Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Konwersja na prawosławie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 15, 2017 1:30
Posty: 81
Post Re: Konwersja na prawosławie
Ireneusz który w połowie II wieku dopiero wyznaczył pewien trend aby wspólnoty znaczniejsze wyznaczały kierunek i napominały błądzące uznał, że takie wspólnoty to te które wykazują ciągłość biskupią od Apostołów.
Rzymska wspólnota była mniejsza niż Koryncka czy Antiocheńska wówczas, a w latach 70-tych I wieku była to nowa i niewielka wspólnota.
Rzymska wspólnota wykazywała, że Paweł oraz Piotr byli w tym mieście i założyli gminę, ale Korynt i Antiochia również wykazała że apostoł Paweł i Piotr przewodzili tymczasowo ich gminie. Te wspólnoty wykazały oprócz tych dwóch apostołów jeszcze innych, a inne np słynny Efez były praktycznie związane z Apostołem Janem, który również uczestniczył w pierwszych misjach z Pawłem, Barnabą i Sylasem, więc też jest założycielem i pasterzem wielu wspólnot.

Nikt nie rościł sobie prawa supremacji bądź sukcesji apostolskiej, wykazywano tylko ciągłość biskupów od pamiętnych czasów Apostołów, wspólnota rzymska nie twierdziła że Piotr był biskupem, ale że przebywał w Rzymie i poniósł tam śmierć. Jest wiadomym że Piotr przebywał w południowej Italii więc mógł odwiedzić czy przebywać w Rzymie.

Dopiero w IV i V wieku wprowadzono mit typu sukcesja apostolska, a gdy stolica cesarstwa w II wieku stała się poza Grecją, Azją Mniejszą i Armenią największą wspólnotą była traktowana jako znaczniejsza w świecie chrześcijańskim tak jak Antiochia, Efez, Korynt, Jeruzalem, Tars, Tessaloniki, Aleksandria etc.


Jest kilka problemow:

1. Piotr nie był Papieżem, nie był nad Apostołem
2. Piotr prawdopodobnie nie był w Rzymie, napewno w Italii
3. Piotr nie był biskupem Rzymu
4. A nawet jesli ktoś byl biskupem miasta to nikt z tytulu smierci tej osoby nie przejmowal jego urzedow. Takie myslenie to wynik pozniejszych herezji i checi dominacji/wladzy wspolnot nad innymi, zmyślnej teologi ktora pomagala lokalnym biskupom pokazywac swoje korzenie i autorytet. Zas w kosciele apostolskim dziedziczylo się wiare, nauke, historie a nie urzedy z racjii ze gdzies przebywal Apostol, bo ten urzad byl ograniczony do naocznych swiadkow, nauki, smierci i zmartwychwstania. Jan Apostol 40 lat nie uzupelnial skladu bo urzad apostolski to urzad apostolski. Zas Rzym zmyslil sobie ze dziedziczy urzad apostolski... Piotra... szczegol ze Korynt i Antiochia dowiodla ze Piotr i Pawel byli tam biskupami.

Nie ma zadnego logiczbego wytlumaczenia czemu biskupstwo jakieś a tym bardziej Rzym mial miec znaczenie szczegolne. Sam Piotr nie był nadwyczajnym Apostolem przywodca, ba nawet na soborze nie Apostol Pawel go pouczal i przekonywal.

Sukcesja apostolska to juz herezja wiekow przyszlych.


Pn maja 15, 2017 15:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
Samoluub napisał(a):
Jest kilka problemow:

1. Piotr nie był Papieżem, nie był nad Apostołem
2. Piotr prawdopodobnie nie był w Rzymie, napewno w Italii
3. Piotr nie był biskupem Rzymu
4. A nawet jesli ktoś byl biskupem miasta to nikt z tytulu smierci tej osoby nie przejmowal jego urzedow.


Jest kilka problemów.

1. Samoluub nie jest prawosławny.
2. Samoluub nie chce konwertować na prawosławie.
3. Samoluub nie zna prawosławnej krytyki prytmatu, ani prawosławnej krytyki czegokolwiek w KRK
4. Samoluub napisał offtop, który nic nie wnosi do tematu poza znanym już "protestanci są też przeciw prymatowi".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 15, 2017 15:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 15, 2017 1:30
Posty: 81
Post Re: Konwersja na prawosławie
Wiem, ze chcesz zrozumiec dogłębnie Prawosławie.
Więc Prawosławni uznają różne ośrodki chrześcijaństwa za bardziej równorzędne, które decydują wspólnie i temu wspolnemu/wiekszosciowemu stanowiska chcą się z punktu technicznego trzymać. A kwestia Piotra, sukcesji, papiestwa podobnie rozumieją co Protestancki, nie uznają.

Ja nie mowię, że organizowanie wspolnot jest zle, ale twierdzenie ze się jest jednozbawcza instytucja, a poza już nie ma Chrześcijaństwa czy Kosciola to przegiecie.


Pn maja 15, 2017 15:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
Samoluub napisał(a):
Wiem, ze chcesz zrozumiec dogłębnie Prawosławie.


Serio, Samoluub... nie porywaj się z motyką na wyjaśnianie mi prawosławia. Ja od chyba 10 lat z różnym natężeniem interesuję się prawosławiem, pytam, czytam, porównuję. A i tak mam wrażenie, że nie wiem nic.

Cytuj:
Więc Prawosławni uznają różne ośrodki chrześcijaństwa za bardziej równorzędne, które decydują wspólnie i temu wspolnemu/wiekszosciowemu stanowiska chcą się z punktu technicznego trzymać. A kwestia Piotra, sukcesji, papiestwa podobnie rozumieją co Protestancki, nie uznają.

Bzdura, rozumieją zupełnie inaczej a nie uznają z diametralnie innych powodów. Z wymienionych przez Ciebie punktów prawosławie odrzuciłoby punkty 1-3. Może w punkcie 4 by częściowo wymienili się argumentami, ale i tu nie przewiduję pełnej zgodności.

PS: Co to znaczy "40 lat nie uzupełniał składu"? O Apostole Macieju nie czytałeś? Czy masz coś innego na myśli?

Cytuj:
Ja nie mowię, że organizowanie wspolnot jest zle, ale twierdzenie ze się jest jednozbawcza instytucja, a poza już nie ma Chrześcijaństwa czy Kosciola to przegiecie.


No widzisz, a Kościół Katolicki uznaje, że poza KRK jest Kościół Prawosławny. Oraz że są chrześcijanie protestanccy. Normalnie przegięcie do kwadratu, ale tak jest.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 15, 2017 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 15, 2017 1:30
Posty: 81
Post Re: Konwersja na prawosławie
bert04 napisał(a):
Bzdura, rozumieją zupełnie inaczej a nie uznają z diametralnie innych powodów. Z wymienionych przez Ciebie punktów prawosławie odrzuciłoby punkty 1-3. Może w punkcie 4 by częściowo wymienili się argumentami, ale i tu nie przewiduję pełnej zgodności.


Wiesz co akurat my z Prawosławnymi się bardzo dobrze rozumiemy, bez słów. Być może o ten mistycyzm chodzi? Harmonia miejsca i czasu czyli przeżywanie wiary jako tu i teraz pochodzi i prowadzi do Boga.

bert04 napisał(a):
A i tak mam wrażenie, że nie wiem nic.


No nie wiesz nic, ale mówisz ze wiesz :brawo: ;)

bert04 napisał(a):
No widzisz, a Kościół Katolicki uznaje, że poza KRK jest Kościół Prawosławny. Oraz że są chrześcijanie protestanccy. Normalnie przegięcie do kwadratu, ale tak jest.


Nic takiego nie uznaje, nie ma protestanckich chrześcijan. A Katolicyzm odłączył się od Prawosławia i wyłamał jako Patryjarchat, to Katolicyzm konkretnie rzymski jest poza Prawosławiem.


Pn maja 15, 2017 16:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
Samoluub napisał(a):
Wiesz co akurat my z Prawosławnymi się bardzo dobrze rozumiemy, bez słów.


Fakt, "bez słów" to się może i rozumiecie, gorzej już "ze słowami". Bo wtedy nawet wspólny wróg nie pomaga.

Cytuj:
No nie wiesz nic, ale mówisz ze wiesz :brawo: ;)


no comments

Cytuj:
Nic takiego nie uznaje, nie ma protestanckich chrześcijan.


Jak tak uważasz, to czemu mam Ci zaprzeczać?

Cytuj:
A Katolicyzm odłączył się od Prawosławia i wyłamał jako Patryjarchat, to Katolicyzm konkretnie rzymski jest poza Prawosławiem.


To Twoja opinia? Parafraza tego, co napisałem o stosunku prawosławia do katolicyzmu? Coś odkrywczego ma z tego zdania dla nas wynikać?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 15, 2017 16:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Konwersja na prawosławie
Samoluub napisał(a):
Wiesz co akurat my z Prawosławnymi się bardzo dobrze rozumiemy, bez słów. Być może o ten mistycyzm chodzi? Harmonia miejsca i czasu czyli przeżywanie wiary jako tu i teraz pochodzi i prowadzi do Boga.
A ja myślałem, że dobrze się rozumiecie w temacie kultu Maryjnego, kultu obrazów i Eucharystii

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn maja 15, 2017 16:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Konwersja na prawosławie
Obrazek

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn maja 15, 2017 16:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Konwersja na prawosławie
Samoluub napisał(a):
bert04 napisał(a):
No widzisz, a Kościół Katolicki uznaje, że poza KRK jest Kościół Prawosławny. Oraz że są chrześcijanie protestanccy.


Nic takiego nie uznaje, nie ma protestanckich chrześcijan.




KKK 818 Tych, którzy rodzą się dzisiaj we wspólnotach powstałych na skutek rozłamów i "przepajają się wiarą w Chrystusa, nie można obwiniać o grzech odłączenia. A Kościół katolicki otacza ich braterskim szacunkiem i miłością... Usprawiedliwieni z wiary przez chrzest należą do Ciała Chrystusa, dlatego też zdobi ich należne im imię chrześcijańskie, a synowie Kościoła katolickiego słusznie ich uważają za braci w Panu" (Sobór Watykański II, dekret Unitatis redintegratio, 3)


Wiem, że troll, ale głupoty trzeba prostować.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn maja 15, 2017 16:52
Zobacz profil
Post Re: Konwersja na prawosławie
Samolubowy problem polega na tym, że patrzy na Kościół katolicki, który sobie wymyślił, a nie istniejący rzeczywiście.


Pn maja 15, 2017 16:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Samolubowy problem polega na tym, że patrzy na Kościół katolicki, który sobie wymyślił, a nie istniejący rzeczywiście.


Eee tam, od razu sam wymyślił. Nie przeceniałbym naszego forumowego Benedykta Chmielowskiego. Stawiam na komiksy Chicka, stąd ten "mitrianizm" i podobne kwiatki.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 15, 2017 17:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 15, 2017 1:30
Posty: 81
Post Re: Konwersja na prawosławie
bert04 napisał(a):
Cytuj:
A Katolicyzm odłączył się od Prawosławia i wyłamał jako Patryjarchat, to Katolicyzm konkretnie rzymski jest poza Prawosławiem.


To Twoja opinia? Parafraza tego, co napisałem o stosunku prawosławia do katolicyzmu? Coś odkrywczego ma z tego zdania dla nas wynikać?


A czemu ja mam uznawać Twoją wersję zdarzeń, że Prawosławie odeszło od Katolicyzmu.
Jest to moje zdanie i wizja postrzegania histori trochę inna niż oficjalna Rzymiańska tak?
Z tego wynika właśnie Twoje niezrozumienie Prawosławia, bo żeby coś zrozumieć należy wyjść z ciepłego pokoiku własnego wygodnego myślenia i zgłebić fizyczniee, duchowo i psychicznie prawosławie. A co jeśli obudzisz się jako Pop ? :brawo: :mrgreen: :o

chwat napisał(a):
A ja myślałem, że dobrze się rozumiecie w temacie kultu Maryjnego, kultu obrazów i Eucharystii


Oczywiście , że tak rozumiemy się lecz nie zgadzamy. Ale kultu obrazu tam nie ma, używasz nieadekwatnych słów, a to bardzo ważne w Prawosławiu by wszystko było jasne i poukładane, nawet słowa. Tam są ikony które trochę innaczej się postrzega. Kult obrazów to jest już czczenie przedmiotów i brzmi jak szamanizm.

białogłowa napisał(a):
Wiem, że troll, ale głupoty trzeba prostować.


A konwertyci, apostaci z KRK przebywający w innych Kościołach ?
Zreszta istnieją różne dokumenty i przemówienia ex cathedra które się negują. Vaticanum II jest niezgodny z tym co przed ex cathedra więc są Katolicy przed soborowo myślący.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Samolubowy problem polega na tym, że patrzy na Kościół katolicki, który sobie wymyślił, a nie istniejący rzeczywiście.


Ta jasne x D To wyscie sobie wymyślili Papieża i inny Kościół


Pn maja 15, 2017 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Konwersja na prawosławie
bert04 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Samolubowy problem polega na tym, że patrzy na Kościół katolicki, który sobie wymyślił, a nie istniejący rzeczywiście.


Eee tam, od razu sam wymyślił. Nie przeceniałbym naszego forumowego Benedykta Chmielowskiego. Stawiam na komiksy Chicka, stąd ten "mitrianizm" i podobne kwiatki.

A tak z drugiej strony, to czy tych naszych braci od doktora Marcina, to nie jednoczy jednak papież?
Wprawdzie negatywnie, bo negatywnie, ale jednak. Lepsze to niż kilkadziesiąt tysięcy podzielonych denominacji, zawsze ten negatywny wizerunek to jakiś punkt zaczepienia.

Jak się pamięta o tym, że Bóg z każdego zła potrafi wyprowadzić jeszcze większe dobro, to na pewno z tego zjednoczenia pisanego dziś w cudzysłowie, będzie kiedyś prawdziwe zjednoczenie.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn maja 15, 2017 17:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
Samoluub napisał(a):
A czemu ja mam uznawać Twoją wersję zdarzeń, że Prawosławie odeszło od Katolicyzmu.
Jest to moje zdanie i wizja postrzegania histori trochę inna niż oficjalna Rzymiańska tak?

No jest, ale tylko powtórzyłeś moje słowa, jak prawosławie postrzega katolicyzm. Jeżeli Ci wyjaśnię, że dla muzułmanów Mahomet jest ostatnim Prorokiem będziesz mi też wyjaśniał, że dla muzułmanów Mahomet jest ostatnim Prorokiem?

Echo czy co?

Czy może nie zauważyłeś, że kilka postów wstecz wyjaśniałem chwatowi prawosławne rozumienie katolicyzmu i myślałeś, że mnie zaskoczysz?

Cytuj:
Z tego wynika właśnie Twoje niezrozumienie Prawosławia, bo żeby coś zrozumieć należy wyjść z ciepłego pokoiku własnego wygodnego myślenia i zgłebić fizyczniee, duchowo i psychicznie prawosławie. A co jeśli obudzisz się jako Pop ? :brawo: :mrgreen: :o


Twoja maniera nadużywania wielkiej litery irytuje nie mniej, niż treści. A gdybyś tak się "bez słów" rozumiał z prawosławnymi, to byś wiedział, że oni nie używają słowa "pop".


Cytuj:
Oczywiście , że tak rozumiemy się lecz nie zgadzamy. Ale kultu obrazu tam nie ma, używasz nieadekwatnych słów, a to bardzo ważne w Prawosławiu by wszystko było jasne i poukładane, nawet słowa. Tam są ikony które trochę innaczej się postrzega. Kult obrazów to jest już czczenie przedmiotów i brzmi jak szamanizm.


http://www.ikona.art.pl/kult.php

no comments

Cytuj:
A konwertyci, apostaci z KRK przebywający w innych Kościołach ?

No i co z konwertytami i apostatami? Pisałeś, że "nie uznaje". A nie, że "niektórych ocenia ostrzej niż innych".

Sam używasz wysokich kwantyfikatorów, to później się nie dziw.

Cytuj:
Zreszta istnieją różne dokumenty i przemówienia ex cathedra które się negują. Vaticanum II jest niezgodny z tym co przed ex cathedra więc są Katolicy przed soborowo myślący.


Serio, wnerwia mnie ta Maniera Pisania Różnych Słów Z Wielkiej Litery. Ot Tak Bez Powodu.

No ale zostawmy takie ortograficzne bzdety. Opowiedz nam lepiej o jednomyślności wśród protestantów, co to mają przecież swoje Sola Scriptura, więc pewnie w każdym punkcie się zgadzają. No bo nie może być tak, że są protestanci myślący anabaptystycznie a inni dzieci chrzczą, jedni myślą zielonoświątkowo, a inni adwentystycznie, niemożliwe to jest.

I żeby nie było, odniosę się. Owszem, są katolicy myślący inaczej. Niektórzy przez to "myślenie inaczej" wylecieli poza nawias KRK. Być może zrozumiecie się bez słów.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 15, 2017 17:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Konwersja na prawosławie
Samoluub napisał(a):
A co jeśli obudzisz się jako Pop ?

Znawca prawosławia ... za dychę, a nawet nie wie, że nazywanie księdza prawosławnego popem jest obraźliwe :?
Samoluub napisał(a):
Tam są ikony które trochę innaczej się postrzega.

Inaczej, czyli jak?
Samoluub napisał(a):
Kult obrazów to jest już czczenie przedmiotów i brzmi jak szamanizm.

Ty nawet nie rozumiesz katolickiej czci obrazów, a twierdzisz, że rozumiesz prawosławne oddawanie czci ikonom :?
Wiesz co? Mało, że jesteś samolub, to jeszcze głupiec. I pasuje do Ciebie jak ulał pewna myśl Bertranda Russela.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Ostatnio edytowano Pn maja 15, 2017 17:46 przez Małgosiaa, łącznie edytowano 1 raz



Pn maja 15, 2017 17:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL