Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Predestynacja 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Predestynacja
Alus napisał(a):
przemekw napisał(a):
2) od naszych wyborów zależy czy będziemy zbawieni,


Cytuj:
No właśnie nie zależy :mrgreen:

Robek - nie kombinuj - co zasiejesz, to i żąć będziesz.


Przecież już było wielokrotnie mówione, że o własnych siłach to żaden człowiek się nie zbawi.
I nie ma czegoś takiego że ktoś za życia ktoś dokona dobrych wyborów, a po śmierci powie że wybrał to i tamto, no i teraz należy mu się zbawienie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 22, 2017 20:22
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja
Robek napisał(a):
Alus napisał(a):
przemekw napisał(a):
2) od naszych wyborów zależy czy będziemy zbawieni,


Cytuj:
No właśnie nie zależy :mrgreen:

Robek - nie kombinuj - co zasiejesz, to i żąć będziesz.


Cytuj:
Przecież już było wielokrotnie mówione, że o własnych siłach to żaden człowiek się nie zbawi.
I nie ma czegoś takiego że ktoś za życia ktoś dokona dobrych wyborów, a po śmierci powie że wybrał to i tamto, no i teraz należy mu się zbawienie.

Tak....zapomniałeś zatem - Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom.
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść,
Byłem spragniony, a nie daliście Mi pić,
Byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie,
Byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie,
Byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie
(Mt 25,41-43).
Wszelkie przekomarzania nie zmienią sensu tych słów Chrystusa.


So kwi 22, 2017 20:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Predestynacja
Alus napisał(a):
Tak....zapomniałeś zatem - Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom.
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść,
Byłem spragniony, a nie daliście Mi pić,
Byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie,
Byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie,
Byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie
(Mt 25,41-43).
Wszelkie przekomarzania nie zmienią sensu tych słów Chrystusa.


Pomaganie innym ludziom, nie gwarantuje zbawienia.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 22, 2017 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 20, 2015 21:59
Posty: 10
Post Re: Predestynacja
Marek_Piotrowski napisał(a):
Predystynacja to doktryna wymyślona 15 wieków po Chrystusie przez Kalwina. Jest dość obraźliwa zarówno dla Boga jak i dla ludzi.

Św. Augustyn żył trochę wcześniej i wczytując się w to, co pisał rzeczywiście można dojść do wniosku, że był Kalwinistą...
http://www.fronda.pl/blogi/fronda-po-pr ... 25000.html


So kwi 22, 2017 21:18
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja
To nie Augustyn był kalwinistą, To Kalwin był "augustaninem" :)


N kwi 23, 2017 0:19
Post Re: Predestynacja
Robek napisał(a):
Alus napisał(a):
Tak....zapomniałeś zatem - Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom.
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść,
Byłem spragniony, a nie daliście Mi pić,
Byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie,
Byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie,
Byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie
(Mt 25,41-43).
Wszelkie przekomarzania nie zmienią sensu tych słów Chrystusa.


Pomaganie innym ludziom, nie gwarantuje zbawienia.

Pomaganie z przymusu nie daje zbawienia, ale pomoc bliźnim wypływająca z miłości już tak.....gdybym miała wiarę taką iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał nic mi nie pomoże ....Jezus jak wzór miłości wskazał Samarytanina, nie gorliwie wierzącego kapłana i lewitę.


N kwi 23, 2017 8:23
Post Re: Predestynacja
przemekw napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Predystynacja to doktryna wymyślona 15 wieków po Chrystusie przez Kalwina. Jest dość obraźliwa zarówno dla Boga jak i dla ludzi.

Św. Augustyn żył trochę wcześniej i wczytując się w to, co pisał rzeczywiście można dojść do wniosku, że był Kalwinistą...
http://www.fronda.pl/blogi/fronda-po-pr ... 25000.html

Można - zwłaszcza gdy sie przeczyta tekst autorstwa pastora.
Inaczej gdy przeczyta sie tekst apostoła narodów św Pawła - Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On napełnił nas WSZYSTKICH błogosławieństwem duchowym (Ef 1,3)


N kwi 23, 2017 8:57

Dołączył(a): Pt mar 20, 2015 21:59
Posty: 10
Post Re: Predestynacja
Czyli Kościół odcina się od tego, co pisał św. Augustyn na ten temat, tak samo jak od Biblijnej interpretacji predestynacji?
Co to jest predestynacja?
Predestynacja i przedwiedza Boga
Kim są wybrani przez Boga
Nie wiem na ile mogę ufać tej stronie, gdyż odpowiadają tam ludzie różnych wyznań( "We are Christian, Protestant, conservative, evangelical, fundamental, and non-denominational."), ale przyjmując, że po prostu interpretują Biblię, bez naciągania w żadną stronę to predestynacja jest Biblijna. Biblia wspomniane jest o niej w kilku miejscach i ciężko przejść obok obojętnie i stwierdzić - nie, nic takiego nie ma miejsca.


N kwi 23, 2017 9:27
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja
przemekw napisał(a):
Czyli Kościół odcina się od tego, co pisał św. Augustyn na ten temat, tak samo jak od Biblijnej interpretacji predestynacji?
Co to jest predestynacja?
Predestynacja i przedwiedza Boga
Kim są wybrani przez Boga
Nie wiem na ile mogę ufać tej stronie, gdyż odpowiadają tam ludzie różnych wyznań( "We are Christian, Protestant, conservative, evangelical, fundamental, and non-denominational."), ale przyjmując, że po prostu interpretują Biblię, bez naciągania w żadną stronę to predestynacja jest Biblijna. Biblia wspomniane jest o niej w kilku miejscach i ciężko przejść obok obojętnie i stwierdzić - nie, nic takiego nie ma miejsca.

Przeczytaj dokładnie Księgę Syracha 17 - Pan stworzył człowieka z ziemi i znów go jej zwróci. obliczył ludziom dni i wyznaczył im czas odpowiedni orac dał m władzę nad tym wszystkim, co jest na niej.....Dał im wolna wolę, język i oczy, uszy i serce zdolne do myślenia. Napełnił ich wiedzą i rozumem, o złu i dobru ich pouczył..
Czyli do Boga należy wyznaczenie długości życia i czasów w których przyszło żyć, ale już sposób życia pozostawił każdemu z nas osobno, wedle naszej wolnej woli.


N kwi 23, 2017 9:41

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Predestynacja
Przemkuw - przeczytaj Katechizm, w nim znajdziesz bardzo podobne stwierdzenia jak u Augustyna, i bynajmniej nie oznaczają tego co sugerujesz (czyli predystynacji w ujęciu kalwińskim). Podobnie o.Placyd Koń - wyrwanie przez pastora w podanym linku jego wypowiedzi z całości jest tanim chwytem retorycznym.
Proponuję przeczytać o.Placyda (np. tutaj http://areopag21.pl/post/3607 ) bo pokazuje w jakim sensie można mówić o predystynacji w KK i czym się różni od pomysłów Kalwina.

Czym innym bowiem jest wierzyć, że to od Boga pochodzi Łaska nawrócenia a czym innym wyznawać naukę kalwińską, w której mamy na przykład takie kwiatki:
„Mówimy więc, że Pismo święte wyraźnie świadczy o tym, że Bóg w swoim wiecznym i niezmiennym planie określił raz na zawsze tych, których dla swojej przyjemności zechciał dopuścić do wiecznego zbawienia, i z drugiej strony tych, których dla swojej przyjemności przeznaczył do wiecznego potępienia”. („Institutes”, księga III, rozdział 21, punkt 7, za: http://www.ccel.org/ccel/calvin/institutes.v.xxii.html )

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 23, 2017 9:42
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Predestynacja
Alus napisał(a):
Pomaganie z przymusu nie daje zbawienia, ale pomoc bliźnim wypływająca z miłości już tak.


Mówienie że pomaganie bliźnim, zagwarantuje zbawienie, to już jest herezja.

List do Efezjan.
Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: 9 nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N kwi 23, 2017 10:59
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja
Alus napisał(a):
Pomaganie z przymusu nie daje zbawienia, ale pomoc bliźnim wypływająca z miłości już tak.....gdybym miała wiarę taką iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał nic mi nie pomoże ....Jezus jak wzór miłości wskazał Samarytanina, nie gorliwie wierzącego kapłana i lewitę.

Nie jestem teologiem ale z tego co wiem to Kościół uczy inaczej. Zbawienie jest łaska. A nasze uczynki są reakcja na łaskę.


N kwi 23, 2017 11:07
Post Re: Predestynacja
Coroner napisał(a):
Alus napisał(a):
Pomaganie z przymusu nie daje zbawienia, ale pomoc bliźnim wypływająca z miłości już tak.....gdybym miała wiarę taką iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał nic mi nie pomoże ....Jezus jak wzór miłości wskazał Samarytanina, nie gorliwie wierzącego kapłana i lewitę.

Nie jestem teologiem ale z tego co wiem to Kościół uczy inaczej. Zbawienie jest łaska. A nasze uczynki są reakcja na łaskę.

Też nie jestem teologiem, jedynie samoukiem....ale rozumiem, że na łaskę można odpowiedzieć, lub ją zupełnie olać i o tej różnej reakcji mówi Jezus przedstawiając sąd ostateczny przy ponownym Jego przyjściu.


N kwi 23, 2017 11:13

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Predestynacja
Aby uniknąć nieporozumień, trzeba rozróżnić dwa pytania:
  • co jest powodem, przyczyną naszego zbawienia
  • co powoduje, że jesteśmy zbawieni

To proste rozróżnienie, choć wydaje się zawiłe. Dobrą analogią jest żarówka:
  • pierwsze pytanie dotyczy tego, co powoduje, że żarówka świeci? - wiadomo, przepływający prąd.
  • drugie pytanie dotyczy tego, co trzeba zrobić, by prąd płynął - włączyć wtyczke do gniazdka

Czy gniazdko daje nam energię, sprawia że żarówka świeci? No nie.
Niemniej bez włączenia do gniazdka żarówka nie zaświeci.
Chyba że się ją wykręci i podłączy drutem na krótko.

Tak jest z wieloma rzeczami. Chrzest nie daje zbawienia - ale jest "gniazdkiem".
W szczególnych wypadkach Bóg zbawia bez chrztu - ale w normalnej sytuacji to, co nalezy zrobić, to ochrzcić, aby podłączyć się do kanału Łaski, jaki ustanowił Bóg.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 23, 2017 11:22
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Predestynacja
A tak w ogóle to cała ta rozmowa o predestynacji, czyli o tym, czy:
- skoro łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna, a łaskę daje Bóg to oznacza, że ci, którzy nie mają łaski wiary danej przez Boga, są przez Boga predestynowani do potępienia;
- skoro człowiek ma wolną wolę to czy może zapracować na łaskę wiary;
- skoro łaska Boża jest skuteczna, to czy człowiek mający wolną wolę, może poprzez odrzucenie łaski podważyć tej łaski skuteczność
- itd

ta rozmowa miała już miejsce wielokrotne w historii teologii i nie skutkowała żadnymi uzgodnieniami różnorodnych punktów widzenia.
Spór ten w teologii nosi swoją nazwę "De auxiliis" i trwał dwadzieścia kilka lat, a w międzyczasie na ten temat odbyło się 85 konferencji teologicznych z udziałem najwybitniejszych teologów i papieża.
Został przecięty przez papieża Pawła V, który w 1607 roku w związku z niekończącym się sporem na ten temat, prowadzonym przez dominikanów przeciwko jezuitom (tomizm przeciwko molinizmowi) wydał dekret o przerwaniu bezsensownych sporów.
Papież stwierdził, że dyskusje bardziej skłaniają do bezsensownych kłótni i zniewag niż do rozwiązania problemu i zakazał dyskutowania na ten temat, oraz wzajemnego potępiania swoich tez.

Ten zakaz w formie dekretu był potem wielokrotnie powtarzany przez kolejnych papieży, ostatni raz przez Benedykta XV w 1758 roku.

Tak więc powodzenia: pamiętajcie, że dyskutujecie na temat, na który kilku papieży zakazywało dyskutować dostrzegając niemożność pogodzenia różnych stanowisk filozoficznych.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N kwi 23, 2017 11:37
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL