Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Konwersja na prawosławie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
LOL, kiedy to pisałem?

ps. są długie, ale fajne :)


Śr maja 17, 2017 13:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
Wszyscy wiedzą jak jest w rosyjskim kościele prawosławnym... Na szczęście jest autokefaliczny :)

Autokefalia nie oznacza różnic doktrynalnych, tak samo jak KK w Polsce nie głosi innej nauki jak KK we wszystkich innych krajach. A co do owego podszywania się PiS pod Kościół, to najwyraźniej nie masz pojęcia o stanowisku Kościoła (Episkopatu) w tej sprawie. Nigdzie, ani w KK ani w Cerkwi duchowni nie są krystaliczni. Jeśli słychać wyłącznie o duchownych katolickich, to tylko dlatego, że sa w większości (katolicy są w większości) w Polsce.
I jakoś nie widzę żadnych innych przemyśleń na temat Twojej wiary jak sprawy polityczne i ładniejsza muzyka. Takie podejście do wiary pozwala na jednoznaczne stwierdzenie niedojrałości chrześcijańskiej.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr maja 17, 2017 13:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
zefciu napisał(a):
A są jakieś podstawy kanoniczne do takiego rozróżnienia?


Poniżej szybki gugiel, zmiany w KPK za czasów Benedykta XVI z ich uzasadnieniem.

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA ... m2010.html

Nie wnikając w szczegóły, jest to przykład pewnych zmian wykładni właśnie w kontekście osób, które wystąpiły z KRK.

zefciu napisał(a):
Bo ja przykładowo ostatnio zostałem chrzestnym dziewczynki wychowywanej w wierze katolickiej.


Prawosławni i tak mają fory, protestant może być tylko świadkiem chrztu. Zakładam jednak, że druga osoba była katolicka, więc tutaj ksiądz nie musiał się martwić o detale techniczne. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba swego czasu jeden apostata-protestant opisywał jakieś przejścia z księdzem, co to niedokładnie wiedział, jakie kryteria zastosować w jego przypadku.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 17, 2017 13:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Konwersja na prawosławie
Konwersja jest jednak chyba sprawą kierowania się wewnętrznym przekonaniem, nazywanym sumieniem i odczytywaniem w pokornej modlitwie tego, dokąd nas Bóg kieruje?
Przechodzenie na inne wyznanie tylko na podstawie argumentów estetycznych, ale i do pewnych granic - logicznych to chyba nie ten poziom życia wiarą?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 17, 2017 13:51
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
@Małgosiaa

czy prawdziwa wiara nie ma być "prosta"? Czy ktoś musi mieć doktorat z teologi, żeby zostać chrześcijaninem?

Swoją drogą, jestem pewny, że będzie to pierwsze pytanie, które zada ewentualnemu konwertycie batiuszka "a co ty wiesz o swojej wierze?" :)


Śr maja 17, 2017 14:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Konwersja na prawosławie
Migasz się od poważnych odpowiedzi. Podajesz infantylne powody konwersji i na zadane pytania odpowiadasz pytaniem. Podejrzewam trollowanie, ana pewno piaskownicę, jeśli to zdjęcie jest Twoje i aktualne.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr maja 17, 2017 15:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
Małgosiu, wcale nie uważam, że cechy wyznania prawosławnego, o których pisałem są infantylne - większa rola modlitwy, rytuałów i duchowości, przywiązanie do tradycji, specyficzna liturgia, sztuka, wreszcie doznania estetyczne - to nie są rzeczy infantylne, ani infantylne powody.

Tak, jak napisałem - wiara to nie wykład z teologii i nie wszystko da się sprowadzić do chłodnego wywodu naukowego, niektóre rzeczy czuje się sercem - co nie znaczy wcale, że kierując się emocjami.

ps. zdjęcie pochodzi z pewnego amerykańskiego serialu i ma być (tak mi się wydaje) metaforą nawróconego grzesznika oraz triumfu ducha nad materią...


Cz maja 18, 2017 7:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Konwersja na prawosławie
@zephyr7, byłeś kiedyś na Mszy trydenckiej?


Cz maja 18, 2017 7:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
Małgosiu, wcale nie uważam, że cechy wyznania prawosławnego, o których pisałem są infantylne -

Ależ nie o tym mówiłam. Mówiłam, że powody ewentualnej Twojej konwersji są infantylne.
zephyr7 napisał(a):
Tak, jak napisałem - wiara to nie wykład z teologii i nie wszystko da się sprowadzić do chłodnego wywodu naukowego, niektóre rzeczy czuje się sercem - co nie znaczy wcale, że kierując się emocjami.

O jakiej wierze mówisz?Przecież Ty nie wiesz jak wierzą prawosławni. Ba, śmiem wątpić czy wiesz jak wierzą katolicy. Chcesz dokonać konwersji, bo w cerkwi ładniej śpiewają. Dziecinada.
Iago napisał(a):
@zephyr7, byłeś kiedyś na Mszy trydenckiej?

To raz, a po drugie, ta sama liturgia (jak w prawosławiu) jest także w KK (grekokatolicy). Można w niej uczestniczyć pozostając w swoim Kościele.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 18, 2017 7:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
Pozwólcie, że będę kontynuował dyskusję :)

Na pytanie dot. konwersji wierzący obu Kościołów zalecają dogłębne studia teologiczne i nie kierowanie się emocjami.

Chciałbym zapytać, jak to się ma do działania i doświadczania "Łaski Bożej", a w szczególności "Łaski Wiary"?

W żywotach świętych możemy przeczytać historie, w których za przyczyną świętych ludzie doznawali działania Łaski Bożej i stawali się wierzącymi - bez dogłębnego studiowania dogmatów chrześcijaństwa, czy prawosławia.

Czy katolik może/powinien odczuwać taki "zew", takie "powołanie" do tej odmiany religii chrześcijańskiej, czy może to być działanie złego ducha?


N sie 27, 2017 18:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 07, 2017 14:16
Posty: 32
Post Re: Konwersja na prawosławie
zefciu napisał(a):
Przecież Natanek jest poza Kościołem Rzymskokatolickim.
Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Przecież nikt go nie ekskomunikował.


Cz gru 28, 2017 13:25
Zobacz profil
Post Re: Konwersja na prawosławie
Odstępstwo od wiary, dopuszczenie się herezji lub apostazji podlega ekskomunice wiążącej z mocy prawa. Nie musi być ona ogłaszana przez papieża, biskupa czy jakikolwiek sąd kościelny.


Cz gru 28, 2017 20:51

Dołączył(a): Śr cze 07, 2017 14:16
Posty: 32
Post Re: Konwersja na prawosławie
Ja w każdym razie tego księdza wyjątkowo lubię bo to jest jeden z tych nielicznych na których kazaniach człowiek się nigdy nie nudzi


Pt gru 29, 2017 13:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL