Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Predestynacja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt mar 20, 2015 21:59
Posty: 10
Post Predestynacja
Dzień dobry!
Chciałbym się dowiedzieć jakie jest oficjalne stanowisko Kościoła na temat predestynacji. Przejrzałem wiele stron, blogów i postów, ale nigdzie nie znalazłem odnośnika od oficjalnego stanowiska, a opisywane na różnych stronach były między sobą wręcz sprzeczne.
Czy Bóg wybrał tych, którzy mają być zbawieni?
Czy każdy człowiek jest przeznaczony do zbawienia i od jego wyborów zależy czy to zbawienie się nastąpi? Jeśli tak, to jak to rozumieć skoro wiara jest Darem od Boga i to Bóg decyduje czy ją otrzymamy.
Biblia mówi, że nic nam się od Boga nie należy i on decyduje komu zechce okazać miłosierdzie, ale czy to nadal miłosierny Bóg, który stwarza kogoś kto nie ma szansy się zbawić?


So kwi 22, 2017 13:54
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja
http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i- ... nacji.html


So kwi 22, 2017 14:21

Dołączył(a): Pt mar 20, 2015 21:59
Posty: 10
Post Re: Predestynacja
Czytałem artykuł i komentarze. Interesuje mnie czy jest to oficjalne stanowisko Kościoła, bo św. Augustyn, na ile potrafię to zrozumieć, pisał inaczej. Nie rozumiem też w takiej sytuacji tego fragmentu listu do Rzymian 8, 28-31:
Cytuj:
Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru. 29 Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi. 30 Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą10.
i dalej Rz 9, 13-24
Cytuj:
13 jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści. 14 Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? Żadną miarą! 15 Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. 16 [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. 17 Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. 18 A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym.
19 Powiesz mi na to: Dlaczego więc Bóg czyni jeszcze wyrzuty? Któż bowiem woli Jego może się sprzeciwić? 20 Człowiecze! Kimże ty jesteś, byś mógł się spierać z Bogiem? Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: «Dlaczego mnie takim uczyniłeś?»10 21 Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny? 22 Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę, 23 i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale


Czytałem komentarze do tych fragmentów, ale one właśnie utrzymywane są w tonie, że Bóg nie jest nam nic winien, zwłaszcza zbawienia i może z nami zrobić wszystko, od jego Woli zależy czy okaże nam miłosierdzie i ześle dar wiary czy nie. Właśnie to mi się nie podoba, że człowiek - mimo powołany do zbawienia (wszyscy ludzie są predysponowani) bez daru wiary od Boga nie uwierzy w Jezusa i nie będzie zbawiony, bo Bóg nie zechciał okazać mu swojego miłosierdzia.


So kwi 22, 2017 15:12
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja
Bóg który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy (1 Tym 2,4) nie selekcjonuje ludzi, wszystkich obdarza łaską wiary, uzależniając jej przyjęcie od osobistego wyboru obdarzonych. A ludzie mogą z tą łaską zrobić to co w przypowieści Jezusa o siewcy - bezwolnie pozwolić sobie wydziobać wiarę; nie pielęgnować jej i pozwolić sie jej wypalić; zagłuszyć wiarę gęstwiną problemów, pożądań, rozrywek; lub przechować i sprawić aby rosła i trwała.


So kwi 22, 2017 15:37

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Predestynacja
Czasami wolałbym być robotem pozbawionym daru wolnej woli i nie móc odrzucić zbawienia ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 22, 2017 15:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 16, 2017 10:49
Posty: 185
Post Re: Predestynacja
Andy72 napisał(a):
Czasami wolałbym być robotem pozbawionym daru wolnej woli i nie móc odrzucić zbawienia ;-)

Andy. Bóg chciałby zbawić wszystkich ludzi. W jakim celu miałoby być jakieś wybranie określonych osób. Wiesz w czym tkwi problem.. To nie Bóg decyduje kto będzie zbawiony ale ludzie sami decydują o swoim losie. Jeśli ktoś idzie w zaparte do tego stopnia, że odrzuca podstawowe prawdy, dla takiej osoby nie ma nadziei na zbawienie.
Moi bracia w wierze, widząc jak próbuję przyprowadzić do Jezusa tych czy tamtych ludzi, którzy jednak temu opierają się, mówią mi "daj sobie spokój, daj im sobie spokojnie tak żyć, ich już nie da się uratować". Dlaczego ludzie określonej grupy społecznej bardzo szybko przychodzą do Jezusa, np. bezdomni, którzy przychodzą do Boga natychmiast mając łzy w oczach, a innym jest trudno nawet cokolwiek powiedzieć o zbawieniu w Jezusie, o oddaniu Mu swojego życia?


So kwi 22, 2017 16:12
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja
servus napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Czasami wolałbym być robotem pozbawionym daru wolnej woli i nie móc odrzucić zbawienia ;-)

Andy. Bóg chciałby zbawić wszystkich ludzi. W jakim celu miałoby być jakieś wybranie określonych osób. Wiesz w czym tkwi problem.. To nie Bóg decyduje kto będzie zbawiony ale ludzie sami decydują o swoim losie. Jeśli ktoś idzie w zaparte do tego stopnia, że odrzuca podstawowe prawdy, dla takiej osoby nie ma nadziei na zbawienie.
Moi bracia w wierze, widząc jak próbuję przyprowadzić do Jezusa tych czy tamtych ludzi, którzy jednak temu opierają się, mówią mi "daj sobie spokój, daj im sobie spokojnie tak żyć, ich już nie da się uratować". Dlaczego ludzie określonej grupy społecznej bardzo szybko przychodzą do Jezusa, np. bezdomni, którzy przychodzą do Boga natychmiast mając łzy w oczach, a innym jest trudno nawet cokolwiek powiedzieć o zbawieniu w Jezusie, o oddaniu Mu swojego życia?

No tak Jezusbezreligii to ostatni ratunek na zbawienie.


So kwi 22, 2017 16:19

Dołączył(a): N kwi 16, 2017 10:49
Posty: 185
Post Re: Predestynacja
Alus napisał(a):
No tak Jezusbezreligii to ostatni ratunek na zbawienie.

Seb jest wyjątkowy. Bardzo kontrowersyjny. Jeśli chciałabyś posłuchać tradycyjnych, Bożych mężów polecam Paul Washer, Szymon Matusiak, Jan Guńka, a szczególnie Andrzej Cyrikas.


So kwi 22, 2017 16:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 20, 2015 21:59
Posty: 10
Post Re: Predestynacja
Zatem podsumowując i przekładając wszystko na prosty język:
1) każdy jest powołany(predestynowany) do zbawienia,
2) od naszych wyborów zależy czy będziemy zbawieni,
3) niektórym jednak Bóg może okazać miłosierdzie pomimo, że wybrali drogę potępienia, gdyż już dawno zapowiedział: będzie wyświadczał łaskę komu zechce, będzie się litował również nad kim zechce,
4) wszyscy pozostali otrzymają sprawiedliwość - czyli jeśli nie uwierzyli to piekło,


Być może to temat na kolejny wątek, ale jest powiązany z tym, co pisałem wcześniej (punkt 1 i 2) więc piszę tutaj.

Jedyną wątpliwością jaka u mnie pozostała jest fakt, że aby uwierzyć potrzebujemy daru od Boga, a Bóg ten dar daje wedle uznania, czyli jeśli ktoś daru wiary nie otrzyma, nie będzie w stanie sam z siebie uwierzyć w Boga. [tak rozumiem to, co mówi Bilbia na ten temat].

Czy może jest tak, że Bóg każdemu oferuje taki dar i od nas zależy czy go przyjmiemy.
Cytuj:
"Wiara jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego. Niemniej jednak jest prawdą, że wiara jest aktem autentycznie ludzkim. Okazanie zaufania Bogu i przylgnięcie do prawd objawionych przez Niego nie jest przeciwne ani wolności, ani rozumowi ludzkiemu.

Wiara jest więc przede wszystkim darem nadprzyrodzonym, darem Bożym. Sobór Watykański II mówi: „Aby taką wiarę w sobie obudzić, potrzebna jest uprzedzająca i wspomagająca łaska Boga oraz wewnętrzne pomoce Ducha Świętego; On to porusza serce i do Boga je zwraca, otwiera oczy umysłu oraz obdarza »wszystkich słodyczą pochodzącą z uznawania prawdy i wierzenia jej«” (Konstytucja dogmatyczna „Dei Verbum”, 5).

Wiara jest darem Boga, ale jest również aktem głęboko wolnym i ludzkim. Katechizm Kościoła Katolickiego jasno to mówi: „Wiara jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego. Niemniej jednak jest prawdą, że wiara jest aktem autentycznie ludzkim. Okazanie zaufania Bogu i przylgnięcie do prawd objawionych przez Niego nie jest przeciwne ani wolności, ani rozumowi ludzkiemu”"
[tak pisał Benedykt XVI i przyznam, że ta 'wersja' zdecydowanie bardziej do mnie przemawia]

Czyli ostateczne pytanie, czy mogę uwierzyć w Boga i wybrać drogę zbawienia bez Jego pomocy i daru wiary?


So kwi 22, 2017 16:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 16, 2017 10:49
Posty: 185
Post Re: Predestynacja
przemekw napisał(a):
Czyli ostateczne pytanie, czy mogę uwierzyć w Boga i wybrać drogę zbawienia bez Jego pomocy i daru wiary?

Mamy obietnicę w Jeremiasza 29
(12) Gdy będziecie mnie wzywać i zanosić do mnie modły, wysłucham was.
(13) A gdy mnie będziecie szukać, znajdziecie mnie. Gdy mnie będziecie szukać całym swoim sercem,
Aby szukać, musimy wiedzieć kogo mamy szukać, do kogo się zwrócić.
Wydaje się jednak, że wszyscy ludzie mają wszczepioną potrzebę poznania i spotkania z Bogiem, tego celowo Bóg nie odebrał po wygnaniu z Raju.
Jednak większość zdecydowana błądzi.


So kwi 22, 2017 16:47
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja
servus napisał(a):
Alus napisał(a):
No tak Jezusbezreligii to ostatni ratunek na zbawienie.

Seb jest wyjątkowy. Bardzo kontrowersyjny. Jeśli chciałabyś posłuchać tradycyjnych, Bożych mężów polecam Paul Washer, Szymon Matusiak, Jan Guńka, a szczególnie Andrzej Cyrikas.

Bardzo wyjątkowy i bardzo wyjątkowa jest jego nauka, niewiele mająca wspólnego z Ewangelią
http://www.wykop.pl/wpis/18918279/no-wi ... i-pl-ktor/


przemekw napisał(a):
Zatem podsumowując i przekładając wszystko na prosty język:
1) każdy jest powołany(predestynowany) do zbawienia,
2) od naszych wyborów zależy czy będziemy zbawieni,

Tak
Cytuj:
3) niektórym jednak Bóg może okazać miłosierdzie pomimo, że wybrali drogę potępienia, gdyż już dawno zapowiedział: będzie wyświadczał łaskę komu zechce, będzie się litował również nad kim zechce,

Ale tylko tym, którzy zapragną Boga, nie dokona tego wbrew woli człowieka.

Cytuj:
4) wszyscy pozostali otrzymają sprawiedliwość - czyli jeśli nie uwierzyli to piekło,

A może zbawienie z koniecznością dopełnienia w czyśćcu.

Cytuj:
Jedyną wątpliwością jaka u mnie pozostała jest fakt, że aby uwierzyć potrzebujemy daru od Boga, a Bóg ten dar daje wedle uznania, czyli jeśli ktoś daru wiary nie otrzyma, nie będzie w stanie sam z siebie uwierzyć w Boga. [tak rozumiem to, co mówi Bilbia na ten temat].

Czy może jest tak, że Bóg każdemu oferuje taki dar i od nas zależy czy go przyjmiemy.
Cytuj:
"Wiara jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego. Niemniej jednak jest prawdą, że wiara jest aktem autentycznie ludzkim. Okazanie zaufania Bogu i przylgnięcie do prawd objawionych przez Niego nie jest przeciwne ani wolności, ani rozumowi ludzkiemu.

Wiara jest więc przede wszystkim darem nadprzyrodzonym, darem Bożym. Sobór Watykański II mówi: „Aby taką wiarę w sobie obudzić, potrzebna jest uprzedzająca i wspomagająca łaska Boga oraz wewnętrzne pomoce Ducha Świętego; On to porusza serce i do Boga je zwraca, otwiera oczy umysłu oraz obdarza »wszystkich słodyczą pochodzącą z uznawania prawdy i wierzenia jej«” (Konstytucja dogmatyczna „Dei Verbum”, 5).

Wiara jest darem Boga, ale jest również aktem głęboko wolnym i ludzkim. Katechizm Kościoła Katolickiego jasno to mówi: „Wiara jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego. Niemniej jednak jest prawdą, że wiara jest aktem autentycznie ludzkim. Okazanie zaufania Bogu i przylgnięcie do prawd objawionych przez Niego nie jest przeciwne ani wolności, ani rozumowi ludzkiemu”"
[tak pisał Benedykt XVI i przyznam, że ta 'wersja' zdecydowanie bardziej do mnie przemawia]

Czyli ostateczne pytanie, czy mogę uwierzyć w Boga i wybrać drogę zbawienia bez Jego pomocy i daru wiary?

Dar otrzymałeś, może już o tym zapomniałeś, ale na którymś etapie swojego życia byłeś w jego posiadaniu.


So kwi 22, 2017 18:45

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Predestynacja
Predystynacja to doktryna wymyślona 15 wieków po Chrystusie przez Kalwina. Jest dość obraźliwa zarówno dla Boga jak i dla ludzi.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So kwi 22, 2017 19:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Predestynacja
servus napisał(a):
Andy. Bóg chciałby zbawić wszystkich ludzi?


Bóg jest wszechwiedzący, wiec z góry już wie kto się zbawi a kto się nie zbawi, i żadne chcenie nie ma tu nic do rzeczy.

przemekw napisał(a):
2) od naszych wyborów zależy czy będziemy zbawieni,


No właśnie nie zależy :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So kwi 22, 2017 20:06
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja
No wlasnie zalezy.


So kwi 22, 2017 20:08
Post Re: Predestynacja
przemekw napisał(a):
2) od naszych wyborów zależy czy będziemy zbawieni,


Cytuj:
No właśnie nie zależy :mrgreen:

Robek - nie kombinuj - co zasiejesz, to i żąć będziesz.


So kwi 22, 2017 20:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL