i nie do końca wiadomo o który rodzaj piekła w tej Biblii, chodzi, bo w niektórych fragmentach Biblii, jest mówione że karą za grzechy jest śmierć, a więc to jest jeszcze coś innego.
O każdym z tych rodzajów piekła to można by tu trochę powypisywać, ale jakoś mi się nie chce :mrgreen:


Szanowny panie Robek, przypowieść szanownego władcy Jehoszua (Jezusa) może mieć jakieś pouczające ukryte znaczenie, ale faktem jest, że część jej akcji dzieje się w Otchłani zwanej też Szeolem lub Hadesem i zawiera w sobie informację, co też może czekać nas po śmierci.
Słowo Hades jest odpowiednikiem słowa Szeol. W Septuagincie (Stary Testament przetłumaczony na język grecki) w większości przypadków zamiast słowa Szeol użyto słowa Hades. Zamieszanie w tej kwestii zrobili Świadkowie Jehowy, którzy w swojej Biblii w Starym Testamencie używają słowa Szeol, a w nowym Hades. Proszę sprawdźmy w ich Biblii:

Dzieje 2:26, 27
(...)Ponadto nawet moje ciało mieszkać będzie w nadziei, gdyż nie pozostawisz mojej duszy w Hadesie ani nie pozwolisz, żeby lojalny wobec ciebie ujrzał skażenie.

Psalm 16:10
(...)Bo nie pozostawisz mojej duszy w Szeolu. Nie pozwolisz, żeby lojalny wobec ciebie ujrzał dół.

Po śmierci możemy zatem, jeżeli byliśmy niegrzeczni nasza dusza może trafić do Szeolu (Hadesu) lub jeżeli byliśmy grzeczni do Nieba:

Psalm 139:8 (
...)Choćbym wstąpił do nieba, byłbyś tam, a choćbym rozpostarł swe posłanie w Szeolu, oto byłbyś i tam.

Tam dusze czekają na zmartwychwstanie i sąd ostateczny.

Po zmartwychwstaniu dusze połączą się z ciałem i jeżeli były niegrzeczne mogą trafić do już wraz z ciałem do właściwego Piekła nazywanego przez Świadków Jehowy ognistą Gehenną:

Mateusza 18:9
(...)Także jeśli cię gorszy twoje oko, wyłup je i odrzuć od siebie; lepiej jest dla ciebie wejść jednookim do życia, niż z dwojgiem oczu zostać wrzuconym do ognistej Gehenny.

W przekładzie Rzymskich Katolików mowa o ognistym Piekle:

Mateusza 18:9
I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.

Wniosek z tego wynika taki, że Piekło zwane też przez Świadków Jehowy Gehenną, to miejsce kary przygotowane dla niegrzecznych zmartwychwstałych ludzi, których dusze połączyły się z duszą.

Czy ma to sens co napisałem?

_________________
http://www.youtube.com/user/JacekKwasniewski?feature=mhee


Pn mar 20, 2017 11:51
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Coś mi się o uszy obiło, że Otchłani już nie ma. Było to tymczasowe miejsce dla dusz niepotępionych, od czasów Adama i Ewy do Zmartwychwstania Pana Jezusa, kiedy to On otworzył Otchłań i dusze zostały uwolnione, poszły do Nieba. Do tego czasu były tylko dwie możliwości: Piekło lub Otchłań. Od Zmartwychwstania Pana Jezusa mamy więc już 3 możliwości: Niebo, Czyściec i Piekło. Piekło i Niebo są w miarę oczywiste. Najwięcej zamieszania robi Czyściec. Czyściec jest gdzieś pomiędzy Piekłem a Niebem, przy czym granice nie dotykają ani Piekła ani Nieba. Według niektórych objawień prywatnych, najniższe i najgorsze "przestrzenie" Czyśćca są odwiedzane przez Demony, i wolno im czasami dręczyć dusze, które tam przebywają. Różnicami między Piekłem a tymi "przestrzeniami" Czyśćca jest to, że dusze, które tam się znajdują, wiedzą o tym, że kiedyś ta kara się skończy oraz to, że nie bluźnią przeciw Bogu, pokornie odbywają swoje oczyszczenie.
Jeżeli napisałem coś źle, to proszę wykształconych Katolików o korektę.
Co do Świadków Jehowy, mnie na przykład, kompletnie nie obchodzi co oni gadają. Mam to w głębokim poważaniu i nie chce mi się nawet nad tym zastanawiać. Tym niech zajmują się teologowie.


Pn mar 20, 2017 12:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Jaki sens ma skazywanie kogoś na wieczną mękę? Jeśli ktoś zrobił coś złego, to najlepiej, o ile to możliwe, aby naprawił wyrządzone szkody. Ewentualnie, jeśli ktoś nie rokuje już naprawdę żadnej nadziei na poprawę, może powinno się go odizolować aby więcej nie szkodził. Ale po co go jeszcze dręczyć? I to przez całą wieczność?


Pn mar 20, 2017 19:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Dżery napisał(a):
Ale po co go jeszcze dręczyć? I to przez całą wieczność?

A na czym owo dręczenie wg Ciebie polega?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn mar 20, 2017 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
wg mnie taka wieczna udręka nie bardzo ma sens, ale nie jestem ekspertem od funkcjonowania Piekła, może ktoś bardziej obeznany to wyjaśni


Pn mar 20, 2017 20:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Nie o to pytałam. Pytałam na czym Twoim zdaniem polega ta udręka.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn mar 20, 2017 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Dżery, to wcale dobre pytanie!
Też nad tym się zastanawiałem, jakąś odpowiedź znalazłem w tekstach świętych i prywatnych objawieniach (w które nie ma obowiązku wierzyć).
Sprawa wygląda tak. Grupa aniołów, która zbuntowała się przeciw Bogu, wiedziała od samego początku, że Syn Boży przyjmie postać ludzką, będzie Człowiekiem. One jako byty wyższe sprzeciwiły się temu i powiedziały, że nie uniżą się przed tym Człowiekiem. Odeszły same od Boga poprzez ten bunt. Zorientowały się co się stały jednak ich pycha jest nieprzenikniona. W człowieku (całym rodzaju ludzkim) dopatrują się przyczyn swojego upadku i nienawidzą rodzaju ludzkiego do szpiku swoich "kości" (mówiąc w przenośni). Kiedy dusza ludzka trafia do Piekieł to Demony dręczą ją z czystej swojej nienawiści do rodzaju ludzkiego. Największą udręką w Piekle, według prywatnych objawień, jest odłączenie od Boga oraz świadomość, że nigdy, przenigdy się to nie skończy. Dalszymi udrękami są te, które diabły zadają. To nie jest tak, że diabły siedzą w Piekle i się nudzą czy grają w karty. Te, które nie kuszą na Ziemi, całą swoją nienawiść wylewają na potępione dusze.
Zaznaczam, że to jest moje rozumienie tekstów, które czytałem. Mam nadzieję, że niczego nie przekręciłem.


Pn mar 20, 2017 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
@Małgosiaa - nie wiem jakie kary będą w Piekle, może praca za 1500 miesięcznie
@bylejaki - dzięki, to przynajmniej jakieś wytłumaczenie. Może wszyscy trafimy do Nieba i nie będzie problemu :). Gorzej jak ktoś z bliskich trafi "na dół". Czy można być wtedy w pełni szczęśliwym, wiedząc, że ktoś z rodziny albo przyjaciel będzie wiecznie cierpiał?


Pn mar 20, 2017 21:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Dżery napisał(a):
@Małgosiaa - nie wiem jakie kary będą w Piekle, może praca za 1500 miesięcznie

To skąd tak postawione pytanie?:
Dżery napisał(a):
Ale po co go jeszcze dręczyć? I to przez całą wieczność?

Piekło to stan przebywania bez Boga. Tu masz o rzeczywistości piekła:
http://www.teologia.pl/m_k/zag08-6.htm
Jeśli cos będzie niezrozumiałe, pytaj.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn mar 20, 2017 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
ciekawa strona
Czyli, jak rozumiem, nie będzie Diabła z widłami i kotłów z gotującą się smołą?
Potępionych nikt nie będzie dręczył, tylko będą cierpieć przez sam fakt odrzucenia Boga?
To już wizja trochę bardziej adekwatna do obecnych czasów, nie mniej jednak wynika z tego, że jednak będą cierpieć. Wiecznie.


Pn mar 20, 2017 23:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Nie, nie będzie diabła z ogonem, rogami i widłami ani kotła z gotującą się smołą. I nie jest to współczesna wizja piekła, ale wynikająca z Biblii.
Dżery napisał(a):
Potępionych nikt nie będzie dręczył, tylko będą cierpieć przez sam fakt odrzucenia Boga?

Dokładnie. Sami się będą dręczyć, tak jak sami się potępili odrzucając Boga nawet w momencie śmierci.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn mar 20, 2017 23:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Małgosiaa napisał(a):
Dokładnie. Sami się będą dręczyć, tak jak sami się potępili odrzucając Boga nawet w momencie śmierci.


W takim razie piekło będzie czymś wyjątkowo fajnym.
W końcu ilu jest ateistów którzy żyją bez Boga, a pomimo tego czują się wyjątkowo z tym dobrze. :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn mar 20, 2017 23:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL